Προς το περιεχόμενο

"Απειλή με έξωση απο ιδιοκτήτη"


vasilis1974

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μπα 4 χρόνια τώρα ο ιδιοκτήτης κέρδιζε δηλώνοντας λιγότερα του αξίζουν λοιπόν να κάτσει 4 χρόνια πληρώνοντας τα προβλεπόμενα και μόνο τα προβλεπόμενα και ο ιδιοκτήτης ας πρόσεχε αν μην έσκαβε το λάκκο του μόνος του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 130
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φυσικά και βρέθηκε ωφελημένος, το ξαναλέω, πήρε το σπίτι. Επίσης μπορεί τα 470, να ήταν αρχικά 500, δεν το ξέρουμε και δεν θα το μάθουμε.

 

Όταν στραβώνεις φεύγεις, δε γίνεσαι εκβιαστής στην περιουσία του άλλου.

 

Ο ιδιοκτήτης κέρδισε συμφωνώ, αλλά ο σωστός τρόπος είναι καταγγελία στην Εφορία, ή αρνηση να κόβονται εικονικές αποδείξεις εξ'αρχής. Αλλιώς το καπελάκι σου και σε ένα σπίτι που τα βρίσκεις με τον ιδιοκτήτη.

Μα το θεμα ειναι οτι του κανει εξωση ζητοντας του 470x2.Και εκει ο TS λεει οτι θα του πληρωσει τα προβλεπομενα αφου το παει ετσι ο ιδιοκτητης.Τουλαχιστον μεχρι να βρει νεο σπιτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι ενοικιαστής απο το 2010 σε ενα διαμέρισμα που το ενοικιο το συμφωνήσαμε στα 470 € και στο συμφωνητικό δηλώνει 200 €.

Δεν το θέτεις σωστά, από κοινού συμφωνήσατε όχι μόνο το ύψος του ενοικίου αλλά και πόσο θα μπει στο συμφωνητικό. Για να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους από κοινού ενεργήσατε ώστε να μπορεί να κλέβει ο ιδιοκτήτης την εφορία, το αν εσύ είχες ή δεν είχες κάποιο κέρδος είναι άλλο θέμα. Και φυσικά εννοείται ότι σε τέτοιες περιπτώσεις απαραίτητα το ενοίκιο δίδεται στο χέρι και όχι μέσω τραπέζης.

 

Απο το 2010 μεχρι σημερα επερνα αποδείξεις χωρις να γραφει το ποσο.

Κάτι που φαντάζομαι δεν σου δημιούργησε πρόβλημα ποτέ.

 

Μετα απο απειρες προσπάθειες μου να χαμηλωσουμε το ενοικιο διοτι εχουν χαμηλώσει και οι μισθοι μας δεν ειχαν ανταπόκριση.

Λίγο απίθανο να συμφωνούσε να μειωθεί το ενοίκιο επειδή έχει μειωθεί ο μισθός σου. Όσοι ιδιοκτήτες έχουν μειώσει το ενοίκιο, το κάνουν από φόβο μην το αφήσει ο ενοικιαστής και μείνει ξενοίκιαστο.

 

Τον τελευταιο καιρο του ζητησα τραπεζικο λογαρισσμο να καταθέτω τα χρήματά και μου αρνήθηκε λέγοντας μου οτι δε σου δινω και αμα σου αρέσει αν δε σου αρεσει σήκω και φύγε.

Αναμενόμενη η αντίδραση του. Στην ουσία χρησιμοποίησες αυτό το τέχνασμα για να τον υποχρεώσεις να σου κατεβάσει το ενοίκιο, και αυτός σου ξεκαθάρισε πως δεν πρόκειται να αλλάξει η συμφωνία.

 

εχω να του δωσω απο τοτε 2 ενοικια και δε ξερω τι πρεπει να κανω.

Εγώ ξέρω, πρέπει να του δώσεις 2 ολόκληρα ενοίκια όπως έκανες όλα αυτά τα χρόνια.

 

Σημερα με πηρε ενας δικηγορος του και μου ειπε οτι αν δε του δωσω τα ενοικια θα μου στειλει εξώδικο και έξωση.

Και αυτό ήταν αναμενόμενο.

