Προς το περιεχόμενο

Η Apple προετοιμάζεται για το γιγαντιαίο launch του γιγαντιαίου iPhone


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποια εφαρμογη ρε φιλος σου μιλησα εγω για εφαρμογες? Οταν αυτες οι αποθηκευσεις υφιστανται σε εμενα και κατηγοριοποιουνται κ ολας σαν να τις αρχειοθετησα με τα χερακια μου σε εσενα ουτε καν πως πεφτουν μεσα στο pc σου δε ξερω..

 

Το ηξερα οτι το android κανει backup μεσω cloud εννοια σου.. Ποσοι το ξερετε ηθελα να δω.. 

 

Και ξανα λεω δε μιλαω για gmail... Μιλαω για απευθειας κατηγοριοποιηση των επαφων, ημερολογιων, βιβλιων, τραγουδιων, εφαρμογων στα contacts, ical, ibooks, itunes του mac μου και απο κει same story στο ipad ΑΥΤΟΜΑΤΑ....  + το clone backup που ειναι backup ετσι και αλλιως..

 

Και αυτα που backup-αρω, backup-αρονται αυτοματα μετα στο time capsule απ το time machine ασυρματα οποτε ειναι ολα ομορφα και ωραια.. Και κυριως χωρις να ασχοληθω εγω...

 

Ειπαμε ναι εχει καπιοες ελλειψεις το iphone (το κυριο ειναι οι παραμετροποιηση και οχι τα γελοια που ακουω για bluetooth και τορρεντ client).. Εμενα προσωπικα δε με νοιαζουν τοσο αλλα αλλους μπορει.. Αλλα δε μπορεις να κλεισεις τα ματια στο παραπανω.

 

Και τωρα ειδικα που θα δωσει εμφαση η apple και στο σπιτικο οικοσυστημα με τις νεες εκδοσεις λειτουργικων.. H ψαλιδα παιζει να ανοιξει ασχημα..

 

τι ακριβως δεν καταλαβες απο αυτο που εγραψα?

το dropbox εχει γινει σχεδον native εφαρμογη του ιδιου του android. δεν το κατεβασα απο το store, ηταν προεγκατεστημενο στο κινητο μου οταν το αγορασα.

 

οταν λοιπον βγαζω φωτο, ανεβαινουν ΑΥΤΟΜΑΤΑ στο dropbox το οποιο υπαρχει ΚΑΙ στο pc μου (ή σε οποιαδηποτε αλλη συσκευη). αρα οτι εχω στο κινητο μου, το εχω ΑΥΤΟΜΑΤΑ και στις αλλες συσκευες μου. το ιδιο συμβαινει με μουσικη, βιντεο, αρχεια κλπ

 

για τις επαφες τωρα. οταν τις κατηγοριοποιησω στη συσκευη μου (οικογενεια-φιλοι-συναδελφοι-κλπ) με την ιδια κατηγοριοποιηση θα αποθηκευτουν και στο Gmail. αν χασω την συσκευη μου και παρω καινουρια, σε 2 λεπτα θα εχω κατηγοριοποιημενες ολες τις επαφες μου ξανα στο κινητο μου. Google Sync λεγεται.

 

ξαναρωταω λοιπον, τι μενει που δεν κανει το android?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

Φιλε λατρευω το post σου. Δες, θα σου κανω και like!

Τι πειραζει ρε παιδια που δεν εχει bluetooth? Στειλτε mail.

Τι πειραζει που πρεπει με το ζορι να χρησιμοποιεις itunes?

Τι πειραζει που δνε κατεβαζει torrents? Αφου εχουμε PC

Τι πειραζει που το 4αρι δνε εχει σημα? Αφου εχουμε σταθερο!

Τοτε με συγχωρεις, γιατι σκατα το πηρες το smartphone? :D

 

( τα παρακατω τα αναφέρω απο εμπειρίες με 4s: )

Τι πειράζει να μην μπορεις να περάσεις τις επαφές στην SIM;

(ακούγεται χαζο, στην πράξη μου έσπασε τα @@)

Τι πειράζει να μην έχεις δυνατότητα επέκτασης χωρητικότητας;

Τι πειράζει να μη βγάζει μέρα η μπαταρία;

Τι πειράζει να θες κατσαβιδάκι να αλλάξεις μπαταρία ή κάποιο αντικείμενο να αλλάξεις μια SIM ;

Τι πειράζει να πρέπει να κουβαλας κάθε μερα μαζι σου τον φορτιστή;

Τι πειράζει να δίνεις 500 ή 600 !!! € (αναλόγως τα GB) στο ΣΗΜΕΡΑ για ένα μοντέλο του 2011 με 512 RAM;

 

 

Υ.Γ ακόμα να αλλάξει ο τίτλος για ένα ΓΙΓΑΝΤΙΑΙΟ ΑΙΦΟΝ με το απίστευτο μέγεθος ... των 4.7 ιντσών!

