Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές για στρώματα/ανωστρώματα/επιστρώματα


tripialosgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Είμαι ανάμεσα σε 4 στρώματα.

Θα ήθελα να μου πείτε την εμπειρία σας, εφόσον έχετε κάποιο από τα παρακάτω στρώματα.

Επιπρόσθετα αν έχετε να προτείνετε κάτι, που θα έχει μέτρια αίσθηση για ανθρώπους ως 100 κιλά. 

https://shop.grecostrom.gr/shop/oikiakos-exoplismos/stromata-ipnou/stromata-bodytopia/stroma-system/

https://www.entos.gr/el/stromata/stromata-ypnou/serta/ritz-detail

https://elitestrom.gr/proionta/stromata/sealy-majestic/

https://istikbalkimerland.gr/shop/stromata-istikbal/stromata-exclusive-istikbal/stroma-graphene-premium/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σε αναζήτηση στρώματος χωρίς ελατήρια

Σωματότυπος 110 κιλά ύψος 2 μέτρα Μαλακό προς σκληρό δροσερό το καλοκαίρι, στάση ύπνου πλάγια, θέματα ορθοπεδικά κανένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/4/2022 στις 5:40 ΜΜ, infini είπε

Δεν είναι εύκολο να βρεις κρεββάτι με ενιαία επιφάνεια, χωρίς τάβλες. Επίσης, το πάχος της επιφάνειας θα πρέπει να είναι τέτοιο ώστε να αντέχει και το στρώμα και το άτομο που θα κοιμάται.

Ναι το γνωριζω. Στην δικη μου περιπτωση εβαλα ενα κοντρα πλακε πανω απο τις ταβλες και ειδα την διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, infini είπε

Μπορείς να ανεβάσεις φωτογραφία;

Αυτη την στιγμη δυσκολο, αλλα δεν ειναι τιποτα το φοβερο. Το κρεβατι μου ειναι ακριβως οπως αυτο της φωτογραφιας, εχει απο κατω δηλαδη ορθοπεδικο τελαρο. Πανω σε αυτο το τελαρο ακουμπησα το φυλλο κοντρα πλακε σε ολη την επιφανεια ετσι ωστε να παταει γυρω-γυρω στον σκελετο του τελαρου. Βεβαια ολο μαζι πλεον ανεβαινει με μεγαλη δυσκολια για τον αποθηκευτικο χωρο καθως εχει αυξηθει το βαρος, αλλα μικρη σημασια εχει. Το θεμα δεν ειναι να αντικαταστησεις το οτιδηποτε εχει απο κατω το κρεβατι σου (ταβλες ή ορθοπεδικο τελαρο) αλλα να προσθεσεις επανω τους το κοντρα πλακε. Και επιμενω στο κοντρα πλακε θαλασσης γιατι ειναι το ελαφρυτερο και το πιο ακαμπτο. Aν θελεις κανε μια δοκιμη και τοποθετησε το στρωμα σου στο πατωμα και ξαπλωσε για να δεις την διαφορα στην στηριξη. 

 

Untitled-1.jpg

Επεξ/σία από panostroub
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έκανες ειδική παραγγελία από μαραγκό ακριβώς στις διαστάσεις του κρεββατιού; Υποθέτω οτι είναι αρκετά λεπτό για να μην σηκώνει ψηλά το στρώμα. Για κρεββάτια που έχουν μόνο τάβλες και όχι τελάρο, θα μπορούσαν να μπουν 1-2 επιπλέον τάβλες και να είναι από κάτω ενιαίο χωρίς κενά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/3/2022 στις 10:02 ΠΜ, SagoniasSlutRos είπε

Το στρωμα  Serta v-fresh φαινεται πολυ ποιοτικο με μια πρωτη ματια. Το ανωστρωμα ειναι μαλακο τοσο-οσο ωστε να ξαπλωνεις και να νιωθεις ωραια. Το κυριως μερος του στρωματος δειχνει αρκετα στιβαρο και δεν βουλιαζει σχεδον καθολου (τουλαχιστον δεν το νιωθω εγω).

Πρωτος υπνος πολυ ανετος, καμια σχεση με το παλιο στρωμα εννοειται. Δεν ενιωσα καθολου αβολα ολο το βραδυ, ειτε ανασκελα, ειτε πλαγια, ειτε μπρουμυτα (ειμαι 96κιλα). Ενα μικρο πιασιματακι δεξια στη μεση σε καποια φαση, αλλα νομιζω ηταν μετα απο ωρα ακινησίας, οποτε πιστευω ηταν λογικο. Ελπιζω να παραμεινει ετσι η κατασταση, γιατι εχω καει στο παρελθον με στρωμα. Ειχα παρει ενα memory foam οταν ημουν Αγγλια και στον ενα μηνα το πουλησα γιατι πονουσε η μεση μου αφανταστα, ειδικα οταν κοιμομουν μπρουμυτα. Και δυστυχως το στρωμα μονο σε υπνο μπορεις να το δοκιμασεις και οχι με 5' που θα ξαπλωσεις στο καταστημα.

