Προς το περιεχόμενο

Απεχθές έγκλημα σε σκυλάκι στην εύβοια


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατι ρε συ fire ? κοιτα τον γκατζουκο τον μαυρουλη τι φαση εχει , σαν alien  ειναι !!

γεννησε μια γατουλα 4-5 μικρα εδω στην γειτονια και καθε βραδυ τα ταιζω ! ειναι πολυ φιλικα ,ερχονται και κωλοτριβονται στα ποδια σου ..  βεβαια ολο και καποιον ψυχασθενη θα τον ενοχλησει το ολο σκηνικο και πολυ φοβαμαι οτι θα πεσει καμμια φολα !

10532423_837327462986866_403318768197648

η Νταιζη σε  βραδινες γνωριμιες !!

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 550
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Eσυ φανταζομαι θα εισαι απο τους τυπους που κλοτσανε στο δρομο γατια και σκυλια και αν σου πουν τιποτα 

λες για κατσαριδες,γουρουνια και κοτες σαν δικαιολογια?

 

Η επεσα εξω?

 

 

Αφενός το εάν έπεσες έξω ή όχι δεν έχει και τόση σημασία (δεδομένου του σχολίου σου) και αφετέρου θα μπορούσα να σου πω τι ακριβώς τρέχει αλλά (πάλι δεδομένου του σχολίου σου) αμφιβάλω εάν θα το καταλάβαινες...

 

Ας έχει όμως... θα κάνω μία προσπάθεια ελπίζοντας σε θαύματα.

 

 

 

Διακηρύξεις σαν την προηγούμενη είναι τόσο ειρωνικές και εκτός πραγματικότητας όσο οι διαδηλώσεις του ΠΑΜΕ, οι εκδηλώσεις των Femen και διάφορα άλλα γραφικά (όπως οι πλούσιοι και εισοδηματίες συνδικαλιστές που λένε στους εργάτες να κάνουν απεργία). 

 

 

Λένε για δικαιώματα ζώων κάτω από ένα πρίσμα εντελώς ψεύτικο. Π.χ., υπάρχουν άνθρωποι (άρρωστοι κατά κοινή ομολογία) που ενώ συμπονούν ένα μικρό κατοικίδιο, εύχονται με περίσσια ευκολία θάνατο σε ανήλικα παιδιά. Οι ίδιοι είναι θερμοί υποστηρικτές της παραπάνω διακήρυξης, ως έκφραση συμπόνιας, ενώ από την άλλη δεν συμπονούν μικρά παιδιά. 

 

Διακηρύσσουν δικαιώματα ζώων όταν αυτοί τα κρατάνε φυλακισμένα σε 4ς τοίχους μόνο και μόνο για να γεμίζουν την άδεια τους ζωή που οι ίδιοι δεν έχουν τα cojones να την κάνουν καλύτερη (από συναισθηματικής άποψης). Είναι αυτοί που θα αγοράσουν κονσέρβα πολυτελείας για την γάτα τους αλλά δεν θα δώσουν σε κάποιον εάν το έχει ανάγκη. Οι ίδιοι που θα τρέξουν να βοηθήσουν ένα ανυπεράσπιστο σκυλί αλλά σε ανυπεράσπιστα και εξαθλιωμένα παιδιά θα ευχηθούν τον θάνατο. Αυτοί που θα λιώνουν σε ένα γυμναστήριο για να αποκτήσουν πιθανότητες προσέγγισης του άλλου φύλλου επειδή όταν ανοίξουν το στόμα τους πετάγονται βατράχια (επειδή εύκολα σπαταλάς τον χρόνο σου σηκώνοντας βάρη από το να προσπαθείς να καταλάβεις "μουτζούρες" σε άσπρο φόντο). Σαν τις γιαγιάδες που πριν ανοίξουν οι πόρτες του λεωφορείου κάνουν τον σταυρό τους και μόλις ανοίξουν μεταμορφώνονται σε Hunters και τρέχουν σαν τον Bolt να πάρουν την θέση, ρίχνοντας αγκωνιές με Strength και Dexterity modifier +30. 

