Προς το περιεχόμενο

dhl και τελωνειο


georgezaf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Μου έστειλαν μήνυμα να τους καλέσω. Τους κάλεσα, με ρώτησαν

 

- Τι περιέχει το πακέτο;

- Ένα κινητό

- Ποιο είναι το κόστος;

- 59 δολλάρια

- Για τα έξοδα μεταφοράς πόσα πληρώσατε;

- 3 δολλάρια

 

Μετά μου είπε αν θέλω να το εκτελωνίσουν αυτοί στα 37.5 € + τους προβλεπόμενους φόρους και δασμούς που θα προκύψουν.. Τους είπα όχι και τους ζήτησα να μου το στείλουν Θεσσαλονίκη να το εκτελωνίσω εγώ.

 

Αύριο φτάνει Θεσσαλονίκη. Επίσης κάτι μου είπε για το ότι στης Αθήνας το τελωνείο χρεώνουν 12€ εργατικά, ενώ στη Θεσσαλονίκη δεν χρεώνουν.

 

Έχω ένα ερώτημα... Αυτό το τιμημένο ΕΔΕ που πρέπει να συμπληρώσεις και το έχουν κάνει τόσοι, γιατί δεν το έχει αναρτήσει κάποιος τόσον καιρό με θολωμένα τα όποια προσωπικά στοιχεία για να πάρουμε μια ιδέα;; Οι παραγγελίες των περισσοτέρων φτάνουν στο 100% των κοινών τους σημείων.

Σίγουρα το έχει ανεβάσει κάποιος είτε στο αγορές από εξωτερικό είτε στο αγορές εκτός Ε.Ε.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 599
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ανάμεσα σε 134 σελίδες μηνυμάτων, η διαχείριση του νήματος θα έπρεπε να το είχε κάνει Stick.

 

Θα ήθελα ο φίλος makfil αν μπορεί να μου εξηγήσει αν στην τιμή των 37.50 είναι και τα έξοδα του εκτελωνιστή (δικού τους) καθώς πιο κάτω χρεώνουν 34.80 αν χρησιμοποιήσεις εκτελωνιστή τρίτων (εκτός DHL). 

 

Link.png Site: ΤιμοκατάλογοςΥπηρεσιών Εκτελωνισμού 2016 DHL

 

Επίσης είδα ότι βάση της αξίας του δέματος στο σύνολό του που είναι στα 63$, χρεώνομαι 23% ΦΠΑ κι όχι κάποιους άλλους δασμούς.

 

Είναι γύρω στα 14€. Δηλαδή η σούμα είναι: 37.5 εκτελωνισμός + 14 ΦΠΑ + 13.30 για διαχείριση και αποθήκευση σύμφωνα με το πινακάκι... σύνολο 64.8€ ;;

 

Επίσης η gearbest μου είπε ότι το δέμα συνοδεύεται από απόδειξη $59.99 της συσκευής και $3 μεταφορικά.

 

Εγώ πρέπει να προσκομίσω την απόδειξη που μου έστειλε η Gearbest ή την συναλλαγή που έγινε στην εικονική προπληρωμένη κάρτα μου; Ρωτάω γιατί η συναλλαγή που έγινε στην κάρτα μου, δεν αναφέρει πουθενά την συσκευή. Είναι απλά μια χρέωση από Hong Kong π.χ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον οδηγό της υπογραφής μου έχουν καταγραφεί τα έξοδα που έχουν πληρώσει συμφορουμίτες για τον εκτελωνισμό δεμάτων με courier και με αναζήτηση μπορείς να τα βρεις.

 

Τα 37,50€ αντιστοιχούν στην έκδοση της διασάφησης, για την αξία CIF που είναι το δέμα σου.

Η αμοιβή εκτελωνιστή (συνεργαζόμενου) είναι ξεχωριστή αλλά στα μικράς αξίας αντικείμενα κάνουν συμβιβασμούς.

Θα χρεωθείς 34,80€, για την έκδοση της διατακτικής στην περίπτωση που θα εκτελωνίσεις το δέμα.

Για αξία CIF έως 150€ πληρώνεις ΦΠΑ αλλά στον εκτελωνισμό με τη διαδικασία courier πληρώνεις, επιπλέον, αποθήκευτρα και άλλα μικροέξοδα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33,20 πληρωνω διασαφιση καθε πακετο. Περιπου 10 ευρω αμοιβη εκτελωνιστη, 5 ευρω αποθηκη, και κατι αλλα ψιλα ΔΕΤΕ και ιστοριες. Χονδρικα υπολογιζω 70 ευρω εξοδα, +ΦΠΑ +δασμο ανα πακετο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

makfil, εγώ μιλάω για το Έντυπο Διασάφησης όπου υποτίθεται χρειάζεσαι εκτελωνιστή να το συμπληρώσεις. Αυτό το έντυπο δεν υπάρχει πουθενά, έστω δεν το έχω βρει εγώ για να πάρω μια ιδέα για να το συμπληρώσω χωρίς εκτελωνιστή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάνεις τον κόπο να πληκτρολογήσεις "έντυπο διασάφησης" στο google θα βρεις πολλά σχετικά θέματα και πρώτο ένα νήμα του insomnia με πολλά στοιχεία για τα απαιτούμενα έντυπα. Παρακάτω θα βρεις και οδηγό για τη διαδικασία εκτελωνισμού στο Βενιζέλος (υπάρχει άλλος στο τελευταίο κεφάλαιο του οδηγού της υπογραφής μου) αλλά για τη Θεσ/νίκη δεν γνωρίζω πως είναι η κατάσταση.