Μια αλλη διαφορα σε σχεση με οτι αλλο εχω δοκιμασει, ειναι οτι ειναι αρκετα ζεστο. Φανταζομαι απο το υλικο που ειναι κατασκευασμενο το ανωστρωμα. Θετικο για το χειμωνα, μιας και απαγορευεται η χρηση ηλεκτρικης κουβερτας μας ειπαν, αλλα δεν ξερω ποσο ζεστο θα ειναι το καλοκαιρι...

Το κρεβατι Serta Porto φαινεται οκ και αυτο για την ωρα, με ωραιο αποθηκευτικο χωρο. Το μονο αρνητικο που εχω εντοπισει, ειναι οταν σηκωνεις το στρωμα για τον αποθηκευτικο χωρο, λογω του υψους του στρωματος (32εκ), πιεζεται καπως το προσκεφαλο προς τα πισω απο το στρωμα.

Οποτε εως τωρα ευχαριστημενος. Θα ξαναγραψω σιγουρα σε κανενα μηνα να σας πω αν τελικα με εχει βολεψει.

 

Ας κανω ενα update μετα απο 1+μηνα χρησης.

Τελικα το μπρουμυτα δεν με βολεψε, με ενοχλει η μεση. Ανασκελα και πλαγια ομως ειναι σουπερ. Υποθετω οτι για μπρουμυτα θελει πιο σκληρο στρωμα αν εισαι βαρυς 95+κιλα. Ενα αλλο μειον, ειναι οτι νιωθεις να εχει βουλιαξει το στρωμα αν εισαι πολυ ωρα σε μια θεση. 

Αν επαιρνα παλι θα πηγαινα σε λιγο πιο σκληρο για να με καλυψει και στο μπρουμυτα. Σε γενικες γραμμες παντως ειναι καλο στρωμα για την ωρα.

@sphinxgr η εκτπωση ειναι μουφα, συνεχεια σε αυτη την τιμη παιζουν.

Στις 12/4/2022 στις 11:45 ΜΜ, sphinxgr είπε

Έχει κανείς καμία άποψη για τα στρώματα του entos? 

Τα έχει με 70% έκπτωση. Είναι πραγματική ή μουφα?

*διάβασα στις τελευταίες σελίδες μερικές αναφορές σε αυτά αλλά δεν κατέληξα σχετικά με την ποιότητα τους σε σχέση με την τιμή τους. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εψαχνα καμποσες μερες για ένα μονό στρώμα, οπότε γράφω τις εντυπώσεις μου έτσι να υπάρχουν. Όλα τα ακόλουθα που γράφω ειναι όμοια σε αίσθηση και είναι η αίσθηση που ήθελα. 

Jysk GOLD S120 DREAMZONE - με έκπτωση 275€. Απο όσα είδα σε όλες τις εταιρίες, ίσως να ήταν η χρυσή τομή τιμής / ποιότητας για όποιον δεν μπορεί να ανέβει οικονομικά.

Mediastrom Advance Prime Discover Premium - Με έκπτωση 510€. Ίδιο ακριβώς σε υλικά όπως και το απο πάνω. Άντε να εχει 1-2 layers επιπλέον. 

Cocomat - 2-3 μοντέλα έχει. Το πιο φθηνό ξεκινά απο 1100€ αλλά δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο. Το επόμενο όντως ήταν φοβερό και είχε 1600€ (για μονό πάντα). Φυσικά υλικά μόνο κλπ.

Candia Bodyfix aegean sunset - Με έκπτωση 10% στα 813€. Για εμένα η σειρά Bodyfix είναι η πραγματικά χρυσή τομή για όποιον θέλει μονο φυσικά υλικά και αντέχει κ το κόστος τους. Έψαξα εκτός δικτύου και τελικά μπόρεσα να το πάρω με 700€. Παλιότερα ήταν αρκετά υψηλότερες οι εκπτώσεις σε αυτή τη σειρά. Πλέον εκτός δικτύου μπορείς να πετύχεις έως 20%. Πχ το πιο φθηνό διπλό στρώμα πριν 6-7 χρόνια σε αυτή τη σειρά με ψάξιμο το έπαιρνες 700€. Πλέον δεν μπορεις να το πάρεις με λιγότερα απο 1300€ (απο αρχική 1600€)

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, infini είπε

Το έκανες ειδική παραγγελία από μαραγκό ακριβώς στις διαστάσεις του κρεββατιού; Υποθέτω οτι είναι αρκετά λεπτό για να μην σηκώνει ψηλά το στρώμα. Για κρεββάτια που έχουν μόνο τάβλες και όχι τελάρο, θα μπορούσαν να μπουν 1-2 επιπλέον τάβλες και να είναι από κάτω ενιαίο χωρίς κενά.

