Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές για στρώματα/ανωστρώματα/επιστρώματα


tripialosgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 hours ago, Marley said:

Και πως καταλαβαινεις ποιο ειναι αυτο που σου ταιριαζει...; Γιατι το να πας σ ενα καταστημα κ να ξαπλωνεις για 10-20-50-100 δευτερολεπτα σε δεκαδες στρωματα σιγουρα δεν μπορεις να καταλαβεις αν ειναι αυτο που σου ταιριαζει για 8ωρες υπνου...

αυτο που γραφει ο φιλος πιο πανω, γιαυτο μπορεις να επιλεξεις ενα καταστημα που δεχεται επιστροφες και οπου κοιμηθεις καλα, εκτος σπιτιου, παρατηρησε πιο στρωμα χρησιμοποιουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πάντως παίζει ρόλο και το κρεβάτι που θα το τοποθετήσεις. Εγώ δοκίμασα ένα zenius(σχετικά οικονομικό στα 400) στα πράκτικερ διπλό και έβαλα και την γυναίκα μου απάνω και μου φαινόταν μια χαρά. Στο δικό μας κρεβάτι(νεοσέτ 25ετίας) όμως στο κέντρο κάνει ένα μικρό βαθούλωμα και με τους δυο προς το κέντρο και θα το ήθελα πιο σκληρό. Είναι καλύτερο από το παλιό μας στρώμα αλλά θα πρέπει να πυκνώσω τις τάβλες και αν υπάρχει, να βρω ένα ανώστρωμα που να το κάνει πιο σκληρό. Πάντως δεν θα το κρατήσω για άπειρα χρόνια. Επίσης το έκανα παραγγελία στο 1,54 και χωράει στο χιλιοστό. Θα το ήθελα 1,52 αλλά τότε μπορεί να ήταν χειρότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 14/03/2024 at 16:28, villasg said:

Εαν εισαι αθηνα δες stereostrom , βιοτεχνια της γειτονιας , πολλα χρονια στην περιοχη εχει και φτηνα και ακριβα .
Εγω απο εκει λογω κιλων παντα το εκανα παραγγελια για μενα .
Εκει τα φτιαχνει μπροστά σου 

Πήγα την περασμένη βδομάδα, ανθεκτικότατα στρώματα και σκληρά.

Μου φάνηκαν όμως ΠΑΡΑ πολύ wobbly όποια κι αν δοκίμασα. Μετά διαπίστωσα ότι είναι λίγο (έως πολύ) τεχνολογικά πίσω ο κυριούλης. Σκέτα, ακάλυπτα ελατήρια, τα τυλίγει με αφρολέξ, τα ντύνει με ύφασμα και κλείσαμε.

Είπαμε, μην καταπιούμε τον παπά της τρίχας μονόκερου, των μικροϊνών μπαμπού και την επένδυση από μαλλιά παρθένων ξανθών χριστιανόπουλων, αλλά εδώ παρα-είμαστε πίσω, ίσως και 30 χρόνια, μην πω 40.

ΩΣΤΟΣΟ, αν κάποιος θέλει στρώματα για εξοχικό, ή είναι πολύ βαρύς, να πάει στον συγκεκριμένο επαγγελματία. Θα βρει τω όντι σκληρό στρώμα, εμφανώς ανθεκτικότατο για χρόοοοονια αναμονής και περιστασιακής χρήσης.

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πώ για τα Tempur επειδή ένας φίλος είπε ''tempur αλλα δεν ειναι ετσι οπως τα παρουσιαζουν οι κατοχοι τους, κανενα ακριβο στρωμα δεν θα σου λυσει προβληματα υγειας'' δεν υποννοώ σε καμία περίπτωση πως έχει πχ σκολίωση και κοιμάσαι σε Tempur και επανέρχεται η σπονδυλική στήλη στο κανονικό της, απλά ένα καλό στρώμα βοηθάει στην αποφόρτιση και σε ξεκουράζει... έχω κοιμηθεί σε κακό στρώμα πόναγα συνέχεια, μετά πήρα Tempur υπήρξε βελτίωση δεν έγιναν θαύματα.