 

Τι με συμβουλευετε να κανω αγαπημένοι φιλοι μου ;

Όπως είπα και παραπάνω, για να είσαι ηθικά σωστός πρέπει να τηρήσεις τη συμφωνία πληρώνοντας κανονικά όσα πλήρωνες μέχρι τώρα. Και αν νομίζεις ότι πλέον είναι πολλά ή ότι μπορείς να βρεις καλύτερα, μπορείς να το αφήσεις.

 

Όσον αφορά το νομικό κομμάτι, μάλλον θα είσαι καλυμμένος καταθέτοντας στο ταμείο παρακαταθήκων και δανείων όσα ακριβώς λέει το συμβόλαιο. Εικάζω κάπου στα 245€ μια και ανέφερες ότι γράφει 200+5% ετησίως. Καλύτερα να συμβουλευτείς δικηγόρο.

 

Α και κάτι άλλο:

 

Η αλήθεια ειναι οτι δε ξεκίνησα εγω ολο αυτο το θέμα με καποιο δικηγορο αλλα ο ιδιοκτήτης.

Μην κοροϊδεύεις τον εαυτό σου, εσύ το ξεκίνησες, εσύ δεν τηρείς πλέον τη συμφωνία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Δεν εχει γινει ακομα κατι πηγα σε δικηγορο ο οποιος θα κανει εξωδικο στον ιδιοκτητη για να παρει οσα λεει το συμβολαιο απο παρακαταθηκων. Ο δικηγορος του ιδιοκτητη προχθες με πηρε τηλ να κλεισουμε ραντεβου για λυση συμβολαιου. Εαν του πληρωσω τα ενοικια δε θα χει λογο να μου κανει εξωση παρα μονο να μου ζητησει το σπιτι του γιατι εχουν περασει 4 χρονια . Αυτη η διαδικασια δε ξερω ποσο παραταση θα παρει ..πιστευω να εχει γεννησει η γυναικουλα μου. Τωρα αν παει δικαστικα εχω τις αποδειξεις του τις μουφα που ουτε καν το ποσο των 200 ευρω δε γραφανε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Ειπα να μην ανοιξω νεο θεμα και να συνεχίσω εδω.

 

Νοικιαζω ενα σπιτι στο οποίο εδω κ 1,5 χρόνο και το τελευατιο 6-7μηνο μένω μαζί με την κοπέλα μου.

Θέλω να φιλοξενήσω για 7-10 μέρες στο σπίτι μου για το Πάσχα το σκύλο της κοπέλας μου και τη μανα της γιατί εγώ θα φύγω για δουλείες και αν δώ τους δικούς μου κ αυτή δεν έχει άδεια και δε θέλω να μεινει μονη. Ο πατέρας του σπιτινοκοιρη μου μένει απο πάνω και στα πλάισια της καλή γειτονίας τον ρώτησα αν έχει πρόβλημα και μου είπε κανένα. 7 μέρες μετά και αφού έχουμε κλήσει εισιτήρια για το σκύλο και για τους γονείς της. Με παίρνει ο σπιτονοικοκύρης και με λέει δε θελω (το συμβόλαιο δεν αναφέρει τίποτα, ο κανονισμός της πολυκατοικίας επιτρεπει τα κατοικίδια και απο κάτω μένει ενας σκυλαρος 4 μετρα) και θασε κανω εξωδικο και εξωση και ενα σωρο αλλες μλκιες οτι μένω χαριστικά στο σπίτι επειδή γνώρισε τους γονέις μου (Πληρωνω 500 ευρω το μήνα σε αυτές τις εποχές.....) .

Θέλω να κάνω 2 ερωτήσεις 
1) Επιτρέπεται να μου κάνει οποιαδήποτε διαδικασία έξωσης η εξωδικου για το σκύλο (παρά το οτι δε γράφεται τιπτοα στο συμβόλαιο και επίσης ο νόμος λεει γαι 2 κατοικίδια)
2) Αφου του τα ειπα ολα αυτά και διάβασε προφανώς το συμβόλαιο μιλησε με καποιον κ ειδε οτι δεν εχει τιποτα, με ξαναπήρε και με απείλησε οτι θα με κάνει έξωση γιατί στο συμβόλαιο γράφει οτι απαγορεύεται η φιλεξενία και συγκατοίκηση για οποιοδήποτε λόγο αν δεν υπάρχιε η ενυπόγραφη συμφωνία του σπιτονοικοκύρη. Ειναι δυνατόν να γίνεται κάτι τέτοιο δηλαδή αν θέω δε μπορώ να μείνω με μια κοπέλα η να αρραβωνιαστω πχ (αν πω οτι ειναι αρραβωνιστιακια μου κτλ κτλ).
Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα τοσο μεγαλο θεμα για μια βδομαδουλα; Μερικοι ανθρωποι δεν πανε καλα.

