Προς το περιεχόμενο

"Απειλή με έξωση απο ιδιοκτήτη"


vasilis1974

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν ο ιδιοκτητης μου που δηλωνει 200€ ενω περνει 470 δε τον συμφερει να το νοικιαζει οπως λες με τις πραξεις που εκανες, τοτε ενας τιμιος ιδιοκτητης οπως οι περισσοτεροι δηλωνε 470 και επερνε 470 που θα βρισκοταν φυλακη ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 130
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν ο ιδιοκτητης μου που δηλωνει 200€ ενω περνει 470 δε τον συμφερει να το νοικιαζει οπως λες με τις πραξεις που εκανες, τοτε ενας τιμιος ιδιοκτητης οπως οι περισσοτεροι δηλωνε 470 και επερνε 470 που θα βρισκοταν φυλακη ;

 

Όπως πολλοί κάνουν στις μέρες μας, ή το πουλάνε, η δεν το νοικιάζουν καν, ή το παραχωρούν τσάμπα με τη προϋπόθεση ο άλλος να πληρώνει το χαράτσι, ή έχουν κάνει 200 δόσεις στην εφορία και ακόμα πληρώνουν δόσεις απο το 2010. Το να νοικιάζεις σήμερα και να δηλώνεις ολόκληρο το ποσό είναι απλά μη βιώσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως πολλοί κάνουν στις μέρες μας, ή το πουλάνε, η δεν το νοικιάζουν καν, ή το παραχωρούν τσάμπα με τη προϋπόθεση ο άλλος να πληρώνει το χαράτσι, ή έχουν κάνει 200 δόσεις στην εφορία και ακόμα πληρώνουν δόσεις απο το 2010. Το να νοικιάζεις σήμερα και να δηλώνεις ολόκληρο το ποσό είναι απλά μη βιώσιμο.

Αφού έτσι όπως τα έβγαλες του μένουν 4600 στο χέρι, χωρίς το χαράτσι που το πληρώνει έτσι κι αλλιώς. Άντε 3800 με το χαράτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έτσι όπως τα έβγαλες του μένουν 4600 στο χέρι, χωρίς το χαράτσι που το πληρώνει έτσι κι αλλιώς. Άντε 3800 με το χαράτσι.

 

Αν λοιπόν αυτό το ενοίκιο είναι (καλώς ή κακώς) η μοναδική πηγή εισοδήματός σου, τα 300 που θα γλίτωνες κάνουν ή δεν κάνουν διαφορά; Βελτιώνουν έστω και στο ελάχιστο τη κατάσταση;

Δεν μπορείς να ζήσεις όυτως η άλλως με τα 300 παραπάνω;

Ας υποθέσουμε ότι έχει 2 ίδια διαμερίσματα, τα 600 που θα γλίτωνε κάνουν ή δεν κάνουν διαφορά; Δεν βγάζει ένα μήνα με αυτά τα χρήματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συμφωνητικό δε λέει για ενοίκιο 200€? Αν ναι γιατί να μη συνεχίσεις να του δίνεις τα νόμιμα 200? Να σε πετάξει έξω δε μπορεί αν δεν έχει μια τρανταχτή δικαιολογία, ούτε να σε πάει δικαστικώς γιατί δεν του δίνεις το ''ενοίκιο''.

 

Σε αντίστοιχη περίπτωση ξέρω φάση όπου ο ενοικιαστής εκμεταλλεύτηκε την κουτοπονηριά του ιδιοκτήτη να δηλώσει μικρό ενοίκιο για να γλιτώσει φόρο κι έτσι επί κάμποσα χρόνια του δινε το ενοίκιο του συμφωνητικού. Ήταν επαγγελματικός χώρος βέβαια το οποίο δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν λοιπόν αυτό το ενοίκιο είναι (καλώς ή κακώς) η μοναδική πηγή εισοδήματός σου, τα 300 που θα γλίτωνες κάνουν ή δεν κάνουν διαφορά; Βελτιώνουν έστω και στο ελάχιστο τη κατάσταση;

Δεν μπορείς να ζήσεις όυτως η άλλως με τα 300 παραπάνω;

Ας υποθέσουμε ότι έχει 2 ίδια διαμερίσματα, τα 600 που θα γλίτωνε κάνουν ή δεν κάνουν διαφορά; Δεν βγάζει ένα μήνα με αυτά τα χρήματα;

Καλά, εγώ αναφέρθηκα στο ότι οι περισσότεροι τα πουλάνε ή δεν τα νοικιάζουν που είπες. Αν το σπίτι είναι 'ενοικιάσιμο' είναι ακόμα μία πολύ καλή πηγή εσόδου κατ' εμέ.

 

Αυτό που λες είναι ανάλογα την περίσταση, τι πηγές εσόδων έχει ο ιδιοκτήτης και τι ζωή κάνει. Δε μπορώ να εκφέρω άποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ο ιδιοκτητης μου εχει μεγαλη ακινητη περιουσια και σε οποιον νοικιαζει το ιδιο κανει κι αμα θελει ...ενημερωτικα σας το λεω.