 

Έτσι βλέπουμε πολλά τραγελαφικά. Από το να ντύνουν σκυλιά με πουλόβερ (άραγε αυτό δεν παραβιάζει κάτι από τα δικαιώματα των ζώων; ) μέχρι να θεωρούν πως βγάζοντας τον σκύλο έξω από το διαμέρισμα 2 και 3ς φορές την μέρα κάνανε καλύτερη την ζωή του επειδή τον γλιτώσανε από τον δρόμο. Επειδή πήρανε μεγαλύτερη γυάλα στο ψάρι τους είναι καλύτερα από το να γυρίζει στην θάλασσα επειδή η θάλασσα είναι μολυσμένη και μπορεί να πεθάνει. Και όλα αυτά μόνο όταν συμφέρει τους, κατά τα άλλα, φιλόζωους. 

 

 

Ένα από τα τραγελαφικά είναι και η παραπάνω διακήρυξη. Λέει για τα ζώα και τα υπολογίζει όλα το ίδιο λέγοντας διάφορα μεγάλα λόγια από τους ανθρώπους που περιγράφω παραπάνω. Οπότε, εφόσον όλα είναι ζώα και μιλάμε για διακήρυξη, τότε λογικό είναι να ισχύει και για όλα αυτά που συνήθως πάνε με την έκφραση "kill it with fire". 

 

 

Σαφώς και το έγκλημα στο σκυλί ήταν αρρωστημένο αλλά αυτό που βλέπουμε σε αυτό το thread με την πραγματικότητα απέχει τόσο όσο το έξω από το Δαφνί με το μέσα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Έτσι βλέπουμε πολλά τραγελαφικά. Από το να ντύνουν σκυλιά με πουλόβερ (άραγε αυτό δεν παραβιάζει κάτι από τα δικαιώματα των ζώων; )

εννοειται πως δεν διαβαζω μηνυμα σου και να με πληρωνεις 

απλα επεσε  το ματι μου μονο  πανω σε αυτο και γελαλασα χααχαχαχαχαχααχα ειλικρινα να εισαι καλα  ρε χαχαχαχαχαχαχα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή αγαπαμε ολα τα ζωα ή εχουμε τουλαχιστον την αξιοπρεπεια να παραδεχομαστε οτι αγαπαμε μονο οσα βρισκουμε χαριτωμενα.

 

 

Όπου, όσο και εάν το θες, δεν λέγεσαι ούτε είσαι φιλόζωος. Είσαι συμφεροντολόγος μέχρι αηδίας. Γιατί προσπαθείς να περάσεις ως ορθή μία κατάσταση για άλλες υπάρξεις που δεν συνάδει με τις φυσικές συνθήκες διαβίωσής τους μόνο και μόνο επειδή συναισθηματικά βολεύει εσένα. 

 

 

Εκτός και εάν το να φυλακίζεις και να εμπορεύεσαι ορισμένα ζώα για να νιώθεις εσύ καλύτερα είναι ο νέος ορισμός της "φιλοζωίας". Ή, εκτός και εάν το διαμέρισμα (ακόμα και το ευρύχωρο) είναι η φυσική κατάσταση διαβίωσης του σκύλου, του καναρινιού, της γάτας κτλ. 

 

Ή, εκτός και εάν κανείς πιστεύει ότι οι κατσαρίδες, οι σαρανταποδαρούσες και οι μύγες δεν έχουν θέση στην ζωή του ανθρώπου και δη του ανθρώπου της πόλης... τότε θα του πρότεινα να διαβάσει λίγο και θα εκπλαγεί με το τι κάνουν αυτά τα ζώα. Για να μην αναφέρω για τις σφήγκες (τρομερά και δυνατά ζώα με πολλές δυνατότητες). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοειται πως δεν διαβαζω μηνυμα σου και να με πληρωνεις 

απλα επεσε  το ματι μου μονο  πανω σε αυτο και γελαλασα χααχαχαχαχαχααχα ειλικρινα να εισαι καλα  ρε χαχαχαχαχαχαχα

 

Εννοείται πως εάν είχα λεφτά για πέταμα θα έδινα σε τσίρκο παρά σε εσένα... ούτε για αυτό δεν σε πληρώνω. 

