Προς το περιεχόμενο

Απεχθές έγκλημα σε σκυλάκι στην εύβοια


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Κάνεις εσύ αυτό μου καταλογίζεις (εσφαλμένα) με τα κουνούπια. Ένα αυτό...

 

Δεύτερον, δεν ανέφερα πουθενά εγώ κουνούπια ούτε και σκότωμα άλλων ζώων... αυτό που είπα (το point μου με άλλα λόγια) είναι ότι το κίνητρο των περισσότερων φιλόζωων δεν είναι η συμπόνια και η αγάπη τους για τα ζώα αλλά το συμφέρον τους. Κάτι πολύ λογικό, αφού όλοι κάνουμε τα περισσότερα (εάν όχι όλα) πράγματα στην ζωή μας βάσει των συμφερόντων μας. Όμως, ας το παραδεχθούν και μην το παρουσιάζουν ως αγάπη για τα ζώα. 

 

 

Έτσι, θα ήθελα εσύ να μου εξηγήσεις πως γίνεται κάποιος από την μία να δηλώνει πως νοιάζεται για κάτι αλλά από την άλλη να του φέρεται με τρόπο που δεν αρμόζει σε αυτό και επίσης η συμπόνια και το "νοιάξιμο" να είναι επιλεκτικό μόνο σε συγκεκριμένες μορφές ζωής (που όλως περιέργως είναι αυτές που χρησιμοποιεί για το συμφέρον του). 

 

Δηλαδή, από την μία να δηλώνω πως αγαπάω και νοιάζομαι τις άλλες υπάρξεις αλλά από την άλλη να τις φυλακίζω επειδή τις νοιάζομαι και να εύχομαι τον θάνατο σε ανήλικα παιδιά. Από την μία να τρέχω το σκυλί στον κτηνίατρο συνέχεια (ή όποτε πρέπει τεσ'πα), να αγοράζω ακριβό φαγητό για το ζωντανό (και ας χρωστάω ή δεν μου περισσεύουν) και από την άλλη να μην νοιάζομαι για τον διπλανό μου.  (Δύο μέτρα και δύο σταθμά. Κανονικά, αυτό δεν θα ήταν πρόβλημα γιατί είναι λογικό να υπάρχουν πολλά μέτρα και πολλά σταθμά μιας και τίποτα δεν μοιάζει με το άλλο. Αλλά ας το παραδεχθούν οι "φιλόζωοι" ότι το κάνουν για δικό τους συμφέρον και όχι για "ανώτερο καλό σκοπό" ή "από ευγενικά αισθήματα" και όλα καλά. Και εγώ μαζί τους. )

 

Να βγάζω διακηρύξεις δικαιωμάτων για ζώα (γενικά και αορίστως) ενώ ο ίδιος απεχθάνομαι τα περισσότερα (ασχέτως εάν αυτά έχουν φοβερές ιδιότητες - ικανότητες). 

 

 

Εκτός και εάν θεωρείς πως το να έχω ένα σκύλο, γάτα ή ό,τι άλλο σε 4ς τοίχους δεν είναι φυλακή ή (όπως κάποιος έξυπνος πετάχτηκε και είπε... ) πως επειδή είναι οικόσιτα το διαμέρισμα δεν είναι φυλακή. 

 

Γιατί το αγρόκτημα, σπίτι στην επαρχία με κήπο, έπαυλη, βίλα και ό,τι άλλο έχει χώρο για σκύλο είναι "οίκος" αλλά και το διαμέρισμα είναι "οίκος". Επειδή λέγονται οικόσιτα σημαίνει πως το διαμέρισμα είναι "φυσικό χώρος"; Ή επειδή βγαίνει ο σκύλος 3ς, 4ς, 5 ή και 10 φορές έξω να κατουρήσει και να χέσει (και να μην το κάνει μέσα στο σπίτι) είναι "ελευθερία"; Ή επειδή του βάζω πουλόβερ είναι αγάπη; 

 

 

Έτσι, το να σκοτώνεις κουνούπια όχι. Δεν εκμηδενίζει τα πάντα, σαφώς και όχι. Όπως και δεν σου δίνει το δικαίωμα να κάνεις τέτοιες πράξεις σε κανένα ζωντανό (ούτε σε κατσαρίδα, ούτε και σε τζιτζίκια). Όμως, με το να εύχεσαι θάνατο σε ανήλικα παιδιά και το να μην σε νοιάζει το πραγματικό καλό των ζωντανών που υποτίθεται ότι νοιάζεσαι ενώ λες και "φωνάζεις" για τα φιλοζωικά σου αισθήματα σε κάνει, τουλάχιστον, υποκριτή και άθλιο. 

 

 

 

Ο πιτσιρικάς που ανάθεμα και εάν ξέρει τι είναι σχολείο, που έχει μεγαλώσει σε μία κοινωνία "πιο σκληρή πεθαίνεις", με μηδαμινές αξίες ζωής, με καταπάτηση ανθρωπίνων δικαιωμάτων, με με με με...

 

 

Επίσης, και ένας άνθρωπος εάν το μόνο που ξέρει είναι μία φυλακή, τότε όποιος τον βγάζει έξω για λίγο είναι για αυτόν θεός. Και θα τον περιμένει με κάτι βλέμματα... εντελώς σπαραξικάρδια. Όπως οι φυλακισμένοι την ώρα προαυλισμού τους.

