Προς το περιεχόμενο

dhl και τελωνειο


georgezaf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ε ναι, δεν ξερω ποσο χρεωσαν (και αν) τα μεταφορικα.

Εχω ηδη ενα τιμολογιο αλλα ειναι πανω απο 20 ευρω.

Ελπιζω οτι μπορουν να βγαλουν ενα ιδιο με λιγα ευρω λιγοτερα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 599
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ε ναι, δεν ξερω ποσο χρεωσαν (και αν) τα μεταφορικα.

Εχω ηδη ενα τιμολογιο αλλα ειναι πανω απο 20 ευρω.

Ελπιζω οτι μπορουν να βγαλουν ενα ιδιο με λιγα ευρω λιγοτερα....

Δεν έχει σημασία τι θα βάλουν αυτοί. Αν μπει τελωνείο θα σε πάρει η DHL να τους προσκομισεις την απόδειξη αγοράς που λέει το συνολικό ποσό για να υπολογισουν φόρους κτλ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ αυτο ρωταω αν τους στειλω αποδειξη αγορας 20 ευρω καθαριζω?

Αυτό θα γίνει αφού έρθει εδώ και στη περίπτωση που μπει τελωνείο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω καταλαβει την διαδικασια.

 

Εχω παρει μηνυμα οτι εχουν ερθει τα πραγματα μου και να παρω τηλεφωνο την DHL.

Εφοσον παρω τηλεφωνο, τι ακολουθει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω καταλαβει την διαδικασια.

 

Εχω παρει μηνυμα οτι εχουν ερθει τα πραγματα μου και να παρω τηλεφωνο την DHL.

Εφοσον παρω τηλεφωνο, τι ακολουθει?

Θα σε ρωτησουν αν θες να εκτελωνισεις εσύ το δέμα ή αυτοί.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβασα όλο το topic και παρόλο που  οι περισσότεροι του φωνάξατε 'οτι δεν πρόσεξε και είναι άπειρος, εγω΄πιστεύω ως παθών ότι  σε μερικά σημεία έχει δίκιο....

Η μεγαλύτερη απάτη κατά την γνώμη μου είναι τα πρακτορικά δικαιώματα....

Προσέξτε τι εννοώ: Ενω εσύ έχεις πληρώσει την DHL/TNT  τα μεταφορικά σου κανονικά οταν αποφασίσεις να το εκτελωνίσεις μόνος σου...ΔΕΝ ΣΟΥ ΔΙΝΟΥΝ  ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ( προσέξτε τα χαρτιά για τα οποία εσύ ήδη τους έχεις πληρώσει για να στο παραδώσουν στο σπίτι σου...) ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΑΝ ΤΟΥΣ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΤΑ  35€ πρακτορικά δικαιώματα!!!!!!(συγνώμη για τα κεφαλαία αλλά είχα αγανακτήσει και εγώ με αυτούς τόσο πολύ... 

Προσωπικά εγώ αυτό το θεωρώ το λιγότερο απάτη για να μην πώ κλοπή: Εχουν πληρωθεί ( στο εκωτερικό βέβαια η εταιρεία ) αλλά ό Ελληνας αντιπροσωπος προφανώς πρέπει να βγάλει και αυτός το κατι τις!!!!

Και κλείνω με μια άλλη εμπειρία με αυτές τις δύο εταιρείες όταν πριν απο  15 χρονια έφρα ένα ακριβό μηχάνημα απο USA με door to door πληρωμένα μεταφορικά ΚΑΙ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΑΝΤΙΠΡΌΣΩΠΟΣ ΜΕ ΠΗΡΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΕΙ ΚΟΝΤΑ 1000€ για να μου το φερει απο το αεροδρόμιο στο γραφείο (βεβαίως δεν αναφέρομαι σε φορους καο φπα... αυτά τα είχα πληρώσει ήδη...) Χρειάστηκε να πάρω τον πωλητή ο οποίος έβαλςε τον USA κλάδο της μεταφορικής (νομίζω ή ΤΝΤ ήταν) να επικοινωνήσει με τους ντόπιους μικρο$#%@Ρ@#  με αποτέλεσμα να μου έρθει  σε δύο μέρες χωρίς να πληρώσω φράγκο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον, δεν έχουν γίνει κατανοητά (ή γνωστά) μερικά κομμάτια από τις διαδικασίες α) μεταφοράς ενός δέματος από τρίτη χώρα, με courier και β) εκτελωνισμού του δέματος.

