Προς το περιεχόμενο

Λογαριασμός internet on the go με σύνδεση 1000 ευρώ τι να κάνω;


Demon13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 264
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Για να βρει λύση θα μιλήσει με την cosmote. Εδώ μέσα δεν πρόκειται να γίνει τίποτα. Ας τους παρακαλέσει για κάποια έκπτωση και για διακανονισμό.

 

Από τη μια είναι άσχετος... από την άλλη κατεβάζει 40GB torrent? 

Δεν διάβασε τις οδηγίες χρήσης προτού το χρησιμοποιήσει; Τόση εμπιστοσύνη είχε στην αυθαίρετη λογική "μάλλον θα κλειδώνει" και στην μεγαλοψυχία της cosmote?

Τηλέφωνο δεν έχει χρησιμοποιήσει ποτέ; Αν μιλούσε π.χ 30 ώρες στο εξωτερικό τι θα έλεγε; Δεν ήξερε πως δουλεύουν τα τηλέφωνα;

 

Κατά τ'άλλα συμφωνώ στο ότι θα έπρεπε να υπάρχει κάποιο όριο ή ειδοποίηση.Τα 1000 ευρώ είναι υπερβολικό ποσό.

 

Εσύ που ως φίλος του πρότεινες αυτό το πρόγραμμα... γιατί δεν τον ενημέρωσες;  Προσωπικά αυτό θα ήταν το πρώτο που θα του έλεγα! Προσοχή στα όρια... και όχι downloading μόνο απλό σερφάρισμα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα καλά 40gb; Και άντε, πες νόμιζε οτι του το κόβουνε. Αφού δεν του το κόψανε δεν αναρωτήθηκε πώς σκατά κατεβάζει; Μάλλον θα είπε "πώπω τι μάγκας που είμαι, έπιασα κότσο τη cosmote και κατεβάζω τζάμπα".

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίποτα δεν τους είπε ο πωλητής, άντε να είπε καμια προηδοποίηση του κώλου.

2. Δεν ξέρει να χρησιμοποιεί αυτά τα εργαλεία, όσο εύκολο αν σου φαίνεται. Να συνδέεται ξέρει μόνο.

 

Και γιατί να τα χρησιμοποιήσει; Ήξερε οτι υπάρχει τέτοιος κίνδυνος τον ενημέρωσε κανείς οτι μπορεί να έρθει 1.000 ευρώ αν δεν προσέξει;

 

Σε άλλες χώρες δεν επιτρέπονται αυτά, κλειδώνει. Στην Ελλάδα μαλάκες είναι να το κλειδώσουν; Αφήστε το ανοιχτό να πληρώσουν τα κοροϊδα.

 

Με 1000 ευρώ δεν πήγαινε να βάλει κανονικό τηλέφωνο και να του μηνούν και 800 μετά απο 1 χρόνο...

 

ΓΙΑΤΙ Τρολάρετε όλοι; ΛΥΣΗ ψαχνω όχι κριτική.

Και αυτό τον δικαιολογεί? Αν εγώ είμαι άσχετος από αυτοκίνητα και με το που βγάλω το καινούργιο μου από την αντιπροσωπία με κόφτες μου μείνει στο χέρι θα πρέπει να τους ζητήσω τα ρέστα γιατί δε με προειδοποίησαν περί σωστής λειτουργίας του? Δε στέκουν αυτά που λες περί ασχετοσύνης. Το μόνο που μπορεί να κάνει ο φίλος σου είναι ναι μεν να τους την πει που δεν βάλαν όριο ή δεν ενημέρωσαν και από κει και πέρα να κάνει έναν διακανονισμό ώστε να του μειώσουν το ποσό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά γίναμε τελείως αμερικανάκια όπου για ότι δεν μας αρέσει φταίει κάποιος άλλος (τον οποίο ενίοτε πρεπει να μηνύσουμε) και όχι η στραβομάρα ή η απροσεξία μας

 

Μπα τωρα δε θέλουμε να γινουμε "πολιτισμένοι" σαν τους Αμερικάνους??

Γιατι δηλαδη? Γιατι να μη μπω μέσα στον κάθε "Γερμανο" που με κορόιδεψε εκμεταλλευόμενος την μειωμένη αντιλιπτική μου ικανότητα, να σκοντάψω σε ένα σκαμνί και να ζητάω αποζημίωση χιλιάδων ευρώ, όπου το δικαστήριο θα με δικαιώνει???