Δηλαδή να ξέρουμε να αναφερόμαστε σε μοντέλα όπως το G3 τουλάχιστον ως ΤΙΤΑΝΙΑΙΑ μεγέθη .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

( τα παρακατω τα αναφέρω απο εμπειρίες με s4: )

Τι πειράζει να μην μπορεις να περάσεις τις επαφές στην SIM;

(ακούγεται χαζο, στην πράξη μου έσπασε τα @@)

Τι πειράζει να μην έχεις δυνατότητα επέκτασης χωρητικότητας;

Τι πειράζει να μη βγάζει μέρα η μπαταρία;

Τι πειράζει να θες κατσαβιδάκι να αλλάξεις μπαταρία ή κάποιο αντικείμενο να αλλάξεις μια SIM ;

Τι πειράζει να πρέπει να κουβαλας κάθε μερα μαζι σου τον φορτιστή;

Τι πειράζει να δίνεις 500 ή 600 !!! € (αναλόγως τα GB) στο ΣΗΜΕΡΑ για ένα μοντέλο του 2011 με 512 RAM;

Μάλλον εννοείς 4s :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ηξερα οτι το android κανει backup μεσω cloud εννοια σου.. Ποσοι το ξερετε ηθελα να δω..

 

Δουλεύεις σε αστεία-τοριο;

Your.... Εγώ πάλι λέω πως το έμαθες σήμερα.

 

Πάντως αυτό που παρατηρώ ειναι οτι συστηματικά χρήστες android κινητων, κάποτε οι ίδιοι και οι ίδιοι, μπαίνουν σε κάθε θεμα που αφορα την apple μονο και μονο για να κραξουν και για να πείσουν ολο τον κοσμο για τη σωστη επιλογη τους και το ποσο λαθος ειναι οι υπόλοιποι. Πρεπει να τραβάνε μεγααααααλο ζόρι. Χαλαρώστε ρε παιδια. Μπήτε στα θεματα των κινητων που έχετε για να μάθετε τις εξελίξεις ή αν σας ενδιαφερει να πάρετε κάποιο αλλο ψάξτε τα προτερήματα και τα ελαττώματα τους απο άλλους χρήστες και οχι απο fanboys και haters.

Το ίδιο συμβαίνει και στα Apple και στα Android θέματα, το ίδιο και Ελλάδα και έξω. Εξαρτάται από το κάθε site πόσο αυστηρό είναι.

 

:-)

Επεξ/σία από GMod
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια εφαρμογη ρε φιλος σου μιλησα εγω για εφαρμογες? Οταν αυτες οι αποθηκευσεις υφιστανται σε εμενα και κατηγοριοποιουνται κ ολας σαν να τις αρχειοθετησα με τα χερακια μου σε εσενα ουτε καν πως πεφτουν μεσα στο pc σου δε ξερω..

 

Το ηξερα οτι το android κανει backup μεσω cloud εννοια σου.. Ποσοι το ξερετε ηθελα να δω.. 

 

Και ξανα λεω δε μιλαω για gmail... Μιλαω για απευθειας κατηγοριοποιηση των επαφων, ημερολογιων, βιβλιων, τραγουδιων, εφαρμογων στα contacts, ical, ibooks, itunes του mac μου και απο κει same story στο ipad ΑΥΤΟΜΑΤΑ....  + το clone backup που ειναι backup ετσι και αλλιως..

 

Και αυτα που backup-αρω, backup-αρονται αυτοματα μετα στο time capsule απ το time machine ασυρματα οποτε ειναι ολα ομορφα και ωραια.. Και κυριως χωρις να ασχοληθω εγω...

 

Ειπαμε ναι εχει καπιοες ελλειψεις το iphone (το κυριο ειναι οι παραμετροποιηση και οχι τα γελοια που ακουω για bluetooth και τορρεντ client).. Εμενα προσωπικα δε με νοιαζουν τοσο αλλα αλλους μπορει.. Αλλα δε μπορεις να κλεισεις τα ματια στο παραπανω.