Τώρα που έχω κάνει αποτυχημένη σπονδυλοδεσία σε 03-Ι1 και πονάω ειδικά στο 05-Ι1 και έχω ενοχλήσεις σε πλάτη πρέπει να είναι Θ5-Θ6 αν δεν κάνω λάθος(ευμεγέθης κήλη) και στον αυχένα Α7 και μουδιάζει το δεξί χέρι, το Tempur δίνει μία βοήθεια στο σώμα, αν κοιμόμουν σε ''κακό'' στρώμα θα υπέφερα. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΑΚΕΙΑ το στρώμα, δίνει μία βοήθεια.

Στον χρόνιο πόνο ας πούμε βοηθάει Lyrica, Neurontin, Cymbalta κτλ σε οσφυοισχιαλγία το Nevralip 600 Retard και σωστές ασκήσεις για την σπονδυλική στήλη, και ένα ''καλό'' στρώμα να κοιμάσαι σωστά, αν αυτό θα ειναι το Tempur ή το Cocomat αυτό είναι άλλο, ο κάθε άνθρωπος έχει άλλες ανάγκες εννοείται.

Η Tempur πάντως βγάζει στρώμα με 5 διαφορετικές επιλογές σε σκληρότητα... και με 3 επιλογές σε πάχος(20cm, 25cm και 30 cm).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ό,τι πληρώνεις παίρνεις έτσι δεν είναι;

Για παράδειγμα αν πάς σε πλυντήριο MIELE δεν πληρώνεις ότι είναι καλύτερο και αντέχει περισσότερα χρόνια από ένα LG αντίστοιχων κιλών και δυνατοτήτων? Χωρίς να σημαίνει ότι το LG είναι άχρηστο.

Τώρα για το Tempur είναι αφρός μνήμης με τεχνολογία από NASA όπως λέει, θεωρητικά είναι το ''καλύτερο'' δεν ξέρω όμως αν είναι πραγματικά το ''καλύτερο''. Προσωπικά πάντως πάλι Tempur θα έπαιρνα...

ΥΓ: Υπάρχει και η Magniflex που ειναι made in Italy αλλά δεν έχω γνώμη, είναι επίσης πολύ ακριβά σαν τα Tempur

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Σπίθας Στο Σκοτάδι said:

Μα ό,τι πληρώνεις παίρνεις έτσι δεν είναι;

Για παράδειγμα αν πάς σε πλυντήριο MIELE δεν πληρώνεις ότι είναι καλύτερο και αντέχει περισσότερα χρόνια από ένα LG αντίστοιχων κιλών και δυνατοτήτων? Χωρίς να σημαίνει ότι το LG είναι άχρηστο.

Τώρα για το Tempur είναι αφρός μνήμης με τεχνολογία από NASA όπως λέει, θεωρητικά είναι το ''καλύτερο'' δεν ξέρω όμως αν είναι πραγματικά το ''καλύτερο''. Προσωπικά πάντως πάλι Tempur θα έπαιρνα...

ΥΓ: Υπάρχει και η Magniflex που ειναι made in Italy αλλά δεν έχω γνώμη, είναι επίσης πολύ ακριβά σαν τα Tempur

Το "ότι πληρώνεις παίρνεις" βγήκε  από τμήμα μάρκετινγκ και το υιοθετήσε απαίδευτα αυτοί που δεν έχουν χρόνο να ψάξουν και μπαίνουν σε ένα μαγαζί και αγοράσουν το ακριβότερο θεωρώντας ότι είναι και το καλύτερο.

Κάπως πρέπει να ικανοποιείται το συναίσθημα του πλούσιου ότι παίρνει το καλύτερο και οι εταιρείες το γνωρίζουν πολύ καλά αυτό.

