Προς το περιεχόμενο

dhl και τελωνειο


georgezaf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει κάποιο ποσό αυέλειας? Δηλαδή αν έρθει ενα δεμα μικρής αξιας 10€ με τα μεταφορικα μεσα θα μας ζητήτσουν...35 πρακτορικα????

 

Η ατέλεια για αντικείμενα εμπορικού χαρακτήρα είναι 22€ μαζί με τα μεταφορικά.

 

 

@tornado

Πως θα σου ζητήσει η όποια courier μόνο $30-40 όταν η αμοιβή του εκτελωνιστή ξεκινάει από 60€ και σ' αυτήν πρέπει να συνυπολογίσεις τον ΦΠΑ, τα αποθήκευτρα και άλλα μικροέξοδα;

 

Έχει ειπωθεί πάρα πολλές φορές ότι πρέπει να μην επιλέγουμε (για να μην πω "απαγορεύεται") αποστολή με courier από τρίτες χώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 599
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η ατέλεια για αντικείμενα εμπορικού χαρακτήρα είναι 22€ μαζί με τα μεταφορικά.

 

 

@tornado

Πως θα σου ζητήσει η όποια courier μόνο $30-40 όταν η αμοιβή του εκτελωνιστή ξεκινάει από 60€ και σ' αυτήν πρέπει να συνυπολογίσεις τον ΦΠΑ, τα αποθήκευτρα και άλλα μικροέξοδα;

 

Έχει ειπωθεί πάρα πολλές φορές ότι πρέπει να μην επιλέγουμε (για να μην πω "απαγορεύεται") αποστολή με courier από τρίτες χώρες.

 

 

Dear Customer,

 

Kindly be informed on the arrival of your shipment with DHL Tracking XXXXXXXXXXXX at Athens International Airport, which requires customs clearance. Regarding the clearance process, there are two options:

 

1)     Customs clearance process assigned to DHL: Our company carries out all clearance processes and delivers the shipment to its final destination

a)     Cost 37.50 euro (for shipments with CIF value up to 150.00 euro)  & Customs Expenses

b )    Cost 52.00 euro (for shipments with CIF value 150.01-800.00 euro) & Customs Expenses

 

2)     The required clearance process can be undertaken by the Receiver: In this case you can collect the import documents from DHL and at the Athens International Airport El.Venizelos (Cargo 3-4), where you will carry out the customs clearance and transportation of the shipment from the airport to its final destination. 

a)     The cost is Paperwork Handover 48.10 euro & Customs Expenses. If the shipment is up to 5 kilos

b )    The cost is Paperwork handover 57.30 euro & Customs Expenses. If the shipment is above 5 kilos

c)     In this option there are storage fees that are 6.90 euro per day per shipment starting from the second day of the shipment’s arrival in Greece.

 

 

συμπερασμα: πηρα ενα πληκτρολογιο, ενα stylus pen και μια μεβρανη και θα πληρωσω πανω απο 70 ευρω για την ολη διαδικασια.

Οι αμαθεις πληρωνουν και μαθαινουν, το πακετο παει πισω κινα και ολοι ειμαστε ευτυχισμενοι,....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω (γιατί δεν το γράφεις) ότι αυτή η απάντηση είναι της DHL και καλά έκανες που την ανέβασες για να γνωρίζουμε την επίσημη απάντησή της.

 

Αυτά που γράφει, όμως, δεν σχετίζονται με την πραγματική τιμολόγηση των courier στην Ελλάδα τόσο στην 1η όσο και στη 2η περίπτωση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ειναι το mail που σου στελνει, τωρα τι ισχυει και τι δεν ισχυει δεν το γνωριζω,

το αποτελεσμα μετραει και το ποσο σε χρεωνουν.

 

Τωρα οσο με αφορα, αγοραζω χρονια απο το εξωτερικο και δεν ειμαι πρωταρης.

Αν το ειχα παρει χαμπαρι, εννοειται οτι δεν θα προχωραγα σε αγορα.

Απλα την πατησα με ενα κλικ που δεν το τσεκαρα πιο προσεκτικα.

 

Ευτυχως δεν με καιει η ολη η φαση, γιατι τα πραγματα τα θελω για καλοκαιρι.

