Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μαγκες εχω ενα πινακα excel που στην πρωτη στηλη εχει ονοματα και στις υπολοιπες συγκεκριμενα strings. θελω να ψαχνω ενα συγκεκριμενο string σε μια στηλη και στη θεση που το βρω να μου επιστρεφει σενα κελι τονομα της πρωτης στηλης της γραμμης που το βρισκει.

 

γιατι δεν κλειδωνεις το κουτι Β2? Ετσι ολη η στηλη Α και η γραμμη 1 θα ειναι παντα ορατες και εσυ θα κουνας κανονικα μονο τα υπολοιπα κελια. Το κλειδωνεις στην καρτελα VIEW -> FREEZE PANES

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

γιατι δεν κλειδωνεις το κουτι Β2? Ετσι ολη η στηλη Α και η γραμμη 1 θα ειναι παντα ορατες και εσυ θα κουνας κανονικα μονο τα υπολοιπα κελια. Το κλειδωνεις στην καρτελα VIEW -> FREEZE PANES

οχι. θελω τα ονοματα να τα βαζω σε καινουριο φυλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαγκες εχω ενα πινακα excel που στην πρωτη στηλη εχει ονοματα και στις υπολοιπες συγκεκριμενα strings. θελω να ψαχνω ενα συγκεκριμενο string σε μια στηλη και στη θεση που το βρω να μου επιστρεφει σενα κελι τονομα της πρωτης στηλης της γραμμης που το βρισκει.

 

Τα strings στην Β στήλη ας πούμε θα είναι μοναδικά έτσι ?

 

Αν ναι

 

=INDEX(A:A;MATCH("STRING POU PSAXNEIS";B:B;0))

 

 

πχ σε

 

A              B

 

Andreas        xaxaxaxa

Nikos          lalalala

Panos          xixixixi

Kostas         ouaouaoua

 

το 

 

=INDEX(A:A;MATCH("lalalala";B:B;0))

 

θα σου βγάλει 

 

Nikos

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επ επ, με χρειάζεται αυτό αυτό! Υπάρχει δυνατότητα, εφόσον η Β στήλη έχει αριθμούς, να βρίσκει την μεγαλύτερη ή μικρότερη τιμή στην Β και να μου δίνει το αντίστοιχο Α ;;;

 

α, και κάτι άλλο ήθελα :)

αν στην Α υπάρχει πολλές φορές ο Νίκος (και πολλές φορές ο Αντρέας, κλπ κλπ) πχ, και στην Β αριθμοί, μπορούμε να βρούμε την μεγαλύτερη τιμή που αφορά τον Νίκο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επ επ, με χρειάζεται αυτό αυτό! Υπάρχει δυνατότητα, εφόσον η Β στήλη έχει αριθμούς, να βρίσκει την μεγαλύτερη ή μικρότερη τιμή στην Β και να μου δίνει το αντίστοιχο Α ;;;

Προφανως

 

Αλλάζεις την match με min/max

 

Δε θυμάμαι τι συμβαίνει όταν η ελάχιστη πχ εμφανίζεται σε πάνα από μια θέσεις... μάλλον επιστρέφει αυτη που βρίσκει πρώτη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και pull and bear για οικονομικά και πιο casual

 

 

Δε ξέρω , τα ρούχα σ'αυτό το μαγαζί πιστεύω είναι το πολύ για 17χρονα , άσε που όλα τα ρούχα είναι θεομικρα .

 

Θα κοιτάξω στο Outlet στην Γεωργικής Σχολής και στο Cosmos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω , τα ρούχα σ'αυτό το μαγαζί πιστεύω είναι το πολύ για 17χρονα , άσε που όλα τα ρούχα είναι θεομικρα .