 

Αλλά... τι; Να αφήσεις το κουτάβι να πεθάνει στον δρόμο; Φαντάζομαι όταν βλέπεις ταινίες εποχής, με τους πλούσιους αποικιοκράτες να παίρνουν φτωχούς μαύρους από την μιζέρια και να τους κάνουν υπηρέτες τους, είσαι με τους αποικιοκράτες... Γιατί η μόνη επιλογή είναι το να πάρεις την άλλη ύπαρξη και να την φυλακίσεις. Το να πας το ζωντανό σε μία επαρχία και να το αφήσεις δεν παίζει... το να πάρεις το ζωντανό και να το πας σε κάποιον με κήπο επίσης... Το να κάνεις "την καρδιά σου πέτρα" και να το αφήσεις επειδή δεν μπορείς να του προσφέρεις όσα πρέπει είναι βαρύ... άρα κοιτάς το συμφέρον σου (και όχι το ζωντανό) που είναι να μην πονέσεις επειδή άφησες το κουτάβι στο έλεός του.

 

 

Έλα ντε λοιπόν... από πού "βγάζουμε" αυτό το συμπέρασμα; Μάλλον από το φεγγάρι και τα άστρα.

 

Εγώ που έχω το σκύλο στο χωριό με 3 στρέμματα οικόπεδο να τρέχει ανήκω στην παραπάνω κατηγορία;Εγώ που δεν του φοράω πουλοβεράκια ανήκω σε αυτούς που δεν έχουν να κάνουν κάτι στην ζωή τους και μάλιστα από τη στιγμή που είμαι παντρεμένος με μία υπέροχη γυναίκα και δύο παιδάκια;Επειδή δεν αφήνω τον σκύλο μου να τρέξει ελεύθερος όπως στην φύση παρά μόνο εντός του οικοπέδου(για να μην δαγκώσει κανένα παιδάκι στο χωριό μία στο εκατομμύριο γιατί είναι πολύ ήσυχος και φιλικός)είμαι υποκριτής;Επειδή ούτε τα φίδια με πειράζουν αν δω κανένα μέσα στο σπίτι καθότι χωριό γαρ να το αφήσω να τσιμπήσει τα παιδιά μου επειδή εσύ νομίζεις ότι το υποτιμώ γιατί δεν είναι χαριτωμένο;Αν το δω στο δρόμο για το χωράφι θα το αφήσω να πάει στην ευχή του Θεού εκτός και αν το έχω άθελα μου αιφνιδιάσει και κινηθεί να με τσιμπήσει αν αμυνθώ, τότε σημαίνει ότι θα το έχω σκοτώσει γιατί δεν μου αρέσει η όψη του;Τι λες τώρα, κανένα ζώο δεν πειράζουμε ή απειλούμε εκτός και  αν κινδυνέψουμε πρώτα εμείς από αυτό όπου μπαίνει το θέμα της υπεράσπισης της ζωής μας, απέναντι ακόμα και σε άνθρωπο όχι σε έντομα και ζώα.Αν δεν μπορείς να καταλάβεις την διαφορά του να σκοτώσεις κάτι για να τραφείς ή να αμυνθείς από να το σκοτώσεις για πλάκα τι να πω..Όλα τα ζώα τα αγαπάμε, κάθε ζωή έχει ανεκτίμητη αξία αλλά όταν κινδυνέψω ακόμα και από άνθρωπο θα είναι κατάσταση η εγώ ή αυτός-αυτό.Όλα τα άλλα είναι σαχλαμάρες...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 550
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ που έχω το σκύλο στο χωριό με 3 στρέμματα οικόπεδο να τρέχει ανήκω στην παραπάνω κατηγορία;Εγώ που δεν του φοράω πουλοβεράκια ανήκω σε αυτούς που δεν έχουν να κάνουν κάτι στην ζωή τους και μάλιστα από τη στιγμή που είμαι παντρεμένος με μία υπέροχη γυναίκα και δύο παιδάκια;Επειδή δεν αφήνω τον σκύλο μου να τρέξει ελεύθερος όπως στην φύση παρά μόνο εντός του οικοπέδου(για να μην δαγκώσει κανένα παιδάκι στο χωριό μία στο εκατομμύριο γιατί είναι πολύ ήσυχος και φιλικός)είμαι υποκριτής;Επειδή ούτε τα φίδια με πειράζουν αν δω κανένα μέσα στο σπίτι καθότι χωριό γαρ να το αφήσω να τσιμπήσει τα παιδιά μου επειδή εσύ νομίζεις ότι το υποτιμώ γιατί δεν είναι χαριτωμένο;Αν το δω στο δρόμο για το χωράφι θα το αφήσω να πάει στην ευχή του Θεού εκτός και αν το έχω άθελα μου αιφνιδιάσει και κινηθεί να με τσιμπήσει αν αμυνθώ, τότε σημαίνει ότι θα το έχω σκοτώσει γιατί δεν μου αρέσει η όψη του;Τι λες τώρα, κανένα ζώο δεν πειράζουμε ή απειλούμε εκτός και  αν κινδυνέψουμε πρώτα εμείς από αυτό όπου μπαίνει το θέμα της υπεράσπισης της ζωής μας, απέναντι ακόμα και σε άνθρωπο όχι σε έντομα και ζώα.Αν δεν μπορείς να καταλάβεις την διαφορά του να σκοτώσεις κάτι για να τραφείς ή να αμυνθείς από να το σκοτώσεις για πλάκα τι να πω..Όλα τα ζώα τα αγαπάμε, κάθε ζωή έχει ανεκτίμητη αξία αλλά όταν κινδυνέψω ακόμα και από άνθρωπο θα είναι κατάσταση η εγώ ή αυτός-αυτό.Όλα τα άλλα είναι σαχλαμάρες...

βρε καθοσαστε και διαβαζετε παραλληληματα και απαντατε κι απο πανω ?

