Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές για στρώματα/ανωστρώματα/επιστρώματα


tripialosgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εκτός από αυτή την τεχνολογία στρώματος, κάτι εξαιρετικό σε κλασσική τεχνολογία (ελατήρια) δεν υπάρχει που να έχει δοκιμάσει κάποιος;

Ξαναλέω, ανεξαρτήτως κόστους. Π.χ. Duxiana, Media Strom

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1.5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όποιος κοιτάζει Tempur ή τα hybrid από Sealy ας ρίξει μια ματιά και στα Dunlopillo από latex (100% φυσικό).

Είναι παρόμοιας φιλοσοφίας αλλά από φυσικό υλικό.

Επεξ/σία από DionysisP
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα! Εκανα ενα περασμα απο πνευμονολογο λογω βηχα και μεσα σε ολα τα αλλα που μου ειπε με ρωτησε για το στρωμα ποσα χρονια το εχω..Το πολυ μετα απο 9 χρονια το αλλαζουμε μου λεει  και μαλιστα ηταν καθετος!Φυσικα δεν μπορω στα καλα καθουμενα να αλλαξω το στρωμα αλλα λεω να κανω ενα καλο καθαρισμα τουλαχιστον..Βλεπω αυτη τη μεθοδο με την σοδα, το εχει κανει κανεις; τι αλλο προτεινετε; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/4/2024 στις 10:03 ΠΜ, Σπίθας Στο Σκοτάδι είπε

Έχει βγεί νέο μοντέλο το οποίο είναι πιο δροσερό, εγώ αυτό που έχω είναι του 2015 και μένω Κρήτη, εντάξει είναι σχετικά λίγο ζεστό το καλοκαίρι αλλά οκ σε γενικές γραμμές.

https://gr.tempur.com/el-GR/tempur-pro-smartcool

 

Έχεις μήπως κατάλογο  τιμών από tempur / sealy ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, chriskourou είπε

Έχεις μήπως κατάλογο  τιμών από tempur / sealy ? 

https://elitestrom.gr/proionta/tempur/

πατάς επάνω στο στρώμα και δείχνει τιμές

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/4/2024 στις 8:31 ΜΜ, energy52 είπε

Καλησπερα! Εκανα ενα περασμα απο πνευμονολογο λογω βηχα και μεσα σε ολα τα αλλα που μου ειπε με ρωτησε για το στρωμα ποσα χρονια το εχω..Το πολυ μετα απο 9 χρονια το αλλαζουμε μου λεει  και μαλιστα ηταν καθετος!Φυσικα δεν μπορω στα καλα καθουμενα να αλλαξω το στρωμα αλλα λεω να κανω ενα καλο καθαρισμα τουλαχιστον..Βλεπω αυτη τη μεθοδο με την σοδα, το εχει κανει κανεις; τι αλλο προτεινετε; 

 

Κάλεσε έναν ειδικό που κάνει καθαρισμό στρωμάτων με οικολογικά προιόντα... το κάθε 9 χρόνια αλλάζουμε στρώμα, δεν ξέρω με τι κριτήριο το είπε, υπάρχουν στρώματα που αντέχουν και παραπάνω πχ η Tempur σε κάποια δίνει έως και 15 χρόνια εγγύηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 19/04/2024 at 20:31, energy52 said:

Καλησπερα! Εκανα ενα περασμα απο πνευμονολογο λογω βηχα και μεσα σε ολα τα αλλα που μου ειπε με ρωτησε για το στρωμα ποσα χρονια το εχω..Το πολυ μετα απο 9 χρονια το αλλαζουμε μου λεει  και μαλιστα ηταν καθετος!Φυσικα δεν μπορω στα καλα καθουμενα να αλλαξω το στρωμα αλλα λεω να κανω ενα καλο καθαρισμα τουλαχιστον..Βλεπω αυτη τη μεθοδο με την σοδα, το εχει κανει κανεις; τι αλλο προτεινετε; 

 

Το είχα γράψει και σε παλιότερο post. Νευροχειρουργός φίλος τα ίδια μου είπε, ρωτά και άλλους γιατρους αν θέλεις. Οι περισσότεροι, αν δεν είναι κοντά στην σύνταξη, τα ίδια θα σου πουν.

