Προς το περιεχόμενο

"Απειλή με έξωση απο ιδιοκτήτη"


vasilis1974

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 130
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γιατι ο φιλος τοσο καιρο καλα δηλωνε στην εφορια οτι εδινε 200 ευρω ενοικιο. Τωρα τι θα πει συγνωμη λαθος; Και οι αποδειξεις δεν ειναι απαραιτητες στην εφορια, απλα πρεπει να συμπιπτει το ποσο που δηλωνουν και οι 2 στην εφορια

 

Αποστολή από το Lenovo P770 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι ο φιλος τοσο καιρο καλα δηλωνε στην εφορια οτι εδινε 200 ευρω ενοικιο. Τωρα τι θα πει συγνωμη λαθος; Και οι αποδειξεις δεν ειναι απαραιτητες στην εφορια, απλα πρεπει να συμπιπτει το ποσο που δηλωνουν και οι 2 στην εφορια

 

Αποστολή από το Lenovo P770 με τη χρήση Insomnia App

Δεν φαινόταν πουθενά όμως ότι δίνει παραπάνω. 200 έλεγε το συμβόλαιο και τα έδινε στο χέρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν μπορείς να αποδείξεις τίποτα.Εκτός αν βρεις κανένα καλό δικηγόρο ο οποίος να ειναι ειδικευμένος σε αυτό το κομμάτι γιατί από το λίγο που έψαξα σε γνωστό site κάτω από 550 ευρώ στον Κορυδάλλο για μετά το 2007 κτίσματα δεν βρήκα.

 

Εμένα πάντως μου κάνει εντύπωση και νομίζω ότι απαγορεύεται να σου κάνει έξωση για 2 ενοίκια. Θα μου πεις αυτός μπορεί να πει ότι του χρωστάς 10 εκτός και αν οι αποδείξεις γράφουν τον μήνα που πλήρωσες.

 

Αν δεν ήταν η γυναίκα σου έγκυος (με το καλο να γεννηθεί το μωράκι) θα σου έλεγα να φτάσεις λίγο στα άκρα. Αλλά δεν παίζουν με αυτά τα πράγματα και δεν είναι κατάλληλη εποχή για μετακομίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν μπορείς να αποδείξεις τίποτα.Εκτός αν βρεις κανένα καλό δικηγόρο ο οποίος να ειναι ειδικευμένος σε αυτό το κομμάτι γιατί από το λίγο που έψαξα σε γνωστό site κάτω από 550 ευρώ στον Κορυδάλλο για μετά το 2007 κτίσματα δεν βρήκα.

 

Εμένα πάντως μου κάνει εντύπωση και νομίζω ότι απαγορεύεται να σου κάνει έξωση για 2 ενοίκια. Θα μου πεις αυτός μπορεί να πει ότι του χρωστάς 10 εκτός και αν οι αποδείξεις γράφουν τον μήνα που πλήρωσες.

 

Αν δεν ήταν η γυναίκα σου έγκυος (με το καλο να γεννηθεί το μωράκι) θα σου έλεγα να φτάσεις λίγο στα άκρα. Αλλά δεν παίζουν με αυτά τα πράγματα και δεν είναι κατάλληλη εποχή για μετακομίσεις.

Σε επαγγελματικά συμβόλαια μπορεί να γίνει έξωση στα 2-3 χρωστούμενα ενοίκια πλέον. Ίσως ισχύει το ίδιο και στα σπίτια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά εγώ αυτό που κατάλαβα ότι έκανε ο ΤΣ είναι ότι στον ιδιοκτήτη έκανε απλά μια διευκόλυνση για εκείνον μονο,για τον ιδιοκτήτη δλδ.. Δηλαδή δεν του είπε ο φίλος ότι άφησε το μου στα 470 με απόδειξη στα 200 ενώ ο ιδιοκτήτης του είχε πει 600 π.χ.