 

και μην ξεφευγεις .. σου χουν κανει καποιες ερωτησεις και  δεν απαντας  :)

 

 

Εδώ σε μπανάρουν εσένα που παραδέχθηκες ότι σου αρέσουν αγοράκια σε σχολική ηλικία και εύχεσαι να πεθάνουν μικρά ανήλικα παιδιά... το παραπάνω σε πείραξε; 

 

μια ευχη απο μενα μονο  , ο πιτσιρικας να πεθανει ευχομαι , αυτο μονο ..

 

 

Μην εχεις προβλημα ,εγω προσωπικα δεν συναναστρεφομαι με αγορακια της πρωτης γυμνασιου (νεα παιδια για σενα) !

Και πόσο, τελικά, τα λόγια μου είναι προφητικά όταν έλεγα πως κάποιοι κρίνουν με βάση τον εαυτό τους...

 

Στην φράση "νέα παιδιά", όπου "νέα" γιατί είναι νέα και παιδιά γιατί είναι παιδιά, έρχεται η απάντηση "αγοράκια της πρώτης γυμνασίου"...

 

"Αγοράκια" αντί για παιδιά και της πρώτης γυμνασίου αντί για "νέα". 

 

 

Ευτυχώς πως τέτοιες συμπεριφορές εκδηλώνονται και επεμβαίνουν οι αρχές....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφενός το εάν έπεσες έξω ή όχι δεν έχει και τόση σημασία (δεδομένου του σχολίου σου) και αφετέρου θα μπορούσα να σου πω τι ακριβώς τρέχει αλλά (πάλι δεδομένου του σχολίου σου) αμφιβάλω εάν θα το καταλάβαινες...

 

Ας έχει όμως... θα κάνω μία προσπάθεια ελπίζοντας σε θαύματα.

 

 

 

Διακηρύξεις σαν την προηγούμενη είναι τόσο ειρωνικές και εκτός πραγματικότητας όσο οι διαδηλώσεις του ΠΑΜΕ, οι εκδηλώσεις των Femen και διάφορα άλλα γραφικά (όπως οι πλούσιοι και εισοδηματίες συνδικαλιστές που λένε στους εργάτες να κάνουν απεργία). 

 

 

Λένε για δικαιώματα ζώων κάτω από ένα πρίσμα εντελώς ψεύτικο. Π.χ., υπάρχουν άνθρωποι (άρρωστοι κατά κοινή ομολογία) που ενώ συμπονούν ένα μικρό κατοικίδιο, εύχονται με περίσσια ευκολία θάνατο σε ανήλικα παιδιά. Οι ίδιοι είναι θερμοί υποστηρικτές της παραπάνω διακήρυξης, ως έκφραση συμπόνιας, ενώ από την άλλη δεν συμπονούν μικρά παιδιά. 

 

Διακηρύσσουν δικαιώματα ζώων όταν αυτοί τα κρατάνε φυλακισμένα σε 4ς τοίχους μόνο και μόνο για να γεμίζουν την άδεια τους ζωή που οι ίδιοι δεν έχουν τα cojones να την κάνουν καλύτερη (από συναισθηματικής άποψης). Είναι αυτοί που θα αγοράσουν κονσέρβα πολυτελείας για την γάτα τους αλλά δεν θα δώσουν σε κάποιον εάν το έχει ανάγκη. Οι ίδιοι που θα τρέξουν να βοηθήσουν ένα ανυπεράσπιστο σκυλί αλλά σε ανυπεράσπιστα και εξαθλιωμένα παιδιά θα ευχηθούν τον θάνατο. Αυτοί που θα λιώνουν σε ένα γυμναστήριο για να αποκτήσουν πιθανότητες προσέγγισης του άλλου φύλλου επειδή όταν ανοίξουν το στόμα τους πετάγονται βατράχια (επειδή εύκολα σπαταλάς τον χρόνο σου σηκώνοντας βάρη από το να προσπαθείς να καταλάβεις "μουτζούρες" σε άσπρο φόντο). Σαν τις γιαγιάδες που πριν ανοίξουν οι πόρτες του λεωφορείου κάνουν τον σταυρό τους και μόλις ανοίξουν μεταμορφώνονται σε Hunters και τρέχουν σαν τον Bolt να πάρουν την θέση, ρίχνοντας αγκωνιές με Strength και Dexterity modifier +30. 