Φίλος νευροχειρουργός, (στο top 5 στην Ελλάδα στον τομέα του, αν όχι ο καλύτερος) χρεώνε λογικές τιμές και όμως κάποιοι επέλεγαν κάποιους άλλους και ενώ έκανε αυτός την επέμβαση, στον ασθενή εμφανιζόταν ως ο βοηθός του γιατί ο πελάτης ήταν του άλλου γιατρού.

Όταν τριπλασίασε τις τιμές του, τριπλασιάστηκαν σχεδόν και οι ασθενείς που τον προτιμούν. Τόσο έξυπνη είναι ο μικρομεσαίος και αυτό δεν συμβαίνει μόνο στην ιατρική αλλά σε πολλά θέματα, ειδικά σε θέματα τεχνολογίας.

Ο καθένας ας αγοράσει ότι επιθυμεί, αλλά από την μικροαστική νοοτροπία δεν πρόκειται να ξεφύγει ποτέ η ανθρωπότητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την καλησπέρα μου στην παρέα.

Παιδια αναζητώ στρωμα για την κρεβατοκαμαρα σε διαστάσεις 170x210.

95 κιλα εγώ και 50 η γυναίκα.

Σήμερα έκανα ένα tour σε διάφορα καταστήματα, οπότε δοκίμασα αρκετά στρώματα, κέρδισε τις εντυπωσεις η σειρά Hybrid της Sealy. Δοκίμασα τα Stellar, Majestic και Divine

Σαν αίσθηση και συνολική εικόνα με κεντρισε το Majestic, πολύ ωραία αίσθηση, διαγράφει και προσαρμοζεται ακριβώς στις καμπύλες του σώματος. Θα το χαρακτήριζα μέτριο προς μαλακο σε σκληρότητα με αρκετά ανάλαφρη πρώτη αίσθηση την στιγμη που ξαπλωνεις. Το Divine είναι υπερβολικά μαλακό θεωρώ με αποτέλεσμα να βουλιάζεις μέσα του. Το Stellar από την άλλη σχετικά σκληρο.

Σε Media τα βρήκα όλα μάπα πραγματικά, δεν άξιζε κανένα στρωμα τους.

Πέρασα και από Candia, μονο το Phaistos έλεγε κάτι, αλλά το κατατασω αρκετά σκαλια πιο κάτω σε άμεση σύγκριση με το Majestic της Sealy.

Ξαπλωσα και σε Tempur.... πραγματικά μια κατηγορία μόνο του, αλλα με φοβίζει αυτός ο αφρος και πως θα είναι μετά από 5-6 χρόνια.

Εχει να προτείνει κάποιος κάτι καλυτερο-ποιοτικοτερο πάνω κάτω στα 1500 ευρώ?

 

Επεξ/σία από JOHNX2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/4/2024 στις 12:46 ΠΜ, JOHNX2 είπε

Την καλησπέρα μου στην παρέα.

Παιδια αναζητώ στρωμα για την κρεβατοκαμαρα σε διαστάσεις 170x210.

95 κιλα εγώ και 50 η γυναίκα.

Σήμερα έκανα ένα tour σε διάφορα καταστήματα, οπότε δοκίμασα αρκετά στρώματα, κέρδισε τις εντυπωσεις η σειρά Hybrid της Sealy. Δοκίμασα τα Stellar, Majestic και Divine

Σαν αίσθηση και συνολική εικόνα με κεντρισε το Majestic, πολύ ωραία αίσθηση, διαγράφει και προσαρμοζεται ακριβώς στις καμπύλες του σώματος. Θα το χαρακτήριζα μέτριο προς μαλακο σε σκληρότητα με αρκετά ανάλαφρη πρώτη αίσθηση την στιγμη που ξαπλωνεις. Το Divine είναι υπερβολικά μαλακό θεωρώ με αποτέλεσμα να βουλιάζεις μέσα του. Το Stellar από την άλλη σχετικά σκληρο.

Σε Media τα βρήκα όλα μάπα πραγματικά, δεν άξιζε κανένα στρωμα τους.

