Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με αφορμή τα τελευταία posts:

 

Αν το δούμε αντικειμενικά, το σουβλάκι είναι πιο δόκιμη λέξη όταν αναφερόμαστε στο τρυπημένο κρέας με ξυλάκι. Όμως, και το καλαμάκι είναι σωστό, γιατί βγαίνει από το μικρό, λεπτό καλάμι, κι όχι από το πλαστικό σωληνάκι που πίνουμε. Οπότε η μικρή μου απορία που ζητάει σύντομη απάντηση είναι γιατί το "καλαμάκι" σηκώνει πάντα σχόλια από τους βόρειους;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18.3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σούβλα   -> Αρνί

Σουβλάκι -> Κομμάτι κρέατος

 

Έχεις ψιλο δίκιο, παίζουμε με τις λέξεις. Τον Αθανάσιο Διάκο με τι τον παλούκωσαν; Ένα παλούκι χοιρινό στέκει δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αφορμή τα τελευταία posts:

 

Αν το δούμε αντικειμενικά, το σουβλάκι είναι πιο δόκιμη λέξη όταν αναφερόμαστε στο τρυπημένο κρέας με ξυλάκι. Όμως, και το καλαμάκι είναι σωστό, γιατί βγαίνει από το μικρό, λεπτό καλάμι, κι όχι από το πλαστικό σωληνάκι που πίνουμε. Οπότε η μικρή μου απορία που ζητάει σύντομη απάντηση είναι γιατί το "καλαμάκι" σηκώνει πάντα σχόλια από τους βόρειους;

 

https://www.e-food.gr/blog/wp-content/uploads/2014/06/%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CE%B1%CE%BC%CE%B1%CE%BA%CE%B9.jpg

 

:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σε παλιά μηχανήματα που ξέρω τι χρήση θα κάνω και που θα πηγαίνω δεν βάζω καν antivirus...ζορίζονται που ζορίζονται...απλά μια στο τόσο κατεβάζω ένα trial ή ένα Free και κάνω ένα scan

 

 

H καλύτερη επιλογή για αρχαίο λάπτοπ είναι το MSE. Είναι το πιο ελαφρυ απο όλα. Βέβαια δεν είναι και το καλύτερο απο άποψη προστασίας. Μπορείς όμως να κάνεις scan με Malwarebytes Anti-Malware και Eset Online Scanner μια στο τόσο και θα είσαι κομπλέ.

Μαζί με τον τερματισμό της υποστήριξης των Windows XP, σταμάτησαν να υποστηρίζουν και το MSE για Windows XP. Σε πολύ παλιό υπολογιστή δεν βάζω antivirus και βάζω το Malwarebytes όπως είπε και ο φίλος από πάνω, και ενημερώνω τον κάτοχο του υπολογιστή για την χρήση του. Επίσης σε περίπτωση που δεν βάλω antivirus δημιουργώ και έναν χρήστη με περιορισμένη πρόσβαση και στον διαχειριστή βάζω κωδικό. Φυσικά αυτό σε ακραίες περιπτώσεις που μιλάμε για πολύ παλιό υπολογιστή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαζί με τον τερματισμό της υποστήριξης των Windows XP, σταμάτησαν να υποστηρίζουν και το MSE για Windows XP. Σε πολύ παλιό υπολογιστή δεν βάζω antivirus και βάζω το Malwarebytes όπως είπε και ο φίλος από πάνω, και ενημερώνω τον κάτοχο του υπολογιστή για την χρήση του. Επίσης σε περίπτωση που δεν βάλω antivirus δημιουργώ και έναν χρήστη με περιορισμένη πρόσβαση και στον διαχειριστή βάζω κωδικό. Φυσικά αυτό σε ακραίες περιπτώσεις που μιλάμε για πολύ παλιό υπολογιστή.

 

Σωστός το είχα ξεχάσει αυτό με τα Windows XP. Και το Panda Cloud Antivirus είναι αρκετά ελαφρύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγόρασα ένα mp3 player. Τα τραγούδια που πέρασα στο mp3 τα παίζει με μέτρια ένταση εν σχέση με αυτή του ραδιοφώνου. Που διαθέτει. 
το πήγα στο κατάστημα και αφού το ήλεγξαν μου είπαν πως δεν διαπιστώθηκε κάποιο τεχνικό πρόβλημα. 
ίσως η ένταση να οφείλεται στον κατασκευαστή με νόμο ευρωπαϊκό περί  (μπλα μπλα)
μου μίλησε για software που μπορεί να αλλάξει την ένταση των αρχείων για να ακούγονται δυνατά....

