Προς το περιεχόμενο

Λογαριασμός internet on the go με σύνδεση 1000 ευρώ τι να κάνω;


Demon13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν παίζουν τέτοιες χρεώσεις θα πρέπει να υπάρχει αυτόματο κλείδωμα και ενημέρωση του καταναλωτή. Βλακεία, ξεβλακεία του καταναλωτή, δε μπορείς να χρεώνεις χιλιάρικα έτσι για την πλάκα. Δηλαδή αν συνέχιζε λίγες μέρες ακόμα θα του έπαιρναν και το σπίτι;

Επεξ/σία από Miracle Worker
  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 264
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Και μετά κάποιος άλλος θα άνοιγε ένα θέμα με τίτλο "πάροχος σπάει τα νεύρα με ενοχλητικά κλειδώματα του λογαρισμού και συνεχείς ενημερώσεις"

Και βέβαια μέσα στο θέμα θα μας εξηγούσε το δράμα του ότι αυτός έχει συμβόλαιο και κάθε λίγο και λιγάκι του κλειδώνουν την σύνδεση και τον ζαλίζουν με ενημερώσεις.

Και θα τέλειωνε το ποστάρισμά του (στο οποίο θα εύρισκε σίγουρα συμπαραστάτες)

"Αμάν ρε παιδιά τι μου λέτε κάθε λίγο ότι έχω υπέρβαση στα Gb; Το ξέρω; Χαζός είμαι; Ή δεν ξέρω τι συμβόλαιο έκανα ή τι downloading κάνω;"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί, αλλά εδώ μιλάμε για σημαντικό θέμα προστασίας του καταναλωτή και του κοινωνικού συνόλου. Τέτοιες χρεώσεις μπορεί να καταστρέψουν ζωές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί, αλλά εδώ μιλάμε για σημαντικό θέμα προστασίας του καταναλωτή και του κοινωνικού συνόλου. Τέτοιες χρεώσεις μπορεί να καταστρέψουν ζωές.

 

Και η βλακεία ή η απροσεξία επίσης.

Σκέφτηκες ποτέ ότι αυτός που είναι τόσος απρόσεκτος, αν δεν πέσει σε αυτή την "παγίδα" (που προσωπικά σε καμιά περίπτωση δεν το θεωρώ παγίδα) θα πέσει στην επόμενη.

Το επόμενο θέμα που θα ανοίξει θα είναι για να μας πει πως θα πάρει τα χρήματα για ένα κινητό που πούλησε στη...Νιγηρία ή γιατί δεν του ήρθε το tablet που αγόρασε ενώ αυτός έκανε κατάθεση στο λογαριασμό ενός αγνώστου.

Και καταλήγω

Βλακεία ή στην καλύτερη περίπτωση, απροσεξία. Και στις δύο περιπτώσεις το σφάλμα είναι του ατόμου.

 

ΥΓ για να μην αρχίσω και συζήτηση ότι αυτός που τον "έκλεψε" η εταιρία, στην πράξη έγινε κατά την διάρκεια που και αυτός έκλεβε κόσμο και κοσμάκη

(δεν υπάρχουν ιδιαίτερα πολλά νόμιμα torrents για download)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μετά κάποιος άλλος θα άνοιγε ένα θέμα με τίτλο "πάροχος σπάει τα νεύρα με ενοχλητικά κλειδώματα του λογαρισμού και συνεχείς ενημερώσεις"

Και βέβαια μέσα στο θέμα θα μας εξηγούσε το δράμα του ότι αυτός έχει συμβόλαιο και κάθε λίγο και λιγάκι του κλειδώνουν την σύνδεση και τον ζαλίζουν με ενημερώσεις.

Και θα τέλειωνε το ποστάρισμά του (στο οποίο θα εύρισκε σίγουρα συμπαραστάτες)

"Αμάν ρε παιδιά τι μου λέτε κάθε λίγο ότι έχω υπέρβαση στα Gb; Το ξέρω; Χαζός είμαι; Ή δεν ξέρω τι συμβόλαιο έκανα ή τι downloading κάνω;"

μη βλεπετε ασπρο και μαυρο για να τρολλαρετε.

Στελνεις μηνυμα οτι εφτασες τα 10gb και κλειδωνεις τη ροη δεδομενων. Ενημερωνεις στο μηνυμα πχ οτι μπορεις να ξεκλειδωσεις τη ροη με ενα τηλεφωνο ή ενα sms σε ενα νουμερο αλλα με αυξημενη χρεωση. Στο φεγγαρι πηγαμε. Δε θα κολλησουμε σε 2 γραμμες κωδικα που λογικα θα ειναι αυτη η δικλειδα ασφαλειας.

Και με arduino στο κανω...

 

Μερικοι εδω μεσα μου φαινεται θα στεναχωρηθουν αν το παιδι παρει μια εκπτωση εστω λογω βλακειας ή αγνοιας. 