Πέρασα και από Candia, μονο το Phaistos έλεγε κάτι, αλλά το κατατασω αρκετά σκαλια πιο κάτω σε άμεση σύγκριση με το Majestic της Sealy.

Ξαπλωσα και σε Tempur.... πραγματικά μια κατηγορία μόνο του, αλλα με φοβίζει αυτός ο αφρος και πως θα είναι μετά από 5-6 χρόνια.

Εχει να προτείνει κάποιος κάτι καλυτερο-ποιοτικοτερο πάνω κάτω στα 1500 ευρώ?

 

Εγώ έχω Tempur στρώμα το έχω πάρει το 2015 είναι δλδ 9 ετών χωρίς κανένα πρόβλημα. Μαξιλάρι άλλαξα φέτος(πάλι Tempur) το είχα 16 χρόνια αλλά κάτσιασε... Η Tempur δίνει εγγύηση 10 ετών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, είμαι σε αναζήτηση μέτριου-σκληρού στρώματος με budget ~500-600 ευρώ και πλάτος 150-160cm.

Μετά από λίγο ψάξιμο και δοκιμές σε media strom, jysk, ikea, entos προσανατολίζομαι στην τελευταία και πιο συγκεκριμένα στα 2 παρακάτω μοντέλα που διαφέρουν μόνο στη σκληρότητα.

https://www.entos.gr/el/stromata/stromata-ypnou/mystique-detail

https://www.entos.gr/el/new-arrivals/mythos-detail

Από πλευράς αριθμών δίχνουν αρκετά αξιόλογα (πχ Ελατήρια: 2.300) αλλά ξέρω ότι αυτό από μόνο του δεν είναι αρκετό.

Γενικά με τη δοκιμή από κοντά μου φάνηκαν αρκετά στηβαρά σαν κατασκευή και το λιγότερο σκληρό Mythos αρκετά βολικό. Δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει να πάω στο πιο σκληρό mystique, αν δηλαδή ορθοπεδικά (έχω μια μικρή κήλη στη μέση) αξίζει σε σχέση με τη μεγαλύτερη άνεση του Mythos οπότε θα ήθελα τη γνώμη σας σε αυτό.

Επιπλέον έχω δει ότι τα αρνητικά σχόλια για την entos αφορούν κυρίως χρόνους παράδοσης αλλά με ενημέρωσαν ότι και τα 2 είναι άμεσα διαθέσιμα.

Διαφορετικά αν έχετε να μου προτείνετε κάποιες εναλλακτικές με βάση αυτά που ανέφερα θα είναι καλοδεχούμενες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω κι εγώ μια παρόμοια ερώτηση:

Ψάχνω για διπλό στρώμα μέτριο προς σκληρό, χωρίς περιορισμό στο budget. Ποιο θεωρείτε καλύτερο;

Θέλω να αλλάξω ένα cocomat μετά από 12 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tasanton είπε

Να κάνω κι εγώ μια παρόμοια ερώτηση:

Ψάχνω για διπλό στρώμα μέτριο προς σκληρό, χωρίς περιορισμό στο budget. Ποιο θεωρείτε καλύτερο;

Θέλω να αλλάξω ένα cocomat μετά από 12 χρόνια.

Tempur...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πείτε καμια ιδέα για επίστρωμα

έλεγα να αλλάξω στρώμα και μου πρότειναν τη λύση του επιστρώματος

δεν εχω δοκιμάσει και δε ξέρω

διαστάσεις 1.88 χ 1.44

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, tasanton είπε

Σε ευχαριστώ, έχω διαβάσει ότι είναι ζεστά. Ισχύει;

Έχει βγεί νέο μοντέλο το οποίο είναι πιο δροσερό, εγώ αυτό που έχω είναι του 2015 και μένω Κρήτη, εντάξει είναι σχετικά λίγο ζεστό το καλοκαίρι αλλά οκ σε γενικές γραμμές.

https://gr.tempur.com/el-GR/tempur-pro-smartcool

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...