Εμπλεξες με τρελο φιλε μου, φυσικα ειναι παραλογος αλλα τωρα αν μπορει να κινηθει εναντιον σου δικαστικα δεν το ξερω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπα να μην ανοιξω νεο θεμα και να συνεχίσω εδω.

 

Νοικιαζω ενα σπιτι στο οποίο εδω κ 1,5 χρόνο και το τελευατιο 6-7μηνο μένω μαζί με την κοπέλα μου.

Θέλω να φιλοξενήσω για 7-10 μέρες στο σπίτι μου για το Πάσχα το σκύλο της κοπέλας μου και τη μανα της γιατί εγώ θα φύγω για δουλείες και αν δώ τους δικούς μου κ αυτή δεν έχει άδεια και δε θέλω να μεινει μονη. Ο πατέρας του σπιτινοκοιρη μου μένει απο πάνω και στα πλάισια της καλή γειτονίας τον ρώτησα αν έχει πρόβλημα και μου είπε κανένα. 7 μέρες μετά και αφού έχουμε κλήσει εισιτήρια για το σκύλο και για τους γονείς της. Με παίρνει ο σπιτονοικοκύρης και με λέει δε θελω (το συμβόλαιο δεν αναφέρει τίποτα, ο κανονισμός της πολυκατοικίας επιτρεπει τα κατοικίδια και απο κάτω μένει ενας σκυλαρος 4 μετρα) και θασε κανω εξωδικο και εξωση και ενα σωρο αλλες μλκιες οτι μένω χαριστικά στο σπίτι επειδή γνώρισε τους γονέις μου (Πληρωνω 500 ευρω το μήνα σε αυτές τις εποχές.....) .

 

Θέλω να κάνω 2 ερωτήσεις 

1) Επιτρέπεται να μου κάνει οποιαδήποτε διαδικασία έξωσης η εξωδικου για το σκύλο (παρά το οτι δε γράφεται τιπτοα στο συμβόλαιο και επίσης ο νόμος λεει γαι 2 κατοικίδια)

2) Αφου του τα ειπα ολα αυτά και διάβασε προφανώς το συμβόλαιο μιλησε με καποιον κ ειδε οτι δεν εχει τιποτα, με ξαναπήρε και με απείλησε οτι θα με κάνει έξωση γιατί στο συμβόλαιο γράφει οτι απαγορεύεται η φιλεξενία και συγκατοίκηση για οποιοδήποτε λόγο αν δεν υπάρχιε η ενυπόγραφη συμφωνία του σπιτονοικοκύρη. Ειναι δυνατόν να γίνεται κάτι τέτοιο δηλαδή αν θέω δε μπορώ να μείνω με μια κοπέλα η να αρραβωνιαστω πχ (αν πω οτι ειναι αρραβωνιστιακια μου κτλ κτλ).

Ευχαριστώ

 

 

Πες του ότι δε μπορεί να σου κάνει τίποτα. Τα εξώδικα συνήθως έχουν προθεσμία ημερών. Μέχρι να πάει να το βγάλει και μέχρι λήξει η προθεσμία ο σκύλος θα έχει φύγει. Πες του να το βουλώσει αλλιώς δε θα του βάλεις το επόμενο νοίκι.

 

Ηθικό Δίδαγμα: ΠΟΤΕ μη μένετε σε πολυκατοικία που μένει και ο ιδιοκτήτης.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπα να μην ανοιξω νεο θεμα και να συνεχίσω εδω.

 

Νοικιαζω ενα σπιτι στο οποίο εδω κ 1,5 χρόνο και το τελευατιο 6-7μηνο μένω μαζί με την κοπέλα μου.