 

Δεν είναι εύκολο να συμπληρώσεις μόνος σου όλα τα πεδία της διασάφησης αλλά νομίζω ότι υπάρχει υπόδειγμα αναρτημένο στο τελωνείο (Βενιζέλος). Μπορεί να σε βοηθήσουν και οι υπάλληλοι αλλά δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο στη Θεσ/νικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ακριβώς λέω φίλε... Το συγκεκριμένο έντυπο για μια αγορά κινητού από Hong Kong συμπληρωμένο, είναι ένα χαρτί που αφορά χιλιάδες παραλήπτες και μου κάνει εντύπωση όπου δεν υπάρχει πουθενά. Μόνο κενό το βρήκα σε μορφή excel. Δεν έχει νόημα το κενό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβουμε τι ακριβώς ζητάς.

 

Ένα έντυπο διασάφησης συμπληρωμένο από ένα εκτελωνιστή, ίσως και για τη μάρκα του δικού κινητού και η αγορά του να έχει γίνει από Hong Kong (!!!).

Και σαν επιχείρημα βάζεις ότι θα έπρεπε να υπάρχει στο δίκτυο επειδή αφορά σε χιλιάδες (;;;;;) παραλήπτες (!!!).

 

Μήπως υπερβάλλεις λιγάκι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασφαλώς..!! Είναι ένα έντυπο που έχει συμπληρωθεί πάμπολλες φορές με τα ίδια χαρακτηριστικά όσον αφορά τον τύπο του προϊόντος, αλλά και την χώρα του αποστολέα. Είναι ένας τρόπος να έχει ο παραλήπτης μια ιδέα της συμπλήρωσης του εντύπου.

 

Στην ουσία όσοι έχουν κάνει μόνοι τους τον εκτελωνισμό θα μπορούσαν να το βγάλουν μια φωτό με το κινητό ως υπόδειγμα. Θολώνεις τα όποια προσωπικά σου στοιχεία και τελείωσε.

 

Δεν είναι καθόλου υπερβολικό, είναι λογικό και απαραίτητο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού θεωρείς ότι έπρεπε να είχε γίνει, δεν είναι αργά να γίνεις ο πρώτος που θα το κάνεις, ώστε να βοηθηθούν και ... οι χιλιάδες άλλοι που θα παραγγείλουν το κινητό τους στην Κίνα, με αποστολή με courier, και θα το εκτελωνίσουν μόνοι τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Παιδιά καλησπέρα. Την έκανα κι εγώ την πατάτα κ έκανα παραγγελία από Banggood μία κάμερα αξίας 106 ευρώ κομπλε με τα μεταφορικά και έρχεται με DHL από Κινα. Έχει κανείς ιδέα τι κουστουμακι θα μου ράψουν η παίζει κ να την γλύτωσω; Δεν διαβασα κάτι για αγορά από Banggood κ ρωταω γιατί ένα φιλαράκι για ανάλογης αξίας δέμα με DHL από Banggood μου είπε ότι δεν πλήρωσε τιποτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αξία της κάμερας θα προσθέσεις και τα μεταφορικά και θα βγάλεις την αξία CIF.

 

Πάνω σ' αυτήν υπολογίζονται τα έξοδα (ΦΠΑ, αποθήκευτρα, μικροέξοδα) και πρέπει να υπολογίζεις και την αμοιβή του εκτελωνιστή που ξεκινάει από τα 60€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου.

Το τελικό ποσό όπως ανέφερα μαζί με τα μεταφορικά είναι 106€. ( 97 η κάμερα 2,5 η ασφάλεια κ 6.5€ τα μεταφορικά)

Το τελικό σύνολο δηλαδή που μου βγαίνει θα είναι πάνω από 100€?? Καλύτερα να μην την πάρω τότε..

 

Η απορία μου είναι γιατί σε ανάλογης αξίας δέμα από Bangood με DHL φίλος μου πριν μόλις 1 μήνα δεν πλήρωσε τίποτα..

Πως γίνεται αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περιπτώσεις συμφορουμιτών που έχουν πληρώσει τα έξοδα εκτελωνισμού, για δέματα που διακινούνται από τρίτες χώρες με courier, είναι πάρα πολλές. Η περίπτωση που αναφέρεις πρέπει να είναι μοναδική.

 

Εάν θέλεις να το ρισκάρεις, η απόφαση είναι δική σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...