Προς το περιεχόμενο

Λογαριασμός internet on the go με σύνδεση 1000 ευρώ τι να κάνω;


Demon13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

 

 

Καταγγελία για ποιο λόγο να κάνει? Που δεν ήξερε τι αγόρασε? Δε νομίζω ότι θα δικαιωθεί, αφού τα χρησιμοποίησε πρέπει και να τα πληρώσει

 

Έλεος επίσης και με όλους τους large τύπους που δικαιολογούν άτομα που αφού γίνει μια αγορά/κατανάλωση, κλπ θέλουν να υπαναχωρήσουν και να μην πληρώσουν.

Είμαι σίγουρος ότι αν ήταν επιχειρηματίες θα χάριζαν τις "λάθος" χρεώσεις.

 

Τί θα πει "δεν κατάλαβα", "δεν ήξερα", "δεν πρόσεχα";

Ας διάβαζες, ας ήξερες, ας πρόσεχες. Ποιού είναι το λάθος δηλαδή;

 

Είναι γνωστό τι έλεγαν οι παλιοί αναφορικά με την υπογραφή και έτερο μοναδικό στοιχείο του ανθρώπινου σώματος.

 

Γιατί για παράδειγμα ο "θιγμένος" καταναλωτής μόλις του στραβώσει κάτι ξημεροβραδιάζεται στα φόρουμ για να δει πως θα την γλυτώσει αλλά δεν το κάνει πριν την επιλογή του έτσι ώστε να πάρει τις σωστές πληροφορίες και να μην την πατήσει;

 

Τελικά γίναμε τελείως αμερικανάκια όπου για ότι δεν μας αρέσει φταίει κάποιος άλλος (τον οποίο ενίοτε πρεπει να μηνύσουμε) και όχι η στραβομάρα ή η απροσεξία μας

 

Internet on the go 10GB! Πόσο πιο καθαρά να το γράψει?  :-)  Αυτός δεν είδε το 10gb? Δεν είδε ότι κάθε torrent που κατέβαζε είχε κάποια gb μέγεθος για να σκεφτεί ότι κάτι δεν πάει καλά? ΤΙ να σου πω, δε νομίζω να πέσει έξω η wind για ένα χιλιάρικο αλλά δε βλέπω να έχει κάποια καλή δικαιολογία για να τα γλυτώσει ο άνθρωπος!

 

Γιατι το λες εξωπραγματικο; Τοσο δε κοστιζουν οι υπηρεσιες που καταναλωσες;

 

 

συγνώμη αλλά πως απο αυτό που γράφεις προκύπτει ότι είναι απατεώνες;

 

 



Εγώ έχω την εξής απορία για τους απο πάνω και όλους τους ομοϊδεάτες τους: την παλεύετε ρε; έχετε καταλάβει πως ο άνθρωπος χρεώθηκε 1000€ επειδή ήταν στο facebook και έβλεπε youtube;; το νιώσατε αυτό ή δεν σας πέρασε κάν απο το μυαλό;

τι πάει να πεί που έγραφε 10 GB στην ταμπέλα του προϊόντος τι πάει να πεί το έγραφε στους όρους;

 

και αν έγραφε στο συμβόλαιο ότι "η εταιρία έχει το δικαίωμα στην περίπτωση που ο πελάτης δεν πληρώσει τις οφειλές του ως προς αυτή εντός περιόδου 3 μηνών να του κώψει τα πόδια με τσεκούρι και να του κάψει το σπίτι" εσείς θα του λέγατε "ε εντάξει το έγραφε αν δεν ήξερες γιατι δεν ρώταγες;"

πλάκα μας κάνετε; ΦΥΣΙΚΑ και ειναι απαράδεχτος ο ΟΤΕ ΦΥΣΙΚΑ και πρεπει να παρέμβει η δικαιοσύνη!

ειμαστε στο 2014!!! δεν γίνεται να χρεώνεσαι για 1 μήνα σύνδεσης στο ιντερνετ 1000€ nomater what! δηλαδή πόσο κόστισε στον ότε για να του παρέχει αυτή την υπηρεσία (που σίγουρα θα σερνόταν και απο ταχύτητα) πόσα GB πια πρόλαβε να κατεβάσει και του ζητάνε 1000€

εδώ είτε το σύστημα (= σκριπτάκι της πλάκας) καταγραφής έξτρα GB (πλέον των 10 δηλαδή) ειχει πρόβλημα και σου βγάζει παραφουσκωμένο αποτέλεσμα είτε η χρέωση επιπλέον GB είναι εντελώς εξωπραγματική... αλλιώς δεν βγαίνει 1000€ λογαριασμός με στην καλύτερη 8 Mbps πραγματική ταχύτητα...