 

Έτσι βλέπουμε πολλά τραγελαφικά. Από το να ντύνουν σκυλιά με πουλόβερ (άραγε αυτό δεν παραβιάζει κάτι από τα δικαιώματα των ζώων; ) μέχρι να θεωρούν πως βγάζοντας τον σκύλο έξω από το διαμέρισμα 2 και 3ς φορές την μέρα κάνανε καλύτερη την ζωή του επειδή τον γλιτώσανε από τον δρόμο. Επειδή πήρανε μεγαλύτερη γυάλα στο ψάρι τους είναι καλύτερα από το να γυρίζει στην θάλασσα επειδή η θάλασσα είναι μολυσμένη και μπορεί να πεθάνει. Και όλα αυτά μόνο όταν συμφέρει τους, κατά τα άλλα, φιλόζωους. 

 

 

Ένα από τα τραγελαφικά είναι και η παραπάνω διακήρυξη. Λέει για τα ζώα και τα υπολογίζει όλα το ίδιο λέγοντας διάφορα μεγάλα λόγια από τους ανθρώπους που περιγράφω παραπάνω. Οπότε, εφόσον όλα είναι ζώα και μιλάμε για διακήρυξη, τότε λογικό είναι να ισχύει και για όλα αυτά που συνήθως πάνε με την έκφραση "kill it with fire". 

 

 

Σαφώς και το έγκλημα στο σκυλί ήταν αρρωστημένο αλλά αυτό που βλέπουμε σε αυτό το thread με την πραγματικότητα απέχει τόσο όσο το έξω από το Δαφνί με το μέσα. 

 

Κάνεις κάτι το οποίο κάνω κι εγω πολύ συχνά όταν θέλω να κολλήσω τον άλλον στον τοίχο. Παίρνεις μια πολυ συγκεκριμένη περίσταση, και βήμα βήμα ξεζουμάρεις απο το περιστατικό, και οδηγείς την κουβέντα στην υπερβολική γενίκευση. Έτσι απο το δέντρο, κοιτάμε πια το δάσος, και ειναι πολύ πιο εύκολο να βγει λογική μια άποψη για κάτι γενικό, παρά για κατι ειδικό. Ωστόσο, σχεδόν καμία γενίκευση δεν είναι σωστή, και όταν ξαναεπαναφέρουμε το θέμα στην ειδική περίσταση, τότε δεν θα στέκει και τόσο πολύ η αρχική σου θέση.

 

Στο θέμα μας λοιπόν. Πιστεύεις πως το ότι εγώ σκοτώνω κουνούπια το καλοκαίρι, εκμηδενίζει τοσο πολύ όλα τα πιστεύω μου που δίνει σε κάποιον άλλον το δικαίωμα να καίει σκύλους? Αν όντως διαλέξω να σωσω μονο τα χαριτωμένα ζώα (αλλά όχι μόνο, και τα άγρια που ζουν μακρια απο τις πόλεις, και όλα όσα βρίσκονται στους ζωολογικούς, και τωρα που το σκέφτομαι θα ήταν πολυ πιο εύκολο να ονομάσω ποια ενδεχεται να σκοτώσω, απο το ποια με νοιάζει να ζήσουν), αυτο δινει το δικαίωμα σε κάποιον να κάνει και αυτός τις δικές του επιλογές, και να βάλει στην λιστα με τα επιρεπόμενα προς θάνατο εναν σκύλο πχ?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφενός το εάν έπεσες έξω ή όχι δεν έχει και τόση σημασία (δεδομένου του σχολίου σου) και αφετέρου θα μπορούσα να σου πω τι ακριβώς τρέχει αλλά (πάλι δεδομένου του σχολίου σου) αμφιβάλω εάν θα το καταλάβαινες...

