Προς το περιεχόμενο

"Απειλή με έξωση απο ιδιοκτήτη"


vasilis1974

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι ενοικιαστής απο το 2010 σε ενα διαμέρισμα που το ενοικιο το συμφωνήσαμε στα 470 € και στο συμφωνητικό δηλώνει 200 €. Απο το 2010 μεχρι σημερα επερνα αποδείξεις χωρις να γραφει το ποσο. Μετα απο απειρες προσπάθειες μου να χαμηλωσουμε το ενοικιο διοτι εχουν χαμηλώσει και οι μισθοι μας δεν ειχαν ανταπόκριση. Τον τελευταιο καιρο του ζητησα τραπεζικο λογαρισσμο να καταθέτω τα χρήματά και μου αρνήθηκε λέγοντας μου οτι δε σου δινω και αμα σου αρέσει αν δε σου αρεσει σήκω και φύγε. εχω να του δωσω απο τοτε 2 ενοικια και δε ξερω τι πρεπει να κανω. Σημερα με πηρε ενας δικηγορος του και μου ειπε οτι αν δε του δωσω τα ενοικια θα μου στειλει εξώδικο και έξωση. Τι με συμβουλευετε να κανω αγαπημένοι φιλοι μου ;

 

Που μπορω να του καταθεσω το ενοικιο ώστε να μην εχω προβλημα και με ποιο τροπο ,

 

Ποσα χρηματα πρεπει να του καταθεσω ;

 

Σημειωση: ειναι σε ενδιαφερουσα η γυναικα μου και δε μπορω τουλαχιστον αυτη τη στιγμη μετακομισεις.

Επεξ/σία από vasilis1974
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 130
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έκανες συμφωνία προφορική για μικρότερο ΦΠΑ. Στην εφορία αυτό πρέπει να δηλώνεις το μικρότερο. Δεν μπορείς να του ζητήσεις τραπεζικό λογαριασμό γιατι μπορείς να του κάνεις καταγγελία, δεν είναι βλακας.

 

Τα χρήματα άμα θέλει στα μειώνει, κανονικά μπορεί να στα αυξήσει. Αυτά τα σκέφτεσαι πριν κάνεις συμβόλαιο και υπογράψεις.

 

Τα έκανες θάλασσα μεγάλε. Λοιπόν, περιμένεις την γυναίκα σου, και μετακομίζεις. Το γυαλί ράγισε. Και το δίνεις οτι του χρωστάς. Πρόσεξε σας βλέπω να καταλήγετε στα δικαστήρια..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανετα μπορω να του βαλω κι εγω οτι λεει το συμφωνητικο .. ετσι δεν ειναι ;

 

Η με τραπεζικη επιταγη η στο παρακαταθεικων και δανειων τουλαχιστον μεχρι να μετακομισω !!

 

Αποστολή από το GT-I9505 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vasilis καλημέρα. Τον δικηγόρο και τον demon από πάνω μην τους παίρνεις πολύ στα σοβαρά.

 

 

Αν το αίτημα σου είναι μόνο η αναγραφή της τιμής στην απόδειξη, είναι μια χαρά λογικό. Το σωστό είναι να γράψετε την τιμή που αναφέρει το συμφωνητικό. Οι αποδείξεις που παίρνεις έχουν την υπογραφή του,  γράφουν λόγο συναλλαγής, και δεν γράφουν τιμή μόνο;

 

Αν ναι, και δηλώνει στην εφορία ότι νοικιάζει σε χαμηλότερη τιμή από την πραγματική, ή πόσο μάλλον αν δεν το δηλώνει καθόλου δεν τον συμφέρει να προχωρήσει δικαστικά σε καμία περίπτωση.

Χαμένος απ όλες τις μεριές θα βγει. Και αν βγει στη φόρα θέμα με την εφορία δεν θέλει και πολύ η εφορία να τον ντύσει με πρόστιμα.

 

Νομικά η γραμμή είναι να καταθέσεις τα χρήμματα που αναφέρει το συμφωνητικό επί τους μήνες που δεν έχεις απόδειξη στο γραφείο παρακαταθηκών, όπου ο ενδιαφερόμενος τα παίρνει με απόφαση δικαστηρίου. Εσύ συνεχίζεις και μένεις στο σπίτι. Αν το φτάσετε μέχρι εκεί, αυτός θα πάρει ότι ποσό αναφέρει το συμφωνητικό μείον τα έξοδα του και αυτό εφόσον δικαιωθεί στο δικαστήριο σε 3-6 μήνες τουλάχιστον. Είμαστε σίγουροι ότι το θέλει αυτό; Ρώτα τον.  ;)

 

 

p.s.

Υπόψιν, το insomnia όπως και τα υπόλοιπα δημόσια fora είναι μια ευρύτερη παρέα, που μοιραζόμαστε γνώμες και εμπειρίες. Δεν υποκαθιστούν ή αντικαθιστούν τον δικηγόρο, τον γιατρό ή τον μηχανικό κάποιου.

 

 

 

/sc

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω με κατάθεση στο παρακαταθηκών και δανείων το ποσό που λέει το συμβόλαιο είσαι καλυμμένος...αλλά για να μη σε πάρω στο λαιμό μου περίμενε και επιβεβαίωση!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω ρε παιδια για ολες σας τις γνωμες.

 

Η αλήθεια ειναι οτι δε ξεκίνησα εγω ολο αυτο το θέμα με καποιο δικηγορο αλλα ο ιδιοκτήτης.

