Προς το περιεχόμενο

Απεχθές έγκλημα σε σκυλάκι στην εύβοια


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι ωραίος που θα ήταν ο Μωσαϊκός νόμος για ορισμένες περιπτώσεις.Όπως π.χ το οφθαλμόν αντί οφθαλμού και όδοντα αντί δοντός.Τον κωλόγυφτο του μέσα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 550
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τους γυφτους δεν τους βρισκεις ευκολα και αμα τους βρεις θελεις τρομερη συνοδεια απο κλουβες ματ να τους πιασεις, καθως οι γυφτοι τραβανε οπλα μαχαιρια μαζευονται κατα 100αδες.

 

Ειναι γαμισετα η φαση, στεναχωρηθηκα πολυ και μου την εδωσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όμως, ποιο αρρωστημένες και επικίνδυνες θεωρώ δηλώσεις για θάνατο ανηλίκων, π.χ.:

 

Αλήθεια, τόσο περίεργο και ξένο προς εσένα σου φαίνεται?

 

Προσοχή, όχι το να σκοτώσεις εσύ ο ίδιος, ή με κάποιο τρόπο να εμπλακείς στον θάνατο κάποιου. Απλά εκεί που κάθεσαι και πίνεις τον καφέ σου, να σου πουν ότι σκοτώσανε τον τάδε πχ, που έκαιγε ζωντανά σκυλιά ή που βίαζε γυναίκες. 

 

 

Όπως λένε και οι Tool, ''I need to watch things die, from a good safe distance''

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ο θεος να με συγχωρέσει θα χαιρομουνα παντως !

και αυτος που απευθύνεις τον λογο θα χαιροταν,  για το σκυλακι που καψαν ζωντανο ομως !

-----

μια φαλαινα εγκατελειψε πριν λιγο καιρο το μικρο της και την επιασε η καμερα !

δειτε την αντιδραση αυτης της ψυχουλας οταν καταλαβε οτι θα το αφησει μονο του και βγαλτε τα συμπερασματα σας

για το ποσο εξυπνα ειναι αυτα τα πλασματακια και για το αν αξιζουμε την αγαπη που μας δινουν !

εγω λεω πως οχι  .. ελεεινοι ειμαστε ...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια, τόσο περίεργο και ξένο προς εσένα σου φαίνεται?

 

Προσοχή, όχι το να σκοτώσεις εσύ ο ίδιος, ή με κάποιο τρόπο να εμπλακείς στον θάνατο κάποιου. Απλά εκεί που κάθεσαι και πίνεις τον καφέ σου, να σου πουν ότι σκοτώσανε τον τάδε πχ, που έκαιγε ζωντανά σκυλιά ή που βίαζε γυναίκες. 

 

 

Όπως λένε και οι Tool, ''I need to watch things die, from a good safe distance''

 

 

Ξένο δεν μου φαίνεται και ο ταξιτζής να ανοίγει την πόρτα και να φτύνει στο δρόμο ή να αδειάζει το τασάκι του. Ξένο δεν μου φαίνεται και το να πηγαίνεις κάπου και να βγάζεις μόνος σου φωτογραφίες τον εαυτό σου με ειδικό εξάρτημα στην φωτογραφική (και δεν εννοώ timer ή remote control). 

 

Δεν σημαίνει όμως ότι αφενός τα καταλαβαίνω και αφετέρου τα θεωρώ και λογικά/ορθά. 

 

 

Στην προκειμένη φάση έχουμε κάποιον που από την μία "πονάει για τις ψυχούλες" των ζώων αλλά από την άλλη εύχεται αβίαστα να πεθάνει ένας ανήλικος. Ανήλικος. Φυσικά αφού, πλέον, ζητάει και την συγχώρεση του θεού του. 

 

 

Αυτό για το "ξένο" της υπόθεσης. Για το άλλο σκέλος, ναι. Πολλοί άνθρωποι αντιδρούν έτσι όπως λες. Ακούνε κάποιον να βιάζει μικρά παιδιά και λένε "να πεθάνει ο μπάσταρδος". Και εγώ παίζει να το πω. 