Ναι το παραγγειλα στην διασταση που ηθελα (απο την μια ακρη του τελαρου μεχρι την αλλη) αλλα σε δυο κομματια γιατι εβγαινε πολυ μεγαλο. Το παχος ειναι 2,5 εκ. οποτε δεν θα σε προβληματισει αν θα ανεβει πιο ψηλα το στρωμα. 

 

Ναι και αυτο που λες ακριβως το ιδιο ειναι. Βαλε επιπλεον ταβλες ετσι ωστε να ενωνονται.

 

Δοκιμασες αυτο που σου προτεινα? Ειδες διαφορα?

10 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Ας κανω ενα update μετα απο 1+μηνα χρησης.

Τελικα το μπρουμυτα δεν με βολεψε, με ενοχλει η μεση. Ανασκελα και πλαγια ομως ειναι σουπερ. Υποθετω οτι για μπρουμυτα θελει πιο σκληρο στρωμα αν εισαι βαρυς 95+κιλα. Ενα αλλο μειον, ειναι οτι νιωθεις να εχει βουλιαξει το στρωμα αν εισαι πολυ ωρα σε μια θεση. 

Αν επαιρνα παλι θα πηγαινα σε λιγο πιο σκληρο για να με καλυψει και στο μπρουμυτα. Σε γενικες γραμμες παντως ειναι καλο στρωμα για την ωρα.

@sphinxgr η εκτπωση ειναι μουφα, συνεχεια σε αυτη την τιμη παιζουν.

Δοκιμασε να βαλεις ενα βραδυ το στρωμα στο πατωμα και κοιμησου μπρουμυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/5/2022 στις 9:05 ΜΜ, panostroub είπε

Δοκιμασε να βαλεις ενα βραδυ το στρωμα στο πατωμα και κοιμησου μπρουμυτα

Δυστυχως δεν παιζει αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα

Ψάχνω να αγοράσω στρώμα - και να αντικαταστήσω το παλιο μου ημιδιπλο 110εκ. -200 εκ. (ισως και 120-200)

(κηλη στη μέση και κυριως υπνος μπρούμυτα)

- θα προτιμουσα να μεινω χαμηλά σε budget κάτω απο 400 ευρω. 

 

1)Έχει κάποιος το Serta V-comfort? https://www.entos.gr/el/stromata/stromata-ypnou/v-comfort-detail

Πήγα στο μαγαζι αλλα δυστυχως είχαν μονο το v-shape να δοκιμασω... 

2) Γνώμη γι'αυτο; https://www.entos.gr/el/stromata/stromata-ypnou/privilege-120x200cm-detail

3) Δοκίμασα και τη σειρα advance της media strom - το πιο οικονομικο είναι το live στα 357 ευρω. 

4) https://elitestrom.gr/proionta/stromata/sealy-level/

5) Επίσης απο afronline και istikball καμια αξιολογηση;  

 

Τι θα προτείνατε σε υλικά; Ανεξάρτητα ελατήρια- pocket springs σε συνδιασμό με memory? 

Θέλω γενικά μαλακή αίσθηση - αλλα ταυτοχρονα πολυ καλη στήριξη σε λεκάνη/μέση

 

υ.γ. οι εκπτωσεις που υπαρχουν γενικα, απ οτι καταλαβα κι εγω είναι πιο πολύ εικονικές και μέρος του marketing :) μένουν πάντα ιδιες οι τιμες. 

 

Επεξ/σία από anathema00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αναζήτηση στρώματος και εγώ στην κλασσική διάσταση 160 x 200 , χτες πήγα και είδα από κοντά στο entos τα mythos & Mystique, μετά από αρκετές δοκιμές μας ΄΄κάνει΄΄ πιο πολύ το mythos .

Εχει κανείς άποψη, δοκιμάσει σε άλλη εταιρία κάτι αντίστοιχο και πιο οικονομικό , μιας και τα 590+60 τα μεταφορικά τα θεωρώ στο ανώτερο επιπεδο χρημάτων που μπορώ να διαθέσω ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κανείς υπόψη του την εταιρεία Snooze Mattress στη Θεσσαλονίκη; Σκέφτομαι να αγοράσω στρώμα με latex είτε Dunlop είτε Talalay. Έχεις κανείς κάποια εμπειρία από ανάλογα στρώματα ή κάποια πρόταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...