Προς το περιεχόμενο

"Απειλή με έξωση απο ιδιοκτήτη"


vasilis1974

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν ειπώθηκε παραπάνω ότι είσαι φάουλ δε νομίζω ότι έγινε με σκοπό να σου επιτεθεί κάποιος.

Αν το πάρεις όμως αντικειμενεικά (και άσχετα αν εσύ είχες κάποιο όφελος από αυτό) βοήθησες κάποιον να παρανομήσει (να φοροδιαφύγει).

Αν το έκανες για μείωση ενοικίου, για να τον πιάσεις γλύψιμο επειδή σου αρέσει η κόρη του ή απλά από την καλή σου την καρδιά δεν έχει ιδιαίτερη σημασία αφού η ουσία είναι μία. Αυτός δεν πλήρωσε στην εφορία αυτό που έπρεπε και το έκανε με τις δικές σου "πλάτες"

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 130
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οκ συμφωνώ απο δω και περα τι γινετε εγω θελω να δικαιολογω οτι βγαζω απο τη τσεπη μου . Μπορειτε να μου πειτε με ποιο τροπο και που μπορω να το καταθεσω τα χρηματα για να ειμαι εγω νομικα καλυμμένος αφου αρνείται να μου δώσει τραπεζικο λογαριασμό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανες προφορική συμφωνία. "Συμφωνία Κυρίων" που λέμε για 470€. Αυτό εσύ τώρα θέλεις να το αλλάξεις, να αθετήσεις την συμφωνία δηλαδή. Αυτός γιατί είναι υποχρεωμένος να δεχτεί; Έτσι και είχες συμβόλαιο με οτιδήποτε άλλο όπως συνδρομή κινητής τηλεφωνίας, internet, κανα δάνειο κτλ θα μπορούσες με το έτσι θέλω να μειώσεις τις υποχρεώσεις σου; Ακόμα και αν το είχες προφανώς αντίστοιχα θα μειωνόταν και οι υπηρεσίες που θα έπαιρνες.

Τώρα εσύ θέλεις να κρατήσεις τις ίδιες υπηρεσίες, αλλά να μειωθεί το ενοίκιο...ενώ συμφωνήσατε άλλα.

Αν είχετε υπογράψει συμφωνητικό για 470 δεν θα μπορούσες να κάνεις απολύτως τίποτα. Τώρα εσύ θέλεις να τον εκβιάσεις βάζοντας μόνο το ποσό για το οποίο είσαι νομικά υπόχρεος (τα 200). Οπότε ρωτώ εγώ τώρα...ποιός απο τους 2 είναι ο κακός της υπόθεσης;

 

Προσωπικά καταλαβαίνω ότι είναι έγγυος η γυναίκα σου και ότι τα έξοδα είναι αυξημένα, αλλά αυτό μάλλον έπρεπε να το είχες σκεφτεί νωρίτερα. Ένα ενοίκιο 470 ευρώ είναι υπερβολικό. Για να στηρίξεις ένα τέτοιο ενοίκιο για μένα χρειάζεσαι τουλάχιστον 1200-1300€ οικογενειακό εισόδημα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ συμφωνώ απο δω και περα τι γινετε εγω θελω να δικαιολογω οτι βγαζω απο τη τσεπη μου . Μπορειτε να μου πειτε με ποιο τροπο και που μπορω να το καταθεσω τα χρηματα για να ειμαι εγω νομικα καλυμμένος αφου αρνείται να μου δώσει τραπεζικο λογαριασμό;

 