με 1000€ μισθώνεις γραμμή οπτικών ινών με 100Mbps ταχύτητα updown πλάκα μας κάνετε; 


Επειδή κανένας δεν ενοχλεί τον οτέ δεν σημαίνει ότι ειναι νόμιμος ή ηθικός...

Θα πρέπει να υπάρχει επιλογή μέσω software του stick να κλειδώσει στα 10GB. (γιατι αλλιώς και να μην θέλει πάντα έστω λίγο θα τα ξεπερνάει και θα τον χρεώνουν κάτι ... με το ζόρι δηλαδή! αν αυτό δεν λέγεται απατεωνιά τότε πως λέγεται; )

 

Θα πρέπει, αν έχει αποφασίσει να το αφήσει να μην κλειδώνει στα 10GB, να χρεώνεται με μια πολιτισμένη ταρίφα για το 2014.. όχι 10€/100kb ή και έγώ δεν ξέρω τί.....και μάλιστα να έχει οροφή η χρέωση δεν γίνεται να χρεώνεται άπειρα !! ειναι ηλίθιο και απατεωνιά!
Ποιά θα είναι η κορυφή; το πάγιο σε πρόγραμμα αντίστοιχης ταχύτητας που δεν έχει όγκοχρέωση... άντε + κάτι έξτρα για να έχει ουσία να κάνεις συμβόλαιο.  


Το κράτος θα πρέπει να επεμβαίνει όπου γίνεται explotation του καημένου κοσμάκη απο τις εταιρίες.

Υποτίθεται ότι ζούμε σε ενα εννομο κράτος με κανόνες και ηθική δεν παίζουμε τις κουμπάρες... 



 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 264
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μου αρέσει που ανέφερες όλα τα "πρέπει" του κράτους, των εταιριών, κλπ.

 

Φαντάζομαι ότι ατομική/προσωπική ευθύνη του καθενός μας δεν είναι στα "πρέπει", ε;

 

(Λυπάμαι που θα στο πω αλλά με facebook δεν παίζει να "φας" 40gb)


.....................Υποτίθεται ότι ζούμε σε ενα εννομο κράτος με κανόνες και ηθική δεν παίζουμε τις κουμπάρες... 



 

 

Αν και δεν πιστεύω ότι ένα "έννομο" κράτος θα πρέπει να καλύπτει τις προσωπικές μ..κίες του καθενός μας (ως τέτοια θεωρώ την περίπτωση που αναφέρει ο ts) αλλά χάριν συζήτησης, που ακριβώς το είδες το "έννομο κράτος", για να επιχειρματολογείς κι από πάνω ότι δεν πρέπει να γίνονται τέροια πράγματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο συγκεκριμένο θέμα εγώ δεν βλέπω κάποια παγίδα, ούτε ψιλά γράμματα, ούτε κάποια απάτη. Νομίζω είναι ξεκάθαρο, σου λέει 10gb, άρα σημαίνει ότι μετά πληρώνεις, όπως σου λέει 100 λεπτά ομιλία πχ και μετά πληρώνεις. Είναι ξεκάθαρο και το έχουμε αναλύσει και πιο πριν. Δεν χρειάζεται να διαβάσεις καν το συμβόλαιο και για να πούμε την αλήθεια δε νομίζω ότι διαβάζουμε όλοι όλα τα συμβόλαια (εγώ πχ παραδέχομαι ότι δεν το κάνω πάντα).

 

Έτσι από περιέργεια, επειδή όλοι λένε ότι στο 80% σε ενημερώνουν, τον φίλο σου τον ενημερώσανε?