 

Η courier έχει αναλάβει το μεταφορικό έργο και την παράδοση του δέματος στον παραλήπτη, όπως σωστά λες, αλλά (πάντα υπάρχει ένα "αλλά") μεσολαβεί και η διαδικασία εκτελωνισμού του δέματος και, με την επιλογή αυτού του είδους μεταφορικής, το δέμα θα κάνει υποχρεωτική στάση στο τελωνείο. Ο εκτελωνισμός μπορεί να γίνει είτε από την εταιρεία courier (με εξουσιοδότηση που υπογράφεις) είτε από τον παραλήπτη. Παλαιότερα, δεν ζητούσαν χρήματα για να σου δώσουν τα απαραίτητα χαρτιά (διασάφηση κλπ) και τις περισσότερες φορές οι τελωνειακοί βοηθούσαν τον παραλήπτη να συντάξει τα χαρτιά του εκτελωνισμού. Και, φυσικά, στις περιπτώσεις, που αναθέτεις στην courier τον εκτελωνισμό, αυτή θα το εκτελωνίσει (αφού πληρώσεις πρώτα τα έξοδα) και θα το μεταφέρει στη διεύθυνση παράδοσης.

 

Σε ότι αφορά στα 35€ που ονομάζεις "πρακτορικά", αυτά αναφέρονται στην από 21/7/2011 εγκύκλιο της ΕΕΤΤ,:

 

Τέλη εκτελωνισμού από εταιρεία ταχυμεταφορών
• Εργατικά και έξοδα αποθήκευσης
• Αμοιβή εκτελωνιστή, που συνήθως ξεκινά από τα 50 - 60€ και αυξάνει ανάλογα με την αξία του τιμολογίου
Εναλλακτικά ο παραλήπτης μπορεί να χρησιμοποιήσει δικό του εκτελωνιστή ή να κάνει τον εκτελωνισμό ο ίδιος. 
Σε αυτή την περίπτωση, δεν πληρώνει αμοιβή εκτελωνιστή στην εταιρεία ταχυμεταφορών,
αλλά απαιτείται η «Έκδοση Διατακτικής» με κόστος από 0€ μέχρι 35€, συν το κόστος του τρίτου εκτελωνιστή (αν υπάρξει). 

 

Τέλος, οι μεγάλες εταιρείες courier (DHL. UPS, FedEx κλπ) έχουν δικά τους γραφεία και προσωπικό στην Ελλάδα και όχι αντιπροσώπους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει οπωσδήποτε κόλπο στη μέση από πλευράς DHL. UPS, FedEx κλπ αλλά δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι γι αυτό. Με την δικαιολογία του εκτελωνισμού σε όλα τα δέματα γλυτώνουν το κόστος των μεταφορικών μέχρι το σπίτι σου που μπορεί να χρειαστεί να κάνουν ακόμα και 100 χιλιόμετρα για να στο φέρουν. Ομως αν η αποστολή/παράδοση είναι από Ευρωπαική χώρα όπως όταν έστειλαν το Laptop μου στη Γερμανία για επισκευή τότε υπάρχει τέλεια εξυπηρέτηση. Να τα λέμε κι αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σκεπτικό σου ότι "γλυτώνουν το κόστος των μεταφορικών μέχρι το σπίτι σου", όταν κάνει ο παραλήπτης τον εκτελωνισμό, είναι μάλλον λανθασμένο, αφού βασίζεται σε αντίστοιχα (λανθασμένα) δεδομένα.

 

Προφανώς, δεν υπολογίζεις ότι αυτός που μένει 100 χλμ, και παραπάνω, μακρυά από την Αθήνα και το αεροδρόμιο, δεν μπορεί, λόγω απόστασης, να εκτελωνίσει το δέμα του και, αναγκαστικά, είτε θα αναθέσει στην courier τον εκτελωνισμό είτε δεν θα το παραλάβει για να επιστρέψει στον πωλητή. 

 

Επιπλέον, ακόμη και από όσους διαβάζουν αυτό το forum και καταθέτουν τις εμπειρίες και τις απόψεις τους, προκύπτει ότι είναι αρκετοί αυτοί που, για τους ίδιους λόγους, επιλέγουν να αναθέσουν τον εκτελωνισμό στην courier και, φυσικά, παραλαμβάνουν το δέμα τους κανονικά. Φυσικά, υπάρχουν πάρα πολλοί ακόμη, που κάνουν αγορές από το εξωτερικό, αλλά δεν μπαίνουν σε fora και δεν γνωρίζουν τις διαδικασίες για εκτελωνισμό από τον παραλήπτη.

 

Τέλος, είναι λάθος, κατά τη γνώμη μου, η σύγκριση της παραλαβής δέματος με courier που εισάγεται από την ΕΕ με εκείνο που εισάγεται από τρίτη χώρα, αφού στη 2η παρεμβάλλεται η διαδικασία εκτελωνισμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

• Αμοιβή εκτελωνιστή, που συνήθως ξεκινά από τα 50 - 60€ και αυξάνει ανάλογα με την αξία του τιμολογίου

Εναλλακτικά ο παραλήπτης μπορεί να χρησιμοποιήσει δικό του εκτελωνιστή ή να κάνει τον εκτελωνισμό ο ίδιος. 

