Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μακακιες σου λενε...

 

Χτυπα ξυλα κατι να γινει και να χρειαστει να ανοιξουν αν δεν υπαρχουν θα κολλησεις στο τιμονι...

 

Μην παιζεις με την ασφαλεια σου...πως το φερε η κουβεμτα στους αεροσακους.. ;

Ρε παιδί μου, εγώ είμαι νέα οδηγός. και ψάχνω ένα μικρό/φτηνό αμάξι να μάθω να οδηγώ καλά. Επειδή είχα ένα χοντρό ατύχημα πριν πάρω το δίπλωμα (δεν οδηγούσα εγώ) με πιάνουν κρίσεις πανικού και θέλω να νιώθω μία Α ασφάλεια στο αμάξι που θα μάθω ουσιαστικά να οδηγώ (στη σχολή ούτε να οδηγώ σε δρόμους με φανάρια δεν έμαθα.........). Γενικά, μετά από το ατύχημα δεν νιώθω ποτέ ασφάλεια. Οπότε θέλω ένα αμάξι να έχω έστω μέσα μου τη σιγουριά ότι "κάτι θα με προστατέψει" ως ένα βαθμό. 

Επέμενε αυτός που μου το έδινε το αμάξι και ο πατριός μου ότι το αμάξι αν ανοίξουν οι αερόσακοι ότι δεν κουνιέται και ότι αυτό είναι απόδειξη ότι το αμάξι έχει αερόσακους. Εγώ επέμενα για το αντίθετο και δεν ήθελα να δώσω + 1000 ευρώ για αερόσακους τώρα. 

Τελικά το αμάξι δεν έχει καν από τη μάνα του αερόσακους(!). Μίλησα με έναν γνωστό μου που ήταν μηχανικός στην fiat και μου είπε ότι το μοντέλο αυτό που βρήκα έχει μόνο 1 αερόσακο στο τιμόνι κι αυτό μόνο αν έχει γίνει ειδική παραγγελία από την αντιπροσωπεία όταν φτιάχτηκε... (αμάξι 10ετίας+) 

 

Δεν θέλω να "παίξω" με την ασφάλειά μου. όταν πάω και βλέπω αμάξια τα μόνα που κοιτάω είναι αερόσακοι και ζώνες. δεν πα να είναι σαν στραπατσαρισμένο σαραβαλάκι 25ετίας από έξω  :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλα μην νομιζεις και εγω που εχω 8 αεροσακους στο αμαξι (mazda 6 2007 μοντελο) δεν σημαίνει οτι σε ενα τρακο (φτου φτου) θα βγω χωρις ν παθω το παραμικρο.παιζουν παρα πολλά ρολο, Αν οδηγάς προσεκτικά,δεν αναπτυσεις μεγαλες ταχυτητες, σε τι κατάσταση ειναι το αυτοκίνητο σου, τα λάστιχα,τα φρενα,το οδόστρωμα και πολλα αλλα. Οπότε μη νομίζεις ότι μόνο οι αερόσακοι κανουν ενα αμαξι ασφαλες Αλλά βέβαια καλό είναι πάντα να υπάρχουν Και πάντα (εγώ τουλάχιστον) κοιτάω να έχω λάστιχα-φρένα-αναρτήσεις και τα λοιπά σε άριστη κατάσταση γιατί πιστεύω η ενεργητική ασφάλεια είναι πολύ πιο "χρησιμη" απο την παθητικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ρε παιδί μου, εγώ είμαι νέα οδηγός. και ψάχνω ένα μικρό/φτηνό αμάξι να μάθω να οδηγώ καλά

 

Τα αυτοκίνητα δεν είναι συγκρουόμενα. Να πάρεις ένα παλιό φτηνό για να μάθεις να οδηγείς καλά. Σε φάση "και να το γδάρεις πουθενά, δε θα σε νοιάζει" επειδή είναι παλιό/μικρό/φτηνό. Πολλοί έχουν αυτή την αντίληψη και είναι λάθος. 