 

Τωρα κι εγω πρεπει να ξυπνησω με καποιο τροπο και να του βαλω οτι λεει το συμβολαιο.

 

Σημειωση: οι αποδειξεις εγραφαν το μικρο μου ονομα ενοικιο μηνα ταδε.. με υπογραφη του χωρις ημερομηνια χωρις ποσο χωρις αφμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηγα να σου γραψω να του πεις (μιας κ σου μιλησε σε στιλ αν σου αρεσει αλλιως σηκω κ φυγε) πως θα παρεις   η τα α@@δια μου , η στην καλυτερη οτι γραφει το συμφωνητικο μεχρι να φυγω , αλλα στα εγραψε πολυ καλα κ αναλυτικα ο mad !

δε καταλαβαινω πως προκαλουν  μερικοι .. νομικα δε τον συμφερει με τιποτα να το τραβηξει για τον λογο που σου εξηγησε ο mad! ειναι πιο δυνατος ? ειναι πιο μαγκας , ειναι πιο τσαμπουκας απο σενα ?

δε μπορω να το καταλαβω αληθεια πως φερονται μερικοι   .. μαλλον βρισκουν και τα κανουν ..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να του καταθεσω αυτη τη βδομαδα 2×200 =400€ για 2 μηνες ενοικια .

 

Ξερετε με ποιο τροπο απο τη στιγμη που δε μου δινει τραπεζικο λογαριασμο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγαινε στο παρακαταθηκων και δανειων.Αλλα καλύτερα συμβουλεψου εναν δικηγόρο.

 

 

υ.γ. Πριν φυγεις απο το σπιτι ριξε και μια καταγγελία στην εφορια.Να μην πανε τζάμπα τουλάχιστον τα λεφτα που πληρωνες τοσο καιρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι και φαουλ εγω ρε φιλε. Τι κερδος ειχα ας πουμε. Μια εξυπηρέτηση του εκανα που ισως δε την αξιζε. Τωρα μιλώντας μου ασχημα πρεπει να δω κι εγω πως μπορω να ειμαι νομικα σωστος. Το εδινα τα διπλασια χωρις σωστες αποδειξεις τωρα ηρθε η ωρα να πληρωσει !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πρεπει να του καταθεσω αυτη τη βδομαδα 2×200 =400€ για 2 μηνες ενοικια .

Ξερετε με ποιο τροπο απο τη στιγμη που δε μου δινει τραπεζικο λογαριασμο ;

Δυστυχώς έμπλεξες, εν μέρει με δική σου υπαιτιότητα. Το θέμα είναι να ξεμπλέξεις.

 

Στη θέση σου θα έκανα το εξής: θα έστελνα εξώδικο στον ιδιοκτήτη και θα του εγραφα οτι του προσφέρω άμεσα το νόμιμο ποσό του ενοικίου, δηλαδή 200 ευρώ ανά μήνα και θα τον καλούσα να μου γνωστοποιήσει εντός 5 ημερών λογαριασμό που θα τα καταθέσω. Εάν δεν το έκανε, το βάρος θα το ειχε αυτός.

 

Σημείωσε επίσης οτι, για να καταθέσεις χρήματα στο Ταμειο Παρακαταθηκων και Δανείων και να θεωρηθεί νομικά ορθή η κατάθεσή σου, Α) θα πρέπει να αποδείξεις οτι προσπάθησες να δώσεις τα χρήματα και ο ιδιοκτήτης αρνήθηκε να τα πάρει (αυτό καλύπτεις με το εξώδικο) και Β) θα πρεπει να αποστείλεις στον ιδιοκτήτη το αποδεικτικό κατάθεσης με δικαστικό επιμελητή.

 

Σε κάθε περίπτωση: συμβουλέψου ΑΜΕΣΑ δικηγόρο.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι και φαουλ εγω ρε φιλε. Τι κερδος ειχα ας πουμε. Μια εξυπηρέτηση του εκανα που ισως δε την αξιζε. Τωρα μιλώντας μου ασχημα πρεπει να δω κι εγω πως μπορω να ειμαι νομικα σωστος. Το εδινα τα διπλασια χωρις σωστες αποδειξεις τωρα ηρθε η ωρα να πληρωσει !!

συνηθως το κερδος σε αυτες τις περιπτωσεις ειναι να ριξει αυτος το ενοικιο ! αντι να σε χρεωσει 600η 700  που θα σε χρεωνε με αποδειξη , να σε χρεωσει 470 χωρις και ετσι κερδιζετε και οι δυο ! αλλιως γιατι να του κανεις την εξυπηρετηση ? γιατι τον συμπαθησες η γιατι ειχε ωραια ματια ?

απο την στιγμη που το ξερει ομως αυτο και ειναι συνενοχος τοτε το προβλημα εχει να κανει με την συμπεριφορα του και το ''σηκω κ φυγε αν δε σου αρεσει'' !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις λαθος φιλε το ενοικιο δε μου το εριξε. Τοσο πανε τα ενοικια σε ενα σπιτι 85 τμ χωρις γκαραζ και χωρις αποθηκη στον κορυδαλλο εκτος αν εσυ νομιζεις οτι μενω στην εκαλη για να μου το κατεβασει απο 700 το ενοικιο στα 470. Εξυπηρέτηση εκανα φιλε και τον ηλιθιο μαζι τοσο καιρο . Πρεπει να βαλω μυαλο . Διαβασε καλυτερα το αρχικο μου ποστ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...