Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές για στρώματα/ανωστρώματα/επιστρώματα


tripialosgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πήγα σήμερα εντός και δοκίμασα κάποια.ψαχνω για σκληρό οπότε μου άρεσε πάρα  πολύ το mystique.  δεν κοίταγα τιμές επίτηδες για να μην επηρεαστω απλα ξαπλωνα.το συγκεκριμένο το έχει 650 προσφορά και μάλλον θα το τιμήσω.τελευταια στάση Πέμπτη candia και τελος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρακαλώ κάποιος τα φώτα του για αγορά στρώματος διότι δεν μπορώ να καταλήξω κάπου.τιμη έως 200 ευρώ γιατί δεν με παίρνει για παραπάνω.Να είναι μονό, κοιμάμαι στα πλάγια κ είμαι 110 κιλα.

Επεξ/σία από Horn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

43 minutes ago, Horn said:

Παρακαλώ κάποιος τα φώτα του για αγορά στρώματος διότι δεν μπορώ να καταλήξω κάπου.τιμη έως 200 ευρώ γιατί δεν με παίρνει για παραπάνω.Να είναι μονό, κοιμάμαι στα πλάγια κ είμαι 110 κιλα.

Πήγαινε μια βόλτα στα JYSK και τσέκαρε τις προσφορές στην καμπάνια εντός του budget σου. Παράδειγμα: https://jysk.gr/ypnodomatio/stromata/stromata-elatirion/stroma-elatirion-90x200-gold-s50-dreamzone

Επεξ/σία από Dante80
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα 

Είμαι σε αναζήτηση ενός στρώματος 1.60 *2.00. Έχω δοκιμάσει στην elite τα στρώματα sealy majestic και stellar για τα οποία έχω διαβάσει πολύ καλά λόγια εδώ στο forum. Μου άρεσαν και τα δύο, ήταν αρκετά κοντά, περισσότερο όμως μάλλον το majestic το οποίο μου φάνηκε λίγο περισσότερο αναπαυτικό λόγω της μεγαλύτερης ποσότητας αφρού μνήμης. Ήθελα να δοκιμάσω και τo divine για το οποίο επίσης διάβασα καλά σχόλια αλλά δεν το είχε.. Ήθελα την γνώμη  κάποιου μέλους που το έχει στην κατοχή του ή το έχει δοκιμάσει, σε σχέση με τα άλλα δύο, είναι πολύ μαλακό σε σχέση με αυτά, προσφέρει καλή στήριξη; 

Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση εκ των προτέρων.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Kαλησπερα σε ολους, βρισκομαι σε περιοδο μελετης για αντικατασταση στρωματος.

εχω ενα κλασικο απλο με ελατηρια τα τελευταια 10χρονια κ πλεον καθε πρωι ξυπναω με πονους στην σπονδυλικη στηλη.. (προβλημα ιατρικο δεν εχω επισκεφτηκα γιατρο γι αυτον τον λογο) οποτε απ αυτα που διαβασα νομιζω πρεπει να επενδυσω σε καποιο ανατομικο... Κοιμαμαι κυριως 'πλάγια', λιγοτερο 'μπρουμυτα'  - 6ωρες περιπου - κ εχω φυσιολογικο βαρος για το υψος μου. Εχω εντονη σωματικη δραστηριοτητα κ λογω δουλειας κ προπονησεων οποτε θα ηθελα κατι ποιοτικο.

ειμαι της αποψης οτι τα λεφτα δεν τα λυπομαστε για τετοιους λογους οποτε εχω να διεθεσω ενα μπατζετ εως 1000ευρω χονδρικα. 

βλεποντας στο σκρουτζ εχει πολυ δημοφιλεις επιλογες στα 419ευρω αυτο: https://www.skroutz.gr/s/26030884/Ypnos-Hephaestus-Comfort-Yperdiplo-Anatomiko-Stroma-160x200cm-me-Anexartita-Elatiria.html

στα 700ευρω αυτο: https://www.skroutz.gr/s/16821524/Cosmostrom-Cashmere-Yperdiplo-Anatomiko-Stroma-160x200cm-me-Anexartita-Elatiria-Anostroma.html

 

και καπως τσιμπημενο στα 990ευρω αυτο: https://www.skroutz.gr/s/26141070/Magniflex-Memorabile-10-Yperdiplo-Anatomiko-Stroma-Memory-Foam-choris-Elatiria-160x200cm.html