 

 

Από αυτούς, όμως, οι λογικοί και μη ψυχικά άρρωστοι δεν έχουν 2 μέτρα και 2 σταθμά σε τέτοιες σοβαρές σκέψεις (ακόμα και σε αγανάκτηση) και εκτιμούν και σταθμίζουν την ευθύνη του άλλου πριν ρίξουν την "αγανάκτησή" τους. Έτσι, σε ένα παιδί που από την μία δεν του ρίχνεις ευθύνες για τα κακά που του συμβαίνουν (π.χ. ας μην έκανε το τάδε για να μην πάθει το δείνα) δεν το δικάζεις και σαν ενήλικο για τα λάθη που κάνει (π.χ. έκανε το τάδε σοβαρό πράγμα, να πεθάνει). Πόσο μάλλον δε εάν όντως έχεις ευαισθησίες ως προς την ύπαρξη (με την ευρύτερη έννοια), συμπονάς και σέβεσαι όλες τις άλλες μορφές ζωής (π.χ. σκυλιά, φάλαινες) και κατανοείς πως κάθε τι έχει τις ευθύνες που του αναλογούν (π.χ. δεν θα κλοτσήσεις ένα σκυλί επειδή σε δάγκωσε που του πήρες το φαΐ ενώ γρύλιζε πριν το πλησιάσεις και αυτό έτρωγε). 

 

Εκτός βέβαια εάν τα παραπάνω δεν είναι όντως σκέψεις και αξίες σου αλλά αποτέλεσμα ψυχικών προβλημάτων που χρίζουν αντιμετώπισης. Εκεί, από την μία θα διατυμπανίζεις την ευαισθησία σου προς τα "σκυλάκια" και τις "ψυχούλες" τους (κλασική συμπεριφορά, ο "διατυμπανισμός", όσων έχουν πρόβλημα.... όλοι το έχουμε δει από το σχολείο έως και τις μέρες μας)  και ίσως έχεις και θεϊκές ευαισθησίες (π.χ. θα είσαι χριστιανός κτλ) ενώ από την άλλη με ευκολία θα λες "να πεθάνει το παιδί (=ανήλικος) επειδή έκανε το τάδε". 

 

Μην ξεχάσω και το απαραίτητο "ο θεός να με συγχωρέσει". 

 

 

Για αποδείξεις μην πας μακριά... λίγα (έως και πολύ λίγα) μηνύματα πίσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ξένο δεν μου φαίνεται και ο ταξιτζής να ανοίγει την πόρτα και να φτύνει στο δρόμο ή να αδειάζει το τασάκι του. Ξένο δεν μου φαίνεται και το να πηγαίνεις κάπου και να βγάζεις μόνος σου φωτογραφίες τον εαυτό σου με ειδικό εξάρτημα στην φωτογραφική (και δεν εννοώ timer ή remote control). 

 

Δεν σημαίνει όμως ότι αφενός τα καταλαβαίνω και αφετέρου τα θεωρώ και λογικά/ορθά. 

 

 

Στην προκειμένη φάση έχουμε κάποιον που από την μία "πονάει για τις ψυχούλες" των ζώων αλλά από την άλλη εύχεται αβίαστα να πεθάνει ένας ανήλικος. Ανήλικος. Φυσικά αφού, πλέον, ζητάει και την συγχώρεση του θεού του. 

 

 

Αυτό για το "ξένο" της υπόθεσης. Για το άλλο σκέλος, ναι. Πολλοί άνθρωποι αντιδρούν έτσι όπως λες. Ακούνε κάποιον να βιάζει μικρά παιδιά και λένε "να πεθάνει ο μπάσταρδος". Και εγώ παίζει να το πω. 

 

 

Από αυτούς, όμως, οι λογικοί και μη ψυχικά άρρωστοι δεν έχουν 2 μέτρα και 2 σταθμά σε τέτοιες σοβαρές σκέψεις (ακόμα και σε αγανάκτηση) και εκτιμούν και σταθμίζουν την ευθύνη του άλλου πριν ρίξουν την "αγανάκτησή" τους. Έτσι, σε ένα παιδί που από την μία δεν του ρίχνεις ευθύνες για τα κακά που του συμβαίνουν (π.χ. ας μην έκανε το τάδε για να μην πάθει το δείνα) δεν το δικάζεις και σαν ενήλικο για τα λάθη που κάνει (π.χ. έκανε το τάδε σοβαρό πράγμα, να πεθάνει). Πόσο μάλλον δε εάν όντως έχεις ευαισθησίες ως προς την ύπαρξη (με την ευρύτερη έννοια), συμπονάς και σέβεσαι όλες τις άλλες μορφές ζωής (π.χ. σκυλιά, φάλαινες) και κατανοείς πως κάθε τι έχει τις ευθύνες που του αναλογούν (π.χ. δεν θα κλοτσήσεις ένα σκυλί επειδή σε δάγκωσε που του πήρες το φαΐ ενώ γρύλιζε πριν το πλησιάσεις και αυτό έτρωγε). 

