Προς το περιεχόμενο

dhl και τελωνειο


georgezaf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Μια πληρη ενημερωση απο τα τελονια της dhl..

Σας ενημερώνουμε σχετικά με την άφιξη της αποστολής σας με Αρ. Φορτωτικής
DHL
******* στον Αερολιμένα Αθηνών, η οποία θα χρειαστεί εκτελωνισμό. Σχετικά με την διαδικασία εκτελωνισμού έχετε δύο επιλογές:

 

  1. Ανάθεση της διαδικασίας εκτελωνισμού στην DHL, η εταιρεία μας αναλαμβάνει τον εκτελωνισμό και τη μεταφορά της αποστολής σε εσάς - κόστος 36,00€ (για αποστολές με αξία μέχρι 150,00€) + Έξοδα Τελωνείου ή κόστος 50,00€ (για αποστολές με αξία 151,00€-800,00€) + Έξοδα Τελωνείου
2.
Ανάληψη από εσάς των τελωνειακών διαδικασιών που απαιτούνται. Στην περίπτωση αυτή τα φορτωτικά έγγραφα παραλαμβάνονται από τα γραφεία μας στο Αεροδρόμιο και θα πρέπει να φροντίσετε για τον εκτελωνισμό και την μεταφορά του δέματός σας. Το κόστος είναι Πρακτορειακά δικαιώματα 33,20 ευρώ + Εργατικά 12,96 ευρώ (έως 5 κιλά) ή 22 ευρώ (από 5 έως 50 κιλά), Αποθήκευτρα (6,65 ευρώ την ημέρα ανά δέμα από την 2η ημέρα της ενημέρωσης άφιξης της αποστολής) + Έξοδα Τελωνείου.

 

Παρακαλώ βρείτε σε επισύναψη την ενημέρωση σχετικά με τις επιλογές εκτελωνισμού σας, τις σχετικές χρεώσεις καθώς και τα απαραίτητα έγγραφα που θα χρειαστούν για την ολοκλήρωση της διαδικασίας. Επιπλέον, επισυνάπτουμε προς διευκόλυνσή σας και τις οδηγίες ηλεκτρονικής εξουσιοδότησης προς την DHL σε περίπτωση που επιθυμείτε την ανάθεση της διαδικασίας εκτελωνισμού στην εταιρεία.

 

Παρακαλούμε ενημερώστε μας σχετικά με την επιλογή σας για τον εκτελωνισμό της αποστολής απαντώντας στο παρόν
email
και το Τμήμα Εισαγωγών της εταιρείας μας θα επικοινωνήσει άμεσα μαζί σας.

 

Σας ευχαριστούμε εκ των προτέρων.

 

Με
εκτίμηση
,

Μεχρι και κλειδαριθμο απο εφορια θελουν!

 

υ.γ. αποδειξη θα στειλω αυτην που μου εστειλε ο κινεζος σωστα?

αφηστε που εμπλεξα,,,

 

Που είναι το πρόβλημα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 599
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ευχαριστω αρχικα για τη βοηθεια.

αλλα,ασε δε μπορεις να φανταστεις πως τη πατησα,

παρηγγειλα ενα κινητο απο το gearbest και ειχε 2 ειδη αποστολης

το κλασσικο, με 15-20 μερες και το αλλο με εξτρα 1 δολλαριο και ελεγε απλα expedited shipping... και εφτανε σε 5-10 μερες

δεν εγραφε πουθενα για κουριερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο τη dhl μου ζητανε αφμ και δου(απο το τηλεφωνο), να τους τα δωσω η ειναι καμια παγιδα για χρεωση?

θα παω πιο μετα απο το ελ βενιζελ να το εκτελωνισω μονος :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου τα ζητάνε για την εξουσιοδότηση.

Αν θα το εκτελωνίσεις εσύ, δεν χρειάζεται να τα δώσεις.

 

Μην καθυστερήσεις να πας γιατί τρέχουν οι μέρες για τα αποθήκευτρα (handling).

Πριν παραλάβεις τα χαρτιά από την DHL ρώτησε τον τελωνειακό αν μπορεί να σε βοηθήσει στη διασάφηση.

Διαφορετικά, θα την πάρεις από την DHL αφού την πληρώσεις (άλλο πρόσθετο έξοδο).

Σ' αυτή την περίπτωση, διαπραγματεύσου την όσο μπορείς καλλίτερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημερα εφτασε και σε λιγο θα παω.

 

εννοεις να με βοηθησει στο συμπληρωμα της αιτησης?

ο οδηγος που εχεις δεν αρκει?

τι σοι διαπραγματευση μπορω να κανω? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη συμπλήρωση της διασάφησης που είναι το απαραίτητο έγγραφο για όλη τη διαδικασία.

Παλαιότερα, βοηθούσαν οι τελωνειακοί τους ιδιώτες αλλά τώρα έχω καταλάβει ότι το έχουν κόψει, προφανώς, μετά από παρέmβαση των εταιρειών courier.

 

Διαπραγμάτευση εννοώ να κάνεις με τη DHL στο ποσό που θα σου ζητήσει για να σου δώσει τη διασάφηση, εάν δεν δεχτεί ο τελωνειακός να βοηθήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ εγω το ίδιο θεμα με το expedited shipping εχω.....κ μου τηλ η DHL. Η καλυτερη λυση απο ότι κατανοω ειναι να κανουμε οι ίδιοι τον εκτελωνισμο.

Τηλεφωνουμε τελωνειο να δουμε πότε έφτασε ή μας ειδοποιει η DHL?

Μηπως υπάρχει καπιο λινκ του οδηγου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν σου τηλεφώνησε η DHL, σημαίνει ότι το δέμα έφτασε.

Εάν κάνεις τον εκτελωνισμό θα γλυτώσεις την αμοιβή του εκτελωνιστή, όχι τα υπόλοιπα έξοδα.

Το link αναφέρεται στο τελευταίο κεφάλαιο του επικαιροποιημένου οδηγού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους τηλεφωνησα κ μου ειπαν ότι δεν εφτασε ακομα. Ο κινεζος εχει δηλωσει 60 δολλαρια τιμη αλλα φυσικα η αποδειξη που εχω ειναι για 130 δολλαρια.

Να ξεκινησω μια μερα να πάω απλα στην DHL για τον εκτελωνισμο? Θα ειναι εκει?
Εχει νοημα να αλλαξω την τιμη στην αποδειξη που εχω....να την κανω μικροτερο (βλεπε Photoshop) ή θα υπάρξει ίσως θεμα?


Ξέχασα (συγνωμη)....μηπως παίζει καποιο λινκ για την αιτηση διασαφησης...ισως με καποιο συμπληρωμενο παραδειγμα??


Ισχύει το ότι πια την αίτηση διασάφησης την κανουμε ηλεκτρονικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...