 

ΠΟΥΛΑΚΙΑ μου. Αμα θέλετε να είμαστε Αμερικάνοι, Ευρωπαίοι κτλ κτλ, θα ειμαστε σε όλα...όχι όπου βολεύει :P

(hari no offence...απλά ακούμε συνέχεια για τα στραβά και τα ανάποδα των Ελλήνων και δε κοιτάμε καν τι γίνεται έξω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσύ τρολάρεις όχι οι άλλοι αν θες να βοηθήσεις δώστου 500€ πες του να βάλει άλλα τόσα και αντε να το πληρώσεται.

αν του κανει η μειωση κοσμοτε και μπει και στο γραψει παιζει και να βαλεις τα κλαματα απο τη στεναχωρια σου

 

θα συμβουλευα τον φιλο topic starter επειδη εδω μεσα δε θα βγαλει ακρη να κανει οτι του εχουμε πει καπιοι προσπαθουμε να βοηθησουμε εκτος απο το να κρινουμε (2-3 ατομα) και αν δε βγαλει ακρη αυτα εχει η ζωη δυστυχως. Ζητα και απο ενα διαχειριστη να το κλειδωσει γιατι το διαβαζει και κοσμος αμαρτια ειναι αν και δε φταις. Αν μερικοι εχουν προβλημα που καπιοι θελουμε να βοηθησουμε εκτος απο το να κρινουμε καλο θα ηταν να κρατησουν μεσα  τους τα οποια κομπεξ τους βγαινουν.

 

Δε το παιζω τιποτα ανωτερο, αλλα το να κρινω την ανιδεοτητα του οποιοδηποτε ειναι το μονο ευκολο, το δύσκολο ειναι κοιταξω τη μουρη μου στον καθρεπτη.

Αυτα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

 

Το συγκεκριμένο περιστατικό το έπαθε φίλος πριν 2-3 μέρες. Με ρώτησε τι internet να βάλει για το εξοχικό του και του είπα internet on the go με μονάδες.

 

Σαν άσχετος που είναι δεν κατάλαβε και πήγε σε ένα κατάστημα cosmote και του δώσανε σύνδεση on the go με 10Gb όριο, χωρίς να του εξηγήσουν τίποτα. νόμιζε οτι θα κλειδώσει μόλις περάσουν τα 10gb.

 

Κλείδωσε και ήρθε λογαριασμός 1.000 ευρώ λόγο torrent μέσα σε λίγες μέρες.

 

Λοιπόν τι κάνει; Στρέφεται εναντίον του καταστήματος, της εταιρίας, το πληρώνει; Κάνει καταγγελία κάπου;

 

Ενταξει, σαν ασχετος που ειναι σε ρωτησε για να του πεις.

Λογικα εσενα η πρωτη ερωτηση σου επρεπε να ηταν "για τι χρηση το θες;".

Αν τον ρωτουσες και σου απαντουσε "για τορεντ, ταινιες, κλπ" δεν θα του πρότεινες  ουτε με μοναδες ουτε με οριο.

Θα του ελεγες να μην παει σε καμια περιπτωση σε ογκοχρεωση αρα οση ευθυνη εχει αυτος που δεν καταλαβε αλλη τοση εχεις κι εσυ που δεν του εξηγησες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν του κανει η μειωση κοσμοτε και μπει και στο γραψει παιζει και να βαλεις τα κλαματα απο τη στεναχωρια σου

 

 

Ζμπουτσαμ αν του κάνει η cosmote καλήτερη τιμή δεν θα βγούν από την δική μου τσέπη. Αλλά αν του κάνει θα έχω κάθε δικαίωμα να επικαλούμαι άγνοια και να μην πληρώνω με το έτσι θέλω. Και για να το πω πιο πολιτισμένα για τα φυτούλια του φορουμ. άγνοια νόμου δεν δικαιολογεί την παράβαση του είναι υποχρέωση του εκάστοτε πολίτη να ενημερώνεται και να γνωρίζει του νόμους. Το αυτό για όλα τα συμβόλαια που υπογράφουμε. Με αυτες τις μικροαπατεωνιές φτάσαμε να έχουμε 4σέλιδα συμβόλαια γιατί οι ελληνάρες θέλουν να μπορούν να εξαπατούν τον διπλανό τους νόμιμα.

 

Και να πω ότι έγραψε 1.5 φορά πάνω άντε 2 να πω του ξέφυγε αλλά 4 φορές πάνω δεν του ξέφυγε να τα πληρώσει και αν δεν έχει να πάει να σφουγγαρίζει τα γραφεία τους για κανά 2μηνο δωρεάν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει, σαν ασχετος που ειναι σε ρωτησε για να του πεις.

