Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

έχει στείλει κανείς έμβασμα αυτές τις μέρες από μια τράπεζα σε άλλη? ολοκληρώθηκε η μεταφορά? πόσες μέρες πήρε?

 

εντός Ελλάδας ofc...

Πειραιώς internet banking. Άμεσα, εντός Ελλάδος εννοείται. Έγινε πρωινό εργάσιμης ημέρας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18.3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για τα τραπεζικά, ξέρουμε πότε θα επιτραπεί η φόρτιση προπληρωμένων καρτών;

 

Επίσης, ο Spect δεν ήταν που ρωτούσε για ορθογραφικό έλεγχο στο chrome; Ας ρίξει μια ματιά εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

αυτο το ξερω ηθελα για 2 γλωσσες ομως και λεει οτι δεν. αν και διαβασα κατι για custom dictionary και σκεφτηκα μηπως πεταξω εκει λεξεις ελληνικες για δευτερο λεξικο !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέψου μήπως γίνεται μέσα από προγραμματάκι που θα φτιάξεις ο ίδιος, να περνάς τις αγγλικές λέξεις που θα πάρεις από κάποιο dictionary στο ελληνικό και έτσι θα έχεις και τα δυο. Δεν ξέρω από θέμα ταχύτητας τι θα παίζει μετά βέβαια.

 

Edit: Βασικά αν έχω όρεξη μπορεί να το φτιάξω εγώ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως κάποια στιγμή χρειαστώ ενα πρόγραμμα για pc.

 

Σκοπός του είναι η ταξινόμηση και αναζήτηση φωτογραφιών , στις οποίες θα έχω τοποθετήσει διάφορες ετικέτες με βάση τα χαρακτηριστικά αυτού που απεικονίζουν , και αυτό προκειμένου ανά πάσα στιγμή , αν χρειάζεται να ανατρέχω σε κάποια συγκεκριμένη , να μπορώ να βάζω κάπου μια λίστα με κριτήρια αναζήτησης , πχ ημερομηνία , θεματολογία , χρώμα , εποχή κλπ (καταλάβατε) .

Μιλάμε για εναν όγκο φωτογραφιών ~2000 .

 

Για κάτι τέτοιο , υπάρχει κάτι έτοιμο στην αγορά ή γίνεται κατόπιν παραγγελίας ; Αν γίνεται με παραγγελία , πού απευθύνομαι ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Σκέψου μήπως γίνεται μέσα από προγραμματάκι που θα φτιάξεις ο ίδιος, να περνάς τις αγγλικές λέξεις που θα πάρεις από κάποιο dictionary στο ελληνικό και έτσι θα έχεις και τα δυο. Δεν ξέρω από θέμα ταχύτητας τι θα παίζει μετά βέβαια.

 

Edit: Βασικά αν έχω όρεξη μπορεί να το φτιάξω εγώ :P

υπαρχει πιο ευκολος τροπος ρε :P

 

πας στο φακελο που εχει το custom dictionary.txt πετας μεσα ολες τις ελληνικες λεξεις απο καποιο αλλο λεξικο και ετοιμος :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

jesus fucking christ, indeed. Η Python με έχει κάψει μερικά εγκεφαλικά κύτταρα αυτήν την περίοδο :P

 

 

Ίσως κάποια στιγμή χρειαστώ ενα πρόγραμμα για pc.

 

Σκοπός του είναι η ταξινόμηση και αναζήτηση φωτογραφιών , στις οποίες θα έχω τοποθετήσει διάφορες ετικέτες με βάση τα χαρακτηριστικά αυτού που απεικονίζουν , και αυτό προκειμένου ανά πάσα στιγμή , αν χρειάζεται να ανατρέχω σε κάποια συγκεκριμένη , να μπορώ να βάζω κάπου μια λίστα με κριτήρια αναζήτησης , πχ ημερομηνία , θεματολογία , χρώμα , εποχή κλπ (καταλάβατε) .

Μιλάμε για εναν όγκο φωτογραφιών ~2000 .

 

Για κάτι τέτοιο , υπάρχει κάτι έτοιμο στην αγορά ή γίνεται κατόπιν παραγγελίας ; Αν γίνεται με παραγγελία , πού απευθύνομαι ;

 

Βρες κάνέναν προγραμματιστή φίλο που έχει χρόνο να στο κάνει. Δεν είναι δύσκολο, απλά θέλει λίγο χρόνο. Να ρωτήσω εγώ τώρα. Μια τέτοια εφαρμογή πόσο να κοστολογείται; Να ξέρω πόσα να προτείνω στον Adon1s δηλαδή για να την κάνω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Σκέψου μήπως γίνεται μέσα από προγραμματάκι που θα φτιάξεις ο ίδιος, να περνάς τις αγγλικές λέξεις που θα πάρεις από κάποιο dictionary στο ελληνικό και έτσι θα έχεις και τα δυο. Δεν ξέρω από θέμα ταχύτητας τι θα παίζει μετά βέβαια.