 

Και τωρα ειδικα που θα δωσει εμφαση η apple και στο σπιτικο οικοσυστημα με τις νεες εκδοσεις λειτουργικων.. H ψαλιδα παιζει να ανοιξει ασχημα..

To gmail με το android ειναι συνδεδεμενα δεν μπορεις να μιλας για το ενα χωρις να εχεις το αλλο ειναι της ιδιας εταιρειας αλλωστε,Ολα εφαρμογες ειναι και το backup που κανει το δικο σου μεσω εφαρμογης,το dropbox ειναι γελοιο στο χειρισμο πολυ ποιο ευκολο απο στοκ προγραμματα,υπαρχει και το google drive btw,

Ολοι οι συγχρωνισμοι γινονται με το gmail το χρειαζεσαι για account σου λεει το ιδιο το κινητο να κανεις account οποτε ναι τα κανει το κινητο και δεν χρειαζεται τιποτα extra οποτε ειναι σαν να λεμε απευθειας οτι γινονται ολα αυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι ακριβως δεν καταλαβες απο αυτο που εγραψα?

το dropbox εχει γινει σχεδον native εφαρμογη του ιδιου του android. δεν το κατεβασα απο το store, ηταν προεγκατεστημενο στο κινητο μου οταν το αγορασα.

 

οταν λοιπον βγαζω φωτο, ανεβαινουν ΑΥΤΟΜΑΤΑ στο dropbox το οποιο υπαρχει ΚΑΙ στο pc μου (ή σε οποιαδηποτε αλλη συσκευη). αρα οτι εχω στο κινητο μου, το εχω ΑΥΤΟΜΑΤΑ και στις αλλες συσκευες μου. το ιδιο συμβαινει με μουσικη, βιντεο, αρχεια κλπ

 

για τις επαφες τωρα. οταν τις κατηγοριοποιησω στη συσκευη μου (οικογενεια-φιλοι-συναδελφοι-κλπ) με την ιδια κατηγοριοποιηση θα αποθηκευτουν και στο Gmail. αν χασω την συσκευη μου και παρω καινουρια, σε 2 λεπτα θα εχω κατηγοριοποιημενες ολες τις επαφες μου ξανα στο κινητο μου. Google Sync λεγεται.

 

ξαναρωταω λοιπον, τι μενει που δεν κανει το android?

Ξεχασες να αναφερεις οτι ολα αυτα τα κανεις σε οποιαδηποτε συσκευη γουσταρεις, και οχι μονο σε αποκλειστηκα apple συσκευες....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανεις δεν προσπαθει να πεισει κανενα βαγγελη αμα καποιος επιρρεαζετε τοσο ευκολα και δεν μπορει να κρινει τι ειναι καλο και τι τον βολευει ειναι αξιος της μοιρας του.

Επισης δεν ειναι φορουμ χωρισμενο για iphone users και android users οποιοσδηποτε μπαινει και γραφει οπου θελει αλλιως μπορει να παει στα official φορουμ και να συζηταει με τους υπολοιπους φανς ποσο τελειο ειναι το κινητο του.

Και οπως προσεξες παρα πολλοι δεν εχουν ιδεα το πως ειναι τα υπολοιπα λειτουργικα οποτε ειναι ευκαιρια για πολλους να ενημεωνονται κιολας.Επισης παρα πολλοι απο αυτους που αναφερεις επειδη ειμαστε 7-8 ατομα που συμμετεχουμε ενεργα κραζουμε και πολλες αλλες εταιρειες λεγοντας το τι κανουν κατα τη γνωμη μας λαθος.

Τελος εχω πει σε αλλες συζητησεις οτι εχω δουλεψει ολα τα γνωστα λειτουργικα σαν βασικο κινητο ολα(οχι σαν δευτερο να το εχω να καθετε),και ολα ειχαν τα αρνητικα τους και τα θετικα τους.

Εξηγουμαστε για να μην παρεξηγουμαστε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν καταλαβα ποιος ειναι ο στοχος ολων των haters, να σταματησει να πουλαει iphone η apple και winmob η μικροσοφτ; και να γινει μονοπωλιο το αντροιντ; Ο ανταγωνισμος μονο καλο κανει.