εγω εχω και σκυλακι και του φοραω πουλοβερακι ,  και?  ζω με την γυναικα μου,  εχω εδω τα σπιτια μου , την δικη μου δουλεια, τους συγγενεις μου , τους φιλους , τα παντα εδω !

αυτος ειναι φιλοξενουμενος στον τοπο μας , δεν εχει τιποτα εδω γι αυτο και μας μισει κι ολας ,  τι μπαινετε στον κοπο και απαντατε για αδεια ζωη και αηδιες !  ποιανου ειναι αδεια η ζωη , αυτουνου που εχει ευαισθησιες για τα ανυπερασπιστα και σιχαινετε οσους τα κακομεταχειρίζονται ? δυστυχισμενος ειναι αυτος που ασχολειστε δε το βλεπετε ?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε καθοσαστε και διαβαζετε παραλληληματα και απαντατε κι απο πανω ?

εγω εχω και σκυλακι και του φοραω πουλοβερακι ,  και?  8 χρονια ζω με την γυναικα μου εχω , εδω τα σπιτια μου , την δικη μου δουλεια, μπορω και  δινω  ψωμι και σε 2-3 αλλους ανθρωπους , εχω απειρους φιλους που με αγαπανε και τους αγαπαω, τι μπαινετε στον κοπο και απαντατε για αδεια ζωη και αηδιες !  ποιανου ειναι αδεια η ζωη , αυτουνου που εχει ευαισθησιες για τα ανυπερασπιστα και σιχαινετε οσους τα κακομεταχειρίζονται ? δυστυχισμενος ειναι αυτος που ασχολειστε δε το βλεπετε ?

Ξέρεις πόσο συμφωνώ με όλα σου τα μηνύματα που έχουν να κάνουν ,με τους καλύτερους μας φίλους τα ζώα.Μόνο μία χάρη βγάλε το πουλοβεράκι από την Νταιζούλα σου αν θες να με ακούσεις.Προφανώς και εσύ θα είσαι ενήμερος γιατί ασχολείσαι πολύ, αλλά τα σκυλιά έτσι και αλλιώς δεν αναπνέουν καλά από το υπόλοιπο σώμα τους και το ρούχο σίγουρα επιδεινώνει  την κατάσταση.Εντελώς φιλικά στο λέω μην το πάρεις στραβά.Μπορεί να δείχνει όμορφο αλλά εκτός από το θέμα της ψύξης για το ζωντανό, κόβω το κεφάλι μου χίλια τα εκατό ότι δυσανασχετεί ακόμα περισσότερο, λόγω ότι του εμποδίζονται και οι κινήσεις του.Και πάλι sorry δικό σου είναι το σκυλί αλλά στο γράφω εντελώς φιλικά και χωρίς καμία διάθεση κριτικής.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις πόσο συμφωνώ με όλα σου τα μηνύματα που έχουν να κάνουν ,με τους καλύτερους μας φίλους τα ζώα.Μόνο μία χάρη βγάλε το πουλοβεράκι από την Νταιζούλα σου αν θες να με ακούσεις.Προφανώς και εσύ θα είσαι ενήμερος γιατί ασχολείσαι πολύ, αλλά τα σκυλιά έτσι και αλλιώς δεν αναπνέουν καλά από το υπόλοιπο σώμα τους και το ρούχο σίγουρα επιδεινώνει  την κατάσταση.Εντελώς φιλικά στο λέω μην το πάρεις στραβά.Μπορεί να δείχνει όμορφο αλλά εκτός από το θέμα της ψύξης για το ζωντανό, κόβω το κεφάλι μου χίλια τα εκατό ότι δυσανασχετεί ακόμα περισσότερο, λόγω ότι του εμποδίζονται και οι κινήσεις του.Και πάλι sorry δικό σου είναι το σκυλί αλλά στο γράφω εντελώς φιλικά και χωρίς καμία διάθεση κριτικής.

Και τα potential harmful acts δεν είναι μέσα στην "διακήρυξη" για τα δικαιώματα των ζώων που πόσταρε οι ίδιος; Εφόσον έχει το νιονιό να τα βρει στο internet, δεν θα μπορούσε να ψάξει εάν κάνει καλό ή όχι στο ζωντανό του; Εφόσον νοιάζεται τόσο πολύ που κάνει τέτοιο "χαμό", δεν θα έπρεπε να σκεφτεί βάσει του ζωντανού του και όχι του τι του αρέσει αυτού; Καταλαβαίνεις τώρα για τι συμπεριφορές κάνω λόγο; Καταλαβαίνεις τώρα το "υποκριτής";

 

Συνδύασε την δική σου "ευχή" για το παιδί που έβαλε φωτιά στο σκυλί με αυτή που παραθέτω συν αυτό που και εσύ ο ίδιος (πολύ ευγενικά) είπες ότι είναι λάθος, με τα όσα έχουν γραφτεί έως τώρα. Μετά, συνδύασε την δική σου συμπεριφορά στο ζωντανό σου (που νοιάστηκες για το εάν του κάνεις κακό με κάτι που αρέσει σε εσένα και φαίνεται "χαριτωμένο" σε εσένα) με αυτά που διαβάζεις. 