 

Δεν έγινε παζάρι δλδ απο τον φίλο ΤΣ του τύπου "επειδή είναι πολλά τα 600, κόψε μου κάτι και κόβε 200αρα απόδειξη"

 

Με λίγα λόγια, ανέκαθεν η τιμή ήταν στα 470 και απλά ο φίλος μας δέχτηκε να κερδίσει μονο ο ιδιοκτήτης όσο αφορά την φορολογία ενώ ο ίδιος δεν είχε κανένα όφελος.

 

Εγώ αυτό κατάλαβα απο την ιστορία,ότι ήταν καθαρά απο την καλή θέληση του ΤΣ χωρίς κάποιο όφελος για εκείνον. Που για μένα αυτό ήταν το λάθος απο την αρχή, ότι σε τέτοιες περιπτώσεις (που είναι πολλές) κοιτάνε και οι δυο πλευρές να κερδίσουν κάτι και όχι η μια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι ο φιλος τοσο καιρο καλα δηλωνε στην εφορια οτι εδινε 200 ευρω ενοικιο. Τωρα τι θα πει συγνωμη λαθος; Και οι αποδειξεις δεν ειναι απαραιτητες στην εφορια, απλα πρεπει να συμπιπτει το ποσο που δηλωνουν και οι 2 στην εφορια

 

Αποστολή από το Lenovo P770 με τη χρήση Insomnia App

 

Ναι αλλά εφόσον ο ΤΣ δήλωνε 200 ευρώ αντί για 470, η εφορία έβγαινε κερδισμένη από αυτόν γιατί είχε λιγότερη έκπτωση στον φόρο. Δεν είμαι νομικός όυτε οικονομολόγος ουτε λογιστής, αλλά δεν νομίζω η εφορία να κινηθεί εναντίον του ΤΣ γιατί δήλωνε λιγότερο ενοίκιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα μπορεί να μην σε κυνηγήσει. Είσαι σίγουρος όμως ότι αύριο δεν θα βγάλουν μια διάταξη ή νόμο που θα ζητήσουν αναδρομικά πρόστιμα από ενοικιαστές που χάρη στη δική τους συμβολή επέτρεπαν τους ιδιοκτήτες να φοροδιαφεύγουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορώ να καταλάβω τι εννοείς.

 

Συμφωνήσατε να του δίνεις 470 και να δηλώνει λιγότερα στην Εφορία και άρα στην απόδειξη.

 

Συνεχίζει να τηρεί το δικό του μέρος της συμφωνίας.

 

Είτε το τηρείς και εσυ, είτε χαιρετάς.

 

Πολύ καλά έκανε και έβαλε δικηγόρο να σε πάρει τηλέφωνο. Αυτή τη στιγμή του έχεις κλέψει 940 ευρώ, απο υπηρεσίες που σου παρείχε και δεν τις πληρώθηκε ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορώ να καταλάβω τι εννοείς.

 

Συμφωνήσατε να του δίνεις 470 και να δηλώνει λιγότερα στην Εφορία και άρα στην απόδειξη.

 

Συνεχίζει να τηρεί το δικό του μέρος της συμφωνίας.

 

Είτε το τηρείς και εσυ, είτε πλήρώνεις 470/μήνα.

 

Πολύ καλά έκανε και έβαλε δικηγόρο να σε πάρει τηλέφωνο. Αυτή τη στιγμή του έχεις κλέψει 940 ευρώ.

Ρε παιδια, το ενοικιο που ζητουσε ηταν 470 ευρω.Απλα του ζητησε οτι στις αποδειξεις που θα του κοβει,αντι να γραφει 470 ευρω εισπρακτεο ποσο,να γραφει 200 απλα για να γλειτωσει εφορια ΜΟΝΟ ο ιδιοκτητης.. Και απλα το παιδι συμφωνησε γιατι ηθελε προφανως αφικοκερδως να βοηθησει εναν ανθρωπο.Αυτο ειναι ολο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά εγώ αυτό που κατάλαβα ότι έκανε ο ΤΣ είναι ότι στον ιδιοκτήτη έκανε απλά μια διευκόλυνση για εκείνον μονο,για τον ιδιοκτήτη δλδ.. Δηλαδή δεν του είπε ο φίλος ότι άφησε το μου στα 470 με απόδειξη στα 200 ενώ ο ιδιοκτήτης του είχε πει 600 π.χ.

