Προς το περιεχόμενο

Λογαριασμός internet on the go με σύνδεση 1000 ευρώ τι να κάνω;


Demon13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην εφαρμογη με την οποια γινεται η συνδεση... εκει σκανε τα SMS.

Μονο αν εισαι τυφλος ή... "ασχετος" (κατα τον ts) δεν θα δεις τα SMS.

Τι λεει το παλικαρακι... Ουτε εγω δεν τα ειδα αυτα μια καρτελα της κακιας ωρας ειναι που δεν χρειαζεται να πατησεις ή να ασχοληθεις. Δεν ειναι pop up message , ή splash. Εννοειται δεν φαινονται.

Η μονη περιπτωση να μπορεσει δικαστικα να μην πληρωσει ειναι να πιαστει απο αυτο, οτι δεν του εστειλαν ενημερωση, δεν ειμαι δικηγορος για να ξερω τι πιθανοτητες εχει αλλα ειναι το ΜΟΝΟ που μπορει να ισχυριστει.Μηπως ομως του εστειλαν ειδοποιηση και αυτος δεν το καταλαβε,το ευκολοτερο για τον ΟΤΕ εινα να αποδειξει εαν εχει στειλει η οχι λογικα θα κρατουν logs.

Για οσους τον προτρεπουν να παει δικαστικα και δεν ειναι δικηγοροι ωστε να ξερουν τις πιθανοτητες "αθωωσης" εαν χασει την δικη θα του πληρωσουν αυτοι τον δικηγορο και τα δικαστικα εξοδα;Τοτε βεβαια θα χασει και τον διακανονισμο και το συνολικο κοστος θα φτασει στα 1500€ με 1600€.

Ο διακανονισμος μου φενεται σχετικα καλος αμα ειναι να πληρωσει 1000€ σε 12 δοσεις(83€ το μηνα) καπως παλευεται.

Τωρα φτανουμε στο θεμα που ειναι για μενα το ζουμι απο τα 1000€ για μενα επιβαλεται τα 500€ τουλαχιστον να τα πληρωσει ο Demon13, μιας και ενω ο φιλος του ηταν ασχετος απο αυτα, του προτεινε το mobile internet χωρις να τον προειδοποιησει για τους κινδυνους.Ο πωλητης σε ενα καταστημα δεν ξερει αν ο πελατης απεναντι του ειναι ασχετος η οχι και αν ξερει τι αγοραζει η οχι απο την στιγμη που υπογραφει συμβολαιο και περνει αντιγραφο.

 

Funbreaker στην δικη σου περιπτωση και με το γραμμα του νομου δεν επρεπε να πληρωσεις τιποτα γιατι επροκειτο για βλαβη το ιδιο θα ισχυε και για τον ts στην περιπτωση που ειχε καποιο bug ο μετρητης και τον χρεωνε gb ενω ηταν κλειστο το internet.

Να πας να τα πληρωσεις εσυ. Τι ειναι 500 να παω να τα πεταξω ετσι; Με μοναδες ειπα εγω να βαλε τα γυαλια σου και διαβασε το πρωτο ποστ. Φαντασου τι πρεπει να πληρωσει ο υπαλληλος που του το προτεινε. Μηπως να το παμε /3; Ε ρε ζεστη...

O ts πεφτει σε αντιφασεις.

 

Οταν του ειχα γραψει για τον ενσωματωμενο μετρητη MB/GB, ειχε πει πως ο φιλος του... δεν ξερει χρησιμοποιει αυτα τα εργαλεια, μονο να συνδεεται ξερει.

 

Τωρα μας λεει πως δεν ηρθε κανενα μηνυμα.

Τι εγινε?

Ξαφνικα ο φιλος εμαθε να χρησιμοποιει τα εργαλεια?

Τωρα τα εμαθε?

Οχι δεν τα εμαθε. Μαθε να διαβαζεις και εσυ, οτι του κατεβαινει ο καθενας.