HELP ,,,,,  πως το κάνω και με τι πρόγραμμα??!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς μπορώ να αφαιρέσω από την κεραμική μου εστία καμμένο γάλα; Το έτριβα 100 ώρες αλλά δε βγαίνει, ούτε με ένα ειδικό καθαριστικό που υποτίθεται ότι το αφήνεις 2’ να δράσει και καθαρίζει. Σκέφτηκα να το ξύσω με ξυραφάκι, αλλά θα γρατζουνίσω την επιφάνεια και δεν θέλω. Πείτε αν ξέρετε επειδή βασανίζομαι από το πρωί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς μπορώ να αφαιρέσω από την κεραμική μου εστία καμμένο γάλα; Το έτριβα 100 ώρες αλλά δε βγαίνει, ούτε με ένα ειδικό καθαριστικό που υποτίθεται ότι το αφήνεις 2’ να δράσει και καθαρίζει. Σκέφτηκα να το ξύσω με ξυραφάκι, αλλά θα γρατζουνίσω την επιφάνεια και δεν θέλω. Πείτε αν ξέρετε επειδή βασανίζομαι από το πρωί.

δοκιμασε cif καθαριστικο
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δοκιμάσω πρώτα κάποιο άλλο καθαριστικό, δεν ξέρω αν έχουμε cif, θα πάω σουπερμάρκετ να δω. 

Το ξυράφι με ανησυχεί γιατί μπορεί να καταστρέψω την κουζίνα οπότε θα είναι η εσχατη λύση μου.

Αν δεν τα καταφέρω, θα επανέλθω να μου προτείνετε αλχημείες.

 

Σας ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς μπορώ να αφαιρέσω από την κεραμική μου εστία καμμένο γάλα; Το έτριβα 100 ώρες αλλά δε βγαίνει, ούτε με ένα ειδικό καθαριστικό που υποτίθεται ότι το αφήνεις 2’ να δράσει και καθαρίζει. Σκέφτηκα να το ξύσω με ξυραφάκι, αλλά θα γρατζουνίσω την επιφάνεια και δεν θέλω. Πείτε αν ξέρετε επειδή βασανίζομαι από το πρωί.

 

Ρίξε απο πάνω μαγειρική σόδα με λίγο ζεστό νερό και τρίψτο καλά για λίγα λεπτά. Άφησε το πάνω για καμιά ώρα και μετά καθάρισε κανονικά με το καθαριστικό της κουζίνας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου μίλησε για software που μπορεί να αλλάξει την ένταση των αρχείων για να ακούγονται δυνατά....

 

Τι εννοεις ν' αλλαξει την ενταση των αρχειων; Μηπως το bitrate? Τι ποιότητα είναι τα mp3 σου?

 

Κοίτα κι εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγόρασα ένα mp3 player. Τα τραγούδια που πέρασα στο mp3 τα παίζει με μέτρια ένταση εν σχέση με αυτή του ραδιοφώνου. Που διαθέτει. 

το πήγα στο κατάστημα και αφού το ήλεγξαν μου είπαν πως δεν διαπιστώθηκε κάποιο τεχνικό πρόβλημα. 

ίσως η ένταση να οφείλεται στον κατασκευαστή με νόμο ευρωπαϊκό περί  (μπλα μπλα)

μου μίλησε για software που μπορεί να αλλάξει την ένταση των αρχείων για να ακούγονται δυνατά....

 

HELP ,,,,,  πως το κάνω και με τι πρόγραμμα??!!!

 

MP3Gain

Το χρησιμοποιώ καμιά δεκαετία. Αλλάζει την ένταση των mp3 χωρίς να τα επανασυμπιέζει (δε χάνουν σε ποιότητα).

Επίσης δίνει την επιλογή να έχεις τραγούδια από διαφορετικά άλμπουμ στην ίδια ένταση ώστε να μη χρειάζεται να αυξομειώνεις το volume ανάμεσα σε κομμάτια.

 

EDIT: Τώρα είδα το link του Black Rabbit. Είναι το πρώτο στη λίστα. Κατέβασέ το. Κάνει ακριβώς αυτό που θες.

(μία καλή ένταση για να μην τα έχεις τα ακουστικά στο φουλ είναι από 92-96 db)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...