Αφού ο τύπος θέλει να βάλει και δικηγόρους στο παιχνίδι, άκου τι θα έκανα εγώ. Θα πήγαινα σε έναν δικηγόρο και θα του έδινα τα χρήματα του ενοικίου μαζί με το τηλέφωνο του δικηγόρου του ιδιοκτήτη (θέλω να πιστεύω ότι κράτησες το τηλέφωνό του ή το όνομά του). Θα έλεγα στο δικηγόρο μου να τηλεφωνήσει στο δικηγόρο του για να έρθει να πάρει τα χρήματα του ενοικίου, ώστε να τα δόσει στον πελάτη του. Εάν αρνούνταν να τα παραλάβει κατ' εντολήν του πελάτη του, κατευθείαν εξώδικο (θα σου κοστίσει 150 ευρώ) στο οποίο, όπως προείπαν οι από πάνω, θα του ζητούσα να μου δόσει λογαρισμό τράπεζας για να κάνω την κατάθεση. Όπως και να έχει πήγαινε γρήγορα σε δικηγόρο, πριν σου έρθει η έξωση, γιατί μετά δεν θα μπορείς να κάνεις και πολλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 2010 που το νοικιασα φιλε δεν ειχαμε φαει εγω και η γυναικα μου καμια μειωση στο μισθο μας . Απο το 2010 μεχρι το 2014 εχουν αλαξει πολλα δε νομιζεις ; κι αν εγω του κσνω την δουλεια του γιατι αυτος δε βαζει νερο στο κρασι του ; ο άνθρωπός αυτος φιλε για μενα δεν ειναι ανθρωπος και πρεπει να του συμπεριφερθω αναλογα .. γνωμη μου!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 2010 που το νοικιασα φιλε δεν ειχαμε φαει εγω και η γυναικα μου καμια μειωση στο μισθο μας . Απο το 2010 μεχρι το 2014 εχουν αλαξει πολλα δε νομιζεις ; κι αν εγω του κσνω την δουλεια του γιατι αυτος δε βαζει νερο στο κρασι του ; ο άνθρωπός αυτος φιλε για μενα δεν ειναι ανθρωπος και πρεπει να του συμπεριφερθω αναλογα .. γνωμη μου!!

 

και εδω που τα λεμε τα 470 ειναι υπερβολικά σήμερα... Είναι ο μισθός πολλών νέων σε προγράμματα κλπ...

 

Για μένα μείνε βρες άλλο σπιτι, με αυτόν δε προκειται να βγει ακρη και τα χρήματα με εξωδικό/δικηγόρο και αν του αρέσει... Να μαθουν να ειναι απατεώνες!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 2010 που το νοικιασα φιλε δεν ειχαμε φαει εγω και η γυναικα μου καμια μειωση στο μισθο μας . Απο το 2010 μεχρι το 2014 εχουν αλαξει πολλα δε νομιζεις ; κι αν εγω του κσνω την δουλεια του γιατι αυτος δε βαζει νερο στο κρασι του ; ο άνθρωπός αυτος φιλε για μενα δεν ειναι ανθρωπος και πρεπει να του συμπεριφερθω αναλογα .. γνωμη μου!!

 

Σύμφωνοι, αλλά όπως σου είπα δεν είναι υποχρεωμένος ο άλλος να το κατεβάσει. Δεν ξέρεις, ο άλλος μπορεί να χρειάζεται το ενοίκιο για να ζήσει ή να πληρώσει χρέη κτλ, και ενδεχομένως να πιστεύει ότι μπορεί να πάρει τα ίδια χρήματα αν φύγεις.

 

Εσύ είσαι αυτός που αθετεί τη συμφωνία και θέλεις να προβείς και σε εκβιαστικές ενέργειες. Όλοι απο το 2010-2014 προσαρμοστήκαμε βίαια σε νέα δεδομένα και έπρεπε να κάνουμε αλλαγές στη ζωή μας. Τουλάχιστον δεν δεσμεύεσαι πλέον και μπορείς να φύγεις όποτε θέλεις. Νομίζω ότι άνετα μπορείς ένα σπίτι με 450 να το διαπραγματευτείς στα 400.

 

Ούτε θα βιαζόμουν να χαρακτηρήσω απατεώνα τον τύπο που γλιτώνει το πολύ 100€ φόρο επειδή δηλώνει μικρότερο ενοίκιο. Ήδη της ακίνητης περιουσίας της έχουν αλλάξει τα φώτα στη φορολογία, έλεος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνοι, αλλά όπως σου είπα δεν είναι υποχρεωμένος ο άλλος να το κατεβάσει. Δεν ξέρεις, ο άλλος μπορεί να χρειάζεται το ενοίκιο για να ζήσει ή να πληρώσει χρέη κτλ, και ενδεχομένως να πιστεύει ότι μπορεί να πάρει τα ίδια χρήματα αν φύγεις.