 

Η cosmote εβαλε δικλειδα ασφαλειας στο 3G ιντερνετ και οταν συνδεθεις καταλαθως σε χρεωνει παγια 1 ευρω για το επομενο 24ωρο. Αυτο γιατι πολλες φορες παταμε καταλαθως καποιο κουμπι και για να μην γραψουμε μερικες χιλιαδες ευρω σε χρεωνει 1 ευρω για καμποσα MB και μετα σου ριχνει την ταχυτητα σχεδον σε μερικα kb/h. Πολλοι διαμαρτυρηθηκαν για αυτο το ευρω. Ναι σου τρωει το ευρω αλλα δε καταλαβαινουν οτι αν χρεωνοντουσαν ελευθερα βασει τιμολογιου θα πληρωναν μερικες εκατονταδες

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο εξωτερικό έτσι είναι, κλειδώνει. Έχει βάλει νόμους το κράτος.

 

Εδώ στην Ελλάδα κλειδώνει στο 1.000ρικο. Τόσο πάει το μαλί. Επίτηδες το έχουν κάνει για να κλέβουν τους άσχετους.

 

Ενημέρωσε ο πωλητής για αυτή την κατάσταση; Ούτε και αυτό.

 

Σας εξήγησα οτι είναι άσχετος ο φίλος μου, τι άλλο θέλετε να σας πω; Τορρεντ κατεβάζει και η κουτσή Μαρια σιγα της γνώσεις. Ουτε ήξερε οτι δεν θα κλειδώσει, 10GB ζήτησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

............Μερικοι εδω μεσα μου φαινεται θα στεναχωρηθουν αν το παιδι παρει μια εκπτωση εστω λογω βλακειας ή αγνοιας. 

 

Πιθανόν

Όπως και μερικοί φαίνεται το έχουν σε κακό να πληρώνουν τα λάθη τους (εσκεμένα ή μη).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας εξήγησα οτι είναι άσχετος ο φίλος μου, τι άλλο θέλετε να σας πω; Τορρεντ κατεβάζει και η κουτσή Μαρια σιγα της γνώσεις. Ουτε ήξερε οτι δεν θα κλειδώσει, 10GB ζήτησε.

ε και τα 10 gb τι σημαινουν??και βασικα οχι ο ασχετος δεν ξερει ουτε τορρεντς να κατεβασει.οταν το πήρε γιατι δεν ρώτησε τι θ γινει σε περιπτωση που περασει το οριο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η cosmote εβαλε δικλειδα ασφαλειας στο 3G ιντερνετ και οταν συνδεθεις καταλαθως σε χρεωνει παγια 1 ευρω για το επομενο 24ωρο. Αυτο γιατι πολλες φορες παταμε καταλαθως καποιο κουμπι και για να μην γραψουμε μερικες χιλιαδες ευρω σε χρεωνει 1 ευρω για καμποσα MB και μετα σου ριχνει την ταχυτητα σχεδον σε μερικα kb/h. Πολλοι διαμαρτυρηθηκαν για αυτο το ευρω. Ναι σου τρωει το ευρω αλλα δε καταλαβαινουν οτι αν χρεωνοντουσαν ελευθερα βασει τιμολογιου θα πληρωναν μερικες εκατονταδες

Ναι; Για πες μου πόσο θα πλήρωνα για να ανοίξω τα δεδομένα μόνο για το aGPS ή για να μπω ξέρω γω σε κάνα 0.facebook.com ή για να στείλω ένα ΜΜΣ (που παλιά άνοιγαν τα δεδομένα αυτόματα για το ΜΜΣ ενώ τώρα όχι άρα μόλις τα ανοίξεις θα σου φάει το 1 ευρώ για κάποια άλλη εφαρμογή που θα στείλει μισο byte) Μη λες ότι να 'ναι, σκέψου πρώτα. 

Εσύ που θα έκανες με arduino τις δυο γραμμές κώδικα για το ξεκλείδωμα γιατί δε σκέφτεσαι πως θα ήταν πιο λογικό να είναι προαιρετική αυτή η υπηρεσία; Γιατί ως υπηρεσία μας το λέγανε και το παρουσιάζανε λες και ανακάλυψαν τον τροχό, αλλά έλα όμως που δεν έχουν κανένα δικαίωμα να σου ενεργοποιούν κάποια υπηρεσία χωρίς την αποδοχή σου στους όρους χρήσης. (αλήθεια τι κάναμε εμείς για αυτό; Τίποτα απολύτως)

Το όλο θέμα με αυτό το 1 ευρώ είναι για το συμφέρον της εταιρίας και όχι για την προστασία του πελάτη. Όταν οι πελάτες χρεωνόντουσαν αβέρτα πηγαίνανε και κόβανε εντελώς το ίντερνετ στη γραμμή τους. Τώρα κάποιοι δε συνειδητοποιούν καν ότι υπάρχει χρέωση. Άρα η εταιρία είναι κερδισμένη που αντί να κόψουν το ίντερνετ, οι περισσότεροι χρεώνονται 1 ευρώ καθημερινά πίσω από την πλάτη τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Στο εξωτερικό έτσι είναι, κλειδώνει. Έχει βάλει νόμους το κράτος.

