Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει περίπτωση να δούμε βελτίωση, έστω και μικρή, σχετικά με το capital control, τις προσεχείς 40-50 μέρες; Τονίζω το "έστω και μικρή βελτίωση", δεν περιμένω να λυθεί πλήρως το ζήτημα. Θέλω να κάνω μια αγορά μικρής αξίας από το εξωτερικό το αργότερο ακριβώς σε 53 μέρες από σήμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Άφησα όλοτ βράδυ τον υπολογιστή ανοικτό. Το πρωί βλεπω ότι είχε ανοιχτεί αυτή η σελίδα.

 

192.168.1.254/cgi/b/ic/connect/?nm=1&client=192.168.1.100&server=198.18.1.7&event=DNSSpoofed&url=go.microsoft.com/fwlink/?LinkID=219472&clcid=0x409

 

Δεν θυμάμαι να πάτησα κάτι.

 

Να ανησυχήσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει περίπτωση να δούμε βελτίωση, έστω και μικρή, σχετικά με το capital control, τις προσεχείς 40-50 μέρες; Τονίζω το "έστω και μικρή βελτίωση", δεν περιμένω να λυθεί πλήρως το ζήτημα. Θέλω να κάνω μια αγορά μικρής αξίας από το εξωτερικό το αργότερο ακριβώς σε 53 μέρες από σήμερα.

 

Αυτό μόνο κάποιος με μαντικές ικανότητες μπορεί να το απαντήσει. Αν είναι πολύ μικρής αξίας και το χρειάζεσαι οπωσδήποτε, γιατί δεν πουλάς τίποτα στο eBay να αποκτήσεις PayPal balance?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω. Υπάρχουν βραχιολάκια που συνδέονται με GPS για να καταγράφουν διαδρομές κτλ και μετά να τα ανεβάζουν σε κάποια ιστοσελίδα; Φαντάζομαι πως ναι. Μπορούν να παίζουν και μουσική όμως; Κοινώς δεν θέλω να κουβαλάω την παντόφλα κάθε φορά που πάω για τρέξιμο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα με τα capital controls έχει ακούσει κανείς αν υπάρχει όριο στα μετρητά που μπορεί να έχει κάποιος πάνω του φεύγοντας απ τη χώρα; (εκτός προφανώς του ορίου των 10Κ € που πρέπει έτσι κι αλλιώς να δηλωθούν, δε μιλάω για τόσο μεγάλα ποσά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με τα χρήματα που κουβαλάς μαζί σου πώς εξασφαλίζεται ; Εννοώ σε ρωτάει ο τελωνειακός πόσα έχεις , λες "1.000" , σου λέει ΟΚ . Και εν τω μεταξύ στην τσάντα σου έχεις καμιά 10ριά ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος και πως σε ελέγχει εννοώ . Όσες φορές πήγα εξωτερικό είτε με αεροπλάνο είτε οδικώς σκέφτομαι ότι άνετα έπαιρνα ΟΤΙ ήθελα απο χάρτινα πράγματα , βλέπε μεγάλο αριθμό χαρτονομισμάτων . 

 

Αρα υποθέτω έγγυται στη καλή διάθεση και το φιλότιμο του ελεγχόμενου να πεί "ναι εχω μαζί μου 50.000 € " .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα με τα capital controls έχει ακούσει κανείς αν υπάρχει όριο στα μετρητά που μπορεί να έχει κάποιος πάνω του φεύγοντας απ τη χώρα; (εκτός προφανώς του ορίου των 10Κ € που πρέπει έτσι κι αλλιώς να δηλωθούν, δε μιλάω για τόσο μεγάλα ποσά)

Μόλις είπαν στην τηλεόραση για 1000 ευρώ, αλλά δεν πρόσεξα αν εφαρμόζεται ήδη ή πρόκειται να εφαρμοστεί.

Ποιος και πως σε ελέγχει εννοώ . Όσες φορές πήγα εξωτερικό είτε με αεροπλάνο είτε οδικώς σκέφτομαι ότι άνετα έπαιρνα ΟΤΙ ήθελα απο χάρτινα πράγματα , βλέπε μεγάλο αριθμό χαρτονομισμάτων . 

 

Αρα υποθέτω έγγυται στη καλή διάθεση και το φιλότιμο του ελεγχόμενου να πεί "ναι εχω μαζί μου 50.000 € " .

Τη μάνα Ρονάλντο την βρήκαν στα σύνορα Ισπανίας - Πορτογαλίας πριν λίγο καιρό με καμιά 20αριά χιλιάρικα παραπάνω και τις τα κατάσχεσαν, τα έξτρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έδωσα πανελλήνιες το 2009 και θέλω να ξαναδώσω τώρα (2016), με τι μαθήματα θα δώσω? Όπως τότε, με καινούρια ή διαλέγω ένα από τα δύο?

 

Με ό,τι ισχύει τώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν κάποιος ακούσει οριστική οδηγία για τα χρήματα που μπορούμε να μεταφέρουμε εξωτερικό να το γράψει αν ειναι δυνατόν, γιατι φευγει ο αδερφός μου σε 1 μήνα (σπουδάζει έξω) και σκόπευε να πάρει ένα ποσό μαζί του.

edit, βρηκα αυτο http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/kleistes-mexri-th-deytera-oi-trapezes-meiwnetai-sta-1000-h-metafora-metrhtwn-sto-ekswterikwn.3566669.html?utm_source=Sport24&utm_medium=breaking_news_hp&utm_campaign=24MediaWidget

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Σύμφωνα με την ΠΝΠ με την οποία παρατείνεται η τραπεζική αργία και οι τράπεζες θα παραμείνουν κλειστές και τη Δευτέρα, 13/7, το όριο μεταφοράς μετρητών στο εξωτερικό περιορίζεται από τις 10 χιλιάδες στα 1.000 ευρώ. 

 

edit: από εδώ η πληροφορία, δεν έβγαλα άκρη με τα ΦΕΚ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...