 

Δεν έγινε παζάρι δλδ απο τον φίλο ΤΣ του τύπου "επειδή είναι πολλά τα 600, κόψε μου κάτι και κόβε 200αρα απόδειξη"

 

Με λίγα λόγια, ανέκαθεν η τιμή ήταν στα 470 και απλά ο φίλος μας δέχτηκε να κερδίσει μονο ο ιδιοκτήτης όσο αφορά την φορολογία ενώ ο ίδιος δεν είχε κανένα όφελος.

 

Εγώ αυτό κατάλαβα απο την ιστορία,ότι ήταν καθαρά απο την καλή θέληση του ΤΣ χωρίς κάποιο όφελος για εκείνον. Που για μένα αυτό ήταν το λάθος απο την αρχή, ότι σε τέτοιες περιπτώσεις (που είναι πολλές) κοιτάνε και οι δυο πλευρές να κερδίσουν κάτι και όχι η μια..

Είναι λάθος αυτό που έχεις καταλάβει.

 

Ο ιδιοκτήτης για τους δικούς του χψ λόγους τιμολόγησε το ακίνητο του στα 470 ευρώ, όπως είχε το κάθε δικαίωμα να κάνει για την ατομική του περιουσία.

 

Αν δεν έβρισκε κάποιον που να ήθελε να νοικιάσει με το συγκεκριμένο ποσό και τις αποδείξεις στα 200 ευρώ, προφανώς θα έψαχνε να το νοικιάσει με λίγο χαμηλότερο ενοίκιο, αλλά με την ίδια απόδειξη.

 

Επομένως το όφελος του ts είναι προφανές.

 

Του νοίκιασε το σπίτι.

 

Προφανώς αν δεν δεχόταν την απόδειξη στα 200 ευρώ, τότε δε θα είχε υπαρξει συμφωνία.

 

Υ.Γ. Οτι ο ιδιοκτήτης είναι ηθικά και νομικά ελεγκτέος επειδή έκλεβε την εφορία, δεν μπορεί να νας επιτρέπει να δεχόμαστε εκβιαστικές πρακτικές απο τον νηματοθέτη, ειδικα όταν πρόκειται για περιουσία αλλουνού (200 ευρώ και άμα σ αρέσει).

 

Ο τίμιος τρόπος νηματοθέτη, είναι να πάς στην Εφορία και να ξεκαθαρίσεις οτι ήσουν συμμέτοχος στην απάτη. Έχεις τα κότσια να το κάνεις?

 

Είτε να φύγεις.

 

Αλλιώς θα σου 'ρθει μια ιδιοκατοίκηση του ιδιοκτήτη, περιποιημένη. Και θα σου αξίζει 100%

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει τρόπος να αποδειχτεί όμως ότι είχαν συμφωνήσει στα 470. Εκεί ποντάρει ο ts νομίζω, ότι αυτός τυπικά θα είναι σωστός αφού θα δίνει αυτά που λέει το συμβόλαιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι λάθος αυτό που έχεις καταλάβει.

 

Ο ιδιοκτήτης για τους δικούς του χψ λόγους τιμολόγησε το ακίνητο του στα 470 ευρώ, όπως είχε το κάθε δικαίωμα να κάνει για την ατομική του περιουσία.

 

Αν δεν έβρισκε κάποιον που να ήθελε να νοικιάσει με το συγκεκριμένο ποσό και τις αποδείξεις στα 200 ευρώ, προφανώς θα έψαχνε να το νοικιάσει με λίγο χαμηλότερο ενοίκιο, αλλά με την ίδια απόδειξη.

 

Επομένως το όφελος του ts είναι προφανές.

