Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μεταλλικός είναι ο πάτος. Αυτό με το κολαούζο με έψησε.

Ωραία, θενξ, έχω τις επιλογές, θα διαλέξω. Ευχαριστώ όλους παιδιά!

 

Σε άλλα νέα, ξέρουμε γιατί δεν υπάρχει σήμερα/πια το HEAL-link search;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Hello!  Θέλω να πάρω κάτι για να καλύψω ένα τραπέζι που έχω, έτσι ώστε να το κάνω επιφάνεια κοπής. Συγκεκριμένα είναι 100x60cm και θα το χρησιμοποιώ για την κοπή πατρόν (ύφασμα) με κοπίδι. Σκέφτηκα να αγοράσω έτοιμη επιφάνεια κοπής (αυτές που πουλάνε στο πλαίσιο και στα ήδη με ραπτικά) αλλά είναι υπερβολικά μικρά για την επιφάνεια που θέλω. 

Τι υλικό μπορώ να πάρω; plexiglass, γυαλί, ή κάτι άλλο; 

 

Γυαλί και plexiglass δε θα το συνιστούσα, ειδικά αφού θες να κόβεις με κοπίδι γιατί πολύ απλά θα γλιστράει τρελά το ύφασμα και θα κόψεις στραβά ή θα κόψεις κανένα δάχτυλο. Βάλε ένα Α4 σε γυάλινη επιφάνεια και δοκίμασε να το κόψεις με κοπίδι πατώντας το με ένα χάρακα. Θέλει δύναμη στο χάρακα για να μη γλιστράει το χαρτί. Σκέψου ότι το ύφασμα έχει ακόμα μικρότερη τριβή (συνήθως), οπότε ...δεν.

Δεν έχω ιδέα από αυτά, έχω μία συγγενή ράφτρα, δε θυμάμαι τι έχει στο τραπέζι που δουλεύει. Βέβαια από την άλλη, όσες φορές την έχω δει να κόβει ύφασμα, το κάνει με ψαλίδι.

Μια φτηνή λύση θα ήταν χαρτόνι χοντρό και όταν πολυκοπεί το αλλάζεις. Η εναλλακτικά ένα λεπτό κομμάτι ξύλου που θα μπει πάνω από το ξύλο που θες να προστατεύσεις. Πάντως κάτι που να μη γλιστράει.

Ξαναλέω, δεν έχω ιδέα, με τη λογική το πάω επειδή δεν απάντησε κανένας άλλος.

 

Υ.Γ.: Πάντως κάτι βιντεάκια που βρήκα στο yt, όσες δεν κόβουν με ψαλίδι, χρησιμοποιούν κάτι τέτοιο που όπως λες δε σου κάνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hello!  Θέλω να πάρω κάτι για να καλύψω ένα τραπέζι που έχω, έτσι ώστε να το κάνω επιφάνεια κοπής. Συγκεκριμένα είναι 100x60cm και θα το χρησιμοποιώ για την κοπή πατρόν (ύφασμα) με κοπίδι. Σκέφτηκα να αγοράσω έτοιμη επιφάνεια κοπής (αυτές που πουλάνε στο πλαίσιο και στα ήδη με ραπτικά) αλλά είναι υπερβολικά μικρά για την επιφάνεια που θέλω. 

Τι υλικό μπορώ να πάρω; plexiglass, γυαλί, ή κάτι άλλο; 

 

Δύο τέτοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πιο πιθανο

Θα το κανω, αλλά το περιεργο ειναι, οπως μου ειπε, πως αυτα τα κουλά τα κανει εδω και 4-5 μερες. Δλδ οτι ειχε ανοιχτο πριν, εχει και τωρα...δεν κανει κατι διαφορετικο σε σχεση με τις άλλες μερες.

Πληροφοριακά, τελικά το vodafone smart 3 μάλλον τα ειχε ψιλο-παιξει. Ενω φορτιζε χθες και εδειχνε 30%, το βγαζω να δω τον τυπο μπαταριας να ριξω μια ματια ebay και οταν το ξαναβαλα στη πριζα εδειξε 90%. Τεσπα, γεμισε, το βγαλα και απο χθες εχει πεσει μονο 20%.... Θα το δω πως θα παει και τις επομενες μερες αλλά μεχρι στιγμης φαινεται οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιφάνεια κοπής σαν αυτές που έβαλε ο σαξος έχω δει να είναι σε διάσταση μεγάλη, ένα μέτρο σίγουρα. Μάλιστα, θεωρούνται και λέγονται self healing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει τρελη διαφορα μια ταινια 1080 απο την ιδια ταινια 1080 imax?

Και αν ναι γιατι?

 

Το imax τι ακριβως παραπανω εχει?

 

Απ' οτι γνωριζω ειναι ειδικη καμερα που ειναι τραβηγμενη η ταινια με πολυ καλυτερη αναλυση και λεπτομερεια αλλα ισχυει κατι τετοιο ή εχω καταλαβει λαθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως μπορω να βρω ολα μου τα μυνηματα σε ενα τοπικ? Ας πουμε μεσα στο παρον θεμα θελω να βρω σε αποτελεσματα αναζητησης με την μορφη μυνηματων οτι εχω ποσταρει ως τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο γρανάζι δίπλα στο search.

Στο εύρεση λέξεων βάζεις ακριβώς τον τίτλο του thread μέσα σε εισαγωγικά, πχ "Das Fitness Thread"

στο εύρεση δημιουργού βάζεις therock

και στο εύρεση στο forum βάζεις Ψυχαγωγία - Μπλα Μπλα.

 

Θα σου βγάλει όλα τα μηνύματά σου στο Das Fitness Thread

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mηπως εχει καποιος σε word ενα πρωτοκολλο παραδοσης/παραλαβης κατοικιας;

Νοικιαζω ενα διαμερισμα που εχω και ο ενοικιαστης θα φυγει και πρεπει να υπογραψει το εγγραφο γιατι το χρειαζομαι.

Ενα απλο πρωτοκολλο θελω, ο ενοικιαστης φευγει μονος του χωρις να χρωσταει τιποτα, δεν εχω βρει κατι στο google.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.eanda.gr/forum/paralabi-kleidion-apo-kakopliroti-misthoti

 

Κάνε copy-paste το 6ο ποστ, με τις απαραίτητες διορθώσεις (αλλάζεις το "επαγγελματική στέγη", αφαιρείς τη δεύτερη παράγραφο αφού δε χρωστάει, τρία αντίτυπα αφού δε θα κατατεθεί σε ΔΟΥ, κτλ κτλ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο το βρηκα κι εγω αλλά ελεγα μηπως χρειαζεται μια δευτερη παραγραφος που να αναφερει οτι δεν χρωσταει και οτι φευγει για δικους του λογους ή κατι παρομοιο. Λες οτι δεν χρειαζεται να προστεθει αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα χαρτί μεταξύ σας είναι, ότι θέλετε μπορείτε να βάλετε αν συμφωνεί να το υπογράψει.

 

Μπορεί να μπει μια παράγραφος που να λεεί πως "έχω εξοφλήσει τα μισθώματα και λοιπές οφειλες (ΔΕΗ κτλ). και μου εχουν επιστραφεί τα μισθώματα που έδωσα ως εγγύηση" (αν και το δεύτερο είναι περιττό)

 

Το ότι φεύγει για δικούς του λόγους δε χρειάζεται όπως και το δεύτερο για τα μισθώματα που έγραψα πιο πάνω, αφού το παραδίδει "χωρίς αξιώσεις". Μπορείς να προσθέσεις αποχωρώ "οικειοθελώς" στην πρώτη παράγραφο αν θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...