Όσο ακριβό και είναι το στρώμα, μετά από 10ετια το πετάμε, αν μας ενδιαφέρει η  υγεία μας. καλύτερα ένα πιο οικονομικό και να το πετάμε κάθε 10ετια παρά ένα ακριβό και να το κρατάμε 10+χρόνια.

Επεξ/σία από prefuse
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, prefuse είπε

Το είχα γράψει και σε παλιότερο post. Νευροχειρουργός φίλος τα ίδια μου είπε, ρωτά και άλλους γιατρους αν θέλεις. Οι περισσότεροι, αν δεν είναι κοντά στην σύνταξη, τα ίδια θα σου πουν.

Όσο ακριβό και είναι το στρώμα, μετά από 10ετια το πετάμε, αν μας ενδιαφέρει η  υγεία μας. καλύτερα ένα πιο οικονομικό και να το πετάμε κάθε 10ετια παρά ένα ακριβό και να το κρατάμε 10+χρόνια.

Εμένα είναι περίπου 9 ετών το στρώμα, και δεν έχει κάποιο πρόβλημα, αλλά είμαι σε σκέψη του χρόνου να αγοράσω το κρεββάτι της Elite Strom το ηλεκτρικό κάπου 600€ https://elitestrom.gr/proionta/krevatia/baseis/flexible/ κάνει νομίζω αν θυμάμαι καλά και να πάρω το νέο στρώμα της Tempur 30εκ ύψος το πιο ''παχύ'' δλδ, που ειναι και πιο δροσερό. Ο χρόνιος πόνος που έχω, θέλει ό,τι καλύτερο σε θέματα συστημάτων ύπνου.

Εγώ βέβαια την αλλαγή στην 10ετία θα την έκανα, όχι επειδή το είπε κάποιος γιατρός, αλλά επειδή λήγει η εγγύηση του στρώματος, οπότε θεωρώ πως ό,τι ήταν μου δώσει στο σώμα μου, μου το έδωσε, δεν θα το πετάξω όμως θα το χαρίσω σε κάποιο φίλο ίσως, μαζί με το παλιό κρεββάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Σπίθας Στο Σκοτάδι είπε

Κάλεσε έναν ειδικό που κάνει καθαρισμό στρωμάτων με οικολογικά προιόντα... το κάθε 9 χρόνια αλλάζουμε στρώμα, δεν ξέρω με τι κριτήριο το είπε, υπάρχουν στρώματα που αντέχουν και παραπάνω πχ η Tempur σε κάποια δίνει έως και 15 χρόνια εγγύηση. 

Το ειπε με ορους που αφορουν την υγεια ξεκαθαρα..Η Τempur που αναφερεις και τα 15 χρονια εγγυησης φανταζομαι πως αφορουν την ανατομια/αντοχη του προϊοντος κι οχι αν θα εχει γεμισει ακαρεα μετα απο καποια χρονια..Μα και το δικο μου που το χουμε τωρα 13 χρονια, (νομιζω candia )τι να σου πω σαν καινουριο το αισθανομαι, αλλα με αυτα που μου ειπε ο γιατρος το ξανασκεφτομαι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, energy52 είπε

Το ειπε με ορους που αφορουν την υγεια ξεκαθαρα..Η Τempur που αναφερεις και τα 15 χρονια εγγυησης φανταζομαι πως αφορουν την ανατομια/αντοχη του προϊοντος κι οχι αν θα εχει γεμισει ακαρεα μετα απο καποια χρονια..Μα και το δικο μου που το χουμε τωρα 13 χρονια, (νομιζω candia )τι να σου πω σαν καινουριο το αισθανομαι, αλλα με αυτα που μου ειπε ο γιατρος το ξανασκεφτομαι..

Το Tempur είναι από τέτοιο υλικό που δεν γεμίζει ακάρεα...

Μπορει να κάνω και λάθος όμως, βασικά δεν γνωρίζω, ίσως κάπου το είχα διαβάσει αλλά δεν είμαι βέβαιος πρέπει να ρωτήσω την εταιρία

Επεξ/σία από Σπίθας Στο Σκοτάδι
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, kirmis said:

Γνώμες για σειρές στρωμάτων από IKEA?

Δεν ξέρω αν έχεις περιορισμό στο ΙΚΕΑ αλλά αν κοιτάξεις και jysk αυτό το Στρώμα ελατηρίων 90x200 GOLD S50 DREAMZONE είναι αρκετά καλό και για τα δικά μου δεδομένα αρκετά σκληρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...