Λογικα εσενα η πρωτη ερωτηση σου επρεπε να ηταν "για τι χρηση το θες;".

Αν τον ρωτουσες και σου απαντουσε "για τορεντ, ταινιες, κλπ" δεν θα του πρότεινες  ουτε με μοναδες ουτε με οριο.

Θα του ελεγες να μην παει σε καμια περιπτωση σε ογκοχρεωση αρα οση ευθυνη εχει αυτος που δεν καταλαβε αλλη τοση εχεις κι εσυ που δεν του εξηγησες.

Φαντάσου πόση ευθύνη έχει ο πωλητής, που δεν τον ενημέρωσε και του το πούλησε κιόλας. Εγώ δεν του είπα να πάρει με σύνδεση.

 

Αφού δεν φταίει η εταιρεία, ας το αφήσουν και τελείως ξεκλείδωτο να φτάνει και τα 20.000 ευρώ, σιγά ογκοχρέωση, θα το γράφει καπου και το συμβόλαιο με ψιλα γραμματάκια. Να σου παίρνουν και το σπίτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιος θελει πραγματικα να βοηθησει, να κανει donation.

Πρακτικά πραγματα!

 

Επισης να ανοιχθει ενας λογαριασμος στην τραπεζα για την οικονομικη ενισχυση των αδυναμων καταναλωτων που πεφτουν θυματα των υπουλων πολυεθνικων εταιριων, οι οποιες μονο σκοπο εχουν το κερδος.

 

Και τελειωνω με ενα αίνιγμα:

Ποσοι ασχετοι χρειαζονται για να αγοραστει/εγκατασταθει/διαχειριστει... ενα στικακι Cosmote Internet On The Go?

 

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού δεν φταίει η εταιρεία, ας το αφήσουν και τελείως ξεκλείδωτο να φτάνει και τα 20.000 ευρώ, σιγά ογκοχρέωση, θα το γράφει καπου και το συμβόλαιο με ψιλα γραμματάκια. Να σου παίρνουν και το σπίτι...

 

1) το ότι δεν σου επιτρέπει να ξοδέψεις πάνω από ένα ποσό είναι υπηρεσία της εταιρίας αν αρχίσουμε να χρησιμοποιούμε και τις παρεχόμενες υπηρεσίες σαν όπλο κατά της εταιρίας δεν θα φταίει η εκάστοτε cosmote να σας χρεώνει μέχρι και το τηλέφωνο στις γραμμές υποστήριξης ασχέτως αν είστε σε αναμονή το 90% του χρόνου που πληρώνετε.

2) αυτό με τα ψιλά γραμματάκια στα συμβόλαια το ακούω όλη μου την ζωή ακόμα να μάθουμε ότι πρώτα διαβάζουμε τα ψιλά γραμματάκια και μετά τους όρους του συμβολαίου; Στο κάτω κάτω πόσο χρονών είναι ο παθόν; Αν είναι σε ηλικία που δεν του επιτρέπει να διαβάζει τα ψιλά γράμματα τότε κακός τον αφήσατε να υπογράψει συμβόλαιο μόνος του αλλά είναι ένας καλός λόγος για παζάρι τα υπόλοιπα περι αγνοίας καλλίτερα να μείνουν στον πρόλογο της συζήτησης και μόνο για να δώσουν τον χαρακτήρα του φίλου (αθώος λόγο βλακείας που λένε και στις ελληνικές ταινίες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Demon13, φιλικά εννοείται, αλλά τον έκαψες τον άνθρωπο ρε συ....δεν είναι να τα προτείνεις σε άσχετους αυτά! Και πιστεύω ότι, ακόμα κι αν δε στο λέει, θα κατηγορεί και σένα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή οι εποχές είναι δύσκολες, αν πάει στην εταιρεία και παζαρέψει διακανονισμό, κάτι μπορεί να γίνει, ειδικά αν έχει να πληρώσει άμεσα. Από εκεί και πέρα, εφόσον κατέβαζε torrent, όπως είπαν κι άλλοι, ας προσέχει τι θα πει και πού θα πάει, μην βρει και κανένα μπελά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω οτι μπορεί ο οποιοσδήποτε εκεί μέσα να δει τι κατέβαζε. Χαλαρώστε.

αν θέλουν σίγουρα μπορούν, το θέμα είναι μάλλον δεν θα το ψάξουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...