Αν τα ηξερε, δεν θα χρεωνοταν 1200 ευρω, αλλα που να τα σκεφτεις εσυ αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 264
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τι λεει το παλικαρακι... Ουτε εγω δεν τα ειδα αυτα μια καρτελα της κακιας ωρας ειναι που δεν χρειαζεται να πατησεις ή να ασχοληθεις. Δεν ειναι pop up message , ή splash. Εννοειται δεν φαινονται.

Να πας να τα πληρωσεις εσυ. Τι ειναι 500 να παω να τα πεταξω ετσι; Με μοναδες ειπα εγω να βαλε τα γυαλια σου και διαβασε το πρωτο ποστ. Φαντασου τι πρεπει να πληρωσει ο υπαλληλος που του το προτεινε. Μηπως να το παμε /3; Ε ρε ζεστη...

Οχι δεν τα εμαθε. Μαθε να διαβαζεις και εσυ, οτι του κατεβαινει ο καθενας.

Αν τα ηξερε, δεν θα χρεωνοταν 1200 ευρω, αλλα που να τα σκεφτεις εσυ αυτα.

 

αρχισαν οι τοκοι ? εγω για 1000αρικο ειχα διαβασει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

3)Απο την στιγμή που όπως λές είναι τελείως άσχετος έπρεπε να τον ενημερώσεις καλύτερα και απο την στιγμή που του πρότεινες εσύ να βάλει το internet το πιό σωστό θα ήταν να πληρώσεις εσύ τα μισά χρήματα.

4)Ο φίλος σου έχει εξοχικό οπότε λογικά θα έχει την οικονομική δυνατότητα να πληρώσει 500 €.

 

3) Τι λες ρε φιλαράκι θα μας τρελάνεις; Προβλημά του αν είναι άσχετος. Ο άσχετος με κάτι, κατ' εμέ πρέπει να φροντίζει να μάθει πρώτα κάποιες πληροφορίες για αυτό που θέλει και μετά να ασχοληθεί. Δεν είναι κανείς υποχρεωμένος να βάλει μέσα στο μυαλό κάποιου άλλου πληροφορίες και πράγματα ώστε μετά να του απαντήσει και να του προτείνει "πάρε αυτό κάνε το άλλο". Εμένα αν με ρωτήσει κάποιος φίλος την γνώμη μου για κάτι θα του απαντήσω. Το οτι πρέπει να διαβάζεις το συμβόλαιο είναι αυτονόητο. Μου θυμίζεις έναν φίλο που πριν καμιά δεκαετία με ρώτησε για χρεώσεις του ίντερνετ και του είπα να βάλει, έβαλε dialup τότε, και χάζευε στα τσοντοσαϊτ, κόλλησε έναν dialer και του ήρθε χρέωση στον ΟΤΕ 300 ευρώ από διεθνείς κλίσεις, και παρόλο που του είπα να είχε antivirus αυτός δεν έβαλε, μετά γκρίνιαζε σε εμένα οτι είπα λάθος τις χρεώσεις και από τότε χαλάσαμε την φιλία μας, σιγά μην του πληρώσω εγώ τα μισά χρήματα επειδή αυτός δεν μπορεί να εκτιμήσει την σημασία του antivirus ή έχει οποιαδήποτε άγνοια για κάτι. Ήθελε να βάλει ίντερνετ με ρώτησε για χρεώσεις και πόσα θα του ερχόταν τον μήνα με βάση το κασέ του και του απάντησα. Άσε κιόλας που κανονικά του είπα να βάλει dsl και αυτός προτίμησε να δανειστεί από συγγενή του τον κωδικό και το pass για να βάλει dialup γιατί νόμιζε οτι θα του βγεί και φθηνότερο και τον είχα προειδοποιήσει κιόλας οτι η χρέωση εκεί ήταν με την ώρα όχι με τον μήνα. Αν ο άλλος έχει κάλο στο κεφάλι δικό του θέμα λοιπόν.

