Προς το περιεχόμενο

Πως να ευχαριστήσω τους γιατρούς της επέμβασης μου;


nikos085

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φυσικά όλοι σας πήγατε γλυκά στον τύπο που σας έβαλε τα πλακάκια στο μπάνιο επειδή τα έβαλε ίσια, ε;

Αυτή η βαλκανολεβαντίνικη λογική οτι όταν είμαι στην ανάγκη και ο άλλος κάνει τη δουλειά του πρέπει να του δώσω έξτρα.

Αν δεν είμαι όμως στην ανάγκη και πολλά του έδωσα..

 

Παράδειγμα όχι ιατρικό:

Ένας τεχνικός υπολογιστών συναντά την ίδια διάθεση για δωράκια (αν και κάπως πιο κουμπωμένη γιατί δεν είναι στα must) στις περιπτώσεις που σώζει ένα διεγραμμένο αρχείο.

 

In B4 "δεν ειναι το ιδιο ενα πλακάκι με μια ζωη"

Βάζεις πλακάκια ή είσαι τεχνικός υπολογιστών?? :P  :D  (πλάκα κάνω ε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελοςπαντων εχω αντιθετη γνωμη με ολους σας εδω μεσα. Εσεις θεωρειτε οτι αυτο λεγεται χρηματισμος εγω παλι θεωρω οτι απο τα μηνυματα οι πιο πολλοι δεν έχουν αναγνωρισει την συμβολη του γιατρου και εκτιμησει οσο θα έπρεπε ο άλλος λεει ενα κουτι γλυκά και ενα ευχαριστω ειναι υπερ αρκετα. Ενταξει αυτα τα πηγαινεις και στον κολλητο σου οταν γιορτάζει ρε φιλε ελεος. Ο αλλος συγκρινει τα πλακάκια με τις χειρουργικες επεμβάσεις ο αλλος μας λεει κακομοιριδες. Οτι να ναι πραγματικα.

 

Επειδη ακρη δεν θα βγει και επειδη η δικια μου αποψη ειναι τελειως αντιθετη. Εγω αντιλαμβανομαι οτι οι περισσοτεροι οταν ειναι να πάρουν δεν φωνάζουν τοσο ενω οταν ειναι να δώσουν φωναζουν πχ αν κάποιος σου πει πάρε αυτο με 80 χωρις αποδειξη ενω κανει 100 εκει δεν θα δεις τον χρηματισμο ενω οταν ειναι να δώσεις επινοεις ενα καρο θεωριες για να μην το κανεις. Που να ξερω εγω τι δωρο θα ευχαριστησει τον άλλον? τα σοκολατάκια και τα ουισκακια για μενα ειναι κατι λιγο αν ο ανθρωπος επενέβει χειρουργικα και σου πρόσφερε μια διαρκη καλυτερη ποιοτητα ζωής πχ σου εφτιαξε κάτι και εισαι καλυτερα , δεν ειμαστε κολλητοι να ξέρω τις προτιμησεις του οποτε του δινω λεφτά επειδη το θέλω και μετα το πέρας της εργασιας του. 

 

Στους γάμους οταν πάτε δεν αφήνετε λεφτά στο κρεβάτι? εκει ειναι έθιμο ας πουμε .... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στους γάμους οταν πάτε δεν αφήνετε λεφτά στο κρεβάτι? εκει ειναι έθιμο ας πουμε .... 

Καλά συγκρίνεις το δώρο που κάνουμε στους φίλους μας με τη συναλλαγή που έχουμε με έναν επαγγελματία που δεν τον έχουμε ξαναδεί;

 

Και στην τελική, απάντησε και γιατρός προηγουμένως και σου είπε πως το βλέπουν και οι ίδιοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά συγκρίνεις το δώρο που κάνουμε στους φίλους μας με τη συναλλαγή που έχουμε με έναν επαγγελματία που δεν τον έχουμε ξαναδεί;

 

Και στην τελική, απάντησε και γιατρός προηγουμένως και σου είπε πως το βλέπουν και οι ίδιοι.

Ε καλά δε προσβάλλονται και όλοι οι γιατροί αν τους δώσεις λεφτά.... :-)  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά συγκρίνεις το δώρο που κάνουμε στους φίλους μας με τη συναλλαγή που έχουμε με έναν επαγγελματία που δεν τον έχουμε ξαναδεί;

 

Και στην τελική, απάντησε και γιατρός προηγουμένως και σου είπε πως το βλέπουν και οι ίδιοι.

 

O γιατρός μετά απο αυτο γινεται καλυτερος και απο φιλος .... ετσι το βλέπω εγώ.

