Προς το περιεχόμενο

FX-6300 Overclock-Έφτασε η ώρα


Xristaras12

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρώτα στα bios και πατάς disable το Cool & Quiet (τρίτη φωτογραφία, πρώτη σελίδα, πρώτο post) και μετά

από τις ρυθμίσεις του υπολογιστή  (το έχω στα αγγλικά) πηγαίνεις   Computer/(δεξί κλικ) properties/ Performance information and tools/ adjust power settings και βάλτο στο Power saver.

Κοίταξε αν έτσι θα αλλάξει και μας λες.

Επίσης καλό θα ήτανε να μας έλεγες και πια μητρική έχεις και πιο επεξεργαστή. Αλλά φαντάζομαι για να μπήκες εδώ, θα έχεις τον 6300 και καμία 970 ή 990

Τελικά και αυτά που έκανα δεν πέφτει η τάση παραμένει συνέχεια στο τέρμα η συχνότητα πέφτει στο 1/3 κάποιος κύριος για καμία ιδέα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά κανένας δεν ξέρει πως γινετε να πέσει η τάση ? να πω πάλη ότι έχω βάλη απο τα windows 8 εξισορρόπηση ενέργειας και απο bios το C&Q ενεργώ . Καίει τσάμπα ετσι όπως ειναι ο επερξεγαστης δηλαδή τα hz ειναι 1700 ας που και η τάση κολλημένη στα 1.42 ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κλείσε ότι εξισορόπηση έχεις στα windows. Αυτό το καρατάει εκεί. Βέβαια πρέπει να ενεργοποιήσεις και το C1E state στο bios επίσης αλλά αυτό το βλέπεις μετά αν δεν πέσει το vcore.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κλείσε ότι εξισορόπηση έχεις στα windows. Αυτό το καρατάει εκεί. Βέβαια πρέπει να ενεργοποιήσεις και το C1E state στο bios επίσης αλλά αυτό το βλέπεις μετά αν δεν πέσει το vcore.

Το c1 ειναι ενεργό.. Όταν λες να κλείσω ότι εξισορρόπηση τι εννοείς δεν έχω πειράξει τις ρυθμίσεις απο την εξισορρόπηση παντός μια που μπήκα είδα έχει στην διαχείριση ενέργειας επερξεγαστη :

Κατάσταση ελαχίστων επιδόσεων ρύθμιση 5%

Πολιτική ψύξης συστήματος ρύθμιση ενεργή

Κατάσταση μέγιστων επιδόσεων ρύθμιση 100%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλε και το HPM σε ενεργό. Αν δεν αλλάξει κάτι, γράψε κάπου τις ρυθμίσεις που έβαλες για το oc και κάνε reset to default την μητρική μπας και έχει κολλήσει κάπου από το πολύ σκάλισμα. Μετά ξαναπέρνα τις ρυθμίσεις και βλέπεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλε και το HPM σε ενεργό. Αν δεν αλλάξει κάτι, γράψε κάπου τις ρυθμίσεις που έβαλες για το oc και κάνε reset to default την μητρική μπας και έχει κολλήσει κάπου από το πολύ σκάλισμα. Μετά ξαναπέρνα τις ρυθμίσεις και βλέπεις.

Εαν εννοείς το HPC mode ειναι ενεργό. Οποτε γράφω ρυθμίσεις που έκανα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά κανένας δεν ξέρει πως γινετε να πέσει η τάση ? να πω πάλη ότι έχω βάλη απο τα windows 8 εξισορρόπηση ενέργειας και απο bios το C&Q ενεργώ . Καίει τσάμπα ετσι όπως ειναι ο επερξεγαστης δηλαδή τα hz ειναι 1700 ας που και η τάση κολλημένη στα 1.42 ??

Αν δινεις manual ταση Χ μην περιμενεις να πεφτει, ανεξαρτητως ρυθμισης. Θελει offset.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δινεις manual ταση Χ μην περιμενεις να πεφτει, ανεξαρτητως ρυθμισης. Θελει offset.

Σίγουρο αυτο στο manual δεν πέφτει δηλαδή ? όλες οι τάσεις θέλουν offset ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δινεις manual ταση Χ μην περιμενεις να πεφτει, ανεξαρτητως ρυθμισης. Θελει offset.

Να σε καλα φιλε τελικώς αυτο ήταν  :-D  ειχα βαλει manual τάση με συνέπεια να την κρατά σταθερή δεν το είχα σκεφτεί αυτό,σε ευχαριστώ με γλίτωσες απο μπελά ξανα όλα απο την αρχή... Οπώς επίσης να ευχαριστήσω και τον STORM1978 για τις συμβουλές του.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετο πάλη την παρέα και θελω την γνώμη σας παίδες, όπως εχω αναφέρει εχω τον fx 6300 το τέρας :) και τον τρέχω στα 4760 hz σε σχετική καλή θερμοκρασια κάτω περίπου 56 βαθμούς ,σε 100% τεστ με πάνω απο 28 βαθμούς θερμοκρασια δωματίου rock stable φυσικά και τάση 1.42 όταν δουλεύει φουλ.

Αξίζει να τον σκαλίσω κιαλο απο θέμα κατανάλωσης επιδόσεις ? να ανεβάσω και άλλο ρεύματα ? πόσο ανοχή έχει ακόμα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετο πάλη την παρέα και θελω την γνώμη σας παίδες, όπως εχω αναφέρει εχω τον fx 6300 το τέρας :) και τον τρέχω στα 4760 hz σε σχετική καλή θερμοκρασια κάτω περίπου 56 βαθμούς ,σε 100% τεστ με πάνω απο 28 βαθμούς θερμοκρασια δωματίου rock stable φυσικά και τάση 1.42 όταν δουλεύει φουλ.

Αξίζει να τον σκαλίσω κιαλο απο θέμα κατανάλωσης επιδόσεις ? να ανεβάσω και άλλο ρεύματα ? πόσο ανοχή έχει ακόμα ?

ΧΕΧΕ Κοίτα αυτό!

 

http://hwbot.org/submission/2455787_berazde_cpu_frequency_fx_6300_5267.19_mhz/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είδα 5267 αλλά δεν γράφει και κάτι ρεύματα και τα λοιπά και ένα σκορ που ούτε καν ξέρω τι ειναι ! Και επειδή εμένα με ενδιαφέρουν τα παιχνίδια για αυτο ρωτάω ,θα μου δώσει τπτ παραπάνω η τρίχες δεν αξίζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ πως ο 6300 μπορεί να πάει και άλλο με αέρα. Αλλά από το σημείο που είσαι τώρα και μετά δεν πολυαξίζει (για να μην πω καθόλου) σε σχέση με το ρεύμα που πρέπει να του δώσεις και την καταπόνηση του επεξεργαστή για αυτά ποθ\υ κάνεις!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...