Θέλω να φιλοξενήσω για 7-10 μέρες στο σπίτι μου για το Πάσχα το σκύλο της κοπέλας μου και τη μανα της γιατί εγώ θα φύγω για δουλείες και αν δώ τους δικούς μου κ αυτή δεν έχει άδεια και δε θέλω να μεινει μονη. Ο πατέρας του σπιτινοκοιρη μου μένει απο πάνω και στα πλάισια της καλή γειτονίας τον ρώτησα αν έχει πρόβλημα και μου είπε κανένα. 7 μέρες μετά και αφού έχουμε κλήσει εισιτήρια για το σκύλο και για τους γονείς της. Με παίρνει ο σπιτονοικοκύρης και με λέει δε θελω (το συμβόλαιο δεν αναφέρει τίποτα, ο κανονισμός της πολυκατοικίας επιτρεπει τα κατοικίδια και απο κάτω μένει ενας σκυλαρος 4 μετρα) και θασε κανω εξωδικο και εξωση και ενα σωρο αλλες μλκιες οτι μένω χαριστικά στο σπίτι επειδή γνώρισε τους γονέις μου (Πληρωνω 500 ευρω το μήνα σε αυτές τις εποχές.....) .

 

Θέλω να κάνω 2 ερωτήσεις 

1) Επιτρέπεται να μου κάνει οποιαδήποτε διαδικασία έξωσης η εξωδικου για το σκύλο (παρά το οτι δε γράφεται τιπτοα στο συμβόλαιο και επίσης ο νόμος λεει γαι 2 κατοικίδια)

2) Αφου του τα ειπα ολα αυτά και διάβασε προφανώς το συμβόλαιο μιλησε με καποιον κ ειδε οτι δεν εχει τιποτα, με ξαναπήρε και με απείλησε οτι θα με κάνει έξωση γιατί στο συμβόλαιο γράφει οτι απαγορεύεται η φιλεξενία και συγκατοίκηση για οποιοδήποτε λόγο αν δεν υπάρχιε η ενυπόγραφη συμφωνία του σπιτονοικοκύρη. Ειναι δυνατόν να γίνεται κάτι τέτοιο δηλαδή αν θέω δε μπορώ να μείνω με μια κοπέλα η να αρραβωνιαστω πχ (αν πω οτι ειναι αρραβωνιστιακια μου κτλ κτλ).

Ευχαριστώ

 

1) Ο καθενας ειναι ελευθερος και δικαιουται να κανει το οτιδηποτε νομιμο. Ετσι κι ο ιδιοκτητης σου, μπορει, για οποιονδηποτε λογο του ρθει να σου κανει και αγωγη εξωσεως και εξωδικο και μηνυση και καταγγελια στον ΟΗΕ και οπου αλλου θελει. Το ζητημα ομως ειναι α) οτι θα του κοστισει ( πχ για ενα εξωδικο θα χρειαστει τουλαχιστον 100-150€ ) και β) οτι κατα 90% ( εαν τα πραγματα δεν ειναι ακριβως οπως τα περιγραφεις και εχει πατημα ) θα χασει.

 

2) Σωστα σου ειπε για τον ορο του συμβολαιου και ετσι ειναι. Αναγραφεται αλλωστε τυποποιημενα σε καθε απλο συμβολαιο. Το θεμα ομως ειναι πως δεν προκειται για συγκατοικηση, απο τη στιγμη που υπαρχει σχεση αν και αυτη θα πρεπει να αποδειχτει ενδεχομενως και απο τα δυο μερη σε ενα πιθανο και μελλοντικο δικαστηριο και αν η ολη φιλοξενια δεν διαρκεσει πανω απο ενα ευλογο χρονικο διαστημα, και σε δικαστηριο να σε παει, πολυ θα ηθελα να μαθω το ονομα του δικαστη που δεν θα καταλαβει τι εστι "ανθρωπινη αναγκη" και "εκτακτη περιπτωση". Εν ολιγοις, αν προλαβει να κινηθει μεσα σε 15 ημερες και παντα μπαινοντας σε εξοδα, δεν θα εχει κανενα αποτελεσμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα εχεις κανενα προβλημα.Ακομα και να μπει στην διαδικασια αγωγης κλπ θα εχει περασει και μια βδομαδα και ο σκυλος θα εχει φυγει.Ακομα και αστυνομια να φερει παλι τπτ δεν μπορει να κανει μιας και δεν αναφερεται πουθενα οτι απαγορευονται τα σκυλια.

Γραψτον κανονικα και μην αγχωνεσαι.