 

Τι λες λοιπόν; 

 

Εγώ που έχω το σκύλο στο χωριό με 3 στρέμματα οικόπεδο να τρέχει ανήκω στην παραπάνω κατηγορία;Εγώ που δεν του φοράω πουλοβεράκια ανήκω σε αυτούς που δεν έχουν να κάνουν κάτι στην ζωή τους και μάλιστα από τη στιγμή που είμαι παντρεμένος με μία υπέροχη γυναίκα και δύο παιδάκια;Επειδή δεν αφήνω τον σκύλο μου να τρέξει ελεύθερος όπως στην φύση παρά μόνο εντός του οικοπέδου(για να μην δαγκώσει κανένα παιδάκι στο χωριό μία στο εκατομμύριο γιατί είναι πολύ ήσυχος και φιλικός)είμαι υποκριτής;Επειδή ούτε τα φίδια με πειράζουν αν δω κανένα μέσα στο σπίτι καθότι χωριό γαρ να το αφήσω να τσιμπήσει τα παιδιά μου επειδή εσύ νομίζεις ότι το υποτιμώ γιατί δεν είναι χαριτωμένο;Αν το δω στο δρόμο για το χωράφι θα το αφήσω να πάει στην ευχή του Θεού εκτός και αν το έχω άθελα μου αιφνιδιάσει και κινηθεί να με τσιμπήσει αν αμυνθώ, τότε σημαίνει ότι θα το έχω σκοτώσει γιατί δεν μου αρέσει η όψη του;Τι λες τώρα, κανένα ζώο δεν πειράζουμε ή απειλούμε εκτός και  αν κινδυνέψουμε πρώτα εμείς από αυτό όπου μπαίνει το θέμα της υπεράσπισης της ζωής μας, απέναντι ακόμα και σε άνθρωπο όχι σε έντομα και ζώα.Αν δεν μπορείς να καταλάβεις την διαφορά του να σκοτώσεις κάτι για να τραφείς ή να αμυνθείς από να το σκοτώσεις για πλάκα τι να πω..Όλα τα ζώα τα αγαπάμε, κάθε ζωή έχει ανεκτίμητη αξία αλλά όταν κινδυνέψω ακόμα και από άνθρωπο θα είναι κατάσταση η εγώ ή αυτός-αυτό.Όλα τα άλλα είναι σαχλαμάρες...

Όχι. Εσύ που τα κάνεις αυτά (και σύμφωνα με την δική μου γνώμη) είσαι εντελώς ΟΚ. Και φυσικά δεν είναι θέμα εάν σκοτώσεις φίδια μέσα στο σπίτι σου. Δες στο ίδιο post τι άλλο γράφω και (πιστεύω πως) θα καταλάβεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου παντα φιλικα μιλαμε δε παρεξηγω τιποτα !  το πουλοβερακι της το φοραω μονο οταν την βγαζω εξω για λιγο!

δε ξερω αν το γνωριζεις  αλλα τα μαλτεζακια ειναι πολυ ευαισθητα στο κρυο , χωρις μπλουζακι τρεμει οταν την βγαζω εξω χειμωνα ! εννοειται πως μετα της το βγαζω .. ουτε για μοστρα της το βαζω ,ουτε επειδη αρεσει σε εμενα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι.. γιατί ως γνωστόν τα σκυλιά άγουν την θερμότητα στο σώμα τους από τον κορμό τους και όχι από άλλα μέρη του σώματός τους.... 

 

 

Και ως γνωστόν είναι πολύ λογικό να έχεις ένα σκυλί που κρυώνει στα δικά σου κλίματα (πόσο μάλλον δε εάν το αγοράσεις γνωρίζοντας ήδη τι κλίμα έχεις στην περιοχή σου) επειδή σου αρέσει και μετά να του βάζεις πουλόβερ...

 

Μέσα στην έγνοια για το ζωντανό και όχι για τον εαυτό σου. 

 

 

Τουλάχιστον τα βλέπει κανείς άλλος αυτά; 


Οι άλλοι που γράφατε για δικαιώματα ζώων... γιατί δεν μιλάτε τώρα που ντύνουν ζώα με πουλόβερ; 

 

 

 

Πόσο "φιλόζωο" είναι να πάρεις ένα Husky για την Αίγυπτο και να το κουρεύεις για να μην σκάει από την ζέστη; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια δηλαδη ελεος.

Δηλαδη τα Σαρπει που κατα 90% χρειαζονται χειρουργειο στα ματια και τους την κανει ενας ιδιοκτητης δηλαδη

ειναι εναντια στη φυση του?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα potential harmful acts δεν είναι μέσα στην "διακήρυξη" για τα δικαιώματα των ζώων που πόσταρε οι ίδιος; Εφόσον έχει το νιονιό να τα βρει στο internet, δεν θα μπορούσε να ψάξει εάν κάνει καλό ή όχι στο ζωντανό του; Εφόσον νοιάζεται τόσο πολύ που κάνει τέτοιο "χαμό", δεν θα έπρεπε να σκεφτεί βάσει του ζωντανού του και όχι του τι του αρέσει αυτού; Καταλαβαίνεις τώρα για τι συμπεριφορές κάνω λόγο; Καταλαβαίνεις τώρα το "υποκριτής";

 

 

Όχι. Εσύ που τα κάνεις αυτά (και σύμφωνα με την δική μου γνώμη) είσαι εντελώς ΟΚ. Και φυσικά δεν είναι θέμα εάν σκοτώσεις φίδια μέσα στο σπίτι σου. Δες στο ίδιο post τι άλλο γράφω και (πιστεύω πως) θα καταλάβεις.