Αμα δεν σας αρεσει κατι απλα μην ασχολειστε. Και αν καποιοι γουσταρουν να δινουν 700 για το κινητο τους με γεια τους με χαρα τους και οπως δειχνουν και οι πωλησεις δεν ειναι και λιγοι παγκοσμιως. Ε δεν γινεται καμια 100αρια εκατομμυρια που αγοραζουν iphone καθε χρονο να ειναι ηλιθιοι και οι υπολοιποι που αγοραζουμε κινεζια αντροιντ με 100€ να εχουν καταλαβει το νοημα της ζωης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αυτό που παρατηρώ ειναι οτι συστηματικά χρήστες android κινητων, κάποτε οι ίδιοι και οι ίδιοι, μπαίνουν σε κάθε θεμα που αφορα την apple μονο και μονο για να κραξουν και για να πείσουν ολο τον κοσμο για τη σωστη επιλογη τους και το ποσο λαθος ειναι οι υπόλοιποι. Πρεπει να τραβάνε μεγααααααλο ζόρι. Χαλαρώστε ρε παιδια. Μπήτε στα θεματα των κινητων που έχετε για να μάθετε τις εξελίξεις ή αν σας ενδιαφερει να πάρετε κάποιο αλλο ψάξτε τα προτερήματα και τα ελαττώματα τους απο άλλους χρήστες και οχι απο fanboys και haters.

Ενώ οι χρήστες iphone είναι διαφορετικοί...

Δεν ήξερα ότι έχουμε αστυνομία θεμάτων πάντως, μπράβο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Αμα δεν σας αρεσει κατι απλα μην ασχολειστε...

 

 

Δεν στέκει αυτο που λες, φιλικα πάντα.

 

Το να μην σου αρέσουν κάποια χαρακτηριστικα (εν προκειμένω σε προϊόντα της αππλ) και να ποστάρεις αρνητικά, δεν σε καθιστα χέιτερ. Λες απ'τη δικη σου οπτική γωνία τι σε χαλάει. Σε κάποιο μέλος μπορει να φανει χρήσιμο σε δικές του μελλοντικες αγορές. Αυτο άλλωστε είναι και το νόημα μιας κοινότητας (τεχνολογικης ή μη), η ανταλλαγή απόψεων.

 

Οι διαστάσεις στις οθόνες ήταν (για μένα πάντα) ένα μεγάλο μείον (μεταξυ πολλων άλλων). Αν αλλάξει προσέγγιση και αφήσει τις σαχλές διαφημίσεις για αντίχειρες (μπορει να βάλει την παλάμι του Αντετοκούμπο να το διαφημίσει βέβαια, οπότε πρακτικα δεν κάνει κωλοτούμπα :P ) θα είναι ένα μεγάλο + για τα επόμενα μοντέλα της.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστω και αυτά τα ασήμαντα κατ' έσας που δεν κάνει το iPhone καλό είναι να επισημαίνονται πάντως! Φίλε kakadi, εγώ δέχομαι ότι δεν σε απασχολεί καθόλου η έλλειψη πχ bt, ή το να αλλάζεις εύκολα ringtones, ή να μην έχει αναφορά μηνυμάτων (δεν ξέρω αν μπήκε) ή απλή μεταφορά αρχείων, αλλά υπάρχουν χρήστες όχι τόσο ψαγμένοι που δίνουν ένα κάρο λεφτά να πάρουν iPhone και πέφτουν από τα σύννεφα που δεν μπορεί να κάνει αυτά τα απλά πράγματα και απογοητεύονται! Γιατί κυρίως αυτά τους απασχολούν και ας σου φαίνεται περίεργο! Ας πρόσεχαν θα μου πεις και ας το έψαχναν, αλλά καλό είναι να λέγονται και αυτά

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι ακριβως δεν καταλαβες απο αυτο που εγραψα?

το dropbox εχει γινει σχεδον native εφαρμογη του ιδιου του android. δεν το κατεβασα απο το store, ηταν προεγκατεστημενο στο κινητο μου οταν το αγορασα.

 

οταν λοιπον βγαζω φωτο, ανεβαινουν ΑΥΤΟΜΑΤΑ στο dropbox το οποιο υπαρχει ΚΑΙ στο pc μου (ή σε οποιαδηποτε αλλη συσκευη). αρα οτι εχω στο κινητο μου, το εχω ΑΥΤΟΜΑΤΑ και στις αλλες συσκευες μου. το ιδιο συμβαινει με μουσικη, βιντεο, αρχεια κλπ

 

για τις επαφες τωρα. οταν τις κατηγοριοποιησω στη συσκευη μου (οικογενεια-φιλοι-συναδελφοι-κλπ) με την ιδια κατηγοριοποιηση θα αποθηκευτουν και στο Gmail. αν χασω την συσκευη μου και παρω καινουρια, σε 2 λεπτα θα εχω κατηγοριοποιημενες ολες τις επαφες μου ξανα στο κινητο μου. Google Sync λεγεται.

