Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 18,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ούπα;;;

Κάπου μπερδεύεσαι.

Περαστές βίδες με παξιμάδι χρειάζεσαι φαντάζομαι.

 

 

Μπορεί να την έβαλε στον τοίχο :blink:

 

 

Λου, τα έκανες θάλαττα με την περιγραφή. Ή έχει περαστες βίδες και πας και παίρνεις μια διάμετρο που να μπαίνει, ή τα παξιμάδια είναι φιξ στο κάθισμα και για κάποιο λόγο δεν χωράνε οι βίδες.

 

Βάλε μια πικ να καταλάβουμε και να σου πούμε τι να πάρεις

 

 

Ούπα μέσα στη στήλη δε νομίζω να μπορείς να βάλεις (μόνο αυτά που είναι για γυψοσανίδα και αν)

Τα ούπα είναι κυρίως για τοίχο/ξύλο.

 

Από ότι κατάλαβα από την περιγραφή σου, μπορείς να κάνεις το εξής:

Συνεχίζεις εκεί που τρύπησες για να βάλεις τη στήλη και βγαίνεις και από την πίσω μεριά της στήλης

Μετά χρησιμοποιείς βιδες με σπείρωμα για περικόχλιο + περικόχλιο από την πίσω μεριά. (όπου περικόχλιο = παξιμάδι) 

 

Κάτι τέτοιο (είναι η πιο σχετική pic που μπόρεσα να βρω για να δεις τι εννοώ)

http://www.bsbros.in/full-images/674568.jpg

(όπου ανάμεσα στο κεφάλι της βίδας και το παξιμάδι θα είναι η στήλη και η βάση της καρέκλας)

 

 

Λοιπόν, να εξηγηθώ:

 

Η "στήλη" αποτελείται από το χταπόδι με τα ροδάκια, την στήλη που ανεβοκατεβαίνει, και το πάνω κομμάτι, ένα παραλληλεπίπεδο μεταλλικό στο οποίο πατάει η καρέκλα και στηρίζεται. Αυτό στις γωνίες έχει τρύπες, που βιδώνουν στον πάτο της καρέκλας.

 

Επειδή άλλη διάσταση είχε το παλιό και άλλη το καινούριο, έκανα 4 τρύπες στην καρέκλα για να συμπέσουν με τις τρύπες της νέας βάσης/στήλης.

Αλλά οι βίδες δεν πιάνουν πουθενά μέσα, οι προηγούμενες τρύπες έχουν κάτι μεταλλικούς κυλίνδρους με στροφές μέσα για να πιάνει η βίδα, αυτές που έκανα εγώ προφανώς δεν έχουν τέτοιο πράμα.

 

Πώς κάνω τις βίδες να πιάσουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 ΚΑι κουρτινα εχω, και μεσα σκουπιζομαι. Αλλα με καποιο τροπο το νερο το βρισκω συνεχεια εξω...

Κατά τη διάρκεια του μπάνιου, έχεις την κουρτίνα μέσα στην μπανιέρα ώστε τα νερά που πέφτουν πάνω της, να καταλήγουν/στραγγίζουν πάλι μέσα στη μπανιέρα κι όχι έξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hello!  Θέλω να πάρω κάτι για να καλύψω ένα τραπέζι που έχω, έτσι ώστε να το κάνω επιφάνεια κοπής. Συγκεκριμένα είναι 100x60cm και θα το χρησιμοποιώ για την κοπή πατρόν (ύφασμα) με κοπίδι. Σκέφτηκα να αγοράσω έτοιμη επιφάνεια κοπής (αυτές που πουλάνε στο πλαίσιο και στα ήδη με ραπτικά) αλλά είναι υπερβολικά μικρά για την επιφάνεια που θέλω. 
Τι υλικό μπορώ να πάρω; plexiglass, γυαλί, ή κάτι άλλο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A, τότε δε βολεύει να περάσεις το τρυπάνι μέχρι μέσα, και να βάλεις βίδες με σπείρωμα, εκτός αν θες να κάθεσαι πάνω σε 4 παξιμάδια.

:-D

 

Αν με κάποιο τρόπο μπορείς να αφαιρέσεις το μαξιλάρι από την βάση χωρίς να το διαλύσεις, τότε μπορείς να κάνεις αυτό που σου πρότεινα στο πόστ: περνάς τις 4 βίδες στη στήλη, βάζεις από πάνω το κάθισμα χωρίς το μαξιλάρι, βιδώνεις τα παξιμάδια, βάζεις από πάνω το μαξιλάρι (ίσως να του κάνεις και "βαθουλώματα" με ένα κατσαβίδι ή κάτι τέτοιο εκεί που είναι τα 4 παξιμάδια για να "κάτσει" καλά) και done.

 

Αν όχι, το μόνο που μπορώ να σκεφτώ αυτή τη στιγμή, είναι να γυρίσεις τη βάση ανάποδα, να ρίξεις μπόλικη κόλλα σε κάθε τρύπα του καθίσματος (ας είναι και κόλλα για ξύλο) και μετά όπως είναι έτσι ανάποδα να βιδώσεις τη στήλη με τις απλές βίδες που έβαλες. (και να το αφήσεις έτσι για αρκετή ώρα, γιατί αν το γυρίσεις ανάποδα θα αρχίσει η κόλλα να τρέχει κάτω). Δεν είναι και η καλύτερη λύση βέβαια γιατί μπορεί με τις τρύπες που άνοιξες να σκίστηκε και το υλικό που έχει μέσα το κάθισμα και να διαχυθεί παντού η κόλλα, με αποτέλεσμα όταν στεγνώσει το κάθισμα αλλού να είναι σκληρό και αλλού μαλακό. Συν το ότι μετά θα είναι δύσκολο να ξεβιδώσεις τη στήλη (όχι αδύνατο, αλλά πιο δύσκολο)

 

Όταν (και αν) σκεφτώ κάτι καλύτερο, θα ποστάρω. Καμιά άλλη ιδέα κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα κόλλα, πήρα τα @@ μου.