 

Εκτός βέβαια εάν τα παραπάνω δεν είναι όντως σκέψεις και αξίες σου αλλά αποτέλεσμα ψυχικών προβλημάτων που χρίζουν αντιμετώπισης. Εκεί, από την μία θα διατυμπανίζεις την ευαισθησία σου προς τα "σκυλάκια" και τις "ψυχούλες" τους (κλασική συμπεριφορά, ο "διατυμπανισμός", όσων έχουν πρόβλημα.... όλοι το έχουμε δει από το σχολείο έως και τις μέρες μας)  και ίσως έχεις και θεϊκές ευαισθησίες (π.χ. θα είσαι χριστιανός κτλ) ενώ από την άλλη με ευκολία θα λες "να πεθάνει το παιδί (=ανήλικος) επειδή έκανε το τάδε". 

 

Μην ξεχάσω και το απαραίτητο "ο θεός να με συγχωρέσει". 

 

 

Για αποδείξεις μην πας μακριά... λίγα (έως και πολύ λίγα) μηνύματα πίσω. 

 

Μην πιάνουμε όμως μόνο τα άκρα κάθε φορά. Ούτε να πεθάνει το "μικρό" (γιατί δεν ξέρω ακόμη πολλές λεπτομέρειες για την ηλικία) αλλά ούτε και "έλα μωρέ παιδάκια είναι και έκαναν και μια μλκια".

 

Αυτό το "παιδάκι" που με άνεση λούζει ένα σκύλο με βενζίνη και του βάζει φωτιά, τι νομίζεις πως θα γίνει μεγαλώνοντας, ένας υπεύθυνος άνθρωπος που θα νοιάζεται για τους γύρω του και την αξία της ζωής γενικότερα???

 

Άμεση εφαρμογή του Νόμου λοιπόν, σε αναλογία πάντα με την ηλικία του δράστη.

 

Μεταξύ μας όμως, μπαίνω πολύ εύκολα στον πειρασμό να φανταστώ κάτι σε παραδειγματική τιμωρία, κάθε φορά που μαθαίνω για αρρωστημένα εγκλήματα τα οποία δεν έχουν απολύτως καμία λογική...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω το βιντεο δε το ανοιγω καν - και ουτε την φωτο ηθελα να δω που ειδα εδω  , δε το αντεχω !

μην ασχοληστε , εχει ενημερωθει η καταλληλη εισαγγελια , τον εχουν βρει  και εχουν παρει ολα τον δρομο τους για τον τσιγγανο και για τους γονεις του μιας και ειναι ανηλικος ! μια ευχη απο μενα μονο  , ο πιτσιρικας να πεθανει ευχομαι , αυτο μονο ..

 

 

Μην πιάνουμε όμως μόνο τα άκρα κάθε φορά. Ούτε να πεθάνει το "μικρό" (γιατί δεν ξέρω ακόμη πολλές λεπτομέρειες για την ηλικία) αλλά ούτε και "έλα μωρέ παιδάκια είναι και έκαναν και μια μλκια".

 

Αυτό το "παιδάκι" που με άνεση λούζει ένα σκύλο με βενζίνη και του βάζει φωτιά, τι νομίζεις πως θα γίνει μεγαλώνοντας, ένας υπεύθυνος άνθρωπος που θα νοιάζεται για τους γύρω του και την αξία της ζωής γενικότερα???

 

Άμεση εφαρμογή του Νόμου λοιπόν, σε αναλογία πάντα με την ηλικία του δράστη.

