Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές για στρώματα/ανωστρώματα/επιστρώματα


tripialosgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eχω ακούσει καλά λόγια ts αλλά δεν τα έχω δοκιμάσει προσωπικά. Μπορείς να ρωτήσεις τον ορθοπαιδικό σου.! Εγώ έχω πάρει ένα ορθοπεδικό της media strom, μεσαία κατηγορία τιμής. Μπορώ να πω, πώς ο ύπνος μου βελτιώθηκε αισθητά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αγόρασα κρεβάτι + στρώματα (κάτω-άνω) από Cocomat πρόσφατα, η ποιότητα ύπνου είναι φοβερή ωστόσο θα σου κοστίσει τουλάχιστον 2-3 φορές πάνω από τα Tempur για τα οποία δεν έχω άποψη. Μπορείς να πας σε ένα κατάστημα Cocomat και να δοκιμάσεις τα κρεβάτια - στρώματα εκεί για να πάρεις μια ιδέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/12/2023 στις 6:51 ΜΜ, Glikos είπε

Παίδες έχουμε άποψη για τις κλασσικές τάβλες Luroy από ΙΚΕΑ που έρχονται μαζί με το κρεββάτι? Μήπως οι Lindbaden (μασίφ πεύκο, +40 ευρώ) είναι καλύτερες?

Luroy     https://www.ikea.gr/proioda/krevatia/tavles-krevation/sultan-luroy-tables/50160208

Lindbaden    https://www.ikea.gr/proioda/krevatia/tavles-krevation/lindbaden-tables-70x200-cm/00553185

Παρατηρώ ότι οι πρώτες έχουν μια ελαφριά κλίση σε στυλ ανατομικού τελάρου ενώ οι δεύτερες είναι flat όπως οι παλιές κλασσικές.

Έχει καμιά διαφορά όσον αφορά την άνεση/στήριξη στρώματος με (ανεξάρτητα ή μη) ελατήρια? Υποθέτω η πύκνωση μεταξύ των ταβλών παίζει σημαντικό ρόλο.

Τέλος, υπάρχει και η παρακάτω λύση για τελάρο-κρεββάτι. Αξίζει κάτι τέτοιο?

https://oikiastore.gr/product/ανατομικο-τελαρο-ενισχυμενο-διπλο-1415χ197/

 

Έχω τελάρο απο κρεβάτι virgin από τα entos διότι το άλλαξα κ έβαλα τελάρο από τα media strom. Μπορώ να στο δώσω με μία συμβολική τιμή, αν ενδιαφέρεσαι στείλε pm. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, original911 είπε

Έχω τελάρο απο κρεβάτι virgin από τα entos διότι το άλλαξα κ έβαλα τελάρο από τα media strom. Μπορώ να στο δώσω με μία συμβολική τιμή, αν ενδιαφέρεσαι στείλε pm. 

Thanks αλλά είμαι σε αναζήτηση κρεβατιού με τάβλες/τελάρο. Έχω δει κάποια από ΙΚΕΑ που έρχονται με τάβλες ή με τελάρα όπως το Lonset.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα , χθες πηρα αυτο το στρωμα https://jysk.gr/ypnodomatio/stromata/stromata-elatirion/stroma-elatirion-160x200-gold-s120-dreamzone μετα απο δοκιμη που εκανα στο καταστημα αλλα στο σπιτι ειναι πολυ σκληρο . Μεχρι στιγμης ειχα στρωμα latex μετριας σκληροτητας και στα παιδια εχω βαλει sealy majesti  με ανεξαρτητα ελατηρια μετριας σκληροτητας. Ευτυχως η jysk εχει περιοδο δοκιμης και αν θες το επιστρεφεις το στρωμα και περνεις καποιο αλλο. 

Η ερωτηση ειναι αν πιστευεται οτι θα μαλακωσει σε βαθος χρονου γιατι ειναι αρκετα σκληρο και παραθετω πιο κατω την αλλη μου επιλογη σε περιπτωση αλλαγης ωστε να μου πειτε την γνωμη σας.

https://jysk.gr/ypnodomatio/stromata/stromata-afroy/stroma-afroy-160x200-gold-f120-wellpur

Εχω βαλει διορια να του δωσω καμμια εβδομαδα.

