Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

κινησεις κανω κανονικα.τραβηξα 100ευρο δοκιμαστικα και αγορασα μεσο paypal.στο μονο που κολλαω ειναι με την τραπεζα.μπορω να τα ματαφερω ολα με τη μια;οσο ποσο και εαν ειναι;

οκ παιδια ολα οκ.συνδικαιουχος=δικος μου.ευχαριστω για τις απαντησεις.

 

Αν δούνε μεταφορά τόσο μεγάλου ποσού μάλλον θα στα δεσμεύσουν πρώτα και μετά θα αρχίσουν να ψάχνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η διάμετρος της λείας επιφάνειας του τρυπανιού (αυτή που δαγκώνει η συσκευή) πρέπει να είναι ίση με τη διάμετρο του ούπα (όχι μόνο της τρύπας, και του χείλους). Τη βίδα τη δοκιμάζεις λίγο με το χέρι αν βιδώνει στο ούπα καλά και προφανώς θες το κεφάλι της να είναι μεγαλύτερο απ' την τρύπα (όχι ότι έχω δει ποτέ το αντίθετο, αλλά ποτέ δεν ξέρεις.)

 

Επίσης βεβαιώσου πως το τρυπάνι είναι φτερωτό μπροστά, μην πας με κάνα ξυλοτρύπανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και πιασατε κουβεντα, οι μυτες του τρυπανιου για χρηση σε πλακακι, πως ειναι;;

Βασικα εχει κανεις ορεξη να μου βαλει κανα δειγμα απο μυτες για τοιχο και μυτες για πλακακι (μιας και λιγο βαριεμαι να βγαλω φωτο απο τις δικες μου, για να μου πειτε ποια κανει);;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και πιασατε κουβεντα, οι μυτες του τρυπανιου για χρηση σε πλακακι, πως ειναι;;

Βασικα εχει κανεις ορεξη να μου βαλει κανα δειγμα απο μυτες για τοιχο και μυτες για πλακακι (μιας και λιγο βαριεμαι να βγαλω φωτο απο τις δικες μου, για να μου πειτε ποια κανει);;

http://www.diy2010.com/index.php/el/%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CE%B1/%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CF%84%CF%81%CE%B7%CF%83%CE%B7/item/87-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B7%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CF%84%CF%81%CF%85%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CF%8E%CE%BD

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να χρειαστει να μπει ροδελα αναμεσα στην βιδα και σε αυτο που στερεωνουμε....

 

 

Το πλακακι θελει προσοχη γιατι μπορει να σπασει.

 

Οταν τρυπαμε τοιχο παντα πρεπει να ξερουμε τι υπαρχει απο πισω, καλωδια, σωληνες, σιδερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα τρυπανια τοιχου υπαρχει ενα ζητημα. Η διαμετρος τους αφορα το σωμα, αλλα μπροστα στην κεφαλη ειναι πιο φαρδιά. Τρυπας με 6αρι και ανοιγει πχ 7αρα τρυπα και μετα το βυσμα ειναι χαλαρο.

Παντα δεν εβρισκα ακρη με αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει πιο απλο πραγμα.

 

Πας να αγορασεις ουπα, παιρνεις μαζι σου το τρυπανι και αυτος που τσ πουλαει θα σου δωσει τα σωστα....

 

Ενταξει αν θες να κρεμασεις ενα απλο ελαφρυ πραγμα και εχεις μεγαλο τρυπανι θα αγορασει πιο μικρο μαζι με τα καταλληλα ουπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα τρυπανια τοιχου υπαρχει ενα ζητημα. Η διαμετρος τους αφορα το σωμα, αλλα μπροστα στην κεφαλη ειναι πιο φαρδιά. Τρυπας με 6αρι και ανοιγει πχ 7αρα τρυπα και μετα το βυσμα ειναι χαλαρο.

Παντα δεν εβρισκα ακρη με αυτα.

μπα εγω ποτέ δεν ειχα θεμα με αυτα. Σε τοιχο και αναλογα τη διαμετρο μια χαρα καθεται και το σωστο ουπα και η σωστη βιδα. Στο πλακακι φοβαμαι να τρυπησω, και θα χρειαστει σε μερικες μερες. Λεω να τρυπησω αναμεσα στους αρμους που λογικα θα ειναι λιγοτερο επικυνδυνο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και πιασατε κουβεντα, οι μυτες του τρυπανιου για χρηση σε πλακακι, πως ειναι;;

Βασικα εχει κανεις ορεξη να μου βαλει κανα δειγμα απο μυτες για τοιχο και μυτες για πλακακι (μιας και λιγο βαριεμαι να βγαλω φωτο απο τις δικες μου, για να μου πειτε ποια κανει);;

 

Μαίρη, σε πλακάκι οπωσδήποτε το εξής πριν τρυπήσεις.

Παίρνεις ένα καρφάκι και με ένα σφυρί σιγά σιγά κάνεις μια τρύπα εκεί που θέλεις να τρυπήσεις.

Στο link που παραθέτει ο Gtr34 υπάρχει ειδικό τρυπάνι, αλλά το θεωρώ υπερβολή για μη επαγγελματίες.

Τα τρυπάς κανονικά με τις μύτες για τοίχο

Ο λόγος που το κάνεις αυτό είναι γιατί αν πας να τρυπήσεις χωρίς να υπάρχει μια εσοχή να ακουμπήσει η μύτη του τρυπανιού, αν δεν έχεις το τρυπάνι εντελώς κάθετα/οριζόντια, θα γλιστρήσει στο πλακάκι και θα το γδάρει.

Και με το καρφί και το σφυρί, σιγά σιγά και προσεχτικά για τον ίδιο λόγο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε apostol1s μικρή απορία το λες αυτό;

^ αυτή πχ είναι :P


Το ιδιο ειναι.

Βασικά δεν είναι το ίδιο. Αλλάζει η σειρά που τα κάνεις... :X


Για στερεωση σε τοιχο, το τρυπανι και το ουπα/βυσμα πρεπει να ειναι ιδιας διαμετρου και η βιδα μικρότερης;

 

 

Η διάμετρος της λείας επιφάνειας του τρυπανιού (αυτή που δαγκώνει η συσκευή) πρέπει να είναι ίση με τη διάμετρο του ούπα (όχι μόνο της τρύπας, και του χείλους).

Τον μπερδεύεις εδώ γιατί με το διαμαντοτρύπανο δεν ισχύει αυτό που λες

 

Με τα τρυπανια τοιχου υπαρχει ενα ζητημα. Η διαμετρος τους αφορα το σωμα, αλλα μπροστα στην κεφαλη ειναι πιο φαρδιά. Τρυπας με 6αρι και ανοιγει πχ 7αρα τρυπα και μετα το βυσμα ειναι χαλαρο.
Παντα δεν εβρισκα ακρη με αυτα.

Λάθος

 

αν τρυπίσεις με 6άρι  τρυπάνι θα βάλεις και 6άρι ούπα και την σωστή βίδα.

Αυτό

 

Τη βίδα φίλε nickmanak θα τη ζητήσεις για 6άρι πχ ούπα και θα διαλέξεις & το μήκος της

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...