Εγώ αναρωτιέμαι το εξής, ότι και να τον ενημερώσανε μπορεί να μην το κατάλαβε. Αν σε ενημερώσουν στο κινητό κάτι γίνεται, θα ακούσεις τον ήχο μηνύματος ή αν σου ξεφύγει θα το δεις σίγουρα όταν πάρεις το κινητό για να κάνεις κάποια κλήση ή να στείλεις κάποιο μήνυμα. Στον υπολογιστή όμως πως βλέπεις τα μηνύματα; Εγώ προσωπικά δεν ξέρω μιας και δεν είχα ποτές τέτοια υπηρεσία, αλλά μήπως πρέπει να τρέχεις μια συγκεκριμένη εφαρμογή την οποία ο φίλος μας την αγνοούσε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει που ανέφερες όλα τα "πρέπει" του κράτους, των εταιριών, κλπ.

 

Φαντάζομαι ότι ατομική/προσωπική ευθύνη του καθενός μας δεν είναι στα "πρέπει", ε;

 

(Λυπάμαι που θα στο πω αλλά με facebook δεν παίζει να "φας" 40gb)

 

Αν και δεν πιστεύω ότι ένα "έννομο" κράτος θα πρέπει να καλύπτει τις προσωπικές μ..κίες του καθενός μας (ως τέτοια θεωρώ την περίπτωση που αναφέρει ο ts) αλλά χάριν συζήτησης, που ακριβώς το είδες το "έννομο κράτος", για να επιχειρματολογείς κι από πάνω ότι δεν πρέπει να γίνονται τέροια πράγματα;

ποια προσωπική ευθύνη πλάκα μας κάνεις; ειναι προσωπική μου ευθύνη να σκέφτομαι ότι ο οτε μπορεί να ειναι αρχιμαφιόζος και να μου κλείσει το σπίτι επειδή είδα μια ταινία στο Netflix πλάκα με κάνεις;

 

δεν τον χρέωσαν 10€ ή 100€ τον χρέωσαν 1000€ για ενα κοινωνικό αγαθό όπως το ίντερνετ!! (και μάλιστα για χάλια ποιότητα γραμμής σίγουρα)  ποιά ευθύνη λοιπόν πως να το φανταστεί αυτό για να έχει και ευθύνη; 

έστω ότι στο συμβόλαιο έγραφε (χωρίς να το έχει διαβάσει ο πελάτης για να το ξέρει) ότι θα του κόβανε τα πόδια αν δεν πληρώσει σε 3 μηνες και του τα κόβανε εσύ λές πως πάλι είχε ευθύνη και θα έπρεπε να ήξερε ότι σε 3 μήνες θα έρθουν να του κόψουν τα πόδια αν δεν πληρώσει; πλάκα μας κάνεις;;; 

 

 

 

αυτό που λές εσύ ειναι χειρότερο απο την γραφειοκρατία λέγεται τυπολατρία... επειδή κάνανε κάτι λάθος και παράνομο (γιατι σίγουρα παραβιάζει κάποιον νόμο σχετικά με τα δικαιώματα του πολίτη/καταναλωτή απλά κανείς δεν ασχολήθηκε με αυτό ) πρέπει να το ακολουθήσουμε γιατι το γράφει στο συμβολαιο μας...

 

αν ήταν έτσι η citybank (όπως έδειξε με link κάποιος στα πρώτα ποστ στο συγκεκριμένο topic) δεν θα πλήρωνε κανένα πρόστιμο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gokuthelegend, on 02 Aug 2014 - 10:18 AM, said:

Εγώ αναρωτιέμαι το εξής, ότι και να τον ενημερώσανε μπορεί να μην το κατάλαβε. Αν σε ενημερώσουν στο κινητό κάτι γίνεται, θα ακούσεις τον ήχο μηνύματος ή αν σου ξεφύγει θα το δεις σίγουρα όταν πάρεις το κινητό για να κάνεις κάποια κλήση ή να στείλεις κάποιο μήνυμα. Στον υπολογιστή όμως πως βλέπεις τα μηνύματα; Εγώ προσωπικά δεν ξέρω μιας και δεν είχα ποτές τέτοια υπηρεσία, αλλά μήπως πρέπει να τρέχεις μια συγκεκριμένη εφαρμογή την οποία ο φίλος μας την αγνοούσε;

Στην εφαρμογη με την οποια γινεται η συνδεση... εκει σκανε τα SMS.