Οποτε ας πανε πισω να παρουν αερα, και ας επιστρεψουν με τον αραμπα.... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα, από τον Ιούλιο του 2014, που έχει ανοιχτεί το παρόν topic, μέχρι και σήμερα, οι ταρίφες της DHL έχουν πάρει αύξηση 4% με τις απαραίτητες φυσικά στρογγυλοποιήσεις.

 

Επιγραμματικά λοιπόν...

 

1. Ανάθεση της διαδικασίας εκτελωνισμού στην DHL:

 

2014

α. Το κόστος είναι 36,00€ (για αποστολές με αξία μέχρι 150,00€) + Έξοδα Τελωνείου

β. Το κόστος είναι 50,00€ (για αποστολές με αξία μέχρι 150,00€) + Έξοδα Τελωνείου

 

2016

α. Το κόστος είναι 37.50€ (για αποστολές με αξία μέχρι 150,00€) + Έξοδα Τελωνείου

β. Το κόστος είναι 52,00€ (για αποστολές με αξία μέχρι 150,00€) + Έξοδα Τελωνείου

 

 

2. Ανάληψη από τον παραλήπτη των απαιτούμενων τελωνειακών διαδικασιών:

 

2014

α. Το κόστος είναι Πρακτορειακά Δικαιώματα 33,20 ευρώ + Εργατικά 12,96 ευρώ = 46,16 ευρώ (έως 5 κιλά) + Έξοδα Τελωνείου.

β. Το κόστος είναι Πρακτορειακά Δικαιώματα 33,20 ευρώ + Εργατικά 22,00 ευρώ = 55,20 ευρώ (από 5 έως 50 κιλά) + Έξοδα Τελωνείου.

γ. Αποθήκευτρα (6,65 ευρώ την ημέρα ανά δέμα από την 2η ημέρα της ενημέρωσης άφιξης της αποστολής)

 

2016

α. Το κόστος είναι 48,10 ευρώ (έως 5 κιλά) + Έξοδα Τελωνείου

β. Το κόστος είναι 57,30 ευρώ (από 5 και πάνω) + Έξοδα Τελωνείου.

γ. Αποθήκευτρα (6,90 ευρώ την ημέρα ανά δέμα από την 2η ημέρα της ενημέρωσης άφιξης της αποστολής)

 

Εδώ παρατηρούμε κι άλλη μια μικρή διαφορά. Το 2014 στην υπό 2(β) περίπτωση αναφερόταν "από 5 έως 50 κιλά", όπου δεν διευκρινιζόταν τι συμβαίνει πάνω από τα 50 κιλά, ενώ τώρα αναφέρει "από 5 κιλά και πάνω", χωρίς δηλαδή κάποιο επιπλέον όριο κιλών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα τι το ψαχνουμε? εκτος αν σου εχουν στειλει διαμαντια, μην χρησιμοποιεις DHL αλλιως θα παραγγειλεις και ασπιρινες

οπως το σκεφτομαι εγω. Ενω ρημαδο ταμπλετ ειπα να παρω και εχει γινει ο χαμος  :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αναφέρεσαι σ' εμένα, γενικά ως γνώση το ψάχνω, για να ξέρω τι μου γίνεται και πόσο έχουν αλλάξει τα πράγματα τα τελευταία χρόνια. Και σκέφτηκα να αντιπαραβάλω τον συγκριτικό πίνανα για να ενημερωθούν και οι υπόλοιποι  :-)

 

Τον γενικό όρο ότι δεν ψωνίζουμε ποτέ με κούριερ από τρίτες χώρες, ποια είναι τα ποσά της ατέλειας κτλ., τα ήξερα έτσι κι αλλιώς και τα εφαρμόζω εδώ και χρόνια, αφού σκοπίμως δεν έχω πάρει ποτέ κάτι από τρίτες χώρες που να μην είναι με απλό ταχυδρομείο ;)

Όταν με το καλό αγοράσω διαμάντια, θα επαναπροσδιορίσω τα δεδομένα και θα κρίνω αναλόγως :P :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι καλα κανεις και το ψαχνεις και ολοι καλα κανουμε και βαζουμε τις πληροφοριες, για να μαθαινουν και οι φρεσκοι

μην την πατησουν οπως εγω η και αλλοι.

Αν και εγω την πατησα με ενα λαθος κλικ οχι οτι δεν ηξερα.

Και ξερεις επειδη ηξερα, εχω τσαντιστει διπλα  :mad:

Λειτουργησα σαν 5χρονο που ενω του εχουν πει μην βαζεις το δαχτυλο στη πριζα, εγω εκειιιιιιι!