Μου αρέσει που έβαλες σε παρένθεση το πιστεύω αλλά anyway let's continue.Πιστεύεις σοβαρά ότι ένα πεκινουά ας πούμε θα μπορούσε να ζήσει ελεύθερο στην φύση;Εγώ λέω με τίποτα στον κόσμο αν και τα ζωντανά πάντα σε εκπλήσσουν με χίλιους τρόπους.Επίσης όντως ας είμαστε ρεαλιστές είμαστε το κυρίαρχο είδος στον πλανήτη και είμαστε και έξι δις προφανώς κάποια πράγματα από την διακήρυξη των ζώων είναι ουτοπικά π,χ ούτε μπορώ να φανταστώ πόσες αρρώστιες εξαλείφθηκαν μέσω των πειραμάτων που έγιναν σε χιμπαντζήδες.Επίσης ούτε καν μπορώ να φανταστώ πόσο οικοσύστημα ξεπάτωσα με την διαμόρφωση του χώρου όπου έφτιαξα το οικόπεδο και το σπίτι μου.Αυτό είναι ένα θέμα αλλά το άλλο είναι ότι ποτέ δεν θα μπορούσα να βάλω φωτιά σε σκυλί γατί φίδι λιοντάρι αν ήταν δεμένο και είχα την δυνατότητα κ.α.Πάντως σε σφηκοφωλιά στο γκαράζ μια χαρά την έβαλα φωτιά γιατί μια μέρα πήγα να πάρω το αμάξι και δεν την είχα δει που ήταν εκεί και έφαγα αρκετά τσιμπήματα ευτυχώς δεν είμαι αλλεργικός σε σημείο που να μην έχει καν φουσκώσει το μέρος όπου με τσίμπησαν την κάθε φορά αλλά τον ορό στο νοσοκομείο τον έφαγα κανονικά.Αν δω όμως σφηκοφωλιά στην φύση δεν θα την πειράξω. Τέλος πάντων δεν υπάρχει η τέλεια κατάσταση ούτε αυτήν που περιγράφεται στην διακήρυξη των ζώων το θέμα είναι να υπάρχει ανθρωπιά και όταν κάτι δεν μας πειράζει δεν το πειράζουμε ότι μορφής ζωή και να είναι αυτό.Εδώ να πω ότι δυστυχώς τα έντομα πάντα πειράζουν αν όχι να σε σκοτώσουν που μπορεί να συμβεί και αυτό αλλά σίγουρα όλα μπορούν να σε αρρωστήσουν για αυτό και το ανελέητο κυνήγι τους.Αλλιώς σίγουρα και αυτά έχουν το ίδιο δικαίωμα στην ζωή αλλά είπα παραπάνω ότι σε αυτήν την περίπτωση είναι η αυτά ή εμείς.Ακόμη και μία μόλυνση να σου κάνουν απειλείται η σωματική σου υγεία-ακεραιότητα από αυτά.Ελπίζω να είμαι σαφής. 

φιλε μου παντα φιλικα μιλαμε δε παρεξηγω τιποτα !  το πουλοβερακι της το φοραω μονο οταν την βγαζω εξω για λιγο!

δε ξερω αν το γνωριζεις  αλλα τα μαλτεζακια ειναι πολυ ευαισθητα στο κρυο , χωρις μπλουζακι τρεμει οταν την βγαζω εξω χειμωνα ! εννοειται πως μετα της το βγαζω .. ουτε για μοστρα της το βαζω ,ουτε επειδη αρεσει σε εμενα !

Πιθανώς και να έχεις δίκιο δεν έχω εμπειρία από τέτοια ράτσα.Οπότε my bad :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει που έβαλες σε παρένθεση το πιστεύω αλλά anyway let's continue.Πιστεύεις σοβαρά ότι ένα πεκινουά ας πούμε θα μπορούσε να ζήσει ελεύθερο στην φύση;Εγώ λέω με τίποτα στον κόσμο αν και τα ζωντανά πάντα σε εκπλήσσουν με χίλιους τρόπους.Επίσης όντως ας είμαστε ρεαλιστές είμαστε το κυρίαρχο είδος στον πλανήτη και είμαστε και έξι δις προφανώς κάποια πράγματα από την διακήρυξη των ζώων είναι ουτοπικά π,χ ούτε μπορώ να φανταστώ πόσες αρρώστιες εξαλείφθηκαν μέσω των πειραμάτων που έγιναν σε χιμπαντζήδες.Επίσης ούτε καν μπορώ να φανταστώ πόσο οικοσύστημα ξεπάτωσα με την διαμόρφωση του χώρου όπου έφτιαξα το οικόπεδο και το σπίτι μου.Αυτό είναι ένα θέμα αλλά το άλλο είναι ότι ποτέ δεν θα μπορούσα να βάλω φωτιά σε σκυλί γατί φίδι λιοντάρι αν ήταν δεμένο και είχα την δυνατότητα κ.α.Πάντως σε σφηκοφωλιά στο γκαράζ μια χαρά την έβαλα φωτιά γιατί μια μέρα πήγα να πάρω το αμάξι και δεν την είχα δει που ήταν εκεί και έφαγα αρκετά τσιμπήματα ευτυχώς δεν είμαι αλλεργικός σε σημείο που να μην έχει καν φουσκώσει το μέρος όπου με τσίμπησαν την κάθε φορά αλλά τον ορό στο νοσοκομείο τον έφαγα κανονικά.Αν δω όμως σφηκοφωλιά στην φύση δεν θα την πειράξω. Τέλος πάντων δεν υπάρχει η τέλεια κατάσταση ούτε αυτήν που περιγράφεται στην διακήρυξη των ζώων το θέμα είναι να υπάρχει ανθρωπιά και όταν κάτι δεν μας πειράζει δεν το πειράζουμε ότι μορφής ζωή και να είναι αυτό.Εδώ να πω ότι δυστυχώς τα έντομα πάντα πειράζουν αν όχι να σε σκοτώσουν που μπορεί να συμβεί και αυτό αλλά σίγουρα όλα μπορούν να σε αρρωστήσουν για αυτό και το ανελέητο κυνήγι τους.Αλλιώς σίγουρα και αυτά έχουν το ίδιο δικαίωμα στην ζωή αλλά είπα παραπάνω ότι σε αυτήν την περίπτωση είναι η αυτά ή εμείς.Ακόμη και μία μόλυνση να σου κάνουν απειλείται η σωματική σου υγεία-ακεραιότητα από αυτά.Ελπίζω να είμαι σαφής. 