 

Τελοςπαντων όπως ειναι διατυπωμένος νομος στον ΠΚ δεν υπάρχει παράβαση για χρηματικής φύσης δώρων. Μετα το πέρας της επέμβασης. Ο νομοθέτης δεν το ξεκαθαριζει καθως υλική παροχη μπορει να θεωρηθεί και το χρήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O γιατρός μετά απο αυτο γινεται καλυτερος και απο φιλος .... ετσι το βλέπω εγώ.

 

Έτσι. Φιλίες με χρηματικό υπόβαθρο. Ούτε στο δημοτικό. Θα σου δώσω μια καραμέλα να με κάνεις παρέα.

 

Βάζεις πλακάκια ή είσαι τεχνικός υπολογιστών?? :P  :D  (πλάκα κάνω ε)

 

Ήμουν τεχνικός , και όποτε έσωζα κάποιου τον κώλο βρίσκοντάς του χαμένο αρχείο ήθελε να μου δώσει παραπάνω. Κι ας είχα δουλέψει 10 δευτερόλεπτα. Γελοίο. Και φυσικά ποτέ δεν έκανα κάτι παραπάνω απ'ότι θα έκανα χωρίς δώρο, ούτε επηρρέασε τις επόμενες επαγγελματικές μου συναλλαγές μαζί του.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα αν οι αμοιβές είναι άθλιες, ο χρηματισμός γίνεται πιο πιθανός, αλλά μην τρελαθούμε κιόλας. Οι μεγαλοχειρουργοί που ζητάνε φακελάκι δεν έχουν καμία ανάγκη τα επιπλέον χρήματα. Ούτε ξέρω κανέναν που ζητούσε φακελάκι μέχρι να αγοράσει σπίτι και αυτοκίνητο και μετά σταμάτησε.

 

Το να είσαι γιατρός (και νοσηλευτής κτλ) σε δημόσιο νοσοκομείο στην Ελλάδα σημαίνει ότι στην καθημερινότητά σου συναντάς πολύ πιο συχνά ανθρώπους που σε βρίζουν, παρά που σε ευχαριστούν. Είτε γιατί είναι αγχωμένοι και στενοχωρημένοι λόγω των προβλημάτων τους, είτε γιατί είναι οργισμένοι με το σύστημα, είτε γιατί γενικά στην Ελλάδα βριζόμαστε. Η γνώμη μου είναι ότι, όταν βρίσκουμε έναν άνθρωπο που κάνει ευσυνείδητα και σωστά τη δουλειά του, μόνο καλό κάνει να δείχνουμε την εκτίμησή μας. Ένα ειλικρινές ευχαριστώ μπορεί να κάνει τη διαφορά.

 

Προσωπικά δεν ασκώ ιατρική σε νοσοκομείο, αλλά η γυναίκα μου δουλεύει σε μεγάλο νοσοκομείο, όπου οι συνθήκες εργασίας είναι άθλιες για πολλούς λόγους. Απειλές για μηνύσεις, ατάκες του στυλ "εγώ σε πληρώνω ρε", συγγενείς που επιτίθενται λεκτικά ή και σωματικά είναι καθημερινά φαινόμενα. Οι στιγμές που θα την πάρει τηλέφωνο ένας παλιός της ασθενής και θα πει "γιατρέ πήγα σήμερα το εγγόνι μου στην παιδική χαρά και ήθελα να σε ευχαριστήσω που ξενύχτησες εκείνο το βράδυ και με έσωσες" ή που θα φέρει κάποιος σύκα από το χωριό για να την ευχαριστήσει ή που μια γιαγιά θα πει "να σε χαίρονται οι γονείς σου κορίτσι μου" είναι αυτές που την κάνουν να αντέχει τα υπόλοιπα.

 

Φυσικά αυτό δεν ισχύει μόνο για τους γιατρούς. Όποτε τύχω σε εξυπηρετικό υπάλληλο, φροντίζω πάντα να του το πω και να τον ευχαριστήσω, ακόμα κι αν κάνει απλώς τη δουλειά του. Δοκιμάστε το και δείτε το χαμόγελο στα πρόσωπα των ανθρώπων. Τσάμπα είναι και κάνει τον κόσμο (και τις υπηρεσίες) καλύτερο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι. Φιλίες με χρηματικό υπόβαθρο. Ούτε στο δημοτικό. Θα σου δώσω μια καραμέλα να με κάνεις παρέα.