Ευτυχως που υπαρχουν ρελε και ετσι θα επιβιωσουμε.

 

Με εχει φαει μερικες φορες η ανυπομονησια μου οταν κατι διψαω να το παρω και το γρηγορο ειναι παντα χρυσοπληρωμενο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω που τελικα εκτελωνισα τα κινητα απο το gearbest, πληρωσα φπα για την αξία τους 23% x τιμή +37,5 ευρω εξοδα-ταριφα για τον εκτελωνισμο.

Είχα παρει τηλεφωνο τη dhl και τους ειπα να μου πουν αναλυτικα τί θα πληρώσω, και θα δω αν θα προχωρησω.

Επιπλεον έξοδα για αποθηκευση και λοιπες χρεωσεις (ετσι μου το ειπαν) θα πληρωνα μονο αν περνούσαν 3 μερες απο οταν εφτασαν τελωνείο και αποφάσιζα να τα εκτελωνισω μονος μου.

 

Αποτέλεσμα, ηταν οτι πλήρωσα καπου στα 55 τελωνειο+φπα, και επειδη ειχα ανοιξει ticket στο gearbest για το θεμα, μου εστειλαν αποζημίωση 42 ευρώ (τωρα το πώς βγήκε αυτό το νουμερο, πραγματικά δε το γνωρίζω και δεν ασχολήθηκα κιολας. Μου αρκει που για 2 κινητά χρεώθηκα τελικά μονο 13 ευρώ για να ερθουν στο σπίτι, σε λιγότερο απο 15 μέρες απο την αποστολή τους.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ενδιαφερον! να δω αν θα κοψουν και τωρα κανα κονδυλι....  B)

 

 

edit: τελικα το πρωτο πακετο θα μμου ερθει κανα 70αρι και το δευτερο πολυ πιθανον να μου επιστρεψουν ενα ποσο θα δουμε ποσο θα κατσει στις διαπραγματευσεις....

(τους φοβερισα οτι θα τους βγαλω φορα παρτιδα εδω πχ και μου ειπαν οχι κατσε να τα βρουμε.... ;)

 

Αλλα αν εχετε το θεο σας,

ενα πληκτρολογιο + μια μεβρανη και ενα πενακι μου κοστισαν 50 δολλαρια περιπου + 70 τελωνειο!

Τωρα πρεπει να με μουτζωσω η οχι? 

Επεξ/σία από tornado
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα κι από μένα... Έχω 2 ερωτήματα αφού δώσω λίγες πληροφορίες.

 

Δεν είχα ενημερωθεί σωστά κι έμπλεξα με την DHL (γενικότερα Courier) χωρίς να θέλω.

Αγορά κινητού από GearBest πραγματική τιμή 109€, 114€ μαζί με μεταφορικά και Shipping Insurance.

Στο πακέτο δεν υπάρχει απόδειξη, (δεν είμαι σίγουρος αν το έχουν μαρκάρει ως Gift αλλά ούτε κι αν παίζει ρόλο).

Στο Order Info της GearBest έχει Download Invoice σε μορφή PDF όπου η τιμή είναι στα 59.99$.

Για τα έξοδα μεταφοράς ως Expedited Shipping Method πλήρωσα 3€.

 

Τα ερωτήματά μου:

1. Αφού δεν υπάρχει απόδειξη στο πακέτο, όπου αυτό μπορεί να σημαίνει επιστροφή από Service ή αντικατάσταση συσκευής εντός εγγύησης, πως αυτοί βάσει νόμου μπορούν να σε αναγκάσουν να χρεωθείς το ΦΠΑ μιας αγοράς όπου υποτίθεται εσύ δεν έχεις κάνει σ' αυτό το Shipping?

 

2. Είδα πιο πάνω έναν συμπαθούντα πως θα το επιστρέψει πίσω για να του το στείλουν με «απλό ταχυδρομείο». Την επιστροφή στον αποστολέα, δεν την χρεώνεσαι; Ή το κάνεις κατόπιν συνεννόησης με τον αποστολέα με δικά του έξοδα π.χ.;;

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα πληρωσεις 88 ευρω τελωνειο.

(ισως και παραπανω παιζει αναλογα το τυπο που θα κανει τον εκτελωνισμο)

Αν εννοεις εμενα ως συμπαθουντα, δεν εγινα αρκετα συμπαθης στην Gearbest.