Αυτές οι βίδες που βάζουν στις γυψοσανίδες που "ανοίγουν" όσο τις βιδώνεις δε θα εξομοίωναν το παξιμάδι;

Το λέω γιατί το μαξιλάρι δε βγαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, μπορείς να δοκιμάσεις ουπα γυψοσανίδας (τα πλαστικά γιατί τα μεταλλικά είναι πανάκριβα). Είτε τα βιδωτά, είτε αυτά που λες εσύ (αν και τα τελευταία δεν ξέρω κατά πόσο θα χωράνε)

 

EDIT: Νομίζω το βρήκα. Κοίτα εδώ. Με ένα από τα δύο πάνω (ούπα μεταλλικό ή μπούσουλας) θα κάνεις τη δουλειά σου. Τα βιβώνεις στο κάθισμα και μέσα θα μπουν οι βίδες της στήλης.

Δεν ξέρω σε τι μεγέθη βγαίνουν και αν τα έχει σε όλα τα χρωματοπωλεία, αλλά με λίγο ψάξιμο σε κάποιο μεγάλο λογικά θα βρεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις κάνει μαθήματα οδήγησης σε μια σχολή και μετά θες να πας να δώσεις πρακτικά σε άλλη πόλη με άλλο δάσκαλο, μπορείς απλά να πάρεις την καρτέλα σου και να πας; Πληρώνεις κάτι;

Για αυτό τελικά γνωρίζει κανείς κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, να εξηγηθώ:

 

Η "στήλη" αποτελείται από το χταπόδι με τα ροδάκια, την στήλη που ανεβοκατεβαίνει, και το πάνω κομμάτι, ένα παραλληλεπίπεδο μεταλλικό στο οποίο πατάει η καρέκλα και στηρίζεται. Αυτό στις γωνίες έχει τρύπες, που βιδώνουν στον πάτο της καρέκλας.

 

Επειδή άλλη διάσταση είχε το παλιό και άλλη το καινούριο, έκανα 4 τρύπες στην καρέκλα για να συμπέσουν με τις τρύπες της νέας βάσης/στήλης.

Αλλά οι βίδες δεν πιάνουν πουθενά μέσα, οι προηγούμενες τρύπες έχουν κάτι μεταλλικούς κυλίνδρους με στροφές μέσα για να πιάνει η βίδα, αυτές που έκανα εγώ προφανώς δεν έχουν τέτοιο πράμα.

 

Πώς κάνω τις βίδες να πιάσουν;

Και γιατί τρύπησες το κάθισμα αντί να τρυπήσεις την πλάκα της καρέκλας και να μπουν οι βίδες εκεί που ήταν και πριν; :huh:

 

Λύση νο1: Τρύπα την πλάκα στα σωστά σημεία και βάλε τις βίδες όπου ήταν.

 

Αν δεν σε παίρνει ή αν υπάρχει εμπόδιο, σφύρα μία να πέσουν οι λύσεις νο2 και νο3 (χωρίς κόλλες και μλκιες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατί τρύπησες το κάθισμα αντί να τρυπήσεις την πλάκα της καρέκλας και να μπουν οι βίδες εκεί που ήταν και πριν; :huh:

 

 

Φαντάζομαι γιατί το κάθισμα είναι πλαστικό και η πλάκα μεταλλική. Αλλιώς τόση ώρα όντως συζητάμε τσάμπα

(όχι ότι το μέταλλο δεν τρυπάει, απλά θέλει άλλη "μύτη" ή ακόμα και άλλο τρυπάνι. Το πλαστικό τρυπάει

και με ηλεκτρικό κατσαβίδι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, έχω και μεταλλοτρύπανα, απλώς η πλάκα της βάσης είναι μικρότερη από την προηγούμενη. Αν ήταν μεγαλύτερη, θα μπορούσα όντως να την τρυπήσω και να το παίξω έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λύση νο2, σένια: Παίρνεις ένα κολαούζο, τρυπάς με το κατάλληλο τρυπάνι, βιδώνεις μέσα το κολαούζο και δημιουργείς σπείρωμα. Αλλά για 4 τρύπες δεν συμφέρει να αγοράσεις κολαούζο

 

Λύση νο3, αυτή που θα εφαρμόσεις: Θα πάρεις λαμαρινόβιδες, θα κάνεις τρύπες λίγο μικρότερες από την βίδα, κα θα βιδώσεις.

 

 

Oh wait, ο πάτος της καρέκλας είναι πλαστικός; Δεν ξέρω αν θα αντέξει :unsure:

 

Λοιπόν, θα πάρεις ξυλόβιδες, θα κάνεις λίγες παραπάνω τρύπες στην πλάκα της στήλης, και κάνοντας πρώτα μια μικρή τρύπα οδηγό θα βιδώσεις πάνω στο πλαστικό(ή ξύλο εσωτερικά) του καθίσματος. Με προσοχή μόνο μην βγει η μύτη της βίδας πιο έξω και σου μπει στο μάγουλο.

 

Δεν βλέπω κάποια άλλη λύση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...