Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 18,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

έχω ένα δραπανοκατσάβιδο μπαταρίας, που για κάποιον λόγο θέλω να το βάλω στην πρίζα. Χρειάζομαι οπότε ένα τροφοδοτικό. Τι τροφοδοτικό όμως χρειάζομαι, για να δουλέψει με την ίδια δύναμη και ταχύτητα όπως δούλευε με την μπαταρία του;

 

Η μπαταρία του αποτελείται από 15 στοιχεία (σωστά τα λέω; ) 1,2 volt και 1200 mAh το καθένα, σε σειρά. Σύνολο δηλαδή 18 volt, 1200mAh. Δοκίμασα με τον φορτιστή του, 21 volt, 400 mA, αλλά δουλεύει πολύ αργά και δεν έχει δύναμη. Θέλω παραπάνω mA; Πόσα, 1200 ή καμία σχέση;

 

Μήπως δεν είναι και πολύ μικρή η απορία, να την κάνω τόπικ; :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αρκεί να είναι σωστά τα βολτ, πρέπει να δώσεις και περίσσεια αμπέρ. Ο φορτιστής των μπαταριών είναι πολύ μικρής ισχύος για να δουλέψει. Βρες την ισχύ του μοτέρ και θα χρειαστείς τουλάχιστον τόσο σε μετασχηματιστή. Νομίζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις πολύμετρο, βάλε το αμπερόμετρο να δεις πόσα τραβάει και βάλε ένα μετασχηματιστή στα αντίστοιχα ή όσα παραπάνω βρεις. Πάντως δεν θα είναι και λίγα, οπότε δεν θα βρεις εύκολα φορτιστή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω πολύμετρο. Πώς μετράω αμπέρ; Αν θυμάμαι καλά, πρέπει να το βάλω σε σειρά με το μοτέρ; Δηλαδή, να κόψω ένα από τα δύο καλώδια που πάνε στο μοτέρ και να το ενώσω με το ένα καλώδιο του πολύμετρου, και το άλλο καλώδιο του πολύμετρου να το συνδέσω στο μοτέρ; Ή μαλακίες λέω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φάκιν λες; Δίνει πολλά αμπέρια; Έχω ένα παλιολάπτοπ, για να δω.

 

 

 

 

 

Πω ρε μάγκα, το τσέκαρα, 15V  5A δίνει! Άμα δουλέψει καλά θα αφήσω 1 μήνα μουστάκι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φάκιν λες; Δίνει πολλά αμπέρια; Έχω ένα παλιολάπτοπ, για να δω.

Συνήθως πάνω από 65W,βγάλε την ηλεκτρική απομείωση,πάμε γύρω στα σαραντακάτι βάτς,με 19κόμακάτι βόλτς,να τα 2αμπέρια,οχτακόσια μιλιαμπέρια παραπάνω απ' τα χειαζούμενα.

 

Βάλε τον ροζοπόντιο να σου φτιάξει θηλυκή υποδοχή (βύσμα) να ταιριάζει με το τσουτσουνάκι του λαπτοπίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...