 

Ας έχει όμως... θα κάνω μία προσπάθεια ελπίζοντας σε θαύματα.

 

 

 

Διακηρύξεις σαν την προηγούμενη είναι τόσο ειρωνικές και εκτός πραγματικότητας όσο οι διαδηλώσεις του ΠΑΜΕ, οι εκδηλώσεις των Femen και διάφορα άλλα γραφικά (όπως οι πλούσιοι και εισοδηματίες συνδικαλιστές που λένε στους εργάτες να κάνουν απεργία). 

 

 

Λένε για δικαιώματα ζώων κάτω από ένα πρίσμα εντελώς ψεύτικο. Π.χ., υπάρχουν άνθρωποι (άρρωστοι κατά κοινή ομολογία) που ενώ συμπονούν ένα μικρό κατοικίδιο, εύχονται με περίσσια ευκολία θάνατο σε ανήλικα παιδιά. Οι ίδιοι είναι θερμοί υποστηρικτές της παραπάνω διακήρυξης, ως έκφραση συμπόνιας, ενώ από την άλλη δεν συμπονούν μικρά παιδιά. 

 

Διακηρύσσουν δικαιώματα ζώων όταν αυτοί τα κρατάνε φυλακισμένα σε 4ς τοίχους μόνο και μόνο για να γεμίζουν την άδεια τους ζωή που οι ίδιοι δεν έχουν τα cojones να την κάνουν καλύτερη (από συναισθηματικής άποψης). Είναι αυτοί που θα αγοράσουν κονσέρβα πολυτελείας για την γάτα τους αλλά δεν θα δώσουν σε κάποιον εάν το έχει ανάγκη. Οι ίδιοι που θα τρέξουν να βοηθήσουν ένα ανυπεράσπιστο σκυλί αλλά σε ανυπεράσπιστα και εξαθλιωμένα παιδιά θα ευχηθούν τον θάνατο. Αυτοί που θα λιώνουν σε ένα γυμναστήριο για να αποκτήσουν πιθανότητες προσέγγισης του άλλου φύλλου επειδή όταν ανοίξουν το στόμα τους πετάγονται βατράχια (επειδή εύκολα σπαταλάς τον χρόνο σου σηκώνοντας βάρη από το να προσπαθείς να καταλάβεις "μουτζούρες" σε άσπρο φόντο). Σαν τις γιαγιάδες που πριν ανοίξουν οι πόρτες του λεωφορείου κάνουν τον σταυρό τους και μόλις ανοίξουν μεταμορφώνονται σε Hunters και τρέχουν σαν τον Bolt να πάρουν την θέση, ρίχνοντας αγκωνιές με Strength και Dexterity modifier +30. 

 

Έτσι βλέπουμε πολλά τραγελαφικά. Από το να ντύνουν σκυλιά με πουλόβερ (άραγε αυτό δεν παραβιάζει κάτι από τα δικαιώματα των ζώων; ) μέχρι να θεωρούν πως βγάζοντας τον σκύλο έξω από το διαμέρισμα 2 και 3ς φορές την μέρα κάνανε καλύτερη την ζωή του επειδή τον γλιτώσανε από τον δρόμο. Επειδή πήρανε μεγαλύτερη γυάλα στο ψάρι τους είναι καλύτερα από το να γυρίζει στην θάλασσα επειδή η θάλασσα είναι μολυσμένη και μπορεί να πεθάνει. Και όλα αυτά μόνο όταν συμφέρει τους, κατά τα άλλα, φιλόζωους. 

 

 

Ένα από τα τραγελαφικά είναι και η παραπάνω διακήρυξη. Λέει για τα ζώα και τα υπολογίζει όλα το ίδιο λέγοντας διάφορα μεγάλα λόγια από τους ανθρώπους που περιγράφω παραπάνω. Οπότε, εφόσον όλα είναι ζώα και μιλάμε για διακήρυξη, τότε λογικό είναι να ισχύει και για όλα αυτά που συνήθως πάνε με την έκφραση "kill it with fire". 