 

4) Οτι να ναι. Κούνα λίγο το κεφάλι σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

 

Το συγκεκριμένο περιστατικό το έπαθε φίλος πριν 2-3 μέρες. Με ρώτησε τι internet να βάλει για το εξοχικό του και του είπα internet on the go με μονάδες.

 

Σαν άσχετος που είναι δεν κατάλαβε και πήγε σε ένα κατάστημα cosmote και του δώσανε σύνδεση on the go με 10Gb όριο, χωρίς να του εξηγήσουν τίποτα. νόμιζε οτι θα κλειδώσει μόλις περάσουν τα 10gb.

 

Κλείδωσε και ήρθε λογαριασμός 1.000 ευρώ λόγο torrent μέσα σε λίγες μέρες.

 

Λοιπόν τι κάνει; Στρέφεται εναντίον του καταστήματος, της εταιρίας, το πληρώνει; Κάνει καταγγελία κάπου;

 

Να κάνει έναν διακανονισμό για αποπληρωμή του ποσού.

 

Γιατί να κάνει καταγγελία? Θα γελάει η ΕΕΤΤ και το παρδαλό κατσίκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Μια γενική ερώτηση σχετικά με το θέμα. Τελικά υπάρχει 100% σίγουρος τρόπος για να προστατευτούμε από τέτοιου είδους χρεώσεις; Ας πούμε μπορώ να πάρω καρτοίντερνετ και μόλις τελειώσουν οι μονάδες τότες πολύ απλά κόβετε το ίντερνετ και τέλος η υπόθεση. Ας πούμε όμως ότι θέλω να πάω σε συμβόλαιο γιατί έχει καλύτερες προσφορές, εφόσον φυσικά δεν ξεφύγεις από το όριο του όγκου, σε αυτή την περίπτωση τι μπορούμε να κάνουμε; Μπορούμε να αιτηθούμε ώστε όταν φτάνουμε στο 100% του ορίου τότες να πέφτει φραγή; Επίσης αν δεν κάνω λάθος σε κάποια φάση αρκετά παλιά όταν πέρναγες το όριο δεν υπήρχε έξτρα χρέωση απλώς σε κόβανε σε ταχύτητα, θα μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο δύσκολο είναι να γίνουν τα ρούτερς σπίτια μας ταυτόχρονα hotspot που θα διαμοιράζουν και free wifi στους χρήστες;

Δηλαδή έλεος με τις λαλακίες, φορολογίες Ευρώπης και μισθοί/τρόπος ζωής Ινδίας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

δεν γνωρίζω ακριβώς ταχύτητα και τι ποσοστό κάλυψης έχει δεν είμαι συνδρομητής ΟΤΕ, αλλά ξέρω ότι πρέπει ο κάθε συνδρομητής να το δηλώσει ότι θέλει να συμμετέχει στο "πρόγραμμα" αυτό, του δίνουν router το οποίο δεσμεύει ένα μέρος του bandwidth του (με ξεχωριστή IP για να μην υπάρχουν προβλήματα) κι όποιος άλλος συνδρομητής του ΟΤΕ (που συμμετέχει κι εκείνος στο ίδιο πρόγραμμα) περάσει από την "περιοχή" κάλυψης του θα έχει WiFi...

 

ασφαλώς πρέπει να υπάρχει συμμετοχή της προκοπής για να δουλέψει σωστά, αν κοιτάει ο καθένας την πάρτυ του και περιμένει από τους υπόλοιπους δουλειά δεν γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

σε φάση αφού σου δίνουμε τσάμπα modem/router δέξου το, θα έχεις κέρδος κι εσύ στο δρόμο από το WiFi κι αν δεν θες αγόρασε δικό σου modem/router...

 

ναι γιατί όχι, δεν θα διαφωνούσα και μάλλον είναι ο μόνος τρόπος :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν συμφερει την εταιρια αυτο ομως.Γιατι θα μπορουσε σε μια γειτονια που θα ειχαν ιντερνετ οι 5,να εχουν προσβαση 20 ατομα..Εμας,μας συμφερει,την εταιρια ομως οχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...