 

Τωρα μιλησα με τον δικηγορο μου ο οποιος βρισκετε διακοπες. Μου ειπε να τον περιμενω να παμε μαζι να του δωσουμε τα 2 ενοικια που του χρωσταω × 200 € το ενα οσα λεει και το συμβολαιο. Αν τα δεχτει με σωστες αποδειξεις αυτη τη φορα ολα ΟΚ. Αν δε τα δεχτει θα φυγουμε και θα φτιαξουμε ενα εξωδικο το οποιο θα λεει οτι δε δεχτηκε τα χρηματα των ενοικιων και απο δω και στο εξης θα τα βαζουμε στο παρακαταθηκων και δανειων.

 

Τι εχετε να πειτε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας αλλος τρόπος πέρα απο το παρακαταθηκών και δανείων είναι να πας τα 400 ευρω στον δικηγόρο  του

 

 

Για πες κατι δίνεις 470 και το συμφωνητικό λεει 200 εσυ ποσα δηλωνεις οτι δίνεις στην εφορεία καθε χρόνο?

 

 

 

Πρεπει να του καταθεσω αυτη τη βδομαδα 2×200 =400€ για 2 μηνες ενοικια .

Ξερετε με ποιο τροπο απο τη στιγμη που δε μου δινει τραπεζικο λογαριασμο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ο ιδιοκτητης μου εχει μεγαλη ακινητη περιουσια και σε οποιον νοικιαζει το ιδιο κανει κι αμα θελει ...ενημερωτικα σας το λεω.

 

Τωρα μιλησα με τον δικηγορο μου ο οποιος βρισκετε διακοπες. Μου ειπε να τον περιμενω να παμε μαζι να του δωσουμε τα 2 ενοικια που του χρωσταω × 200 € το ενα οσα λεει και το συμβολαιο. Αν τα δεχτει με σωστες αποδειξεις αυτη τη φορα ολα ΟΚ. Αν δε τα δεχτει θα φυγουμε και θα φτιαξουμε ενα εξωδικο το οποιο θα λεει οτι δε δεχτηκε τα χρηματα των ενοικιων και απο δω και στο εξης θα τα βαζουμε στο παρακαταθηκων και δανειων.

 

Τι εχετε να πειτε ;

Αυτός σε απείλησε με έξωση σωστά? Για ποια αιτία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι απο την ωρα που του ζητησα τραπεζικο λογαριασμο και δε μου εεδωσε σταματησα να του δινω ενοικιο.. του χρωσταω 2 ενοικια αλλα αντι για 2 × 470 θα παρει 2×200

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι απο την ωρα που του ζητησα τραπεζικο λογαριασμο και δε μου εεδωσε σταματησα να του δινω ενοικιο.. του χρωσταω 2 ενοικια αλλα αντι για 2 × 470 θα παρει 2×200

 

ωραια, οπως ειπαμε/ειπαν και παραπάνω παιρνεις το δικηγόρο σου, εξωδικο, παιρνει θέλει δε θέλει τα νοικια και ταυτόχρονα βρίσκεις ένα σπίτι και με fast track διαδικασίες (κοινώς εταιρεία μετακόμισης που μαζέυει μέχρι και τα ντουλάπια κλπ) παίρνεις τη γυναίκα με το διαδοχο και φευγετε (δεν ειναι λογος να ταραχτεί)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι λέει το συμβόλαιο ακριβώς; και πότε λήγει; αναφέρει την αδυναμία αύξησης ενοικίου μέχρι την λήξη του συμβολαίου ή προβλέπει ελάχιστη αύξηση και αν προβλέπει ποιος είναι αποφασίζει πότε θα γίνει η αύξηση; Μερικές από τις ερωτήσεις που πρέπει να απαντηθούν στην επόμενη συνάντηση σου με τον δικηγόρο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άρα μπορεί να ισχυριστεί ότι μετά από αυξήσεις έφτασε σε αυτή την τιμή και να απαιτήσει όλο το ποσό. μίλα με τον δικηγόρο σου να δεις το κατά πόσο είσαι καλυμμένος και πιο είναι το μέγιστο ποσό που μπορεί ζητήσει βάση συμβολαίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι απο την ωρα που του ζητησα τραπεζικο λογαριασμο και δε μου εεδωσε σταματησα να του δινω ενοικιο...

του χρωσταω 2 ενοικια αλλα αντι για 2 × 470 θα παρει 2×200

 

 

Μου φαίνεται έχετε παρεξηγηθεί χωρίς λόγο ή μας τα γράφεις μισά.

Άλλο δεν αναφέρει τιμή η απόδειξη, άλλο ζήτησα να πληρώσω με κατάθεση.

 

Μόλις πας με τον δικηγόρο σου,

πλήρωσε του στο χέρι τα χρήμματα που έχετε συννενοηθεί,

και πάρε απόδειξη με όνομα και τιμή που αναφέρει το συμφωνητικό.

 

Αυτή είναι η συμφωνία σας όπως και το σωστό και για τους δύο σας.

 

Αν διαφωνήσει -που αμφιβάλλω- τότε προχωράς νομικά.

 

 

/sc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...