 

 

Ήμουν τεχνικός , και όποτε έσωζα κάποιου τον κώλο βρίσκοντάς του χαμένο αρχείο ήθελε να μου δώσει παραπάνω. Κι ας είχα δουλέψει 10 δευτερόλεπτα. Γελοίο. Και φυσικά ποτέ δεν έκανα κάτι παραπάνω απ'ότι θα έκανα χωρίς δώρο, ούτε επηρρέασε τις επόμενες επαγγελματικές μου συναλλαγές μαζί του.

 

Άλλα λέμε αλλα καταλαβαινεις. Μετα απο ποιο γινεται φιλος ο γιατρος καταλαβες? μαλλον οχι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περσυ εκανα μια μικρη επεμβαση σε νοσοκομειο (δεν θελω να πω ονοματα). Δεν ηταν εγχειρηση ανοιχτης καρδιας αλλα ουτε κατι τελειως της πλακας. Εγω δεν ηθελα να του δωσουμε του γιατρου τιποτα. Υποτειθεται οτι εγινε γιατρος γιατι κρυβεται μια ολοκληρη ιδεολογια απο πισω, οχι για να γινει πλουσιος. Τελικα του εδωσαν ενα μπουκαλι κρασι και μια εικονα της παναγιας. 

Μονο χειροτερη κανουν την κατασταση τετοιες κινησης "ευγνωμοσυνης". 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

O καθενας κάνει οτι δώρο γουστάρει. Εσυ πηγαινε σοκολατάκια εγω θα πάω χρήματα. Που κολλας τώρα εσυ? αιντε πολυ αέρα παίρνετε μερικοι. Αυτο σας πειραξε τοσα χρονια που το φακελάκι πηγαινε σύννεφο και απο πριν την δουλειά ολοι έκαναν τα κοροιδα. Τωρα ξαφνικα ξυπνησανε και λενε οχι χρηματισμους ενταξει με επεισες εισαι έντιμος. Κοψε και καμια αποδειξη οταν ειναι να κάνεις σοβαρη αγορα γιατι οταν πηγαινω σε καταστημα ακουω συνεχεια θες 100 με αποδειξη ή 80 χωρις αποδειξη? ολο αυτο το θεατριλικι ειναι που μου την σπάει αμα εκανα την ιδια κουβεντα με εναν αγγλο και μου την έλεγε δεν θα με πειραζε. 

 

Δεν πληρωνονται οι γιατροι .... ένας χειρουργος θα πάρει πολυ λιγοτερα απο μια δημοσιογραφο που μεχρι πριν λιγο καιρο ηταν στην ΕΡΤ ξερω σε τι κρατος ζω μην μου λες οτι θες αιντε.

ενταξει γιατρε, ο,τι πειτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ηξερα οτι μιλάω με καβουροχέρηδες. 


Περσυ εκανα μια μικρη επεμβαση σε νοσοκομειο (δεν θελω να πω ονοματα). Δεν ηταν εγχειρηση ανοιχτης καρδιας αλλα ουτε κατι τελειως της πλακας. Εγω δεν ηθελα να του δωσουμε του γιατρου τιποτα. Υποτειθεται οτι εγινε γιατρος γιατι κρυβεται μια ολοκληρη ιδεολογια απο πισω, οχι για να γινει πλουσιος. Τελικα του εδωσαν ενα μπουκαλι κρασι και μια εικονα της παναγιας. 

Μονο χειροτερη κανουν την κατασταση τετοιες κινησης "ευγνωμοσυνης". 

 

Το παντελονι το παραγγέλνεις να στο φέρουν με καβουρια ή τα βάζεις εσυ μετά? :P

 

τι αλλο θα διαβασουμε εδω μεσα ρε παιδια ελεος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ηξερα οτι μιλάω με καβουροχέρηδες. 

 

Το παντελονι το παραγγέλνεις να στο φέρουν με καβουρια ή τα βάζεις εσυ μετά? :P

 

τι αλλο θα διαβασουμε εδω μεσα ρε παιδια ελεος. 

 

Χανεις το νοημα. Δεν εχει να κανει με την αξια του δωρου ή το παχος των μετρητων αλλα με την κινηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Φυσικά αυτό δεν ισχύει μόνο για τους γιατρούς. Όποτε τύχω σε εξυπηρετικό υπάλληλο, φροντίζω πάντα να του το πω και να τον ευχαριστήσω, ακόμα κι αν κάνει απλώς τη δουλειά του. Δοκιμάστε το και δείτε το χαμόγελο στα πρόσωπα των ανθρώπων. Τσάμπα είναι και κάνει τον κόσμο (και τις υπηρεσίες) καλύτερο.

Quoted for Truth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...