 

Θα κοιτάξω στο Outlet στην Γεωργικής Σχολής και στο Cosmos

Έχει κομμάτια και για μεγαλύτερους! (ή για νέους στην ψυχή :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ορθοπεδικο στρωμα σημαινει να προσαρμοζεται το σωμα στην επιφανεια κρατωντας ισια και σωστη σταση ενω ανατομικο να προσαρμοζεται το στρωμα συμφωνα με την ανατομια του σωματος και να ειναι πιο ανετο? Σκληρο και αβολο το πρωτο, μαλακο και αντο το δευτερο αλλα με προβληματα μεσης? Σκεφτομαι πιο απο τα δυο να διαλεξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλακίες τούμπανα, ορολογίες του μάρκετινγκ ναούμ. Από όσο έχω καταλάβει, "ορθοπαιδικό" είναι το σκληρό στρώμα, απλά. Πολλοί ορθοπαιδικοί ακόμα το λένε, "πονάει η μέση σου; Κοιμήσου στο πάτωμα να σιάξει".

"Ανατομικό" πάλι λένε αυτό που είναι σχετικά μαλακό για να παίρνει την μορφή του σώματός σου όταν ξαπλώνεις πάνω και να σε στηρίζει παντού εξίσου.

Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, που λένε και στο χωριόμ. Αν θες την γνώμη μου, σαν φ/θ προτείνω το στρώμα που θα πάρεις να είναι όχι πολύ σκληρό σαν το πάτωμα, όχι όμως και πολύ μαλακό και να βουλιάζεις μέσα. Σίγουρα δεν πρέπει να κάνει κοιλιά εκεί που είναι ο πωπός σου, όπου και πέφτει το περισσότερο βάρος, και σίγουρα πρέπει να είναι πάνω σε σκληρό υπόστρωμα. Και να είναι εντός των οικονομικών σου κυβικών ώστε να το σουτάρεις σε 5-6 χρόνια και να πάρεις άλλο, γιατί πιστεύω ότι και το ακριβότερο στρώμα του κόσμου να πάρεις σε 5-6 χρόνια θα θέλει άλλαγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια υστερα απο 6 μηνες χαλασε ενα ταμπλετ που ειχα και τελικα δεν φτιαχνεται...μου πιστωσαν το ποσο βγαζοντας μου δωρο καρτα...εχω μια απορια. Μπορω να παρω τα λεφτα μου πισω λεγοντας τους απλα πως δεν χρειαζομαι να αγορασω κατι αλλο?

Επεξ/σία από navouxodonosoras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ορθοπεδικο στρωμα σημαινει να προσαρμοζεται το σωμα στην επιφανεια κρατωντας ισια και σωστη σταση ενω ανατομικο να προσαρμοζεται το στρωμα συμφωνα με την ανατομια του σωματος και να ειναι πιο ανετο? Σκληρο και αβολο το πρωτο, μαλακο και αντο το δευτερο αλλα με προβληματα μεσης? Σκεφτομαι πιο απο τα δυο να διαλεξω

 

Eπειδη εχω κι εγω προβληματα μεσης, θα σου ελεγα να κοιταξεις κατι προς σκληρο. Οχι τοσο ωστε να πονας οταν κοιμασαι αλλα να μην βουλιαζει το σωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άνοιξα σήμερα τον υπολογιστή και μου έβγαλε αυτό

 

attachicon.gifΧωρίς τίτλο.png

 

 

Τι σημαίνει; Δεν έκανα κάτι διαφορετικό από τις άλλες μέρες. Απλώς το pc άνοιξα

Δεν ξέρω τι παίζει, αλλά μάλλον οφείλεται στο τελευταίο update του Mozilla. Μου ζήταγε άδεια από χθες για update και μόλις πάτησα να γίνει μου έβγαλε και εμένα παρόμοιο μήνυμα ο defender. Μάλλον είναι κάποιο application τύπου skype που προσπαθεί να μας πασάρει στην ζούλα ο Μοτζίλας. Εγώ πάτησα να παραμείνει blocked και τρέχει κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...