το τελευταιο 'χωρις ελατηρια' δεν ξερω τις διαφορες με τα αλλα που εχουν ανεξαρτητα ελατηρια κ αν αξιζει πραγματικά την διαφορά χρηματων. ολα ειναι μετριας σκληροτητας(επισης δεν ξερω τι θελω)

 

να παω να δοκιμασω να ξαπλωνω σε μαγαζια δεν μου λεει κατι δεν νομιζω να κρινεις σωστα εναν υπνο απο ενα ακυρο ξαπλωμα λιγων δευτερολεπτων 

ευχαριστω προκαταβολικα για καθε συμβουλη/πληροφορια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό που έχω καταλάβει εγώ από όσα έχουν γραφτεί εδώ, είναι ότι στρώμα των 400-700€ είναι budget, και ότι για κάτι σοβαρό πρέπει να πας σε (σχετικά βαρύ) τετραψήφιο, όχι δηλαδή κάτι στα 1.000-1.100€.

Το λέω επειδή είσαι της άποψης "τα λεφτά δεν τα λυπόμαστε".

Επεξ/σία από phanispal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kι εγώ ψάχνω στρώμα, 2 κιόλας. Το ένα 1,44 Χ 2 και το άλλο 0,92 Χ 2. Λόγω των ιδιαίτερων εκατοστών τους, θα ήθελα να είναι βιοτεχνικά και όχι μαζικής παραγωγής, όπως αυτά που κυκλοφορούν στις αλυσίδες.

Βέβαια, επειδή είμαι συνηθισμένος σε στρώματα 20ετίας και μάλιστα λεπτά, δεν την ψάχνω με καγκουριές ύψους 25 και 35 εκατοστών που βλέπω στους μεγαλοστρωματάδες. Μια χαρά ξεκούραστο ύπνο προσφέρει ένα απλό ελατηριακό, άντε να το κάνεις με ανεξάρτητα ελατήρια για να μην τρίζει, άντε να βάλεις και μία έξτρα επίστρωση γιατί η τεχνολογία προχωράει.

Κάτι 600άρια που βλέπω για μονά και κάτι 1200άρια για διπλά, τα θεωρώ μαρκετίλες.

Οπότε, η ερώτηση του 1 μυρίου: Ψάχνω τίμια, ειλικρινή και ποιοτική στρωματοποιία, ακόμα κι αν είναι συνοικιακή. Εδώ ή σε pm. Από τις μεγάλες, με πείθει μόνο η Candia, στην οποία θα πάω αύριο για να τσεκάρω τις "νορμάλ" σειρές της.

εδιτ: Τα μόνα πράγματα για τα οποία προτίθεμαι να δώσω έξτρα χρήματα, είναι εξωτερικό υλικό που να είναι δροσερό (να μη στάζω στους καύσωνες που από εδώ και μπρος θα είναι ανελέητοι και διαρκείς) και στρώμα που να είναι σκληρό. Κοιμάμαι πλάγια, σπανίως μπρούμυτα, ποτέ ανάσκελα. 1,84 και 84 κιλά.

 

Επεξ/σία από MikhailBakurin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα στρωματα απο τα Εντος παντως (ritz, mythos, flow) βλεπω οτι εχουν σαρωσει τα βραβεια sleep awards - δεν ξερω κατα ποσο αξιοπιστοι ειναι παντως τετοιοι θεσμοι - και ειναι και τα 3 σε μπατζετ 600-750ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος να έχει υπόψη τίμια και αξιοπρεπή στρωματοποιΐα; Τα 400 ευρώ φθηνότερο αξιοπρεπές μονό στρώμα της candia τα θεωρώ υπερβολικά. Είπαμε, μην πάρουμε των 80 και των 150 από ικέα και τρασομάγαζα τύπου γιουσκ, αλλά όχι και μισό+ βασικό μισθό για μονό στρώμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω ένα σχόλιο για το θέμα, ΟΛΑ τα στρώματα ανεξαρτήτως τιμής έχουν ημερομηνία λήξης. Εγώ έχω Tempur απ'το 2015... είχα πάρει αρχικά μαξιλάρι Tempur το 2008 και φέτος το άλλαξα είχε κατσιάσει βούλιαζε και δεν επανερχόταν, πάλι Tempur πήρα.