Πιθανώς και να έχεις δίκιο δεν έχω εμπειρία από τέτοια ράτσα.Οπότε my bad :-)

 

 

Μα... συμφωνώ σε όλα αυτά. Συμφωνώ και στο κάψιμο των σφηγκών εάν έχουν κάνει φωλιά εκεί που κάθεσαι (π.χ. μπαλκόνι), και στο ξεπάστρεμα οικοσυστήματος επειδή θες να κάνεις σπίτι αλλά και στο ότι ήταν όντως απεχθής η πράξη στο σκυλί από τους τσιγγάνους. 

 

 

Εκεί που διαφωνώ (μέχρι τα μπούνια) είναι οι συμπεριφορές μερικών "φιλόζωων" οι οποίοι (συνήθως) είναι και αυτοί που κάνουν τον πιο πολύ "θόρυβο". Όπου δεν είναι φιλόζωοι αλλά τίγκα εγωιστές και το μόνο που σκέφτονται είναι η κάλυψη των δικών τους συναισθηματικών αναγκών. 

 

Το είδες και εσύ παραπάνω. 

 

 

Γιατί δεν το παραδέχεσαι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανώς και να έχεις δίκιο δεν έχω εμπειρία από τέτοια ράτσα.Οπότε my bad :-)

 περα απο οτι εχω διαβασει τα παντα γι αυτην , την εχω 3 χρονια καθημερινα στα ποδια μου απ ' εξω την ξερω :)

----

και αυτο το μηνυμα για να καταλαβεις με τι ατομο συνομιλείς τοση ωρα !δεν ειναι αλλος , αυτος ειναι με ενα απο τα πολλα πρωην acc του ! οι διαχειριστες τον διωχνουν συνεχως  και αυτος επιστρεφει με καινουργιο λογαριασμο  ξανα και ξανα

 

  1. Σκυλιά μικρότερα από griffon, με ενοχλούν και μόνο που υπάρχουν. 

 

οποτε  καταλαβαινετε ποιοι ριχνουν τις φολες στους δρομους! δεν ειναι εκτος συζητησης το μηνυμα , αντιθετος τα λεει ολα ..  Cheers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αφενός το εάν έπεσες έξω ή όχι δεν έχει και τόση σημασία (δεδομένου του σχολίου σου) και αφετέρου θα μπορούσα να σου πω τι ακριβώς τρέχει αλλά (πάλι δεδομένου του σχολίου σου) αμφιβάλω εάν θα το καταλάβαινες...

 

Ας έχει όμως... θα κάνω μία προσπάθεια ελπίζοντας σε θαύματα.

 

 

 

Διακηρύξεις σαν την προηγούμενη είναι τόσο ειρωνικές και εκτός πραγματικότητας όσο οι διαδηλώσεις του ΠΑΜΕ, οι εκδηλώσεις των Femen και διάφορα άλλα γραφικά (όπως οι πλούσιοι και εισοδηματίες συνδικαλιστές που λένε στους εργάτες να κάνουν απεργία). 

 

 

Λένε για δικαιώματα ζώων κάτω από ένα πρίσμα εντελώς ψεύτικο. Π.χ., υπάρχουν άνθρωποι (άρρωστοι κατά κοινή ομολογία) που ενώ συμπονούν ένα μικρό κατοικίδιο, εύχονται με περίσσια ευκολία θάνατο σε ανήλικα παιδιά. Οι ίδιοι είναι θερμοί υποστηρικτές της παραπάνω διακήρυξης, ως έκφραση συμπόνιας, ενώ από την άλλη δεν συμπονούν μικρά παιδιά. 

 

Διακηρύσσουν δικαιώματα ζώων όταν αυτοί τα κρατάνε φυλακισμένα σε 4ς τοίχους μόνο και μόνο για να γεμίζουν την άδεια τους ζωή που οι ίδιοι δεν έχουν τα cojones να την κάνουν καλύτερη (από συναισθηματικής άποψης). Είναι αυτοί που θα αγοράσουν κονσέρβα πολυτελείας για την γάτα τους αλλά δεν θα δώσουν σε κάποιον εάν το έχει ανάγκη. Οι ίδιοι που θα τρέξουν να βοηθήσουν ένα ανυπεράσπιστο σκυλί αλλά σε ανυπεράσπιστα και εξαθλιωμένα παιδιά θα ευχηθούν τον θάνατο. Αυτοί που θα λιώνουν σε ένα γυμναστήριο για να αποκτήσουν πιθανότητες προσέγγισης του άλλου φύλλου επειδή όταν ανοίξουν το στόμα τους πετάγονται βατράχια (επειδή εύκολα σπαταλάς τον χρόνο σου σηκώνοντας βάρη από το να προσπαθείς να καταλάβεις "μουτζούρες" σε άσπρο φόντο). Σαν τις γιαγιάδες που πριν ανοίξουν οι πόρτες του λεωφορείου κάνουν τον σταυρό τους και μόλις ανοίξουν μεταμορφώνονται σε Hunters και τρέχουν σαν τον Bolt να πάρουν την θέση, ρίχνοντας αγκωνιές με Strength και Dexterity modifier +30. 