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, galaxianos said:

Καλημερα , χθες πηρα αυτο το στρωμα https://jysk.gr/ypnodomatio/stromata/stromata-elatirion/stroma-elatirion-160x200-gold-s120-dreamzone μετα απο δοκιμη που εκανα στο καταστημα αλλα στο σπιτι ειναι πολυ σκληρο . Μεχρι στιγμης ειχα στρωμα latex μετριας σκληροτητας και στα παιδια εχω βαλει sealy majesti  με ανεξαρτητα ελατηρια μετριας σκληροτητας. Ευτυχως η jysk εχει περιοδο δοκιμης και αν θες το επιστρεφεις το στρωμα και περνεις καποιο αλλο. 

Η ερωτηση ειναι αν πιστευεται οτι θα μαλακωσει σε βαθος χρονου γιατι ειναι αρκετα σκληρο και παραθετω πιο κατω την αλλη μου επιλογη σε περιπτωση αλλαγης ωστε να μου πειτε την γνωμη σας.

https://jysk.gr/ypnodomatio/stromata/stromata-afroy/stroma-afroy-160x200-gold-f120-wellpur

Εχω βαλει διορια να του δωσω καμμια εβδομαδα.

Ευχαριστω

Kαλησπερα, το πιο πιθανο ειναι να προσαρμοστεί το σωμα σου μετα απο καποιο καιρο, αυτο γινεται οταν αλλαζουμε σκληρότητα, πιθανολογω οτι το προηγουμενο ηταν μετριο προς μαλακο, γιαυτο δεν σε βολευει τωρα αυτό. Δεν υπαρχει σωστο ή λαθος, ειναι θέμα συνήθειας. Μπορει να σου πάρει και μήνα/ες να το συνηθίσεις, αν δεις οτι δεν σε βολεύει και μπορεις, το επιστρέφεις.

Μακάρι να ειχαν και αλλοι την πολιτική της jysk!

Επεξ/σία από prefuse
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Θα πω και την υποκειμενική μου γνώμη καθώς στο Black Friday πήγα σε αρκετές εταιρείες για δοκιμή.

Τempur > Candia > King Koil = Dunlopilo > Media

To Τempur εξαιρετικό. Σχεδόν με πήρε ο ύπνος μέσα στο κατάστημα. Πολύ καλό και το KYDONIA από Candia, που αν ο πωλητής δε βαριόταν τη ζωή του, θα έπαιρνα αυτό. Δεν ήταν καλύτερο από το Τempur αλλά ήταν πολύ καλό και αρκετά φθηνότερο. Vfm το King Koil Camden! Απογοήτευση τα Media, που δοκίμασα όλα τα στρώματα μέσης κατηγορίας και πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, purif είπε

Θα πω και την υποκειμενική μου γνώμη καθώς στο Black Friday πήγα σε αρκετές εταιρείες για δοκιμή.

Τempur > Candia > King Koil = Dunlopilo > Media

To Τempur εξαιρετικό. Σχεδόν με πήρε ο ύπνος μέσα στο κατάστημα. Πολύ καλό και το KYDONIA από Candia, που αν ο πωλητής δε βαριόταν τη ζωή του, θα έπαιρνα αυτό. Δεν ήταν καλύτερο από το Τempur αλλά ήταν πολύ καλό και αρκετά φθηνότερο. Vfm το King Koil Camden! Απογοήτευση τα Media, που δοκίμασα όλα τα στρώματα μέσης κατηγορίας και πάνω.

