Προς το περιεχόμενο

Λογαριασμός internet on the go με σύνδεση 1000 ευρώ τι να κάνω;


Demon13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ήμουν σίγουρος ότι σου είπε πάλι "δηλαδή?" :-D

 

καλα, μου ειχε πει αλλες 200-300 φορες "δηλαδη" αλλα εκτος του οτι βαριεμαι να γραφω ολοκληρη την συζητηση δεν την θυμαμαι λεξη προς λεξη ολη, μονο το συγκεκριμενο κομματι που εγραψα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 264
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 

<<Σε αντίστοιχη περίπτωση της συζύγου μου, στη wind, που της έστειλαν λογαριασμό φουσκωμένο, επειδή και η σύζυγός μου είναι δικηγόρος, του έστειλε φαξ με το οποίο τους έλεγε ότι δεν αναγνωρίζει την οφειλή, ότι χωρίς τη συναίνεσή της είχαν ενεργοποιήσει το Internet κλπ και για τους λόγους αυτούς να προβούν άμεσα σε αντιλογισμο. Πράγματι στον επόμενο λογαριασμό είχαν αφαιρέσει το ποσό. >> 

H wind με έχει φεσώσει και εμένα παλιά. Είχα ένα κινητό που είχε hotkey για να μπαίνει στο ιντερνετ και έμπαινε κατά λάθος. Βέβαια για κάποιο λόγο ποτέ δεν συνδέονταν, αλλά με χρέωναν 1-2 ευρώ κάποιους μήνες. Η φάση είναι ότι με παίρνουν κάποια στιγμή και μου λένε 'βλέπουμε έχετε κάποιες ασυνήθεις χρεώσεις για ιντερνετ'. Εκεί έπαθα μίνι εγκεφαλικό, αλλά μου λέει 'δεν είναι τίποτα σημαντικό, απλά μήπως έχετε το τάδε κινητό;' Ναι, λέω. 'Α, γιατί είχαμε πολλές αναφορές για αυτό το πρόβλημα, οπότε η wind δημιούργησε μία υπηρεσία ώστε να σας προστατέψει, μόνο με 5 ευρώ. Κλειδώνουμε το ιντερνετ και σας δίνουμε και 10 mb δώρο στην αρχή.' Δηλαδή λέω, θα πληρώνω για να μην πληρώνω; 'Θα έχετε και 10 mb δωρεάν'... Ε, προτιμώ να αλλάξω κινητό του λέω.

Αυτό με το hotkey ην είχα πατήσει κι εγώ. Μάλιστα με κινητό της vodaphone (βασικά μπορούσες να το αγοράσεις και χωρίς σύνδεση, αλλά όταν το έπαιρνες με σύνδεση είχαν κανονισμένες τις ρυθμίσεις και πάνω στο κινητό το λογότυπο της vodaphone). To hotkey το πάνω δεξί πλήκτρο δίπλα στο κεντρικό, πάνω από τα νούμερα, πλήκτρο που πανεύκολα πατιέται κατά λάθος. Τις πρώτες 2-3 μέρες αρκετές φορές το πάτησα χωρίς να θέλω και έμπαινε ίντερνετ (όχι όπως τα σημερινά smartphones, ο.πως πριν 5-6 χρόνια για να κατεβάζεις ringtones και παιχνίδια, όσοι θυμούνται). Μπαίνω κι εγώ στις ρυθμίσεις του ίντερνετ και εκεί που είχε ρυθμισμένο να καλεί το τάδε νούμερο για σύνδεση στο ίντερνετ, το αλλάζω και βάζω 1111.

 

Την άλλη μέρα πήγα στην vodaphone, εξήγησα τι είχε γίνει, και τους δήλωσα προκαταβολικά ότι αν μου χρεώσουν τις κλήσεις στο ίντερνετ με το hotkey που οι ίδιοι ρύθμισαν από μόνοι τους, με το που θα τελειώσει το 12μηνο θα φύγω από πελάτης τους. Και όχι μόνο στον υπάλληλο του καταστήματος, τον έβαλα να καλέσει στα κεντρικά να μιλήσω από εκεί και να καταγραφεί η συνομιλία, με ονοματεπώνυμά τους.

 

Δεν με χρέωσαν τελικά, αλλιώς κανά 5ευρω θα το πλήρωνα. Δεν είναι τα 5 ευρώ, είναι η "εξυπνάδα" τους. Τυλάχιστον βάλε έναν συνδυασμό πλήκτρων να καλεί αυτόματα το ίντερνετ, όχι να μου βάζουν το δεύτερο μεγαλύτερο κουμπί με ένα πάτημα να κάνει κλήση και να αρχίζει απευθείας η χρέωση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.200 ευρώ ήρθε ο λογαριασμός σήμερα. Και δεν κόβουν ούτε ευρώ, δόσεις μόνο, με ένα 20% διαγραφή αν το κάνουν και αυτό.

