Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 18,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημερες

 

Τελειωνει το συμβολαιο του οτε σε λιγες μερες, ote tv full + vdsl 30mbps + σταθερα 50ευρω νομιζω και θα ανεβει κατα 15 ευρω τον μηνα. Γινεται να μεινω στα ιδια χρηματα καπως; Δεν θελω να αλλαξω παροχο, ειμαι τερμα ευχαριστημενος (χτυπαω ξυλο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που μπορώ να βρω να αγοράσω καμιά 5-7 τούβλα και τσιμέντο για να τα κολλήσω ;

Πρόκειται για κατασκευή σε αυλή.

Σε τίποτα Practicer κλπ πουλάνε τεμάχια ή μόνο παλλέτες με καμια 30ρια ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε οποιαδηποτε μαντρα οικοδομων μπορεις να αγορασεις οσα τουβλα θελεις. Τωρα για το τσιμεντο, μπορει καποιες να σου δωσουν και χυμα, γιατι ειναι σε σακια των 50κ και 25κ αν θυμαμαι καλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρομαι να κάνω αίτηση σε αυτό το πρόγραμμα του ΟΑΕΔ, σαν ΔΕ Ημερήσιοι Φύλακες. Στο Αρχείο α (Προσοντολόγιο ΔΕ) αναφέρει τα εξής για τους Ημερήσιους Φύλακες

 

1) Για τους ημερήσιους φύλακες:
α) Πτυχίο της ειδικότητας ''ΦΥΛΑΚΑΣ ΜΟΥΣΕΙΩΝ ΚΑΙ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΩΝ ΧΩΡΩΝ'' ή  αντίστοιχο πτυχίο ή δίπλωμα ή απολυτήριος τίτλος των παρακάτω σχολικών μονάδων : ΙΕΚ ή Τεχνικού Επαγγελματικού Εκπαιδευτηρίου Α’ ή Β’ κύκλου σπουδών ή Ενιαίου Πολυκλαδικού Λυκείου ή  Τεχνικού Επαγγελματικού Λυκείου ή Τεχνικής Επαγγελματικής Σχολής δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης ή σχολής μαθητείας του ΟΑΕΔ του Ν. 1346/1983 ή άλλος ισότιμος τίτλος σχολικής μονάδας της ημεδαπής ή αλλοδαπής, αντίστοιχης ειδικότητας ή 
οποιοδήποτε πτυχίο ή δίπλωμα ή απολυτήριος τίτλος δευτεροβάθμιας ή μεταδευτεροβάθμιας εκπαίδευσης της ημεδαπής ή άλλος ισότιμος τίτλος της αλλοδαπής, ανεξαρτήτως ειδικότητας και σχετική εμπειρία  τουλάχιστον έξι (6) μηνών. 
β) μέτρια γνώση  της αγγλικής ή γαλλικής ή γερμανικής ή ιταλικής ή ισπανικής γλώσσας.

 

 

Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι το εξής, Εγώ έχω βγάλει Γενικό Λύκειο (Γ.ΕΛ.) και δεν έχω εμπειρία σαν φύλακας. Υπάρχει περίπτωση να φάω άκυρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα πολυκλαδικά γίνανε γ.ελ οπότε είναι ισότιμος τίτλος όπως αναφέρει

Σύμφωνα με το προσοντολόγιο δηλαδή μπορώ να δηλώσω το απολυτήριο που έχω από το ΓΕΛ ακόμη και αν δεν έχω κάποιο άλλο πτυχίο Φυλάκων ή εμπειρία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ αυτό κατάλαβα.

Πτυχίο της ειδικότητας ''ΦΥΛΑΚΑΣ ΜΟΥΣΕΙΩΝ ΚΑΙ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΩΝ ΧΩΡΩΝ'' ή  αντίστοιχο πτυχίο ή δίπλωμα ή απολυτήριος τίτλος των παρακάτω σχολικών μονάδων : ΙΕΚ ή Τεχνικού Επαγγελματικού Εκπαιδευτηρίου Α’ ή Β’ κύκλου σπουδών ή Ενιαίου Πολυκλαδικού Λυκείου ή  Τεχνικού Επαγγελματικού Λυκείου ή Τεχνικής Επαγγελματικής Σχολής δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης ή σχολής μαθητείας του ΟΑΕΔ

 

αλλιώς θα ζητούσε μόνο το πρώτο πτυχίο ειδικότητας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να είναι και έτσι:

 