 

ξαναρωταω λοιπον, τι μενει που δεν κανει το android?

 

Ποιο gmail ρε παλικαρι.. Σου μιλαω εγω για email?? Για δευτερη φορα λοιπον..

 

Εγω σου λεω οτι αποθηκευονται στον υπολογιστη μου κατηγοριοποιημενα και συ μου λες οτι αποθηκευονται στο email σου??

Να το βρασω...

 

Εχεις καταλαβει τη διαφορα των οσων λεω ή δε θες να καταλαβεις??

 

Συμφωνω με το  dropbox ετσι οπως το λες αλλα και παλι στο υπολογιστη σου ετσι κατηγοριοποιημενα δεν τα εχεις..

Δηλαδη η μουσικη στη μουσικη, οι επαφες στις επαφες, οι φωτο στις φωτο κλπ κλπ.. Και ολα αυτα απο αγορες του ipad ή του iphone...

Πανε εκει που πρεπει..

 

Μονο στο tablet σου και στο κινητο σου ειναι κατηγοριοποιημενα τα δικα σου..

Στον υπολογιστη μανιουαλ..

 

Καταλαβες τι λεω επιτελους?

 

Ξεχασες να αναφερεις οτι ολα αυτα τα κανεις σε οποιαδηποτε συσκευη γουσταρεις, και οχι μονο σε αποκλειστηκα apple συσκευες....

 Ακυρος... Απο μακρια.. Απαντησα πιο πανω..

 

Δουλεύεις σε αστεία-τοριο;

Your.... Εγώ πάλι λέω πως το έμαθες σήμερα.

 

 

Κλαϊν....

 

To gmail με το android ειναι συνδεδεμενα δεν μπορεις να μιλας για το ενα χωρις να εχεις το αλλο ειναι της ιδιας εταιρειας αλλωστε,Ολα εφαρμογες ειναι και το backup που κανει το δικο σου μεσω εφαρμογης,το dropbox ειναι γελοιο στο χειρισμο πολυ ποιο ευκολο απο στοκ προγραμματα,υπαρχει και το google drive btw,

Ολοι οι συγχρωνισμοι γινονται με το gmail το χρειαζεσαι για account σου λεει το ιδιο το κινητο να κανεις account οποτε ναι τα κανει το κινητο και δεν χρειαζεται τιποτα extra οποτε ειναι σαν να λεμε απευθειας οτι γινονται ολα αυτα

Εχεις δικιο το dropbox ειναι πιο ευκολο απο τι??

Εχεις δουλεψει το ποιο απο apple ειπαμε?? Απ το cloud που κανει backup το iphone? Ή απο wifi backup? Ενα "on" βαζεις και τα αναλαμβανει μονο του συγκεκριμενες στιγμες της μερας..

κανεις δεν προσπαθει να πεισει κανενα βαγγελη αμα καποιος επιρρεαζετε τοσο ευκολα και δεν μπορει να κρινει τι ειναι καλο και τι τον βολευει ειναι αξιος της μοιρας του.

 

 

Το χειροτερο ομως ειναι οταν καποιος αλλος προσπαθει να σε πεισει για τι ειναι καλο για τις αναγκες σου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ οι χρήστες iphone είναι διαφορετικοί...

Δεν ήξερα ότι έχουμε αστυνομία θεμάτων πάντως, μπράβο...

Όταν ειχα μπει στο θεμα πριν την αγορα του note 2 δεν ειχα δει ουτε ενα ειρωνικό ποστ απο iPhone user. Αυτη ειναι η εμπειρια που εχω. Τωρα ψάχνοντας να το αντικαταστήσω με το νεο iPhone διαβάζω μονο ειρωνίες και μαγκιές για την κακιά apple που κοροϊδεύει τον κοσμο και τους χρήστες του android που εχουν δει τι φως το αληθινό. Δεν προκειται λοιπον για αστυνομία θεμάτων αλλα για κατάθεση εμπειρίας. Ειλικρινα δεν καταλαβαίνω το λόγο που θίχτηκες. Εκτος αν σε αυτα που περιγράφω αναγνώρισες τον εαυτο σου. Αλλα πίστεψε με για αυτο δεν ευθύνομαι εγω. Φυσικα και δεν αμφισβητώ οτι για να το λες θα υπαρχει σε θεματα που δεν εχω διαβάσει αντίστοιχη συμπεριφορά των apple users. Και για αυτους λοιπον τα ίδια ισχύουν αν το θεμα εχει πάρει έκταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...