Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 18,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημέρα σας,

 

μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει ποια είναι η διαφορά των λέξεων: Ευγενής και Ευγενικός?

 

Συμπληρώνω λίγο αυτό που είπε ο ~spect πιο πάνω:

 

ευγενής είναι είτε αυτός που έχει αριστοκρατική καταγωγή, είτε αυτός που έχει ευγενική συμπεριφορά, είτε κάτι που έχει διαφορετική ("ανώτερη") συμπεριφορά από κάτι άλλο

 

ευγενικός είναι αυτός που συμπεριφέρεται με ευγένεια (μιλάει καλά, έχει καλούς τρόπους κτλ)

 

Η μεγαλύτερη διαφορά στη χρήση είναι το bold:

το ευγενής το χρησιμοποιούμε και για πράγματα που ξεχωρίζουν (ενώ το ευγενικός μόνο για πρόσωπα):

 

ευγενές αέριο, ευγενές μέταλλο, ευγενές υλικό, ευγενές λάδι κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι , δεν ημουν γνωστος του ταμια. Αλλα ουτε ο λογαριασμός μου στην Alpha (προνομοιακός λέγεται), ούτε ο λογαριασμός μου στην Eurobank (μισθοδοσίας) , εχουν βιβλιάριο.

Ησουν γνωστος του ταμια? η εντολη που εχουν ειναι να μη κανουν αναληψη χωρις βιβλιαριο.

Ετσι κι αλλιως ειναι ρισκο για τον υπαλληλο να σου δωσει λεφτα μονο με ταυτοτητα, μπορει να ειναι καποιου αλλου και να μοιαζετε στη φωτο.


 

 


Με ενα καλωδιο micro usb male to rca male μπορω να συνδεσω το κινητό και να παιζει μουσικη που θα ακουγεται απο το ηχοσυστημα ;

CameraZOOM-20151116091158686_zpsvdurtrhl

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορώ να ψωνίσω από ebay τώρα; τι γίνεται με τις αγορές από εξωτερικό;

Παντα μπορουσες και μπορεις να ψωνισεις απο το ebay. Προβλημα υπηρξε και υπαρχει με την πληρωμη μεσω paypal με ελληνικες πιστωτικες και χρεωστικες καρτες. Μπορεις να στειλεις εμβασμα στο paypal (1€ χρεωση και 2-3 μερες) και μετα να ψωνισεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα κανονικά ψώνιζα με την πιστωτική μου πριν τα καπιταλ απ'αυτά.Τώρα που μπήκα λέει transaction denied.Mε χρέωσε όμως 1 ευρώ γιατί άλλαξε ο αριθμός της πιστωτικής μου και το δήλωσα.Να περιμένω 2-3 μέρες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα κανονικά ψώνιζα με την πιστωτική μου πριν τα καπιταλ απ'αυτά.Τώρα που μπήκα λέει transaction denied.Mε χρέωσε όμως 1 ευρώ γιατί άλλαξε ο αριθμός της πιστωτικής μου και το δήλωσα.Να περιμένω 2-3 μέρες;

Το ιδιο λεμε. Ψωνιζες κανονικα πριν τα capital controls. Τωρα δεν μπορεις με την καρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις, αλλα ειναι οποτε κατσει. Αν δεν κανεις το κολπο με το γεμισμα, πρεπει να δοκιμαζεις σε τυχαιες ωρες και μερες για να πετυχεις την "τρυπα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ενα καλωδιο micro usb male to rca male μπορω να συνδεσω το κινητό και να παιζει μουσικη που θα ακουγεται απο το ηχοσυστημα ;CameraZOOM-20151116091158686_zpsvdurtrhl

Δεν έχει το κινητό σου έξοδο ήχου 3.5 Jack (την γνωστή υποδοχή για ακουστικά)?

Αν ναι, μπορείς να πάρεις κάτι τέτοιο http://www.skroutz.gr/s/4146456/OEM-Audio-Cable-3-5mm-male-2x-RCA-male-1-5m.html?from=catspan

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει το κινητό σου έξοδο ήχου 3.5 Jack (την γνωστή υποδοχή για ακουστικά)?

Αν ναι, μπορείς να πάρεις κάτι τέτοιο http://www.skroutz.gr/s/4146456/OEM-Audio-Cable-3-5mm-male-2x-RCA-male-1-5m.html?from=catspan

Πολυ σωστα. Κολησα. Εχεις απολυτο δικιο
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα πολλά τελικά η paypal άνοιξε?

Πήγα να κάνω πριν αγορά από το hawkers και δεν με άφηνε. Με ξανά πέταγε στην ίδια σελίδα επιβεβαίωσης.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε ειμαστε στα ιδια.Δε μπορουμε να κανουμε αγορες απο το εξωτερικο.

Υπαρχουν τροποι.

1. Paypal balance

2. Skrill mastercard

3. Revolut και πιθανον κι αλλοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...