Να στο πω κι αλλιώς. Στο παιδί σου (αν δεν έχεις, στο υποθετικό/μελλοντικό σου), όταν θα ξεκινήσει ποδήλατο/πατίνι/skate πχ. θα του πάρεις το απολύτως καλύτερο που θα σου επιτρέπουν εκείνη τη στιγμή τα οικονομικά σου; Ή θα κάνεις καμιά γύρα στο jumbo για την απόλυτη κινεζιά;

 

Δεν θέλω να "παίξω" με την ασφάλειά μου. όταν πάω και βλέπω αμάξια τα μόνα που κοιτάω είναι αερόσακοι και ζώνες. δεν πα να είναι σαν στραπατσαρισμένο σαραβαλάκι 25ετίας από έξω   :P

 

Εδώ επαναλαμβάνεις το λάθος (κατ'εμέ πάντα) που κάνουν πολλοί. Δίνεις βάρος στην παθητική ασφάλεια και όχι στην ενεργητική. Οι αερόσακοι και ζώνες πρέπει να είναι αχρείαστα. Εννοείται πως πρέπει να υπάρχουν και να είναι σε λειτουργική κατάσταση. Αλλά ένα αυτοκίνητο που δε φρενάρει καλά, δεν επιταχύνει καλά, δεν έχει λάστιχα, δε στρίβει καλά είναι ένα κινούμενο φέρετρο. Και ως γνωστόν τα φέρετρα, είτε από μαόνι είναι, είτε από κόντρα πλακέ, ένα σκοπό εξυπηρετούν. Να σε χώσουν στη γη.

 

Για μένα: Ξαναπήγαινε κάνε μαθήματα, σε μία σοβαρή σχολή. Όσα νομίζεις ότι θα χρειαστείς: 3, 5 , 50. Δεν έχει σημασία που έχεις ήδη δίπλωμα. Μετά όταν θα αισθανθείς σιγουριά, πήγαινε πάρε το καλύτερο αυτοκίνητο που μπορείς. Και ξεκίνα να οδηγείς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα λάστιχα, φρένα κτλ εννοείται ότι "τα έχει" σωστά όλα. Δεν είπα να πάρω αμάξι που έχει αερόσακους αλλά δεν έχει λάστιχα! για το θεό! Προφανώς εννοώ εμφανισιακά! 
Δεν βλέπω λόγο να πάρω "το καλύτερο αυτοκίνητο που μπορώ". 1) γιατί αυτή τη στιγμή δεν μπορώ και 2) γιατί ξέρω ότι θα το γδάρω κάποια στιγμή και δεν πρόκειται να μπω στη διαδικασία να σκεφτώ κι άλλα έξοδα "ομορφιάς" του αυτοκινήτου. Αυτό εννοώ με το "δεν με νοιάζει να είναι σαραβαλάκι από έξω". Όχι να μην είναι σωστό και φτιαγμένο. Απλά δεν με νοιάζει αν είναι άβαφο του 2000 ή αν έχει βαθουλώματα. Αυτή τη στιγμή έχω ένα fiat punto. Το πάω πολύ καλά. και νιώθω ασφάλεια μέσα σε αυτό. Ουσιαστικά έμαθα μόνη μου να παρκάρω, να πηγαίνω στον "πολιτισμό" κτλ γιατί στη σχολή δεν μου μάθανε τίποτα πέρα από το "κάνεις αυτό για να περάσεις".  Αλλά θα χρειαστεί να πάρω άλλο γιατί πρέπει να υπάρχουν 2 αυτοκίνητα στο σπίτι. Δεν υπάρχει λόγος για μαθήματα σε σχολή ξανά. δεν είναι ότι δεν έχω πάρει τον αέρα του αυτοκινήτου, απλά με αγχώνουν οι δρόμοι που δεν ξέρω. Ο πατριός μου επαγγελματίας οδηγός είναι έτσι κι αλλιώς και ευτυχώς δηλαδή γιατί αν περίμενα από τη σχολή να μάθω να οδηγώ... 
Αυτά που με αγχώνουν είναι άγνωστοι δρόμοι και μεγάλες λεωφόροι (μένω σε περιοχή μόνο με λεωφόρους). Ε εκεί, δεν μπορώ να βγω με τίποτα. Όσες φορές έχω βγει, σκέφτομαι ότι θα πεταχτεί κάποιος από στοπ/στενό και θα με σκοτώσει (κάπως έτσι έγινε και το ατύχημα). Όσο οδηγούσα στη σχολή οδηγών δεν σκεφτόμουν τίποτα (λογικό, αφού έχω την έξτρα ασφάλεια του συνοδηγού). Έχω αρχίσει να βγαίνω σιγά σιγά (αν κυκλοφορείτε προς Παλλήνη, είμαι αυτή η κότα που βγάζει φλας με το παραμικρό εμπόδιο στην Μαραθώνος :P  ) και όταν φτάνω στον προορισμό μου, έχω γίνει μούσκεμα από τον ιδρώτα. Μου λένε όλοι ότι όσο περνάει ο καιρός θα σταματήσει αυτό. Αλλά δεν νιώθω και "οδηγός" όπως βλέπω άλλους με το που παίρνουν το δίπλωμα και πάνε και ταξίδια κτλ. Δεν με εμπιστεύομαι ακόμα. δυστυχώς. (ουφ! σεντόνι!) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Link.png Site: αυτό στραπατσαρισμένο σαραβαλάκι 25ετίας από έξω   :P