 

Εσύ είσαι αυτός που αθετεί τη συμφωνία και θέλεις να προβείς και σε εκβιαστικές ενέργειες. Όλοι απο το 2010-2014 προσαρμοστήκαμε βίαια σε νέα δεδομένα και έπρεπε να κάνουμε αλλαγές στη ζωή μας. Τουλάχιστον δεν δεσμεύεσαι πλέον και μπορείς να φύγεις όποτε θέλεις. Νομίζω ότι άνετα μπορείς ένα σπίτι με 450 να το διαπραγματευτείς στα 400.

 

Ούτε θα βιαζόμουν να χαρακτηρήσω απατεώνα τον τύπο που γλιτώνει το πολύ 100€ φόρο επειδή δηλώνει μικρότερο ενοίκιο. Ήδη της ακίνητης περιουσίας της έχουν αλλάξει τα φώτα στη φορολογία, έλεος...

 

100€ το μήνα εννοεις... Η φορολογία απο τα ενοικια ενα διαστημα ήταν 40% επι του μισθώματος αν δε κανω λαθος...

 

Από εκει και περα συμφωνώ αλλα α) η κατανόηση δε βλάπτει κανεναν, β) δε προκειται να το νοικιάσει τόσο και γ) ακομα και αν το νοικιάσει αν του κατσει μπαταχτσης την έκατσε και παλι θα τρέχει...

 

Κοινώς μπορει να του το παει στα 400-420€, να συνεχίσει να κλεβει την εφορία και να ειναι ολοι χαρούμενοι αλλα αυτός ειναι κλασσικός έλληνας γροθος που του δωσε ο μπαμπας του ο λαδεμπορας 2 διαμερίσματα και νομιζει οτι θα ζήσει με αυτα μια ζωη στο ετσι...

 

γιατι αν ζούσε απο αυτα τα 470 δε θα εδινε σε δικηγόρο για εξωση αλλα θα κοιτούσε να συμβιβαστεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις λαθος φιλε το ενοικιο δε μου το εριξε. Τοσο πανε τα ενοικια σε ενα σπιτι 85 τμ χωρις γκαραζ και χωρις αποθηκη στον κορυδαλλο εκτος αν εσυ νομιζεις οτι μενω στην εκαλη για να μου το κατεβασει απο 700 το ενοικιο στα 470. Εξυπηρέτηση εκανα φιλε και τον ηλιθιο μαζι τοσο καιρο . Πρεπει να βαλω μυαλο . Διαβασε καλυτερα το αρχικο μου ποστ :)

για να παρουμε τα πραγματα απο την αρχη ..

πρωτον ειμαι μαζι σου , δε μου αρεσει η συμπεριφορα του , και σου ευχομαι να βρεις ακρη !

δευτερον διαβασα το αρχικο σου ποστ , λες πουθενα ποσα μετρα ειναι το σπιτι , σε πια περιοχη ειναι , αν εχει γκαραζ κτλ ??  οχι ! που να ξερω ποσο επρεπε να δινεις ? υπαρχουν σπιτια και με 700 και με 1000 ευρω ενοικιο !

φυσιολογικα υπεθεσα οτι κανονισατε να του δινεις λιγοτερα για να μη σου κοβει αποδειξη (οπως κανει παααρα πολυς κοσμος) και  μη με κατηγορεις γι αυτο !

τωρα αν οντως το εκανες απλα για εξυπηρετηση οπως λες τοτε σορρυ και με ολο το σεβασμο εκανες απιστευτη μ@λακια και καλα κανεις κ το τραβας ολο αυτο για να σου γινει μαθημα και να βαλεις μυαλο οπως και ο ιδιος λες ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα το θεμα ειναι οτι πρεπει να του καταθεσω τα χρηματα 2 ενοικιων και οταν βρω σπιτι α την κοπανησω .ο απατεωνας τοσο καιρο ουτε καν σωστες αποδειξεις εκοβε των 200 €

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ούτε θα βιαζόμουν να χαρακτηρήσω απατεώνα τον τύπο που γλιτώνει το πολύ 100€ φόρο επειδή δηλώνει μικρότερο ενοίκιο. Ήδη της ακίνητης περιουσίας της έχουν αλλάξει τα φώτα στη φορολογία, έλεος...