Τα Tempur είναι ίσως τα καλύτερα αλλά και τα ακριβότερα, 

στρώμα, ηλεκτρικός σκελετός και γύρω γύρω το πλαίσιο για μονό παίζει στις 7.000€ δεν ξέρω αν αξίζει να δώσει κανείς τόσα, εγώ έχω ένα στρώμα μονό το είχα πάρει το 2015 νομίζω στα 1100-1200 κάπου εκεί,

Επεξ/σία από Σπίθας Στο Σκοτάδι
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, Σπίθας Στο Σκοτάδι said:

Τα Tempur είναι ίσως τα καλύτερα αλλά και τα ακριβότερα, 

στρώμα, ηλεκτρικός σκελετός και γύρω γύρω το πλαίσιο για μονό παίζει στις 7.000€ δεν ξέρω αν αξίζει να δώσει κανείς τόσα, εγώ έχω ένα στρώμα μονό το είχα πάρει το 2015 νομίζω στα 1100-1200 κάπου εκεί,

ηλεκτρικός σκελετός και τα γύρω γύρω τα θεωρώ υπερβολή. Μόνο αν έχεις λεφτά για πέταμα (που στην ουσία δεν είναι) ή αν έχεις κάποιο πολύ σοβαρό πρόβλημα. Μόνο με το στρώμα και ένα καλό κρεβάτι με καλές τάβλες ή κάτι τέτοιο, είσαι super.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, purif είπε

ηλεκτρικός σκελετός και τα γύρω γύρω τα θεωρώ υπερβολή. Μόνο αν έχεις λεφτά για πέταμα (που στην ουσία δεν είναι) ή αν έχεις κάποιο πολύ σοβαρό πρόβλημα. Μόνο με το στρώμα και ένα καλό κρεβάτι με καλές τάβλες ή κάτι τέτοιο, είσαι super.

εγώ σκέψου έχω κάνει σπονδυλοδεσία η οποία θεωρείται αποτυχημένη και υποφέρω από χρόνιο πόνο, αλλά δύσκολα θα έδινα τόσα λεφτά για να πάρω ένα τέτοιο κρεββάτι, θεωρώ ότι με το στρώμα είμαι οκ άντε κάποια στιγμή να προσθέσω ένα υπόστρωμα Tempur από πάνω για περισσότερη ''άνεση'' στον ύπνο, έχει η εταιρία,

Τωρα είμαι σε φάση αγοράς μαξιλαριού Tempur και κοστίζουν περίπου 170-200€ μου είπαν, το παλιό που έχω επίσης Tempur το είχα πάρει 120€ το 2008, αλλά βάζω το κεφάλι μου και βουλιάζει τελείως, έχει ''φάει τα ψωμιά'' του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

λοιπόν είμαι στην αρχή έρευνας αγοράς στρώματος.πηγα για αρχή media.ολα τα στρώματα μέτρια από το πρώτο μέχρι το τελευταίο. σαν να λέμε οκ με βολεύει αυτό παρτο να τελειώνουμε.μετα πήγα cocomat.εκει έπαθα ζημιά.με ένα combo που είχαν στρωμα και 2 αναστρωματα nefeli-ιβισκος-κυριακη κόντεψα να κόψω τούφες εκεί μέσα αλλά μιλάμε για 3.500 περίπου.επόμενη στάση candia και βλεπουμε

Επεξ/σία από billygg11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, billygg11 είπε

λοιπόν είμαι στην αρχή έρευνας αγοράς στρώματος.πηγα για αρχή media.ολα τα στρώματα μέτρια από το πρώτο μέχρι το τελευταίο. σαν να λέμε οκ με βολεύει αυτό παρτο να τελειώνουμε.μετα πήγα cocomat.εκει έπαθα ζημιά.με ένα combo που είχαν στρωμα και 2 αναστρωματα nefeli-ιβισκος-κυριακη κόντεψα να κόψω τούφες εκεί μέσα αλλά μιλάμε για 3.500 περίπου.επόμενη στάση candia και βλεπουμε

δοκίμασε στρώμα Tempur και πες μας απόψεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Σπίθας Στο Σκοτάδι είπε

δοκίμασε στρώμα Tempur και πες μας απόψεις

μακάρι να μπορούσα αλλά εδώ που μένω δεν έχει πρέπει να κάνω καμιά 40ρια χλμ..αν πάω και candia και δεν δω κάτι που να με τραβήξει τότε μπορεί να πάω.. τα setra λένε τπτ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...