Αρνηθηκαν την επιστροφη και την αποστολη εκ νεου.

 

Θα ανοιξω σχετικο θεμα για την  Gearbest μιας και προσπαθησα να αποτρεψω την αποστολη αλλα ματαια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κι από μένα... Έχω 2 ερωτήματα αφού δώσω λίγες πληροφορίες.

 

Δεν είχα ενημερωθεί σωστά κι έμπλεξα με την DHL (γενικότερα Courier) χωρίς να θέλω.

Αγορά κινητού από GearBest πραγματική τιμή 109€, 114€ μαζί με μεταφορικά και Shipping Insurance.

Στο πακέτο δεν υπάρχει απόδειξη, (δεν είμαι σίγουρος αν το έχουν μαρκάρει ως Gift αλλά ούτε κι αν παίζει ρόλο).

Στο Order Info της GearBest έχει Download Invoice σε μορφή PDF όπου η τιμή είναι στα 59.99$.

Για τα έξοδα μεταφοράς ως Expedited Shipping Method πλήρωσα 3€.

 

Τα ερωτήματά μου:

1. Αφού δεν υπάρχει απόδειξη στο πακέτο, όπου αυτό μπορεί να σημαίνει επιστροφή από Service ή αντικατάσταση συσκευής εντός εγγύησης, πως αυτοί βάσει νόμου μπορούν να σε αναγκάσουν να χρεωθείς το ΦΠΑ μιας αγοράς όπου υποτίθεται εσύ δεν έχεις κάνει σ' αυτό το Shipping?

 

2. Είδα πιο πάνω έναν συμπαθούντα πως θα το επιστρέψει πίσω για να του το στείλουν με «απλό ταχυδρομείο». Την επιστροφή στον αποστολέα, δεν την χρεώνεσαι; Ή το κάνεις κατόπιν συνεννόησης με τον αποστολέα με δικά του έξοδα π.χ.;;

 

Ευχαριστώ.

 

 

Το πρόβλημα προέκυψε με την επιλογή της αποστολής με courier και αυτά τα λάθη πληρώνονται.

 

Όλες οι μεταφορικές αυτής της κατηγορίας περνάνε τα δέματα από το τελωνείο και προτείνουν τον εκτελωνισμό μέσω συμβεβλημένου εκτελωνιστή του οποίου η αμοιβή ξεκινάει από τα 60€ περίπου και ανεβαίνει ανάλογα με την αξία του αντικειμένου. Για την αξία, σου ζητάνε την απόδειξη είτε του paypal είτε της κάρτας και τα περί δώρων κλπ δεν μετράνε, ακόμη και η επιστροφή από επισκευή ή αντικατάσταση από εγγύηση, για τις οποίες πρέπει να έχεις κάνει προεργασία (στην αποστολή του αντικειμένου στο εξωτερικό) και, φυσικά, δεν ισχύει στην περίπτωσή σου αφού φαίνεται στο αυτοκόλλητο ότι έχεις πληρώσει για το αντικείμενο. 

 

Στη σκέψη σου μπερδεύεις την πληρωμή του ΦΠΑ που είναι υποχρεωτική βάσει νόμου με τις αγορές που κάνουμε από το εξωτερικό για τις οποίες δεν πληρώνουμε ΦΠΑ, για διάφορους λόγους και κυρίως επειδή τα δέματα που διακινούνται με ταχυδρομείο περνάνε (τις περισσότερες φορές) χωρίς έξοδα εκτελωνισμού.

 

Μπορείς, αν θέλεις, να μην παραλάβεις το δέμα και αυτό να επιστρέψει στον πωλητή αλλά επειδή επέλεξες την αποστολή με courier, πρέπει να συνεννοηθείς με τον πωλητή για να δεχτεί να σου στείλει άλλο με το ταχυδρομείο. 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποια διαδικασία για την άρνηση παραλαβής δέματος που θέλει εκτελωνισμό ;

Ενημέρωσα τηλεφωνικός μιά εταιρία courier οτι θέλω να το επιστρέψουν αντί να το εκτελώνισω.

Ο πωλητής του ebay απο Αμερική δέχεται επιστροφές και εφόσον το παραλάβει θα μου επιστρέψει καποιο ποσό .

 

Απάντηση δεν πήρα για δεύτερη μέρα όμως απο την courier και ρωτάω μήπως πρέπει να κάνω κάποια άλλη ενέργεια για να επιστραφεί .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...