 

Μεταξύ μας όμως, μπαίνω πολύ εύκολα στον πειρασμό να φανταστώ κάτι σε παραδειγματική τιμωρία, κάθε φορά που μαθαίνω για αρρωστημένα εγκλήματα τα οποία δεν έχουν απολύτως καμία λογική...

 

 

Όπως θα δεις στο post που κάνω παράθεση μαζί με το δικό σου, το ένα άκρο υπάρχει. Για αυτό έκανα λόγο και το κατά πόσο συνάδουν σε λογικό (και ψυχικά υγειές πλαίσιο) οι δύο μεριές που αναφέρω. 

 

Άρα, αυτά που λέω παραπάνω δεν είναι από την σφαίρα της φαντασίας αλλά από λίγα post "παραδίπλα". 

 

 

Όμως, αυτό που με λυπεί είναι πως ενώ το ένα άκρο υπάρχει, αντί να το παραδεχτείς επιλέγεις να το μειώσεις βάζοντας το άλλο. Προσωπικά δεν μίλησα για "χάιδεμα στο κεφάλι" και "δεν πειράζει μικρέ, μην το ξανακάνεις μόνο" ενώ (όπως βλέπεις από το μήνυμα που παραθέτω) κάποιοι μίλησαν για "να πεθάνει ο πιτσιρικάς", που είναι μέλος μειονότητας με άθλιες συνθήκες εκπαίδευσης, πολιτισμικές και οικονομικές χωρίς καν να υπολογίζει ότι αφενός μιλάει για μικρό παιδί (ενώ για μικρά φαλαινάκια υπάρχει "έγνοια" ) και αφετέρου ότι το πολιτισμικό κεφάλαιο και οι συνθήκες διαβίωσης του παιδιού αυτού ενδέχεται (έως σχεδόν σίγουρα) να του έχουν σχηματίσει μία στρεβλωμένη εικόνα των πραγμάτων. 

 

 

Άρα, εδώ, όχι μακριά, στο forum έχουμε έναν ψυχικά άρρωστο σύμφωνα με αυτά που έγραψα στο προηγούμενο post και δεν βλέπω να τα αντικρούεις ("εσύ, ο άλλος, ο παράλλος" κτλ). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

"Με την συνδρομή και των εισαγγελικών αρχών, έγινε άρση του απορρήτου των επικοινωνιών και σε συνεργασία με τις εταιρείες του διαδικτύου, εντοπίστηκαν τα ηλεκτρονικά ίχνη του επίμαχου βίντεο σε καταυλισμό Ρομά στην Άρτα.

Το πρωί, σε επιχείρηση της αστυνομίας εντοπίστηκαν οι τρεις ανήλικοι ηλικίας 11, 14 και 16 ετών, οι οποίοι ταυτοποιήθηκαν ως οι δράστες της αποτρόπαιας πράξης. 

Σε βάρος τους σχηματίστηκε ποινική δικογραφία, ενώ οι τρεις ανήλικοι έχουν προσαχθεί στην Εισαγγελία Πρωτοδικών Άρτας."


 

Άρα, εδώ, όχι μακριά, στο forum έχουμε έναν ψυχικά άρρωστο σύμφωνα με αυτά που έγραψα στο προηγούμενο post και δεν βλέπω να τα αντικρούεις ("εσύ, ο άλλος, ο παράλλος" κτλ). 

 

Η εύκολη διατύπωση των σκέψεων κάποιου που βρίσκεται σε "συναισθηματική φόρτιση", δεν έχουν την ίδια βαρύτητα με την ίδια την πράξη. Διαφορετικά όπως καταλαβαίνεις, θα έπρεπε να χαρακτηρίσουμε "ψυχικά αρρωστους" το 80% + των ανθρώπων.

 

Δεν μπορώ να πιστέψω πως όλοι όσοι ρίχνουν "κατάρες" και ζητούν τα κεφάλια άλλων ανθρώπων στο πιάτο, να το εννοούν πραγματικά. Είμαι σίγουρος πως αν δούμε το 11χρονο, ας πούμε, της παραπάνω ιστορίας να κάθεται τρομαγμένο έξω από το γραφείο της ασφάλειας, δεν θα χαρούμε ιδιαίτερα.