Μονο αν εισαι τυφλος ή... "ασχετος" (κατα τον ts) δεν θα δεις τα SMS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιά η λέξη συμβόλαιο σήμαινε κάτι (ο λόγος του συμβόλαιο) και τρόμαζε (την υπογραφή και το... να προσέχουμε που τα βάζουμε) αφού ο κόσμος ήξερε τη σοβαρότητά του.

Τώρα...χαλαρά.

Αλλά όταν κάποιος μας "τυλίξει σε μια κόλλα (συμβολαιογραφικό) χαρτί" αρχίζουμε και κλαιγόμαστε στα φόρουμ.

Οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποια προσωπική ευθύνη πλάκα μας κάνεις; ειναι προσωπική μου ευθύνη να σκέφτομαι ότι ο οτε μπορεί να ειναι αρχιμαφιόζος και να μου κλείσει το σπίτι επειδή είδα μια ταινία στο Netflix πλάκα με κάνεις;

 

δεν τον χρέωσαν 10€ ή 100€ τον χρέωσαν 1000€ για ενα κοινωνικό αγαθό όπως το ίντερνετ!! (και μάλιστα για χάλια ποιότητα γραμμής σίγουρα)  ποιά ευθύνη λοιπόν πως να το φανταστεί αυτό για να έχει και ευθύνη; 

έστω ότι στο συμβόλαιο έγραφε (χωρίς να το έχει διαβάσει ο πελάτης για να το ξέρει) ότι θα του κόβανε τα πόδια αν δεν πληρώσει σε 3 μηνες και του τα κόβανε εσύ λές πως πάλι είχε ευθύνη και θα έπρεπε να ήξερε ότι σε 3 μήνες θα έρθουν να του κόψουν τα πόδια αν δεν πληρώσει; πλάκα μας κάνεις;;; 

 

 

 

αυτό που λές εσύ ειναι χειρότερο απο την γραφειοκρατία λέγεται τυπολατρία... επειδή κάνανε κάτι λάθος και παράνομο (γιατι σίγουρα παραβιάζει κάποιον νόμο σχετικά με τα δικαιώματα του πολίτη/καταναλωτή απλά κανείς δεν ασχολήθηκε με αυτό ) πρέπει να το ακολουθήσουμε γιατι το γράφει στο συμβολαιο μας...

 

αν ήταν έτσι η citybank (όπως έδειξε με link κάποιος στα πρώτα ποστ στο συγκεκριμένο topic) δεν θα πλήρωνε κανένα πρόστιμο. 

Σεβαστή η άποψή σου φίλε, το ποσό όντως είναι πολύ υψηλό αλλά δεν ξέρω αν μπορεί να κάνει κάτι καλύτερο από αυτό που του πρότειναν (έκπτωση και δόσεις). Σε αυτό που δε συμφωνώ είναι ότι το ίντερνετ και ακόμα περισσότερο το mobile ίντερνετ είναι κοινωνικό αγαθό! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχει σημασία αν συμφωνείς ή διαφωνείς δεν ειναι δική μου άποψη απλά ειναι... σμιλεύει τον κόσμο το ίντερνετ τον έχει αλλάξει και κακά τα ψέματα δεν μπορείς πια να ζήσεις ομαλά σε μια κοινωνία χωρίς ιντερνετ 

πιο συγκεκριμένα όσο πιο ανεπτυγμένη η κοινωνία τόσο πιο απαραίτητο το ιντερνέτ οι Αμερικάνοι νομίζω πως ψηφίζουν και μέσω ιντερνετ.(ή χρησιμοποιούν τον ιντερνετ οργανικά στη ψηφοφορία) 


Σίγουρα αν τους πάει στα δικαστήρια θα δικαιωθεί (εγώ θα έγραφα γράμμα πρώτα στα κεντρικά του ΟΤΕ) 

και τέλος θα πρέπει και εμεις σαν καταναλωτές να κάνουμε κάτι να σταματήσει αυτό (όπως παλιότερα κάναμε για το αντίστοιχο στα κινητά που σου έβαζε -200 € την κάρτα επειδή είδες κυριολεκτικά ένα βιντεάκι στο youtube) ....