 

Του νοίκιασε το σπίτι.

 

Προφανώς αν δεν δεχόταν την απόδειξη στα 200 ευρώ, τότε δε θα είχε υπαρξει συμφωνία.

 

Υ.Γ. Οτι ο ιδιοκτήτης είναι ηθικά και νομικά ελεγκτέος επειδή έκλεβε την εφορία, δεν μπορεί να νας επιτρέπει να δεχόμαστε εκβιαστικές πρακτικές απο τον νηματοθέτη, ειδικα όταν πρόκειται για περιουσία αλλουνού (200 ευρώ και άμα σ αρέσει).

 

Ο τίμιος τρόπος νηματοθέτη, είναι να πάς στην Εφορία και να ξεκαθαρίσεις οτι ήσουν συμμέτοχος στην απάτη. Έχεις τα κότσια να το κάνεις?

 

Είτε να φύγεις.

 

Αλλιώς θα σου 'ρθει μια ιδιοκατοίκηση του ιδιοκτήτη, περιποιημένη. Και θα σου αξίζει 100%

Μιλαω οτι ο TS δεν ειχε κανενα κερδος απο αποψη φορολογιας.. Επισης αυτο που λεω εγω,ειναι οτι ο TS και ο ιδιοκτητης δεν εκαναν μια συζητηση για παραδειγμα του τυπου οτι κοιτα,εγω στο δινω 600 ευρω το σπιτι,εκτος αν θελεις να στο αφησω 470 αλλα οι αποδειξεις θα ειναι 200αρες.Αυτο λεω εγω,δεν μπηκαν στο τρυπακι της "καλυτερης τιμης" ωστε να κοβονται οι αποδειξεις στα 200 ευρω.. Δηλαδη ο ιδιοκτητης δεν του εκανε διευκολυνση στο θεμα της τιμης κοβοντας του ας πουμε 130 ευρω το μηνα αν δεχοταν ο TS την αποδειξη στα 200 ευρω..

 

Δηλαδη ο TS διευκολυνθηκε μονο στο οτι βρηκε σπιτι,απο το να συνεχισει να ψαχνει για καποιο αλλο και ο ιδιοκτητης κερδισε ΚΑΙ ΕΦΟΡΙΑ και ΜΑΥΡΑ ΧΡΗΜΑΤΑ..

 

Και το point του TS ειναι ακριβως αυτο,οτι επειδη δεν του ειπε ο ιδιοκτητης "κοιτα σου κοβω 130 ευρω και θα με πληρωνεις 470 αντι για 600 αλλα οι αποδειξεις θα γραφουν 200",ετσι στραβωσε οταν και ο TS εφτασε σε μια χρονικη στιγμη που δεν μπορουσε να τα βγαλει περα οικονομικα και με την σειρα του,του ζητησε μια μειωση του μαυρου ενοικιου με την ιδια αποδειξη και δεν δεχτηκε ο ιδιοκτητης.

 

Περαν τουτου,εγω νομιζω οτι ο TS ειναι καλυμενος απο το θεμα του 200ρικου,διοτι ο ιδιοκτητης δεν μπορει να πει οτι κοιτα,470 επρεπε να μου δινει,αφου οι αποδειξεις και το συμβολαιο γραφουν 200 ευρω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και βρέθηκε ωφελημένος, το ξαναλέω, πήρε το σπίτι. Επίσης μπορεί τα 470, να ήταν αρχικά 500, δεν το ξέρουμε και δεν θα το μάθουμε.

 

Όταν στραβώνεις φεύγεις, δε γίνεσαι εκβιαστής στην περιουσία του άλλου.

 

Ο ιδιοκτήτης κέρδισε συμφωνώ, αλλά ο σωστός τρόπος είναι καταγγελία στην Εφορία, ή αρνηση να κόβονται εικονικές αποδείξεις εξ'αρχής. Αλλιώς το καπελάκι σου και σε ένα σπίτι που τα βρίσκεις με τον ιδιοκτήτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...