 

Δεν έχω όμως και την ίδια άποψη για το 16χρονο που ειδικά για τη φυλή των Ρομά, θεωρείται ενήλικας...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι το υπεραναλύεις τιμον. (και πούμπα)

 

Είναι ακριβώς αυτό που λέει ο cthulhucarbide:

 

Η ευχή για θάνατο από μακρυά προέρχεται από κάποια συγκέντρωση αγανάκτησης-οργής και δεν σημαίνει πως εννοείται κυριολεκτικά.

 

Άμα κάθε φορά που το λέγαμε το κάναμε κιόλας(έστω στις περιπτώσεις που υπάρχει η δυνατότητα) δεν θα είχε μείνει αφεντικό ή οδηγός στην χώρα


Τα λόγια με την πράξη απέχουν πολύ. Στα πρώτα, μένουν οι περισσότεροι

 
Και μην κολλάς τόσο πολύ στην ηλικία. Οκ ανήλικος. Αν η ευχή ήταν για 19αρη θα ήταν καλά; Αν αντι για αμόρφωτη μειονότητα ήταν για κακομαθημένα πλουσιόπαιδα θα ήταν οκ; Το να εύχεσαι θάνατο για καποιον σε κάνει ή δεν σε κάνει ψυχικά ασθενή. Είτε αυτός ειναι 19 είτε 45, είτε επειδή βίασε παιδιά είτε επειδή επειδή έκαψε σκύλο.
 
Όπως έγραψες και εσυ πιο πριν:
 

 

Αυτό για το "ξένο" της υπόθεσης. Για το άλλο σκέλος, ναι. Πολλοί άνθρωποι αντιδρούν έτσι όπως λες. Ακούνε κάποιον να βιάζει μικρά παιδιά και λένε "να πεθάνει ο μπάσταρδος". Και εγώ παίζει να το πω.
 
Και εσυ λες παίζει να το πεις. Γιατί ο βιασμός και η μεγάλη ηλικία σου δίνει άλλοθι για ψυχικά υγιή, ενώ το κάψιμο του σκύλου απο ανήλικο σε κάνει ψυχικά ασθενή? Γιατι βάζεις τα όρια εκει που σε βολεύουν? Δηλαδή η ευχή ''να πεθάνει αυτός που έκαψε τον σκύλο όταν φτάσει τα 30'' είναι οκ;
 
Παίζω με τις λέξεις, το ξέρω, αλλά έχω την εντύπωση ότι και εσύ αυτό κάνεις.
 
Εντελώς φιλικά.  ^_^ 
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

"Με την συνδρομή και των εισαγγελικών αρχών, έγινε άρση του απορρήτου των επικοινωνιών και σε συνεργασία με τις εταιρείες του διαδικτύου, εντοπίστηκαν τα ηλεκτρονικά ίχνη του επίμαχου βίντεο σε καταυλισμό Ρομά στην Άρτα.

Το πρωί, σε επιχείρηση της αστυνομίας εντοπίστηκαν οι τρεις ανήλικοι ηλικίας 11, 14 και 16 ετών, οι οποίοι ταυτοποιήθηκαν ως οι δράστες της αποτρόπαιας πράξης. 

 

Σε βάρος τους σχηματίστηκε ποινική δικογραφία, ενώ οι τρεις ανήλικοι έχουν προσαχθεί στην Εισαγγελία Πρωτοδικών Άρτας."

 

παμε αλλη μια  .. γυναικα εισαγγελεας που μιλαμε καθημερινα μου ειπε ΧΘΕΣ πως απο την πρωτη στιγμη (με βαση τις αναφορες) εχει ενημερωθει  η διωξη ηλεκρονικου εγκληματος , παρακολουθει το προφιλ του ανωμαλου και ΑΥΤΩΝ ΟΛΩΝ  που γραφουν θετικα σχολια απο κατω  (προσεχτε το καλα αυτο που σας λεω)  εχει ασκηθει διωξη απο την εισαγγελια και ολα εχουν παρει τον δρομο τους μην ασχολειστε καν !  το ιδιο ισχυει και με το προφιλ ενος ανωμαλου απο την θεσαλλονικη ο οποιος εφτιαχνε συνεχως σελιδες 'θανατος στα ζωα' κτλ ! τον παρακολουθουσαν χωρις να το ξερει ! εχω ολα τα στοιχεια του, η εισαγγελεας ειναι απο τις καλυτερες, τις πιο αυστηρες αλλα και τις πιο δικαιες στην ελλαδα ..