 Pintsie έχω τις λύσεις, διαλέγεις και παίρνεις  :ph34r:

1) http://www.car.gr/classifieds/cars/view/6293847/

2) http://www.car.gr/classifieds/cars/view/6655737/

3) Ή Link.png Site: αυτό

:-D  :P  :P  :P  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Pintsie έχω τις λύσεις, διαλέγεις και παίρνεις  :ph34r:

1) http://www.car.gr/classifieds/cars/view/6293847/

2) http://www.car.gr/classifieds/cars/view/6655737/

3) Ή Link.png Site: αυτό

:-D  :P  :P  :P  :D

Το τελευταίο !!! 

 

Πάντως, σοβαρά: μια ερώτηση για αερόσακους έκανα  εγώ και γέμισε 3 σελίδες άσχετες. έχουμε βγει εντελώς off... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, θέλω να αγοράσω μηχανάκι. Το παραμέλησα λίγο με το κλείσιμο των τραπεζών.

Ξέρει κανείς τι γίνεται τώρα? Μπορώ να πάω να καταθέσω χαρτιά?

Θα πάρουν έγκριση? Επειδή θα είναι καινούργιο παίρνει έκγριση απ την τράπεζα για την χρηματοδότηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, θέλω να αγοράσω μηχανάκι. Το παραμέλησα λίγο με το κλείσιμο των τραπεζών.

Ξέρει κανείς τι γίνεται τώρα? Μπορώ να πάω να καταθέσω χαρτιά?

Θα πάρουν έγκριση? Επειδή θα είναι καινούργιο παίρνει έκγριση απ την τράπεζα για την χρηματοδότηση.

 

Φίλε μου, αν κατάλαβα καλά μιλάς για δάνειο. Δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά αυτή τη στιγμή η τράπεζες δεν έχουν ούτε σάλιο για τα γραμματόσημα. Παρόλα αυτά, δεν χάνεις τίποτα να πας και να ρωτήσεις. Κράτα μας ενήμερους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ουσία ναι, η χρηματοδότηση είναι δάνειο. Είχα ρωτήσει πρίν το κλείσιμο των τραπεζών

αλλα δεν πρόλαβα να καταθέσω τα δικαιολογητικά...Κ λέω τώρα, αξίζει τον κόπο? Η χάσιμο χρόνου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεσημεριανη αγγαρεια απο την θεια μου ν τις ανεβασω κατι γαμωπουλοβερ και κουβερτες μες την ζεστη στο ντουλαπι και κλασικα με ηλεκτρισαν καμια 200 αρια φορες με τοσο δυναμη που σκοτωνουν αλογο :P

Eπειδη εχει μερικα ακομα να τις κανω αυριο γ πειτε καμια ιδεα τι μπορεις να κανείς γ να μην ηλεκτριζεσαι;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεσημεριανη αγγαρεια απο την θεια μου ν τις ανεβασω κατι γαμωπουλοβερ και κουβερτες μες την ζεστη στο ντουλαπι και κλασικα με ηλεκτρισαν καμια 200 αρια φορες με τοσο δυναμη που σκοτωνουν αλογο :P

Eπειδη εχει μερικα ακομα να τις κανω αυριο γ πειτε καμια ιδεα τι μπορεις να κανείς γ να μην ηλεκτριζεσαι;;

Βάλε πλαστικά γάντια που είναι μονωτές του ηλεκτρισμού. (και μετά πες μας αν δούλεψε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε πλαστικά γάντια που είναι μονωτές του ηλεκτρισμού. (και μετά πες μας αν δούλεψε)

Σσσσ ωραιος.αυριο το μεσημερι θα σου πω.ελπιζω να δουλεψει γιατι αλλα ηλεκτρικα χτυπηματα δεν αντεχω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...