Απατεωνας ειναι φιλε γιατι αυτα που γλιτωνει αυτος και δυστυχως μερικα εκατομμυρια αλλοι σε αυτη τη χωρα τα πληρωνουμε εγω και εσυ.

Και 100 ευρω το χρονο να ηταν δεν λεει κατι κλεβει το κρατος...Ναι και το κρατος κλεβει εμας ,αλλα πρεπει να καταλαβουμε σε αυτη τη χωρα οτι κρατος ειμαστε εμεις και οχι 2-3κομματα...

Δυστυχως απο το 2009 μεχρι και σημερα δεν μαθαμε τιποτα....

Οσο για τη "συμφωνια κυριων" απλα δεν υπαρχει πουθενα απο τι στιγμη που εμπλεξαν δικηγοροι κτλπ...

Οποτε 200ευρω στο παρακαταθηκων αλλα 150-200 σε δικηγορο για εξωδικη κοινοποιηση, καταγγελια στην εφορια και αστον να ψαχνεται.

Ααα και ξεκινα να ψαχνεις σπιτι...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνοι, αλλά όπως σου είπα δεν είναι υποχρεωμένος ο άλλος να το κατεβάσει. Δεν ξέρεις, ο άλλος μπορεί να χρειάζεται το ενοίκιο για να ζήσει ή να πληρώσει χρέη κτλ, και ενδεχομένως να πιστεύει ότι μπορεί να πάρει τα ίδια χρήματα αν φύγεις.

 

Εσύ είσαι αυτός που αθετεί τη συμφωνία και θέλεις να προβείς και σε εκβιαστικές ενέργειες. Όλοι απο το 2010-2014 προσαρμοστήκαμε βίαια σε νέα δεδομένα και έπρεπε να κάνουμε αλλαγές στη ζωή μας. Τουλάχιστον δεν δεσμεύεσαι πλέον και μπορείς να φύγεις όποτε θέλεις. Νομίζω ότι άνετα μπορείς ένα σπίτι με 450 να το διαπραγματευτείς στα 400.

 

Ούτε θα βιαζόμουν να χαρακτηρήσω απατεώνα τον τύπο που γλιτώνει το πολύ 100€ φόρο επειδή δηλώνει μικρότερο ενοίκιο. Ήδη της ακίνητης περιουσίας της έχουν αλλάξει τα φώτα στη φορολογία, έλεος...

 

ποια συμφωνία αθετεί? την προφορική στα 470,00 €? 

και εγώ λέω πως θα χαρίσω 500 € σε όποιον μου στείλει pm.. 

ας έρθει να τα πάρει μετά..  :P

 

ο τύπος είναι μέγας απατεώνας

κλέβει ξεκάθαρα το κράτος και αντί να κατηγορήσουμε αυτόν, κατηγορούμε τον ενοικιαστή

 

εντωμεταξύ, πρόσεξες τι αποδείξεις του κόβει?

 

Σημειωση: οι αποδειξεις εγραφαν το μικρο μου ονομα ενοικιο μηνα ταδε.. με υπογραφη του χωρις ημερομηνια χωρις ποσο χωρις αφμ.

 

Ούτε λεφτά, ούτε επώνυμο αυτού που πληρώνει, ούτε ημερομηνία

μπορεί πολύ εύκολα να γυρίσει και να πει πως δεν έχει πάρει ούτε ένα € όσο καιρό μένει μέσα ο ts και πως ο κώστας, πελοπίδας, οράτιος που αναφέρεται στην απόδειξη είναι ενοικιαστής άλλης κατοικίας που διαθέτει...