το μηνυμα το εστειλα χθες δευτερα 29-9 ,  η επιχειρηση της αστυνομιας εγινε σημερα το πρωι τριτη 30-9 !

αυτα ...

Επεξ/σία από Mau-Maus
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πιστεύω ότι το υπεραναλύεις τιμον. (και πούμπα)

 

Είναι ακριβώς αυτό που λέει ο cthulhucarbide:

 

 
Και μην κολλάς τόσο πολύ στην ηλικία. Οκ ανήλικος. Αν η ευχή ήταν για 19αρη θα ήταν καλά; Αν αντι για αμόρφωτη μειονότητα ήταν για κακομαθημένα πλουσιόπαιδα θα ήταν οκ; Το να εύχεσαι θάνατο για καποιον σε κάνει ή δεν σε κάνει ψυχικά ασθενή. Είτε αυτός ειναι 19 είτε 45, είτε επειδή βίασε παιδιά είτε επειδή επειδή έκαψε σκύλο.
 
Όπως έγραψες και εσυ πιο πριν:
 

 

 
Και εσυ λες παίζει να το πεις. Γιατί ο βιασμός και η μεγάλη ηλικία σου δίνει άλλοθι για ψυχικά υγιή, ενώ το κάψιμο του σκύλου απο ανήλικο σε κάνει ψυχικά ασθενή? Γιατι βάζεις τα όρια εκει που σε βολεύουν? Δηλαδή η ευχή ''να πεθάνει αυτός που έκαψε τον σκύλο όταν φτάσει τα 30'' είναι οκ;
 
Παίζω με τις λέξεις, το ξέρω, αλλά έχω την εντύπωση ότι και εσύ αυτό κάνεις.
 
Εντελώς φιλικά.  ^_^ 

 

 

 

Σωστό αυτό με το "και εσύ παίζει να το πεις"... και το έγραψα για κάποιο λόγο. Ο λόγος φαίνεται λίγο παρακάτω:

 

 

Από αυτούς, όμως, οι λογικοί και μη ψυχικά άρρωστοι δεν έχουν 2 μέτρα και 2 σταθμά σε τέτοιες σοβαρές σκέψεις (ακόμα και σε αγανάκτηση) και εκτιμούν και σταθμίζουν την ευθύνη του άλλου πριν ρίξουν την "αγανάκτησή" τους. Έτσι, σε ένα παιδί που από την μία δεν του ρίχνεις ευθύνες για τα κακά που του συμβαίνουν (π.χ. ας μην έκανε το τάδε για να μην πάθει το δείνα) δεν το δικάζεις και σαν ενήλικο για τα λάθη που κάνει (π.χ. έκανε το τάδε σοβαρό πράγμα, να πεθάνει). Πόσο μάλλον δε εάν όντως έχεις ευαισθησίες ως προς την ύπαρξη (με την ευρύτερη έννοια), συμπονάς και σέβεσαι όλες τις άλλες μορφές ζωής (π.χ. σκυλιά, φάλαινες) και κατανοείς πως κάθε τι έχει τις ευθύνες που του αναλογούν (π.χ. δεν θα κλοτσήσεις ένα σκυλί επειδή σε δάγκωσε που του πήρες το φαΐ ενώ γρύλιζε πριν το πλησιάσεις και αυτό έτρωγε). 

 

Εκτός βέβαια εάν τα παραπάνω δεν είναι όντως σκέψεις και αξίες σου αλλά αποτέλεσμα ψυχικών προβλημάτων που χρίζουν αντιμετώπισης. Εκεί, από την μία θα διατυμπανίζεις την ευαισθησία σου προς τα "σκυλάκια" και τις "ψυχούλες" τους (κλασική συμπεριφορά, ο "διατυμπανισμός", όσων έχουν πρόβλημα.... όλοι το έχουμε δει από το σχολείο έως και τις μέρες μας)  και ίσως έχεις και θεϊκές ευαισθησίες (π.χ. θα είσαι χριστιανός κτλ) ενώ από την άλλη με ευκολία θα λες "να πεθάνει το παιδί (=ανήλικος) επειδή έκανε το τάδε". 