 

Έτσι βλέπουμε πολλά τραγελαφικά. Από το να ντύνουν σκυλιά με πουλόβερ (άραγε αυτό δεν παραβιάζει κάτι από τα δικαιώματα των ζώων; ) μέχρι να θεωρούν πως βγάζοντας τον σκύλο έξω από το διαμέρισμα 2 και 3ς φορές την μέρα κάνανε καλύτερη την ζωή του επειδή τον γλιτώσανε από τον δρόμο. Επειδή πήρανε μεγαλύτερη γυάλα στο ψάρι τους είναι καλύτερα από το να γυρίζει στην θάλασσα επειδή η θάλασσα είναι μολυσμένη και μπορεί να πεθάνει. Και όλα αυτά μόνο όταν συμφέρει τους, κατά τα άλλα, φιλόζωους. 

 

 

Ένα από τα τραγελαφικά είναι και η παραπάνω διακήρυξη. Λέει για τα ζώα και τα υπολογίζει όλα το ίδιο λέγοντας διάφορα μεγάλα λόγια από τους ανθρώπους που περιγράφω παραπάνω. Οπότε, εφόσον όλα είναι ζώα και μιλάμε για διακήρυξη, τότε λογικό είναι να ισχύει και για όλα αυτά που συνήθως πάνε με την έκφραση "kill it with fire". 

 

 

Σαφώς και το έγκλημα στο σκυλί ήταν αρρωστημένο αλλά αυτό που βλέπουμε σε αυτό το thread με την πραγματικότητα απέχει τόσο όσο το έξω από το Δαφνί με το μέσα. 

 

Βελτίωσε εσύ τον εαυτό σου και κάνε όλα αυτά που θεωρείς σωστά και άσε την ψυναχάλυση των άλλων...

 

Ξέρεις, οι περισσότεροι που τα λένε αυτά, κάθονται αντίστοιχα σε έναν καναπέ τρωγοντας ποπ κορν, ενώ τα παιδάκια στην Αφρική πεινάνε!

 

:P

 

PS: Τα σκυλιά δεν ιδρώνουν και αποβάλουν θερμότητα κλπ από τις πατούσες, τη μύτη και το στόμα (για να μαθαίνετε και τίποτα εδώ μέσα...)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 ps

δεν ειναι εκτος συζητησης το μηνυμα , αντιθετος τα λεει ολα .. 

 

Μετα απο τέτοια μηνυματα έχει και το θράσος να γράφει εδω μεσα. Τον σπάς ή δεν τον σπάς? ιδου η απορια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Timonkaipumpa, on 16 Jul 2014 - 11:37 AM, said:snapback.png

 

  1. Σκυλιά μικρότερα από griffon, με ενοχλούν και μόνο που υπάρχουν. 

 

Εμενα παλι με ενοχλει μια γρια που φωναζει πρωι μεσημερι βραδυ απο απεναντι.

Και αν κανει και γαυγισει ο σκυλος μου λιγο μου κανει παρατηρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα... συμφωνώ σε όλα αυτά. Συμφωνώ και στο κάψιμο των σφηγκών εάν έχουν κάνει φωλιά εκεί που κάθεσαι (π.χ. μπαλκόνι), και στο ξεπάστρεμα οικοσυστήματος επειδή θες να κάνεις σπίτι αλλά και στο ότι ήταν όντως απεχθής η πράξη στο σκυλί από τους τσιγγάνους. 

 

 

Εκεί που διαφωνώ (μέχρι τα μπούνια) είναι οι συμπεριφορές μερικών "φιλόζωων" οι οποίοι (συνήθως) είναι και αυτοί που κάνουν τον πιο πολύ "θόρυβο". Όπου δεν είναι φιλόζωοι αλλά τίγκα εγωιστές και το μόνο που σκέφτονται είναι η κάλυψη των δικών τους συναισθηματικών αναγκών. 

 

Το είδες και εσύ παραπάνω. 

 

 

Γιατί δεν το παραδέχεσαι; 