όχι ότι άλλαξε κάτι ουσιαστικό τουλάχιστον όμως απλά μηδενίζεται η κάρτα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά το κράτος θα έπρεπε να παρέχει σε όλους tablet και internet on the go, όχι να ξεπουλάει τα δημόσια αγαθά σε ιδιώτες που  μας χρεώνουν αυθαίρετα ότι γράφουν τα συμβόλαια που υπογράφουμε

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κράτος θα πρέπει να εξασφαλίζει το να μην μας γαμάνε στο ιντερνετ on the go kai on the fly kai on the mow...

όπως εξασφαλίζει να μην μας γαμάνε στο νερό... και δεν μπορεί κάποιος και να θέλει να μας το χρεώνει 1000€ για νερό που μπορούμε να πιούμε και να μπαναριστούμε και να ποτίσουμε μέσα σε ένα μηνα. (όχι τώρα ό άλλος που απλά θα έβλεπε μερικές σειρές στο ιντερνετ) 

όπως κάνει και με το ρεύμα όπως κάνει και με το φαγητό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

όπως κάνει και με το ρεύμα όπως κάνει και με το φαγητό. 

 

Ντάξει το ρεύμα ας το δεχτούμε (που βέβαια απορώ πως μπορείς να συγκρίνεις το ρεύμα με το mobile internet μου διαφεύγει εντελώς όμως, αλλά οκ), τη σύνδεση με το φαγητό δεν την νιώθω όμως.

 

Δεν το χρεώνει ο καθένας όσο θέλει το -φαγώσιμο- προϊόν που παράγει/πουλάει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άλλο τα προϊόντα μιλάμε για την πρώτη ύλη (κατά το: άλλο το πόσο θα κάνει κάτι που θα πάρεις στο ebay ή η συνδρομή σου στο netflix και άλλο πόσο κάνει η παροχή πρόσβασης internet) ρώτα αν μπορεί ο αγρότης να πουλήσει όσο γουστάρει την ντομάτα ή τα πρόβατα του ο κτηνοτρόφος... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Colonel νιώσε, δεν μας χρεώνει 1000€ την κανονική χρήση του νερού, ρεύματος, internet κ.τ.λ. Την υπερκατανάλωση χρέωσε 1000€ ευρώ. Και αν αφήσω όλες τις βρύσες να τρέχουν και φύγω διακοπές 1000€ θα έρθει το νερό το ίδιο και το ρεύμα..

Εκτός και αν είναι και κοινωνικό αγαθό το κατέβασμα torrents από το internet. :rolleyes:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

άλλο τα προϊόντα μιλάμε για την πρώτη ύλη (κατά το: άλλο το πόσο θα κάνει κάτι που θα πάρεις στο ebay ή η συνδρομή σου στο netflix και άλλο πόσο κάνει η παροχή πρόσβασης internet) ρώτα αν μπορεί ο αγρότης να πουλήσει όσο γουστάρει την ντομάτα ή τα πρόβατα του ο κτηνοτρόφος... 

 

Με μπερδεύεις τώρα, από ένα προϊόν πολυτελείας όπως είναι το mobile internet (δεν μιλάμε γενικώς κι αορίστως για internet, μιλάμε για την mobile μορφή του) κινείς το ρου της κουβέντας στις ...τομάτες;

 

Πραγματικά, μένω έκπληκτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Colonel νιώσε, δεν μας χρεώνει 1000€ την κανονική χρήση του νερού, ρεύματος, internet κ.τ.λ. Την υπερκατανάλωση χρέωσε 1000€ ευρώ. Και αν αφήσω όλες τις βρύσες να τρέχουν και φύγω διακοπές 1000€ θα έρθει το νερό το ίδιο και το ρεύμα..

Εκτός και αν είναι και κοινωνικό αγαθό το κατέβασμα torrents από το internet. :rolleyes:

εσύ νιώσε ξέρεις τι ειναι 1000€; κάποιοι δουλεύουν 3 μήνες για να τα βγάλουν

 

ξέρεις πόσο μου βγαίνει εμένα VDSL 50 ? 35€ (φοιτητικό οτε) ξέρεις πόσα τέρα μπορώ να κατεβάσω με  35€ μέσα σε ένα μήνα;

ξέρεις ότι αυτός δεν έκανε ούτε το 1/1000 σίγουρα απο το download που κάνω εγώ (και πληρώνω 35€) και του ζητάνε 1000€ για μια σύνδεση που άντε να κατέβαζε με 5 Μbps ...

 

Αυτό το ένιωσες; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...