Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές για στρώματα/ανωστρώματα/επιστρώματα


tripialosgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, Xorxhs! είπε

για καποιον που ζυγιζει 100 κιλά, ποιο να ειναι το παχος του ανωστρώματος? 4? 8?εκατοστα?

(για memory foam) μιλω

Όσο πιο παχύ, τόσο πιο πολύ υλικό άρα (στην θεωρία πάντα γιατί ανώστρωμα από ανώστρωμα έχει τεράστια διαφορά) καλύτερο/πιο ανατομικό.

Εγώ θα πήγαινα σε ένα 6άρια ή 8άρι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπερα σε ολους. Ειμαι και γω σε αναζητηση στρωματος και παρολο που ειδα τα tempur και μου αρεσαν λογω κοστους τα απεκλεισα. Εχω καταληξει αναμεσα στο optimum gold της media (1600) και στο gaia 3d της mat royal (1350). Εχει κανεις αποψη σε καποιο απο αυτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mετά από 6 χρόνια χρήσης του Eite Biss με σκληρότητα Firm (έτσι ονομάζει η εταιρεία την σκληρή έκδοση του Bliss),το στρώμα έχει κάνει μιά μεγάλη γούβα στην μία πλευρά και ο ύπνος σε αυτό είναι μαρτύριο.Πριν από την γούβα,στα 3 χρόνια περίπου,είχε αποκολληθεί το ύφασμα που είναι περιμετρικά και στην επιφάνεια του στρώματος αλλά αφού κοιμόμουν καλά,είπα "δεν βαριεσαι".

Υποτίθεται ότι το στρώμα έχει 10ετή περιορισμένη εγγύηση,οπότε τους κάλεσα και έστειλαν τεχνικό.Ο "τεχνικός" μου είπε ότι δεν ισχύει η "εγγύηση"-που ποτέ δεν έμαθα τι σήμαινε "περιορισμένη",γιατί δεν είχα καλύψει 1 από τους 3 όρους.Είχα καλύψει το να γυρίζω το στρώμα,το να είναι πάνω σε ανατομική βάση,αλλά δεν του είχα βάλει αδιάβροχο κάλυμα...Τους ρώτησα πόσο έχει σήμερα το Bliss και μου είπαν 675€ λόγω Black Friday.

Είμαι στο ψάξιμο λοιπόν εδώ και 1 μήνα πάντα για σκληρό στρώμα με ανεξάρτητα ελατήρια.

Έχοντας δοκιμάσει "σκληρά" από MediaStrom/Candia/Istikbal/Ecomat,το πιο αναπαυτικό σκληρό με ανεξάρτητα ελατήρια που βρήκα είναι στα ΕΝΤΟΣ το Μystique της Royal Crown.Με πάχος 35cm στην διάσταση 1,60Χ2,00 στα τέλη του Οκτωβρίου ήταν σε "προσφορά" από χίλια κάτι ευρώ στα 750.Ευτυχώς που δεν το αγόρασα τότε γιατί σήμερα το δίνουν στα  550 λόγω Black Friday.

Αυτό που εξακολουθεί και με προβληματίζει σε αυτό είναι το ότι είναι 1 όψης,άρα δεν μπορείς να το αναποδογυρίζεις κάθε 1/2/3 μήνες για να ελαττώσεις την φθορά των ελατηρίων και ΚΥΡΙΩΣ το ύφασμα στην επιφάνειά του,το οποίο βρε παιδιά είναι κάτι σαν μοκέτα/πουλόβερ και πιστεύω ότι το καλοκαίρι θα βράζει.

Συνεχίζοντας το διάβασμα και ψάξιμο,έπεσα στο παρόν νήμα και είπα να σας μεταφέρω την εμπειρία μου.

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/11/2023 στις 4:46 ΜΜ, -WISE- είπε

Όσο πιο παχύ, τόσο πιο πολύ υλικό άρα (στην θεωρία πάντα γιατί ανώστρωμα από ανώστρωμα έχει τεράστια διαφορά) καλύτερο/πιο ανατομικό.

Εγώ θα πήγαινα σε ένα 6άρια ή 8άρι.

έχεις καποια προταση μεχρι 300 ευρώ? εψαξα και δυστυχώς δεν μπορώ να βρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους. Θέλω να αγοράσω ένα μονό στρώμα ύπνου 90x200cm με 300-400€. Λέω να πάω σε κάποια καταστήματα (Greco Strom, Media Strom, Candia, Linea Strom, Elite Strom) στην Αθήνα για να δοκιμάσω στρώματα και να δω τι μου ταιριάζει. Τι να προσέξω ως προς την ποιότητα και την αντοχή των υλικών (ύφασμα, βάτα, ελατήρια κλπ.); Έχει αγοράσει κανένας κάποιο στρώμα των παραπάνω εταιρειών σε αυτήν την κατηγορία τιμής που να έχει αντέξει στο χρόνο και να αναπνέει κάλα; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο και τις γνώσεις σας.