 

Εδώ στην Ελλάδα κλειδώνει στο 1.000ρικο. Τόσο πάει το μαλί. Επίτηδες το έχουν κάνει για να κλέβουν τους άσχετους.

 

Ενημέρωσε ο πωλητής για αυτή την κατάσταση; Ούτε και αυτό.

 

Σας εξήγησα οτι είναι άσχετος ο φίλος μου, τι άλλο θέλετε να σας πω; Τορρεντ κατεβάζει και η κουτσή Μαρια σιγα της γνώσεις. Ουτε ήξερε οτι δεν θα κλειδώσει, 10GB ζήτησε.

 

Torrents κατεβάζει και η κουτσή Μαρία, αλλά για να καταλάβεις τι σημαίνει «όριο 10 GB» θέλει πτυχίο Πληροφορικής, μάλλον.

 

Κατά τ' άλλα στο site της cosmote γράφει με παχιά παχιά γράμμα τη χρέωση μετά τα δωρεάν MB. Θεωρώ απίθανο να μην τον ενημέρωσε ο πωλητής για το πόσο θα είναι η χρέωση μετά τα δωρεάν MB και ο φίλος σου το πέρασε στο ντούκου.

 

-----

 

Και κάτι άλλο, η cosmote σε ενημερώνει με sms πλέον όταν φτάνεις στο 80% του δωρεάν χρόνου ομιλίας, δωρεάν MB κλπ. Ακόμα και ο άσχετος προστατεύεται. Εκτός κι αν είναι τόσο άσχετος κανείς που δεν ξέρει να διαβάζει και sms (γιατί θα το ακούσουμε σε λίγο και αυτό εδώ μέσα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Torrents κατεβάζει και η κουτσή Μαρία, αλλά για να καταλάβεις τι σημαίνει «όριο 10 GB» θέλει πτυχίο Πληροφορικής, μάλλον.

 

Κατά τ' άλλα στο site της cosmote γράφει με παχιά παχιά γράμμα τη χρέωση μετά τα δωρεάν MB. Θεωρώ απίθανο να μην τον ενημέρωσε ο πωλητής για το πόσο θα είναι η χρέωση μετά τα δωρεάν MB και ο φίλος σου το πέρασε στο ντούκου.

Εγω που ειχα ρωτήσει μου ειχαν πει πως κοβεται να μη χρεωθεις. Βεβαια δε τους πιστεψα αλλα αλλοι σιγουρα τα πιστευουν .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εγω που ειχα ρωτήσει μου ειχαν πει πως κοβεται να μη χρεωθεις. Βεβαια δε τους πιστεψα αλλα αλλοι σιγουρα τα πιστευουν .

 

Εγώ πρώτη φορά το ακούω αυτό πάντως. Δεν ισχύει, τουλάχιστον όχι by default. Και για του λόγου το αληθές:

 

http://www.cosmote.gr/cosmoportal/page/HCP/xml/Personal__contractplans__cosmote-internet-Any-Way-10GB/section/IOTG_Plans_Prs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι άλλο, η cosmote σε ενημερώνει με sms πλέον όταν φτάνεις στο 80% του δωρεάν χρόνου ομιλίας, δωρεάν MB κλπ. Ακόμα και ο άσχετος προστατεύεται. Εκτός κι αν είναι τόσο άσχετος κανείς που δεν ξέρει να διαβάζει και sms (γιατί θα το ακούσουμε σε λίγο και αυτό εδώ μέσα).

Κι άμα σου στείλουν SMS στη σύνδεση του ιντερνετ on the go? Άντε να το δεις μέσα από τον  υπολογιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πρώτη φορά το ακούω αυτό πάντως. Δεν ισχύει, τουλάχιστον όχι by default. Και για του λόγου το αληθές:

 

http://www.cosmote.gr/cosmoportal/page/HCP/xml/Personal__contractplans__cosmote-internet-Any-Way-10GB/section/IOTG_Plans_Prs

Δηλαδή έχουν 30 € τα πρώτα 10 Gb και μετά πάει 30 € το 1 Gb;;;

Απο οτι ειδα στην σελιδα της cosmote το κοστος ειναι 0.0307 €/Mb . Τα 1000 € αντιστοιχουν περιπου σε 32Gb.Εχει κανει οντως αυτην την χρηση ;

32 Gb μετά τα πρώτα 10 Gb, 42 σύνολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...