 

Μην ξεχάσω και το απαραίτητο "ο θεός να με συγχωρέσει". 

 

 

Έτσι, ενώ "και εγώ θα το έλεγα", όταν θα το έκανα δεν θα ήταν διαφορετικό από το να το εύχομαι για όποιο άλλο ζώο του πλανήτη αυτού. Αυτό σημαίνει ότι θα υπήρχε κατάλληλη πράξη και κατάλληλες ευθύνες και όχι "το καημένο το φαλαινάκι" και μετά "θάνατος στον πιτσιρικά". 

 

 

 

Η εύκολη διατύπωση των σκέψεων κάποιου που βρίσκεται σε "συναισθηματική φόρτιση", δεν έχουν την ίδια βαρύτητα με την ίδια την πράξη. Διαφορετικά όπως καταλαβαίνεις, θα έπρεπε να χαρακτηρίσουμε "ψυχικά αρρωστους" το 80% + των ανθρώπων.

 

Δεν μπορώ να πιστέψω πως όλοι όσοι ρίχνουν "κατάρες" και ζητούν τα κεφάλια άλλων ανθρώπων στο πιάτο, να το εννοούν πραγματικά. Είμαι σίγουρος πως αν δούμε το 11χρονο, ας πούμε, της παραπάνω ιστορίας να κάθεται τρομαγμένο έξω από το γραφείο της ασφάλειας, δεν θα χαρούμε ιδιαίτερα.

 

Δεν έχω όμως και την ίδια άποψη για το 16χρονο που ειδικά για τη φυλή των Ρομά, θεωρείται ενήλικας...

 

 

Μα... και εσύ χάνεις το point. Δεν είναι τόσο η εύκολο διατύπωση όσο το consistency των σκέψεων που, θέλουμε δεν θέλουμε, υπάρχει και σε "εύκολες διατυπώσεις κάτω από συναισθηματική φόρτιση". Δηλαδή, πόσο συνάδουν οι σκέψεις ενός ανθρώπου με την "εύκολη διατύπωση". 

 

Εάν ήταν όντως τόσο ασυσχέτιστα όσο παρουσιάζονται από το post σου, τότε δεν θα λέγαμε τίποτα για κάποιον που από την μία "πίνει νερό" και διατυμπανίζει την πίστη του σε κάτι και από την άλλη την καταριέται και εύχεται τον θάνατο στην πρώτη στραβή. Σίγουρα το έχεις δει να γίνεται γύρω σου όμως αυτό (εκτός από εδώ μέσα). Θυμήσου τι γνώμη είχες για όσους το έκαναν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ευχή για θάνατο από μακρυά προέρχεται από κάποια συγκέντρωση αγανάκτησης-οργής και δεν σημαίνει πως εννοείται κυριολεκτικά.

 

Άμα κάθε φορά που το λέγαμε το κάναμε κιόλας(έστω στις περιπτώσεις που υπάρχει η δυνατότητα) δεν θα είχε μείνει αφεντικό ή οδηγός στην χώρα

Τα λόγια με την πράξη απέχουν πολύ. Στα πρώτα, μένουν οι περισσότεροι

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου. Η πρώτη αντίδραση πάντα είναι η υπερβολή.

Από την άλλη όμως τι μποορείς να πείς για μια τέτοια πράξη.  Το φυσιολογικό μυαλό αδυνατεί να την χωνέψει.  Αν ανήλικοι έχουν την απόλυτη αναισθησία και την απόλυτη αδιαφορία για μια έμβια ύπαρξη , ε τότε ο κόσμος μας είναι όντως μέχρι την κορυφή μέσα στα σκατά και φοβάμαι ότι έχουμε ευθύνη γι' αυτό στο βαθμό που αναλογεί στον καθένα, όλοι.

εγω ο θεος να με συγχωρέσει θα χαιρομουνα παντως !

και αυτος που απευθύνεις τον λογο θα χαιροταν,  για το σκυλακι που καψαν ζωντανο ομως !

-----

μια φαλαινα εγκατελειψε πριν λιγο καιρο το μικρο της και την επιασε η καμερα !