Επεξ/σία από alexnder
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κανείς ιδέα τι μπορώ να κάνω το παλιό τελάρο μιας κ το άλλαξα για να βάλω τελάρο με πιο μικρές αποστάσεις στις τάβλες; Θα το έβαζα αγγελία με μικρό ποσό αλλά είναι πρόβλημα η μεταφορά μιας κ δεν χωράει σε αυτοκίνητο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

Σκέφτομαι μετά από 12 χρόνια να αλλάξω το υπάρχον στρωμα candia διαστάσεις 160×200.Αν έχετε εντοπίσει κάποια καλή προσφορά λόγω black friday να διαθέσω κάποιες ώρες να κάνω μερικές επισκέψεις. Κάθε βοήθεια θα ήταν ευπρόσδεκτη, γιατί όπως όλων ο χρόνος είναι περιορισμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

Ψάχνοντας για ανώστρωμα, είδα στα jysk το T65 gold στους 8 πόντους ύψος, με τιμή για το 160x200 απο 469 στα 180€. Τι άποψη έχετε για το συγκεκριμένο;

Το στρώμα μου δεν έχει κανένα πρόβλημα, θέλω μόνο να του δώσω λίγο ύψος.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από αρκετό ψάξιμο και δοκιμές σε αρκετά στρώματα (σημειωτέον έχετε πάντα μαζί σας κάποιο κάλυμμα/πετσέτα για το μαξιλάρι γιατί δεν έχουν όλοι και από κάπου τσίμπησα βαρβάτη ωτίτιδα) αυτά που περνάνε στον 2ο γύρο είναι τα εξής:

Candia: Acanthus

Dunlopillo: Value plus 

Eco-mat: Coral

Imperial strom: Scandal

Imperial strom: Genesis due

Όποιος έχει εμπειρία με κάποιο από αυτά, ή ακόμα και με την εταιρεία και μόνο, ας μας πει (άνεση, αντοχή στον χρόνο κλπ). Έχω καταλήξει ότι θέλω στρώμα μέτριο προς σκληρό με ανεξάρτητα ελατήρια, με τα μαλακά η μέση μου διαμαρτύρεται ΠΟΛΥ (έχω κήλη). Και δε θέλω να με ζεσταίνει (δυστυχώς σε πολλά ένιωσα να ζεσταίνομαι οπότε το καλοκαίρι φαντάζομαι θα είναι μαρτύριο μ' αυτά). Φχαριστώ σας 😁.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/11/2023 στις 11:13 ΜΜ, buruburu είπε

Μετά από αρκετό ψάξιμο και δοκιμές σε αρκετά στρώματα (σημειωτέον έχετε πάντα μαζί σας κάποιο κάλυμμα/πετσέτα για το μαξιλάρι γιατί δεν έχουν όλοι και από κάπου τσίμπησα βαρβάτη ωτίτιδα) αυτά που περνάνε στον 2ο γύρο είναι τα εξής:

Candia: Acanthus

Dunlopillo: Value plus 

Eco-mat: Coral

Imperial strom: Scandal

Imperial strom: Genesis due

Όποιος έχει εμπειρία με κάποιο από αυτά, ή ακόμα και με την εταιρεία και μόνο, ας μας πει (άνεση, αντοχή στον χρόνο κλπ). Έχω καταλήξει ότι θέλω στρώμα μέτριο προς σκληρό με ανεξάρτητα ελατήρια, με τα μαλακά η μέση μου διαμαρτύρεται ΠΟΛΥ (έχω κήλη). Και δε θέλω να με ζεσταίνει (δυστυχώς σε πολλά ένιωσα να ζεσταίνομαι οπότε το καλοκαίρι φαντάζομαι θα είναι μαρτύριο μ' αυτά). Φχαριστώ σας 😁.