α) {Πτυχίο της ειδικότητας ''ΦΥΛΑΚΑΣ ΜΟΥΣΕΙΩΝ ΚΑΙ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΩΝ ΧΩΡΩΝ''} ή  {αντίστοιχο πτυχίο ή δίπλωμα} ή {απολυτήριος τίτλος των παρακάτω σχολικών μονάδων : ΙΕΚ ή Τεχνικού Επαγγελματικού Εκπαιδευτηρίου Α’ ή Β’ κύκλου σπουδών ή Ενιαίου Πολυκλαδικού Λυκείου ή  Τεχνικού Επαγγελματικού Λυκείου ή Τεχνικής Επαγγελματικής Σχολής δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης ή σχολής μαθητείας του ΟΑΕΔ του Ν. 1346/1983 ή άλλος ισότιμος τίτλος σχολικής μονάδας της ημεδαπής ή αλλοδαπής, αντίστοιχης ειδικότητας ή 
οποιοδήποτε πτυχίο ή δίπλωμα ή απολυτήριος τίτλος δευτεροβάθμιας ή μεταδευτεροβάθμιας εκπαίδευσης της ημεδαπής ή άλλος ισότιμος τίτλος της αλλοδαπής, ανεξαρτήτως ειδικότητας και σχετική εμπειρία  τουλάχιστον έξι (6) μηνών. }
 
Δηλαδή το "και σχετική εμπειρία τουλάχιστον έξι (6) μηνών" να κολλάει σε όλα τα παραπάνω.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας εχει τυχει στο youtube την πρωτη φορα που θα μεταφερθειτε σε ενα τυχαιο σημειο στο βιντεο να κανει αυτοματα και παυση του βιντεο και για να συνεχιζει να παιζει να πρεπει να πατησετε παλι το play.

Συνηθως το κανει μονο την πρωτη φορα που θα πατησω πανω στην χρονικη μπαρα του καθε βιντεο μετα δεν κανει καθολου παυση του βιντεο.

 

Πως μπορω να το απενεργοποιησω αυτο και να συνεχιζει να παιζει το βιντεο σε οποιοδηποτε χρονικο σημειο του βιντεο και να παω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερες

 

Τελειωνει το συμβολαιο του οτε σε λιγες μερες, ote tv full + vdsl 30mbps + σταθερα 50ευρω νομιζω και θα ανεβει κατα 15 ευρω τον μηνα. Γινεται να μεινω στα ιδια χρηματα καπως; Δεν θελω να αλλαξω παροχο, ειμαι τερμα ευχαριστημενος (χτυπαω ξυλο)

Ναι μπορείς να πετύχεις και έκπτωση αν το παίξεις σωστά ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνέντευξη με HR και ενώ στην αγγελία έχουν γράψει τον ανάλογο ετήσιο μισθό, σε ρωτάνε what are your salary expectations.. Ποια απάντηση θεωρείται σωστή? Παίζει ανάλογα βέβαια την αγορά, τις γνώσεις και από την προυπηρεσία, ή λες έναν "ασφαλή" αριθμό?

Ανάλογα την εταιρεία και τη θέση πάντα. Αν πας σε μεγάλες εταιρίες ή σε standardised θέσεις και ζητήσεις +30% από ότι διαφημίζουν, θα πάρεις ακριβώς αυτό, χωρίς το μηδενικό όμως.

 

Αν πας σε θέσεις που (α) δεν είναι "τυπικές", (β) η εταιρία είναι μικρή ή τύπου startup, (γ) δουλεύεις με contract (όπως ο Unabomber), ζητάς ό,τι θες.

 

Καλού κακού πέρνα μια βόλτα από το παρακάτω να δεις τι range παίζουν για τη θέση σου:

 

http://www.glassdoor.co.uk/index.htm

http://www.indeed.co.uk/

 

ΥΓ Μπορείς να κάνεις και το εξής βέβαια, αν δεν καίγεσαι για τη θέση (ξανά, μόνο σε μη μεγάλες εταιρίες ή μη στανταρ θέσεις).

 

Λες τα τυπικά στο HR, περνάς δεύτερη συνέντευξη και αν δεις να ταιριάζουν τα χνώτα σου με το manager ζητάς λίγο παραπάνω γιατί τελικά "οι απαιτήσεις της θέσης είναι περισσότερες από αυτές που αναφέρονταν στο job description". Έχουν τη δύναμη να παρακάμψουν το HR σε τέτοια θέματα.

 

ΥΓ2 Εφόσον πας από Ελλάδα (αλλά ακόμα και Αγγλία να ήσουν), δεν θα δώσεις με καμιά παναγία προηγούμενο μισθό. Ούτε θα κάνεις δικές σου μετατροπές, ούτε τι εκτιμάς ότι θα χρειαστείς για "τον πρώτο καιρό", τίποτα. Όπως ειπώθηκε, μόνο κακό μπορεί να σου κάνει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει περίπτωση να μου κόψουν το νερό στην Πάτρα για 46 ευρώ (3 λογαριασμοί)? Γιατι εχω αφήσει τον λογαριασμό εκει και τώρα είμαι σε άλλη πόλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει περίπτωση να μου κόψουν το νερό στην Πάτρα για 46 ευρώ (3 λογαριασμοί)? Γιατι εχω αφήσει τον λογαριασμό εκει και τώρα είμαι σε άλλη πόλη.

Απ'όσο ξέρω νερό κόβουν πολύ δύσκολα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...