δειτε την αντιδραση αυτης της ψυχουλας οταν καταλαβε οτι θα το αφησει μονο του και βγαλτε τα συμπερασματα σας

για το ποσο εξυπνα ειναι αυτα τα πλασματακια και για το αν αξιζουμε την αγαπη που μας δινουν !

εγω λεω πως οχι  .. ελεεινοι ειμαστε ...

 

Καταραμένη Γαμημένη  βουβάλα.

Τι ήθελα να το δώ , μου ήρθε αναγούλα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου. Η πρώτη αντίδραση πάντα είναι η υπερβολή.

Από την άλλη όμως τι μποορείς να πείς για μια τέτοια πράξη.  1 Το φυσιολογικό μυαλό αδυνατεί να την χωνέψει. 

2 Καταραμένη βουβάλα.

Τι ήθελα να το δώ , μου ήρθε αναγούλα.

1. αυτο ακριβως !

2. ναι ρε φιλε , οταν το ειδα πηγα να σκασω απο την στεναχωρια μου ειλικρινα !

εκανε σαν τρελλο , το ενιωσε οτι δε θα ξαναγυρισει ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εκμετάλλευση του αθώου και ανήμπορου, προς διασκέδαση του δυνατού, πάντα θα μας εξοργίζει. Πρόσφατα έχασα τη "Βρώμα" μου. Μια να μη τη χαρακτηρίσω για να μη μπαναριστώ, τη σκότωσε με τον πιο ύπουλο τρόπο.

Ένα ζώο μας δείχνει την αγάπη του, μας δείχνει πάντα αξία διότι είμαστε μοναδικοί για αυτόν.

 

Όπως ένα παιδί στους γονείς του. Τους κοιτάζει με αγάπη. Είναι όλος τους ο κόσμος. Η διαφορά ειναι οτι το παιδί κάποτε μεγαλώνει και αλλάζει. Για το ζώο ο κόσμος του πάντα θα είσαι εσύ.

 

Εν πάση περιπτώσει, ναι ειναι υπερβολή να λέμε ότι λέμε, αλλά γενικά συμφωνω με τον Maus-Maus.

Αν τους έβλεπα μπροστά μου πιθανόν να ειχα κάνει φονικό. Υπάρχουν φάσεις που το δίκιο σε πνίγει και ξεφεύγεις.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν παω στρατο ακουγα να λενε οτι οι Ρομα ειναι λεει Ελληνες πολιτες δευτερης κατηγοριας διοτι λεει ενω υπηρετουν κανονικα την πατριδα το κράτος τους εχει γραμμένους γιατί δεν τους παρέχει λεει ποιότητα ζωής.

Μερικα χρονια μετα κεντρο καταταξεως της Κορίνθου, ενα τσουρμο απο βρωμερους θορυβωδεις ασεβείς τύπους μαζί με ενα τσουρμο παιδια και γυναικες ερχονται για να παρουσιαστουν ολοι μα ολοι τους παρουσιαζουν χαρτια (ηπατίτιδα, πολύτεκνοι, έγγαμοι και αλλα εξωτικά) αποτελεσμα κανεις τους δεν υπηρετει και περνουν απαλαγη η αναβολη.
Το ελληνικο κρατος διασφαλιζει πορους απο την Ε.Ε και κατασκευαζει οικισμους για να μεινουν εκεινοι τους βανδαλιζουν πουλουν τα υλικα και στηνουν τα τσαντηρια τους διπλα οι οικισμοι τους γινονται κεντρα εμποριας ναρκωτικων,βρεφων κλεβουν χαλκο απο τα καλωδια της ΔΕΗ κτλ.
Σκεφτομαι οτι πρεπει να ειμαστε απο τις λιγες χωρες που δινουν τοσες παροχες σε ανθρωπους που δινουν τοσα λιγα στην χωρα και ζητουν περισσότερα οταν δεν σέβονται νόμους κανονες και ηθη...
Και τελειώνοντας αν εσυ σαν πολίτης αρνεισαι πεισματικα να ενταχτεις στο κοινωνικό σύνολο, γιατι εγω σαν κοινωνια θα πρεπει να συνεχίσω να σου παρεχω δικαιωματα και υπηρεσιες; 

 

PS. Δεν ειμαι στρατοκαβλος απλα εκει ειδα τα καλα γιατι βρεθηκα στον ιδιο χώρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...