Σε αυτή την περίπτωση, δεν πληρώνει αμοιβή εκτελωνιστή στην εταιρεία ταχυμεταφορών,

αλλά απαιτείται η «Έκδοση Διατακτικής» με κόστος από 0€ μέχρι 35€, συν το κόστος του τρίτου εκτελωνιστή (αν υπάρξει).

Πολύ ενδιαφέρουσα η συγκεκριμένη παράγραφος, για την οποία είχα διαβάσει παλιότερα, αλλά την είχα λησμονήσει στην πορεία, αφού δεν έχει χρειαστεί να παραγγείλω ποτέ μου μέσω courier από τρίτες χώρες. Επ' ευκαιρία όμως, μου γεννήθηκαν κάποιες απορίες και όποιος ξέρει μου απαντάει.

 

- Υπάρχει κάποιος παράγοντας που καθορίζει το ακριβές κόστος της Διατακτικής;

 

- Από παραγγελία σε παραγγελία, μέσω της ίδιας εταιρείας ταχυμετοφορών, αλλάζει αυτό το κόστος ή είναι στάνταρ ταρίφα που έχει θεσπίσει η κάθε εταιρεία ξεχωριστά;

 

- Αν ισχύει η στάνταρ ταρίφα, τελικά όλες οι εταιρείες έχουν επιλέξει το maximum που τους δίνει δικαίωμα ο νόμος, δηλαδή τα 35€ ή υπάρχουν διακυμάνσεις από εταιρεία σε εταιρεία; Θυμάμαι παλιότερα (περίπου πριν μια πενταετία που ήταν 15.5€).

 

Γιατί αν υπάρχουν διακυμάνσεις, καλό είναι να ξέρουμε το τιμολόγιο της κάθε μίας ως προς τον εκτελωνισμό και αναλόγως να κρίνουμε ποια θα χρησιμοποιήσουμε ή όχι.

 

(Φαντάζομαι, ότι αν το ψάξω διεξοδικά, θα βρω απαντήσεις και μόνος μου για όλα τα παραπάνω, αλλά σε πρώτη φάση επέλεξα ελαφρώς να "παρατυπήσω" ακολουθώντας την εύκολη λύση των ερωτήσεων :rolleyes: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από όσα έχουν καταγραφεί στον οδηγό της υπογραφής μου και σε σχετικά νήματα αλλά και σε άλλα fora, βγαίνει το συμπέρασμα ότι πρέπει να αποφεύγουμε την αποστολή δέματος από τρίτες χώρες, με εταιρείες courier, ακόμη και για μικρής αξίας δέματα γιατί τα επιπλέον του ΦΠΑ έξοδα (εάν θεωρηθεί ότι αυτός σωστά πρέπει να καταβληθεί) είναι δυσανάλογα υψηλά σε σχέση με το κίνητρο της ταχείας παράδοσης.

 

Αντίθετα, υπάρχουν περιπτώσεις, ειδικά από την Αμερική, που επιλέγοντας ταχεία αποστολή του ταχυδρομείου το δέμα έρχεται γρήγορα στην Ελλάδα χωρίς τα περιττά επιπλέον έξοδα των courier.

 

Όπως έγραψα παραπάνω, παλαιότερα δεν εφαρμοζόταν αμοιβή για τη διατακτική και ο παραλήπτης που επέλεγε να κάνει ο ίδιος τον εκτελωνισμό βοηθιόταν από τους τελωνειακούς στη σύνταξή της. Δεν υπάρχουν παράγοντες που καθορίζουν τις δύο αμοιβές αλλά μετά την έκδοση της εγκυκλίου από την ΕΕΤΤ, είναι προφανές ότι οι courier εφαρμόζουν τη max αμοιβή για τη διατακτική ενώ έχει παρατηρηθεί ότι, σε πολλές περιπτώσεις, παζαρεύεται η αμοιβή του εκτελωνιστή.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποιο ποσό αυέλειας? Δηλαδή αν έρθει ενα δεμα μικρής αξιας 10€ με τα μεταφορικα μεσα θα μας ζητήτσουν...35 πρακτορικα????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποιο ποσό αυέλειας? Δηλαδή αν έρθει ενα δεμα μικρής αξιας 10€ με τα μεταφορικα μεσα θα μας ζητήτσουν...35 πρακτορικα????

 

αυτο ειναι που με απασχολει και εμενα.

Παραγγειλα απο το Gearbest ενα πληκτρολογιο, μια μεβρανη και ενα stylus pen και μου εκοψαν 38 δολλαρια τιμολογιο.

Αν μου πει η DHL μεχρι 30-40 δολλαρια αντεχεται.

Αν πουν 60 δολλαρια σκεπτομαι να το γυρισω πισω να μου το ξαναστειλουν.... δεν συμφερει αλλιως

απλα θα πληρωσω το λαθος μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...