Το coral το πηρα εγω εδω και ενα 6μηνο, γιατι μου αρεσαν τα μετρια προς σκληρά. Δυστυχώς ξυπνώ με πόνους σε πλάτη και γοφούς (κοιμαμαι στο πλαι), οπότε τωρα ψαχνω για ανωστρωμα μηπως και ηρεμησω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Xorxhs! είπε

Το coral το πηρα εγω εδω και ενα 6μηνο, γιατι μου αρεσαν τα μετρια προς σκληρά. Δυστυχώς ξυπνώ με πόνους σε πλάτη και γοφούς (κοιμαμαι στο πλαι), οπότε τωρα ψαχνω για ανωστρωμα μηπως και ηρεμησω

Δηλαδή σου βγήκε σκληρό; Κι εγώ κατά βάση στο πλάι κοιμάμαι. Ευχαριστώ για την απάντηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/10/2022 στις 2:46 ΜΜ, paiktaras69 είπε

Τελικά πήρα το https://www.afronline.gr/proionta/stromata/stroma_elatiria/stroma_ultra_prime_pocket_5_zonon/ και μετά από μία εβδομάδας χρήση μπορώ να πω ότι είμαι σχεδόν απόλυτα ικανοποιημένος, το αναφέρω αυτό γιατί θα το ήθελα ένα κλικ πιο κάτω στην σκληρότητα. Ποιοτική κατασκευή από αυτά που μπορώ να καταλάβω.

Η επιλογή αυτή έγινε γιατί δεν ήθελα να δώσω μία περιουσία μεν και να μην έχει ανώστρωμα δε :)

Πάνω στο αραιό τελάρο που ανέφερα σε προηγούμενο μήνυμα μου τοποθέτησα κ. πλακέ 12mm σήμιδα σε 3 κομμάτια με απόσταση 2 cm μεταξύ τους το οποίο το πέρασα 3 χέρια διάφανο υδατοδιαλυτό βερνίκι με ελαφρύ αποχαρτάσισμα μετά από κάθε χέρι. Υλικά όπως osb και Mdf τα απέρριψα αν και φθηνότερα για λόγους υγιεινής καθαρά.

@paiktaras69 ποιες ειναι τελικα οι εντυπώσεις σου από το στρλωμα μετά απο 1 χρόνο? Σκεφτομαι να πάρω α΄πο την ίδια εταιρία το αμέσως επόμενο με 7 ζώνες. Είναι σκληρό? Τα κιλά μου είναι 130 αλλά έτσι κ αλλιως θα βάλω ανώστρωμα από πάνω.

Από κάτω από το στρώμα έχεις τελάρο ή είναι καλύτερα να βάλω μονοκόμματα κομμάτια ξύλο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παίδες έχουμε άποψη για τις κλασσικές τάβλες Luroy από ΙΚΕΑ που έρχονται μαζί με το κρεββάτι? Μήπως οι Lindbaden (μασίφ πεύκο, +40 ευρώ) είναι καλύτερες?

Luroy     https://www.ikea.gr/proioda/krevatia/tavles-krevation/sultan-luroy-tables/50160208

Lindbaden    https://www.ikea.gr/proioda/krevatia/tavles-krevation/lindbaden-tables-70x200-cm/00553185

Παρατηρώ ότι οι πρώτες έχουν μια ελαφριά κλίση σε στυλ ανατομικού τελάρου ενώ οι δεύτερες είναι flat όπως οι παλιές κλασσικές.

Έχει καμιά διαφορά όσον αφορά την άνεση/στήριξη στρώματος με (ανεξάρτητα ή μη) ελατήρια? Υποθέτω η πύκνωση μεταξύ των ταβλών παίζει σημαντικό ρόλο.

Τέλος, υπάρχει και η παρακάτω λύση για τελάρο-κρεββάτι. Αξίζει κάτι τέτοιο?

https://oikiastore.gr/product/ανατομικο-τελαρο-ενισχυμενο-διπλο-1415χ197/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έψαχνα τιμές για Tempur μου είπαν ότι πρόκειται για το καλύτερο σύστημα ύπνου, λόγω του ότι υποφέρω από χρόνιο πόνο στην μέση και την σπονδυλική στήλη μετά από αποτυχημένη σπονδυλοδεσία, έχετε καθόλου γνώμη για το συγκεκριμένο σύστημα ύπνου? Αξίζει μία τέτοια επένδυση? 

Ψάχνοντας για Tempur, είδα αυτά εδώ στο site της Ιταλίας που έχει και τιμές[το ελληνικό δεν έχει], και βλέπω πως για να πάρει κανείς ολόκληρο το σύστημα ύπνου της εταιρίας πρέπει να δώσει κοντά 6.500+ €... αξίζει μία τέτοια επένδυση;

Τώρα κοιμάμαι σε Tempur στρώμα που είχα πάρει προ 8 χρόνια στα 1.170€ αν θυμάμαι καλά

TEMPUR ΒΑΣΗ ΣΤΡΩΜΑΤΟΣ.png

TEMPUR ΚΡΕΒΑΤΙ ΧΩΡΙΣ ΒΑΣΗ.png

TEMPUR ΣΤΡΩΜΑ.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...