Να πώ και τιμές

Το μαξιλάρι το 2008 στα 125€, αυτό που πήρα τώρα στα 130€

Το στρώμα πρέπει να είχε παίξει στα 1200€ καινούριο, τώρα βγαίνει με ειδική επίστρωση για το καλοκαίρι που κάνει ζέστη και τα τέμπουρ είχαν ένα θέμα με αυτήν, στα 1900€, πάντα μιλάμε για ΜΟΝΟ, το διπλό έχει πολλά παραπάνω χρήματα, αξίζει όμως σαν επένδυση ειδικά εγώ που πάσχω από χρόνιο πόνο μετά από αποτυχημένο χειρουργείο στη μέση

ΕΠΙΣΗΣ

Η Elitestrom τελικά δεν εισάγει βάσεις κρεββατιών Tempur γιατί είναι πανάκριβες(επειδή ρώτησα πρόσφατα) αλλά αυτές εδώ που κοστίζουν κάπου 600€ και είναι ηλεκτρικά ρυθμιζόμενες https://elitestrom.gr/proionta/krevatia/baseis/flexible/

Όταν θα αλλάξω στρώμα, μάλλον του χρόνου που μπαίνει στην 10ετία(τόση εγγύηση έχει) μάλλον θα πάρω και το κρεββάτι... σε περιπτώσεις σοβαρού προβλήματος υγείας, καλό είναι να επενδύουμε σε τέτοια πράγματα κι ας στερούμαστε κάτι άλλο πχ όχι ακριβά εστιατόρια ή ταξίδια, προέχει η υγεία.

Ευχαριστώ

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, MikhailBakurin said:

Κάποιος να έχει υπόψη τίμια και αξιοπρεπή στρωματοποιΐα; Τα 400 ευρώ φθηνότερο αξιοπρεπές μονό στρώμα της candia τα θεωρώ υπερβολικά. Είπαμε, μην πάρουμε των 80 και των 150 από ικέα και τρασομάγαζα τύπου γιουσκ, αλλά όχι και μισό+ βασικό μισθό για μονό στρώμα...

το γιουσκ, οπως και ολες οι εταιριες εχουν καλες και κακες σειρες.

το στρωμα οτι και αν παρεις, οσο ακριβό και να ειναι, το πετας μετα απο μια 10ετια, αν θελεις να κοιμασε παντα σε καλο στρώμα.

Δεν υπαρχουν μαγικες και μοναδικες τεχνολογιες στα στρωματα, αν θελεις δοκιμαζεις και tempur αλλα δεν ειναι ετσι οπως τα παρουσιαζουν οι κατοχοι τους, κανενα ακριβο στρωμα δεν θα σου λυσει προβληματα υγειας, απλα πρεπει να διαλεξεις αυτο που ταιριαζει στο δικο σου σωμα ειτε επώνυμο, ανώνυμο, ακριβο ή φθηνο.

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, MikhailBakurin είπε

Κάποιος να έχει υπόψη τίμια και αξιοπρεπή στρωματοποιΐα; Τα 400 ευρώ φθηνότερο αξιοπρεπές μονό στρώμα της candia τα θεωρώ υπερβολικά. Είπαμε, μην πάρουμε των 80 και των 150 από ικέα και τρασομάγαζα τύπου γιουσκ, αλλά όχι και μισό+ βασικό μισθό για μονό στρώμα...

Εαν εισαι αθηνα δες stereostrom , βιοτεχνια της γειτονιας , πολλα χρονια στην περιοχη εχει και φτηνα και ακριβα .
Εγω απο εκει λογω κιλων παντα το εκανα παραγγελια για μενα .
Εκει τα φτιαχνει μπροστά σου 

Στις 5/1/2019 στις 10:26 ΜΜ, villasg είπε

Τελικά να ενημερώσω οτι ψώνισα απο την βιοτεχνία της γειτονιάς , πηγα με ειδε ( εχω και πολυ βαρος ο ατιμος -120kg-  ) και μου εφτιαξε ενα σουπερ ενισχυμένο με 150 € ( ήμιδιπλο ) και μετά απο 1 μηνα χρήσης ειμαι απολυτά ικανοποιημένος .

Η βιοτεχνία είναι η Stereostrom (κατω πατησια πισω απο την φοιτητική εστια της πατησιων )

Επεξ/σία από villasg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, prefuse είπε

απλα πρεπει να διαλεξεις αυτο που ταιριαζει στο δικο σου σωμα ειτε επώνυμο, ανώνυμο, ακριβο ή φθηνο.

Και πως καταλαβαινεις ποιο ειναι αυτο που σου ταιριαζει...; Γιατι το να πας σ ενα καταστημα κ να ξαπλωνεις για 10-20-50-100 δευτερολεπτα σε δεκαδες στρωματα σιγουρα δεν μπορεις να καταλαβεις αν ειναι αυτο που σου ταιριαζει για 8ωρες υπνου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...