Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν έχεις κλέψει κάρτα ανάληψης να την γυρίσεις πίσω....Αμέσως :-D

Την έχω κλέψει και λέω να δοκιμάζω από 3 pin καθε μέρα μέχρι να το πετύχω :P

 

Είχα καιρό να την χρησιμοποιήσω και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι είναι το πρώτο που έβαλα και απλά από βιασύνη έκανα λάθος,αλλά δεν θέλω να το ρισκάρω και να μου την κρατήσει.

Βαριέμαι αφόρητα την αναμονή στην τράπεζα αλλά μάλλον δεν θα την αποφύγω :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

έχω μια παλιά μπαταρία αυτοκινήτου, την χρησιμοποιώ για φωτισμό με λεντ στο κάμπινγκ. Την φορτίζω με φορτιστή στο σπίτι. Συνήθως όταν ανάβω τον φορτιστή δείχνει 14-15 βολτ, το αφήνω ένα βράδυ, και το πρωί ο φορτιστής δείχνει κάτω από 12 βολτ, οπότε και σταματάω. Χθες που την έβαλα για φόρτιση (ήταν εντελώς άδεια όμως) έδειξε σχεδόν 20 βολτ, και 24 ώρες μετά παραμένει περίπου στα ίδια. Αυτό σημαίνει ότι μπαταρία ιζ ντεντ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορια: Αυριο θα παω να δωσω αιμα, για πρωτη μου φορα. Και μου ηρθε η εξης απορια. Αν καποιος εχει καποια αρρωστεια ή ειναι φορεας και δεν το ξερει, τι γινεται ? Γιατι αποσο μου ειπανε συμπληρωνεις κατι χαρτια με διαφορες ερωτησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κανω πιο συγκεκριμενη την απορια μου. Πχ εχω φιλο ο οποιος ειχε κολλησει κονδυλωματα και δε το ηξερε . Αν εδινε αιμα πριν μαθει οτι ειχε κολλησει, θα του το βρισκανε ? Δηλαδη οταν δινεις αιμα μπορεις να μαθεις αν εχεις κατι το οποιο δε ξερεις ? Γιατι εδω και λιγο καιρο σκεφτομαι να κανω εξετασεις επηρεασμενος απο το φιλου μου, καλου κακου να δω που βρισκομαι . Τωρα που πρεπει να δωσω αιμα μπορει να γινει και η "δουλεια" μου συγχρονως ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορια: Αυριο θα παω να δωσω αιμα, για πρωτη μου φορα. Και μου ηρθε η εξης απορια. Αν καποιος εχει καποια αρρωστεια ή ειναι φορεας και δεν το ξερει, τι γινεται ? Γιατι αποσο μου ειπανε συμπληρωνεις κατι χαρτια με διαφορες ερωτησεις.

 

Εξετάζουν. Γι' αυτό και υπάρχει όρος πως "απαγορεύεται η αιμοδοσία ως υποκατάστατο εξετάσεων".

Θεωρητικά.

 

Επίσης το νου σας όσοι έχετε θέματα με καρδιά, μια φορά με είχαν πάρει τηλέφωνο

 

-Σχετικά με την αιμοδοσία...

-....ναι;

-Κάναμε τις εξετάσεις στο αίμα...

-...ΝΑΙ....;;;;

-Είναι όλα μια χαρά.

 

Δε τη βρήκα ποια ήτανε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξετάζουν. Γι' αυτό και υπάρχει όρος πως "απαγορεύεται η αιμοδοσία ως υποκατάστατο εξετάσεων".

Θεωρητικά.

 

Δε καταλαβα. Δηλαδη συμφωνα με αυτο δε κανει να δωσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποτίθεται ότι δεν πρέπει να το κάνεις για να ελεγχθείς, μάλλον με το σκεπτικό ότι όλοι όσοι θυμήθηκαν κατόπιν εορτής τις μαλακίες που έκαναν χθες το βράδυ μεθυσμένοι, θα τρέχανε να δώσουν αίμα και από όσους το έκαναν γι' αυτό το λόγο, κάμποσοι όντως θα 'χαν τσιμπήσει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ομως εχω λογο που χρειαζεται να δωσω αιμα, και απλα επειδη γενικα θελω να κανω και εξετασεις λεω αν καλυπτομαι ετσι .

 

Τυπικά όχι, πρακτικά ναι.

 

Προφανώς μιλάμε για χοντρά πράγματα, έτσι; Δλδ μην περιμένεις να σε πάρουν τηλέφωνο αν η γλυκόζη σου είναι χαμηλά και έχεις λίγο πεσμένη φεριτίνη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε θα παω , δεν ειπε κανεις το αντιθετο , απλα θελω να ξερω αν δωσω αιμα και δεν μου βρουν τιποτα αν θα ειμαι τερμα καθαρος , ποσο πιο ξεκαθαρα να το πω  :P

Ευχαριστω για τις πληροφοριες


Τυπικά όχι, πρακτικά ναι.

 

Προφανώς μιλάμε για χοντρά πράγματα, έτσι; Δλδ μην περιμένεις να σε πάρουν τηλέφωνο αν η γλυκόζη σου είναι χαμηλά και έχεις λίγο πεσμένη φεριτίνη.

Nαι για χοντρα μιλαμε.. Τα αλλα ειναι λεπτομεριες ακομα μικρος ειμαι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μικρή απορία, γιατί ορισμένα θέματα με μεγάλη κίνηση κλειδώνονται;

 

Πιθανολογώ, είτε διότι εκτρέπεται η συζήτηση και οι αντιπαραθέσεις από τους κανόνες τού insomnia, είτε διότι, σύμφωνα με τους διαχειριστές, κρίνεται ότι το αντικείμενο τής κουβέντας έχει καλυφθεί, πλέον επαναλαμβάνονται τα ίδια και τα ίδια, οπότε και η συνέχιση τής συζήτησης είναι περιττή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...