Ουτε πιστευω θα μπει στην διαδικασια λογω του οτι μενεις με την κοπελα σου να σ κανει εξωση εφοσον τοσο καιριο εχεις καλες σχεσεις με αυτον.ΠΙστεψε με δεν τον συμφερει αν ειναι γενικα ευχαριστημενος μαζι σου να μπαινει παλι στη διαδικασια να ψαχνει αλλον π να ειναι και νορμαλ για να το νοικιασει.Ασε π πρεπει να μπει και σε εξοδα για βαψιματα κλπ.


 

 

Ηθικό Δίδαγμα: ΠΟΤΕ μη μένετε σε πολυκατοικία που μένει και ο ιδιοκτήτης.

Αυτο ειναι απολυτα σωστο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης τόσο καιρό έχουμε με τον πατέρα του σπιτονοικοκύρη κοινό ρολοι - λογαριασμού ΕΥΔΑΠ κ δΕΗ κ τα μοιραζόμαστε αρχικά είχα αναρωτηθεί πως ειναι δυνατον κ αν ειναι νομιμο κ μου ειπε επειδή είναι παλιά οικοδομή δε βάζαν ρολογια κ κατι τετοια... πλεον αμφισβητω αν μ λεγε αληθεια αλλα δε ξερρω πως μπορω να το ελεγξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα κακώς ρώτησες τον ιδιοκτήτη αν θα φέρεις ένα άτομο στο σπίτι για 7 ημέρες, το πρόβλημα όμως είναι με τον σκύλο ο οποίος αν φωνάζει θα ακουστεί και θα σε έπαιρναν πρέφα οι άλλοι.

 

Τι να πω πάντως, όλο μπλεξίματα διαφωνίες και τσακωμοί μεταξύ ενοικιαστών ιδιοκτητών για απλά πράγματα, εμείς πρέπει να είμαστε τυχεροί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασιλη εγω σ τα πλαισια της καλης γειτονιας με τον πατερα του ρωτησα τον πατερα του, και δεν εχω κανενα λογο να κρυφτω για κατι νομιμο. Δεν εχω μαθει ουτε να λεω ψεμματα ουτε να κρυβομαι. 

 

(αυτο με την ΕΥΔΑΠκ τη ΔΕΗ ειναι 1000% σιγουρο μπορω να το επιβεβαιωσω παιρνωντας τους καποιο τηλεφωνο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειμαι σιγουρος αλλα εχω την εντυπωσει οτι βγηκε νομος οποιος λεει οτι επιτρεπονται τα κατοικιδια ζωα συντροφιας ακομη και αν ο κανονισμος της πολυκατοικιας το απογορευε, στην ουσια με το νομο αυτο καταργουνται οι οποιεσδηποτε απαγορευσεις αναφερονταν στα καταστατικα των οικοδομων. Αυτο που χριζει διερευνηση ειναι η εννοια πια ζωα νοουνται συντροφιας, σιγουρα οι γατες και οι σκυλοι περιεχονται αλλα δεν ξερω αν εχει να κανει και με το μεγεθος του ζωου. Δηλαδη αμα ο σκυλος ειναι κανα θηριο ισως να απαγορευεται αν ειναι καποιος μικροσωμος δεν υπαρχει θεμα.

Παντως θεωρω οτι οι απειλες ειναι λογια μονο. Αν ειναι να φιλοξενηθει το ζωο μονο για μια εβδομαδα ουτε καν θα προλαβει να κινησει τις διαδικασιες και οταν θα ερθει καποιος δικαστικος κλητηρας να επιδωσει την αγωγη ο σκυλος θα εχει φυγει.

Επειδη προκειται για μαλακα ελω θα ελεγα να φερεις το σκυλο και αστον να χτυπιεται. Βεβαια οταν θα ληξει το συμβολαιο πιθανον να μην δεχεται για αντιδραση να σου ανανεωσει το συμβολαιο ή να ζηταει παραπανω χρηματα οποτε ή θα  δωσεις κατι παραπανω στο ενοικιο ή θα πρεπει να μετακομισεις.
Μια αλλη λυση ειναι μπας και μπορεσεται να τα βρειτε μεταξυ σας και να του πεις οτι αν τυχον προκληθουν ζημιες θα τις επιδιορθωσεις εσυ με δικα σου εξοδα και αν θέλει μπορει να ερθει για ελεγχο στο σπιτι πριν και μετα την φιλοξενια του ζωου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...