 

Edit: Βασικά αν έχω όρεξη μπορεί να το φτιάξω εγώ :P

δοκιμασα να βαλω λεξεις αγγλικες στο custom dictionary του chrome αλλα οταν εχω ελληνικο ελεγχο κοιταζει μονο ελληνικους χαρακτηρες οποτε δεν βρισκει τα ορθογραφικα σε αγγλικες λεξεις! ηταν πολυ ευκολο για να ταν αληθινο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ paylidis Δοκίμασε το makeMKV και το format factory. Αν κάνεις copy-paste τους φακέλους απτο dvd στον σκληρό μετά κάψιμο σε dvd? (αν γίνεται)

 

 

Εγώ μόλις χρησιμοποίησα το dvdfab που αναφέρω παραπάνω σε καινούρια ταινία που λογικά έχει και τα τελευταία κλειδώματα, έχει περάσει και το trial, και μια χαρά έκανα το rip. Μήπως κάνεις κάτι λάθος;

 

 

Όντως έχει καμιά 10ετία, αλλά παραμένουν στα αρχεία μου το DVDDecrypter και το SlySoft.CloneDVD.

Αν θυμάμαι σωστά, αν και μόνο με το Clone γινόταν όλη η δουλειά, σε κάτι λίγα dvd είχε φάει ήττα τα τελευταία χρόνια με τα -τότε- νέα κλειδώματα και αυτό το ξεπερνουσα με το Decrypter. Δλδ πρώτα rip/ξεκλείδωμα στον σκληρό αυτούσιο το dvd με αυτό και μετά συμπίεση (αν επιλεχθεί) και ψήσιμο με το clone. Δεν ξέρω αν πλέον δεν κανουν δουλειά, just my 2 cents.

 

 

AnyDVD (δεν είναι δωρεάν, αλλά είναι ίσως το πιο αποτελεσματικό. Το πιθανότερο είναι ότι υπάρχουν και αντίστοιχα δωρεάν, αλλά δεν τα ξέρω) το οποίο αφήνεις να τρέχει στο backround και χρήση οποιουδήποτε προγράμματος αντιγραφής/δημιουργίας image.

 

Αν πρόκειται για ταινία και ειδικά παλιά σαν κυκλοφορία σε DVD, πιθανόν η προστασία της να σπάει και με το παλιό, καλό και δωρεάν DVD Shrink.

 

for the records, η εξωτερικη usb σιντιέρα εκανε τη λαλακια... το εβαλα στο Bluray του σταθερού (που ανοιγει μια φορά το μήνα) και εκανα τη δουλειά μου με το dvdfab και μαλιστα στα mavericks

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασα να βαλω λεξεις αγγλικες στο custom dictionary του chrome αλλα οταν εχω ελληνικο ελεγχο κοιταζει μονο ελληνικους χαρακτηρες οποτε δεν βρισκει τα ορθογραφικα σε αγγλικες λεξεις! ηταν πολυ ευκολο για να ταν αληθινο :P

Ωραία τότε φτιάξε script που να κάνει αυτήν την δουλειά για σένα στον Chrome :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ωραία τότε φτιάξε script που να κάνει αυτήν την δουλειά για σένα στον Chrome :P

χαχα το κοιτουσα πριν αυτο για να κανω extension για τον chrome. Σκεφτηκα να κανει αυτοματο ελεγχο για το τη γλωσσα χρησιμοποιεις στα windows ωστε να βρισκει μονο του τη γλωσσα αλλα καπου πηρε το ματι μου οτι δεν ειναι τοσο απλο. Γενικα παντως τον παιζουν! δεν γινετε να ναι ο μονος browser που δεν εχει τετοια επιλογη!

 

τωρα που ξαναδιαβασα τι προτεινες πριν και να το κανεις αυτο παλι δεν θα δουλεψει! ουσιαστικα αυτο που λες ειναι αυτο που δοκιμασα με το custom dictionary! 

 

το προβλημα σε αυτο ειναι οτι το chrome κοιταει μονο τους χαρακτηρες τις γλωσσας που εχεις ενεργοποιημενη! αν πχ ειχα σαν γλωσσα ελεγχου τα αγγλικα και εβαζα στο custom dictionary λεξεις αλλης γλωσσας με λατινικους χαρακτηρες θα δουλευε κανονικα! Τωρα δεν τους κοιταει! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως κάποια στιγμή χρειαστώ ενα πρόγραμμα για pc.

 

Σκοπός του είναι η ταξινόμηση και αναζήτηση φωτογραφιών , στις οποίες θα έχω τοποθετήσει διάφορες ετικέτες με βάση τα χαρακτηριστικά αυτού που απεικονίζουν , και αυτό προκειμένου ανά πάσα στιγμή , αν χρειάζεται να ανατρέχω σε κάποια συγκεκριμένη , να μπορώ να βάζω κάπου μια λίστα με κριτήρια αναζήτησης , πχ ημερομηνία , θεματολογία , χρώμα , εποχή κλπ (καταλάβατε) .

Μιλάμε για εναν όγκο φωτογραφιών ~2000 .

 

Για κάτι τέτοιο , υπάρχει κάτι έτοιμο στην αγορά ή γίνεται κατόπιν παραγγελίας ; Αν γίνεται με παραγγελία , πού απευθύνομαι ;

 

http://daminion.net/

 

Είναι και free για μη εμπορική χρήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...