Γιατί δεν μπορώ να κρίνω κάποιον από δύο κουβέντες στο internet.Ο φίλος ευχήθηκε τον θάνατο του τσιγγάνου εγώ σου λέω σαφώς ότι αν γινόταν μπροστά μου το περιστατικό δεν ξέρω πως θα αντιδρούσα.Επίσης δεν είμαι ειδικός στο κλίμα που αντέχουν τα ζώα πάντως το ότι κρυώνει το σκυλί του χειμώνα και του φοράει πουλόβερ αυτό δεν τον κάνει εγωιστή που καλύπτει τις δικές του ανάγκες, για δύο λόγους.Καταρχήν όλα τα ζώα μπορούν να επιβιώσουν σε διάφορες καταστάσεις π.χ η γάτα ζει άνετα έξω το χειμώνα η άγρια αν όμως την πιάσεις και την βάλεις μέσα στο σπίτι θα πιάσει δίπλα από το καλοριφέρ σόμπα κ.λ.π.Οπότε έχουμε πολλαπλά μοτίβα συμπεριφορών όσον αφορά την αντοχή στο κλίμα.Επίσης την Νταίζη του και την κάθε Νταίζη μπορεί να μην την αγόρασε αλλά να την έσωσε ας πούμε επειδή ήταν παρατημένη.Δηλαδή ακόμα και να μην ταιριάζει στο κλίμα και για να ανταποκριθεί σε αυτό να πρέπει να της φορέσει πουλόβερ τι είναι το προτιμότερο, να το άφηνε να πεθάνει από την πείνα ή να το μαζέψει και να του βάλει το πουλοβεράκι του εφόσον βλέπει ότι δεν μπορεί να προσαρμοστεί αλλιώς;Αλλά και αν την αγόρασε ακόμα κάποιος έπρεπε να το κάνει γιατί αλλιώς θα περνούσε την υπόλοιπη ζωή του στο petshop μέσα σε ένα κλουβί με χειρότερο τρόπο εις την νιοστή από ότι τώρα έστω και αν του φοράει πουλόβερ.Φαντάζομαι ότι και αυτό είναι σαφές.Δεν μπορεί κανένας να κρίνει εύκολα κάποιον που δεν γνωρίζει από κοντά αυτό είναι όλο το πόιντ εκτός και ο άλλος είναι εντελώς ηλίθιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν μπορώ να κρίνω κάποιον από δύο κουβέντες στο internet.Ο φίλος ευχήθηκε τον θάνατο του τσιγγάνου εγώ σου λέω σαφώς ότι αν γινόταν μπροστά μου το περιστατικό δεν ξέρω πως θα αντιδρούσα.Επίσης δεν είμαι ειδικός στο κλίμα που αντέχουν τα ζώα πάντως το ότι κρυώνει το σκυλί του χειμώνα και του φοράει πουλόβερ αυτό δεν τον κάνει εγωιστή που καλύπτει τις δικές του ανάγκες, για δύο λόγους.Καταρχήν όλα τα ζώα μπορούν να επιβιώσουν σε διάφορες καταστάσεις π.χ η γάτα ζει άνετα έξω το χειμώνα η άγρια αν όμως την πιάσεις και την βάλεις μέσα στο σπίτι θα πιάσει δίπλα από το καλοριφέρ σόμπα κ.λ.π.Οπότε έχουμε πολλαπλά μοτίβα συμπεριφορών όσον αφορά την αντοχή στο κλίμα.Επίσης την Νταίζη του και την κάθε Νταίζη μπορεί να μην την αγόρασε αλλά να την έσωσε ας πούμε επειδή ήταν παρατημένη.Δηλαδή ακόμα και να μην ταιριάζει στο κλίμα και για να ανταποκριθεί σε αυτό να πρέπει να της φορέσει πουλόβερ τι είναι το προτιμότερο, να το άφηνε να πεθάνει από την πείνα ή να το μαζέψει και να του βάλει το πουλοβεράκι του εφόσον βλέπει ότι δεν μπορεί να προσαρμοστεί αλλιώς;Αλλά και αν την αγόρασε ακόμα κάποιος έπρεπε να το κάνει γιατί αλλιώς θα περνούσε την υπόλοιπη ζωή του στο petshop μέσα σε ένα κλουβί με χειρότερο τρόπο εις την νιοστή από ότι τώρα έστω και αν του φοράει πουλόβερ.Φαντάζομαι ότι και αυτό είναι σαφές.Δεν μπορεί κανένας να κρίνει εύκολα κάποιον που δεν γνωρίζει από κοντά αυτό είναι όλο το πόιντ εκτός και ο άλλος είναι εντελώς ηλίθιος.

 

PS: Τα σκυλιά δεν ιδρώνουν και αποβάλουν θερμότητα κλπ από τις πατούσες, τη μύτη και το στόμα (για να μαθαίνετε και τίποτα εδώ μέσα...)

 

 

Ε ναι.. γιατί ως γνωστόν τα σκυλιά άγουν την θερμότητα στο σώμα τους από τον κορμό τους και όχι από άλλα μέρη του σώματός τους....

 

 

Όπως φαίνεται, ο "φιλόζωος" της παρέας φοράει πουλόβερ το σκυλί του για να μην κρυώνει αλλά ο "μη φιλόζωος" ήξερε ότι δεν κάνει τίποτα. 

 

 

Επίσης, ουδέποτε είπα πως εγώ είμαι φιλόζωος... Σαφώς και μου την δίνουν σκυλιά μικρότερα από γκριφόν. Δεν θα τα έπαιρνα σπίτι μου (όπως και κάθε άλλο σκυλί γιατί δεν έχω αρκετό κήπο) και όσο δεν με πειράζουν (= επιτίθενται) δεν θα τα πειράζω και εγώ. Ειλικρινά και απλά πράματα με αυτά τα ζώα. 

 

Αντιθέτως, ο "φιλόζωος" της παρέας και εύχεται θάνατο μικρών παιδιών και δεν ξέρει ότι το σκυλί του "τραβάει" θερμοκρασία από άλλα μέρη και όχι από τον κορμό και διατείνεται για το πόσο φιλόζωος είναι μέσω "διακηρύξεων" και φοράει πουλόβερ στο σκυλί του επειδή είναι χαριτωμένο χωρίς να τον νοιάζει τι του κάνει:

 

 

Μόνο μία χάρη βγάλε το πουλοβεράκι από την Νταιζούλα σου αν θες να με ακούσεις.Προφανώς και εσύ θα είσαι ενήμερος γιατί ασχολείσαι πολύ, αλλά τα σκυλιά έτσι και αλλιώς δεν αναπνέουν καλά από το υπόλοιπο σώμα τους και το ρούχο σίγουρα επιδεινώνει  την κατάσταση.

 

Μόνο εγώ βλέπω το οξύμωρο της υπόθεσης; 

 

 

 

 

Βελτίωσε εσύ τον εαυτό σου και κάνε όλα αυτά που θεωρείς σωστά και άσε την ψυναχάλυση των άλλων...

 

 

Βελτίωσε εσύ τον εαυτό σου και κάνε όλα αυτά που θεωρείς σωστά και άσε μπορούν οι άλλοι να γίνουν καλύτεροι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...