 

ναι, δεν είναι υποχρεωμένος να δεχτεί μείωση

αλλά μην τον βγάζουμε και άγιο και τα ρίχνουμε όλα στον ts πως νοίκιασε σπίτι πάνω από τις οικονομικές του δυνατότητες

 

αν ο ενοικιαστής ήταν λαμόγιο

θα έπρεπε από την επόμενη μέρα να του κάνει εξώδικο ζητώντας τον λογαριασμό τραπέζης που θα γίνεται η κατάθεση

και από τον πρώτο μήνα να του βάζει 200,00 € στην τράπεζα

 

πλάκα πλάκα ένας τέτοιος ενοικιαστής του χρειάζεται για να στρώσει χαρακτήρα

 

το τι έχουν κάνει στη φορολογία των ακινήτων είναι άσχετο. το θέμα είναι πως κλέβει την εφορία.

αν τον ενοχλεί η υψηλή φορολογία, να το πουλήσει το ακίνητο, δεν τον αναγκάζουν να το κρατήσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

100€ το μήνα εννοεις... Η φορολογία απο τα ενοικια ενα διαστημα ήταν 40% επι του μισθώματος αν δε κανω λαθος...

..

 

Τα πρώτα 12.000 φορολογούνται με 10% απο το πρώτο ευρώ, απο εκεί και πάνω 33%. Με 470 ευρώ ο φόρος είναι 560, ενώ με 200 είναι 240. Οκ γλίτωσε ένα 300αράκι. Βάλε και τέλος χαρτοσήμου +120, + προκαταβολή φόρου για τον επόμενο χρόνο +50% + χαράτσι κανα 800αράκι απο τα 5600 που βγάζει απο το ενοικιάκι πληρώνει ~1800 στην εφορία.

Αυτό αν είναι στη χαμηλή κλίμακα. Αν είναι στην υψηλή τότε μιλάμε για 33% φόρο +ΦΜΑΠ. Ε γιατί να στο νοικιάσει μετά, δεν του μένει και τίποτα...

 

Δεν είναι ο παραπάνω όμως αυτός που προκαλεί το πρόβλημα φοροδιαφυγής στην Ελλάδα. Η φοροδιαφυγή αυτή οφείλεται καθαρά στους ασφυκτικούς φόρους που έχουν επιβάλλει στην ακίνητη περιουσία.

ποια συμφωνία αθετεί? την προφορική στα 470,00 €? 

και εγώ λέω πως θα χαρίσω 500 € σε όποιον μου στείλει pm.. 

ας έρθει να τα πάρει μετά..  :P

 

Ακριβώς την προφορική συμφωνία. Όπως τα λες και παρακάτω ναι μια τέτοια συμφωνία είναι εξαιρετικά εύθραυστη. Και όπως λες και στο παράδειγμά σου, αν πεις ότι θα χαρίσεις 500€ και δεν το κάνεις, εσύ θα είσαι ο απατεώνας της υπόθεσης, όχι όσοι σου έστειλαν π.μ.

 

Ηθικά ο ιδιοκτήτης είναι λάθος γιατί παρανομεί. Ο ενοικιαστής είναι λάθος όμως γιατί αθετεί τη συμφωνία. Αν είχε πάρει δάνειο απο τη τράπεζα και έλεγε "μου μειώθηκε το εισόδημα 50%" η τράπεζα θα τον έγραφε και θα του έπαιρνε το σπίτι. Ο ιδιοκτήτης γιατί είναι μ@λ@κας και πρέπει να υποχωρήσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο τύπος είναι μέγας απατεώνας

κλέβει ξεκάθαρα το κράτος και αντί να κατηγορήσουμε αυτόν, κατηγορούμε τον ενοικιαστή

δε κατηγορουμε κανεναν ενοικιαστη , παρα μονο για χαζομαρα !

ερωτηση  ..

εσυ χωρις κανενα ωφελος θα δεχοσουν να σου κοβει αποδειξη για 200 εννω του δινεις 400 πχ ?

απαντηση  ..

οχι !

σε αυτο μονο κατηγορουμε τον ενοικιαστη κ σε τιποτε αλλο , το οτι ο αλλος ειναι απατεωνας ειναι δεδομενο και σιγουρα του αξιζει να πεσει σε πολυ διαφορετικο ενοικιαστη ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...