 

 

Σαφώς και το έγκλημα στο σκυλί ήταν αρρωστημένο αλλά αυτό που βλέπουμε σε αυτό το thread με την πραγματικότητα απέχει τόσο όσο το έξω από το Δαφνί με το μέσα. 

 

Για ολα αυτα εχεις ρωτησει τους σκυλους και σου απαντησαν?

 

Γιατι εγω βρηκα πεταμενο κουταβι 2 μηνων σε ενα χωραφι κοντα στο σπιτι μου οταν βγηκα μονος τη βολτα μου

χωρις να εχω θεμα με αδεια ζωη οπως λες.Μια χαρα ηταν η ζωη μου και τοτε.

 

Οταν το βρηκα λοιπον το μεγαλωσα και αυτη τη στιγμη ειναι 4 χρονων και οταν με βλεπει μεσα στα ματια του βλεπω 

ενα ευτυχισμενο ζωο που δε μπορει χωρις τα χαδια μου και το να παμε μαζι πλεον βολτες.

 

Αυτο φανταζομαι μπορει να ισχυει και με ιδιοκτητες γατων η κουνελιων η δε ξερω εγω τι αλλο.

 

Οσον αφορα αυτο το τραγικο που λετε καποιοι οτι κοιταμε τα ζωα και οχι τους ανθρωπους δε μπορω να καταλαβω απο που βγαζετε αυτο το συμπερασμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνεις κάτι το οποίο κάνω κι εγω πολύ συχνά όταν θέλω να κολλήσω τον άλλον στον τοίχο. Παίρνεις μια πολυ συγκεκριμένη περίσταση, και βήμα βήμα ξεζουμάρεις απο το περιστατικό, και οδηγείς την κουβέντα στην υπερβολική γενίκευση. Έτσι απο το δέντρο, κοιτάμε πια το δάσος, και ειναι πολύ πιο εύκολο να βγει λογική μια άποψη για κάτι γενικό, παρά για κατι ειδικό. Ωστόσο, σχεδόν καμία γενίκευση δεν είναι σωστή, και όταν ξαναεπαναφέρουμε το θέμα στην ειδική περίσταση, τότε δεν θα στέκει και τόσο πολύ η αρχική σου θέση.

 

Στο θέμα μας λοιπόν. Πιστεύεις πως το ότι εγώ σκοτώνω κουνούπια το καλοκαίρι, εκμηδενίζει τοσο πολύ όλα τα πιστεύω μου που δίνει σε κάποιον άλλον το δικαίωμα να καίει σκύλους? Αν όντως διαλέξω να σωσω μονο τα χαριτωμένα ζώα (αλλά όχι μόνο, και τα άγρια που ζουν μακρια απο τις πόλεις, και όλα όσα βρίσκονται στους ζωολογικούς, και τωρα που το σκέφτομαι θα ήταν πολυ πιο εύκολο να ονομάσω ποια ενδεχεται να σκοτώσω, απο το ποια με νοιάζει να ζήσουν), αυτο δινει το δικαίωμα σε κάποιον να κάνει και αυτός τις δικές του επιλογές, και να βάλει στην λιστα με τα επιρεπόμενα προς θάνατο εναν σκύλο πχ?

 

 

Κάνεις εσύ αυτό μου καταλογίζεις (εσφαλμένα) με τα κουνούπια. Ένα αυτό...

 

Δεύτερον, δεν ανέφερα πουθενά εγώ κουνούπια ούτε και σκότωμα άλλων ζώων... αυτό που είπα (το point μου με άλλα λόγια) είναι ότι το κίνητρο των περισσότερων φιλόζωων δεν είναι η συμπόνια και η αγάπη τους για τα ζώα αλλά το συμφέρον τους. Κάτι πολύ λογικό, αφού όλοι κάνουμε τα περισσότερα (εάν όχι όλα) πράγματα στην ζωή μας βάσει των συμφερόντων μας. Όμως, ας το παραδεχθούν και μην το παρουσιάζουν ως αγάπη για τα ζώα. 