 

Στραβή...δεν ξέρουν τι να κάνει ο φίλος. Νταμπλάς.

 

Τον εξαπάτησαν στο κατάστημα, κανείς δεν τον ενημέρωσε για αυτόν τον κίνδυνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ποσο είναι τεράστιο για internet,αλλα όσο άσχετος και να είσαι βεβαια ξέρεις να κατεβάζεις torrent δεν ξέρεις τι σημαίνουν τα 10GB...ευθύνεσαι και εσύ που συνέβη αυτό έπρεπε να τον ενημέρωνες εφόσον γνώριζες τι πρότεινες ότι δεν πρέπει να κατεβάζει απόλυτος τίποτα από την συγκεριμένη υπηρεσία κρίμα πεταμένα λεφτά χωρίς να πιάσουν  τόπο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.200 ευρώ ήρθε ο λογαριασμός σήμερα. Και δεν κόβουν ούτε ευρώ, δόσεις μόνο, με ένα 20% διαγραφή αν το κάνουν και αυτό.

 

Στραβή...δεν ξέρουν τι να κάνει ο φίλος. Νταμπλάς.

 

Τον εξαπάτησαν στο κατάστημα, κανείς δεν τον ενημέρωσε για αυτόν τον κίνδυνο.

Το καταστημα για ποιο λογο ρε φιλε φταιει? Και μαλιστα τον εξαπατησαν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.200 ευρώ ήρθε ο λογαριασμός σήμερα. Και δεν κόβουν ούτε ευρώ, δόσεις μόνο, με ένα 20% διαγραφή αν το κάνουν και αυτό.

 

Στραβή...δεν ξέρουν τι να κάνει ο φίλος. Νταμπλάς.

 

Τον εξαπάτησαν στο κατάστημα, κανείς δεν τον ενημέρωσε για αυτόν τον κίνδυνο.

 

το συμβόλαιο του να διαβαζε... την υπογραφη και το άλλο προσέχουμε που το βάζουμε! Ας κανει τωρα διαγραφή και τις δόσεις και να προσέχει την επομενη φορά που θα τη βάλει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.200 ευρώ ήρθε ο λογαριασμός σήμερα. Και δεν κόβουν ούτε ευρώ, δόσεις μόνο, με ένα 20% διαγραφή αν το κάνουν και αυτό.

 

Στραβή...δεν ξέρουν τι να κάνει ο φίλος. Νταμπλάς.

 

Τον εξαπάτησαν στο κατάστημα, κανείς δεν τον ενημέρωσε για αυτόν τον κίνδυνο.

Κατσε ρε μεγαλε τι τον εξαπατησαν?Συμβολαιο δεν υπεγραψε?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Demon13, on 01 Aug 2014 - 8:44 PM, said:

Τον εξαπάτησαν στο κατάστημα, κανείς δεν τον ενημέρωσε για αυτόν τον κίνδυνο.

Οπότε... και εσυ που επισης δεν τον ενημερωσες, τον εξαπατησες!

Πληρωσε τα λοιπον εσυ τωρα τα 1200!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα οχι,ο κλασικος Ελληναρας (δεν μιλαω για τον Demon μονο) παντα του φταινε ολοι οι αλλοι εκτος απο τον ιδιο...


Αν στο καταστημα δηλαδη του πουν οτι παρε 10gb δωρεαν και οτι υπολοιπο καταναλωσεις μετα μεχρι τα 50gb ξερω γω,θα σε πληρωσει η ταδε εταιρια,σημαινει οτι τον εξαπατησε το καταστημα?

 

Κοιτα να δεις,που η εταιρια και το καταστημα φταιει που ο καθε ενας γραφει στα @@ του το συμβολαιο χωρις να το διαβασει και μετα προσπαθει να ριξει το φταιξιμο αλλου και να βγει και απο πανω.. Και μαλιστα καποιοι τον παροτρυνουν να μην πληρωσει μια..Ελλαδαρα,το μεγαλειο σου τελειωμο δεν εχει!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ συνεχίζω να λέω πως το τίμημα είναι μεγάλο για την έκταση της μαλακίας. Προφανώς και φταίει ο παθών. Ίσως κάποιοι να μην συμμερίζονται τόσο την τραγικότητα του συμβάντος επειδή είναι οικονομικά πιο άνετοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ συνεχίζω να λέω πως το τίμημα είναι μεγάλο για την έκταση της μαλακίας. Προφανώς και φταίει ο παθών. Ίσως κάποιοι να μην συμμερίζονται τόσο την τραγικότητα του συμβάντος επειδή είναι οικονομικά πιο άνετοι.

Ρε φιλε,τι σημαινει "μεγαλο τιμημα" για την εκταση της μαλακιας? Αφου αυτες ειναι οι χρεωσεις (μεγαλες φυσικα αλλα αυτες ειναι) τι να κανουμε τωρα? Το να πουμε οτι ειναι ακριβες οι χρεωσεις ανα kb να πω οκ,συμφωνω απολυτα,αλλα αυτο δεν αναιρει το γεγονος με τον ορο "μεγαλο τιμημα".