 

 

Έτσι, θα ήθελα εσύ να μου εξηγήσεις πως γίνεται κάποιος από την μία να δηλώνει πως νοιάζεται για κάτι αλλά από την άλλη να του φέρεται με τρόπο που δεν αρμόζει σε αυτό και επίσης η συμπόνια και το "νοιάξιμο" να είναι επιλεκτικό μόνο σε συγκεκριμένες μορφές ζωής (που όλως περιέργως είναι αυτές που χρησιμοποιεί για το συμφέρον του). 

 

Δηλαδή, από την μία να δηλώνω πως αγαπάω και νοιάζομαι τις άλλες υπάρξεις αλλά από την άλλη να τις φυλακίζω επειδή τις νοιάζομαι και να εύχομαι τον θάνατο σε ανήλικα παιδιά. Από την μία να τρέχω το σκυλί στον κτηνίατρο συνέχεια (ή όποτε πρέπει τεσ'πα), να αγοράζω ακριβό φαγητό για το ζωντανό (και ας χρωστάω ή δεν μου περισσεύουν) και από την άλλη να μην νοιάζομαι για τον διπλανό μου.  (Δύο μέτρα και δύο σταθμά. Κανονικά, αυτό δεν θα ήταν πρόβλημα γιατί είναι λογικό να υπάρχουν πολλά μέτρα και πολλά σταθμά μιας και τίποτα δεν μοιάζει με το άλλο. Αλλά ας το παραδεχθούν οι "φιλόζωοι" ότι το κάνουν για δικό τους συμφέρον και όχι για "ανώτερο καλό σκοπό" ή "από ευγενικά αισθήματα" και όλα καλά. Και εγώ μαζί τους. )

 

Να βγάζω διακηρύξεις δικαιωμάτων για ζώα (γενικά και αορίστως) ενώ ο ίδιος απεχθάνομαι τα περισσότερα (ασχέτως εάν αυτά έχουν φοβερές ιδιότητες - ικανότητες). 

 

 

Εκτός και εάν θεωρείς πως το να έχω ένα σκύλο, γάτα ή ό,τι άλλο σε 4ς τοίχους δεν είναι φυλακή ή (όπως κάποιος έξυπνος πετάχτηκε και είπε... ) πως επειδή είναι οικόσιτα το διαμέρισμα δεν είναι φυλακή. 

 

Γιατί το αγρόκτημα, σπίτι στην επαρχία με κήπο, έπαυλη, βίλα και ό,τι άλλο έχει χώρο για σκύλο είναι "οίκος" αλλά και το διαμέρισμα είναι "οίκος". Επειδή λέγονται οικόσιτα σημαίνει πως το διαμέρισμα είναι "φυσικό χώρος"; Ή επειδή βγαίνει ο σκύλος 3ς, 4ς, 5 ή και 10 φορές έξω να κατουρήσει και να χέσει (και να μην το κάνει μέσα στο σπίτι) είναι "ελευθερία"; Ή επειδή του βάζω πουλόβερ είναι αγάπη; 

 

 

Έτσι, το να σκοτώνεις κουνούπια όχι. Δεν εκμηδενίζει τα πάντα, σαφώς και όχι. Όπως και δεν σου δίνει το δικαίωμα να κάνεις τέτοιες πράξεις σε κανένα ζωντανό (ούτε σε κατσαρίδα, ούτε και σε τζιτζίκια). Όμως, με το να εύχεσαι θάνατο σε ανήλικα παιδιά και το να μην σε νοιάζει το πραγματικό καλό των ζωντανών που υποτίθεται ότι νοιάζεσαι ενώ λες και "φωνάζεις" για τα φιλοζωικά σου αισθήματα σε κάνει, τουλάχιστον, υποκριτή και άθλιο. 

Οσον αφορα αυτο το τραγικο που λετε καποιοι οτι κοιταμε τα ζωα και οχι τους ανθρωπους δε μπορω να καταλαβω απο που βγαζετε αυτο το συμπερασμα.