 

Σου εφερα ενα μικρο παραδειγμα,αν εχω ενα συμβολαιο σταθερου με 60 λεπτα δωρεαν προς Ρωσια για παραδειγμα και πιασω την συζητηση με την γκομενα ή την θεια μου εκει για 5 ωρες και μου ερθει το 3χιλιαρο θα πεις οτι ειναι "μεγαλο το τιμημα" της μαλακιας που εκανα? Τι λογικη ειναι αυτη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο συγκεκριμένο θέμα εγώ δεν βλέπω κάποια παγίδα, ούτε ψιλά γράμματα, ούτε κάποια απάτη. Νομίζω είναι ξεκάθαρο, σου λέει 10gb, άρα σημαίνει ότι μετά πληρώνεις, όπως σου λέει 100 λεπτά ομιλία πχ και μετά πληρώνεις. Είναι ξεκάθαρο και το έχουμε αναλύσει και πιο πριν. Δεν χρειάζεται να διαβάσεις καν το συμβόλαιο και για να πούμε την αλήθεια δε νομίζω ότι διαβάζουμε όλοι όλα τα συμβόλαια (εγώ πχ παραδέχομαι ότι δεν το κάνω πάντα).

 

Έτσι από περιέργεια, επειδή όλοι λένε ότι στο 80% σε ενημερώνουν, τον φίλο σου τον ενημερώσανε?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φιλε,τι σημαινει "μεγαλο τιμημα" για την εκταση της μαλακιας? Αφου αυτες ειναι οι χρεωσεις (μεγαλες φυσικα αλλα αυτες ειναι) τι να κανουμε τωρα? Το να πουμε οτι ειναι ακριβες οι χρεωσεις ανα kb να πω οκ,συμφωνω απολυτα,αλλα αυτο δεν αναιρει το γεγονος με τον ορο "μεγαλο τιμημα".

 

Σου εφερα ενα μικρο παραδειγμα,αν εχω ενα συμβολαιο σταθερου με 60 λεπτα δωρεαν προς Ρωσια για παραδειγμα και πιασω την συζητηση με την γκομενα ή την θεια μου εκει για 5 ωρες και μου ερθει το 3χιλιαρο θα πεις οτι ειναι "μεγαλο το τιμημα" της μαλακιας που εκανα? Τι λογικη ειναι αυτη?

 

Προφανώς και ρε φίλε δεν μιλάω με νομικούς ή όρους της αγοράς και προφανώς δεν μπορεί να αποφευχθεί η πληρωμή.

Αυτό που λέω είναι πως είναι πολύ κρίμα σε μια τέτοια δύσκολη περίοδο να δίνει κανείς τόσα λεφτά για μια τέτοια απροσεξία. Τώρα αν εσένα δεν σου φαίνεται κρίμα επειδή είσαι γαμάτος και δεν κάνεις ποτέ λάθη ακόμη και τόσο ηλίθια, εύχομαι να μην έρθεις ποτέ σε αντίστοιχη θέση και τότε αναγκαστείς τότε να αναθεωρήσεις το αυστηρό σου κριτικό πνεύμα. Επίσης θεωρώ πως θα έπρεπε το κράτος να αναγκάζει τις εταιρίες να παίρνουν περισσότερα μέτρα για την αποφυγή τέτοιων ατυχημάτων. Προφανώς αφού συμβαίνουν, τα μέτρα που λαμβάνονται τώρα δεν επαρκούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και ρε φίλε δεν μιλάω με νομικούς ή όρους της αγοράς και προφανώς δεν μπορεί να αποφευχθεί η πληρωμή.

Αυτό που λέω είναι πως είναι πολύ κρίμα σε μια τέτοια δύσκολη περίοδο να δίνει κανείς τόσα λεφτά για μια τέτοια απροσεξία. Τώρα αν εσένα δεν σου φαίνεται κρίμα επειδή είσαι γαμάτος και δεν κάνεις ποτέ λάθη ακόμη και τόσο ηλίθια, εύχομαι να μην έρθεις ποτέ σε αντίστοιχη θέση και τότε αναγκαστείς τότε να αναθεωρήσεις το αυστηρό σου κριτικό πνεύμα. Επίσης θεωρώ πως θα έπρεπε το κράτος να αναγκάζει τις εταιρίες να παίρνουν περισσότερα μέτρα για την αποφυγή τέτοιων ατυχημάτων. Προφανώς αφού συμβαίνουν, τα μέτρα που λαμβάνονται τώρα δεν επαρκούν.

Οχι δεν καταλαβες,ειμαι εναντια στο οτι "με εξαπατησαν στο καταστημα,με κοροιδεψαν κτλ" οχι στο θεμα του ποσου και οτι το βλεπω φυσιολογικο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...