 

μια ευχη απο μενα μονο  , ο πιτσιρικας να πεθανει ευχομαι , αυτο μονο ..

 

Ο πιτσιρικάς που ανάθεμα και εάν ξέρει τι είναι σχολείο, που έχει μεγαλώσει σε μία κοινωνία "πιο σκληρή πεθαίνεις", με μηδαμινές αξίες ζωής, με καταπάτηση ανθρωπίνων δικαιωμάτων, με με με με...

 

 

Επίσης, και ένας άνθρωπος εάν το μόνο που ξέρει είναι μία φυλακή, τότε όποιος τον βγάζει έξω για λίγο είναι για αυτόν θεός. Και θα τον περιμένει με κάτι βλέμματα... εντελώς σπαραξικάρδια. Όπως οι φυλακισμένοι την ώρα προαυλισμού τους.

 

Αλλά... τι; Να αφήσεις το κουτάβι να πεθάνει στον δρόμο; Φαντάζομαι όταν βλέπεις ταινίες εποχής, με τους πλούσιους αποικιοκράτες να παίρνουν φτωχούς μαύρους από την μιζέρια και να τους κάνουν υπηρέτες τους, είσαι με τους αποικιοκράτες... Γιατί η μόνη επιλογή είναι το να πάρεις την άλλη ύπαρξη και να την φυλακίσεις. Το να πας το ζωντανό σε μία επαρχία και να το αφήσεις δεν παίζει... το να πάρεις το ζωντανό και να το πας σε κάποιον με κήπο επίσης... Το να κάνεις "την καρδιά σου πέτρα" και να το αφήσεις επειδή δεν μπορείς να του προσφέρεις όσα πρέπει είναι βαρύ... άρα κοιτάς το συμφέρον σου (και όχι το ζωντανό) που είναι να μην πονέσεις επειδή άφησες το κουτάβι στο έλεός του.

 

 

Έλα ντε λοιπόν... από πού "βγάζουμε" αυτό το συμπέρασμα; Μάλλον από το φεγγάρι και τα άστρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός και εάν το να φυλακίζεις και να εμπορεύεσαι ορισμένα ζώα για να νιώθεις εσύ καλύτερα είναι ο νέος ορισμός της "φιλοζωίας". Ή, εκτός και εάν το διαμέρισμα (ακόμα και το ευρύχωρο) είναι η φυσική κατάσταση διαβίωσης του σκύλου, του καναρινιού, της γάτας κτλ. 

Αυτο σηκωνει μεγαλη κουβεντα η οποια θα ειχε καποια βαση αν τα ζωα μπορουσαν να μιλησουν τη γλωσσα μας. Προσωπικα πιστευω οτι οντως υπαρχουν ειδη που μεσα απο χιλιαδες χρονια εξελιξης διπλα στον ανθρωπο εχουν φτασει στο σημειο να εξαρτωνται σε μεγαλο βαθμο απο αυτον για να επιβιωσουν. Πχ καποιες φυλες σκυλων μπορουμε να τις φανταστουμε να ζουν μια χαρα σε αγελες στα δαση, καποιες αλλες παλι χλωμο, ακριβως γιατι δημιουργηθηκαν μεσα απο απειρες διασταυρωσεις ελεγχομενες απο ανθρωπους για να εξυπηρετουν καλυτερα ανθρωπινες αναγκες συντροφιας.

 

Γενικα υπαρχουν κατοικιδια που εισπρατουν μεγαλη αγαπη και φροντιδα και δεν θα ηθελαν να φυγουν απο το διαμερισμα, ενω αλλα ακομα και του ιδιου ειδους υποφερουν χωρις να το καταλαβαινουν οι ιδιοκτητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Timon σύντροφε μπορεις με λίγα λόγια να μας πεις τι ακριβώς σκεφτηκες όταν άκουσες την συγκεκριμένη είδηση , χωρίς να μπλεκεις κουνούπια , κατσαρίδες και σφηκες ? Γιατί να σου θυμισω ότι αυτό αποκλειστικά είναι το θεμα. Ότι έχεις γράψει έως τώρα είναι off topic.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...