Προς το περιεχόμενο

dhl και τελωνειο


georgezaf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Panopticon είπε

Θέλω να αγοράσω ένα σετ crossropes από ΗΠΑ, απο εταιρεία με κόστος γύρω στα 170 Ευρώ. Οι επιλογες που μου δίνει για παράδοση είναι

 
DHL - Standard (Duties Included) Free
 

DHL - Expedited (Duties Included) $10

Υπάρχει περίπτωση να γλιτώσω το τελωνείο; Ευχαριστώ!

To duties δεν ξερω τι ρολο βαραει, δεν τους ρωτας αν ειναι το τελωνειο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 599
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, Panopticon είπε

Την DHL ή τον πωλητή;

Πάντως ναι χλωμό να γλιτώσω.

Τον πωλητη, μπορει τα duties να ειναι προπληρωμενοι φοροι και τα συνναφη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά ευχαριστώ. Τελικά τα προωθούν από Ιρλανδία οπότε φαντάζομαι  δεν υπάρχει πρόβλημα.

HOW MUCH DUTY AND TAX WILL I HAVE TO PAY?

Great news! Items shipped to EU addresses from our EU distribution center will not be subject to any additional Customs or Duties beyond what is paid at checkout.

 

Επεξ/σία από Panopticon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Panopticon είπε

Παιδιά ευχαριστώ. Τελικά τα προωθούν από Ιρλανδία οπότε φαντάζομαι  δεν υπάρχει πρόβλημα.

HOW MUCH DUTY AND TAX WILL I HAVE TO PAY?

Great news! Items shipped to EU addresses from our EU distribution center will not be subject to any additional Customs or Duties beyond what is paid at checkout.

Ειδες, αυτο καταλαβα και ειπα να ρωτησεις για παν ενδεχομενο (ειδικα αν ειχες να κανεις με κινεζους μπορει να εγραφαν αλλα νταλλων).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το DHL Express 940763353323665577466 από τον SPORTS DIRECT έχει εκτιμώμενη παράδοση στις Παρ Νοε 20 2020, με την επιφύλαξη του εκτελωνισμού. Απαιτείται υπογραφή. Διαχειριστείτε την παράδοση στο https://del.dhl.com/GR/Cxxcvvfvvhfcv

 

ωχ τι είναι αυτό πάλι. Το περιμένω από αγγλία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, sheldon_cooper είπε

Το DHL Express 940763353323665577466 από τον SPORTS DIRECT έχει εκτιμώμενη παράδοση στις Παρ Νοε 20 2020, με την επιφύλαξη του εκτελωνισμού. Απαιτείται υπογραφή. Διαχειριστείτε την παράδοση στο https://del.dhl.com/GR/Cxxcvvfvvhfcv

ωχ τι είναι αυτό πάλι. Το περιμένω από αγγλία

Το συστημα δεν κοιταει απο ποια χωρα ερχεται η το ποσο κοστιζει, γιαυτο σου λεει με την επιφυλαξη εκτελωνισμου.

Το αλλο απλα οτι θα χρειαστει να υπογραψεις για να παραλαβεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν έχει συμβεί σε κάποιον σήμερα παρέλαβα από χώρα εκτός Ευρώπης πακέτο στο οποίο όπως φαίνεται και στην παρακάτω εικόνα έχει κολλημένο το πράσινο αυτοκόλλητο αλλά χωρίς να γράφει τελωνειακός ελεύθερο όπως στα ΕΛΤΑ. Φυσικά δεν πλήρωσα τίποτα.


2-E0-F969-F-0846-4-C97-A0-CE-4-C8669-A1-

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, moutsa είπε

Δεν ξέρω αν έχει συμβεί σε κάποιον σήμερα παρέλαβα από χώρα εκτός Ευρώπης πακέτο στο οποίο όπως φαίνεται και στην παρακάτω εικόνα έχει κολλημένο το πράσινο αυτοκόλλητο αλλά χωρίς να γράφει τελωνειακός ελεύθερο όπως στα ΕΛΤΑ. Φυσικά δεν πλήρωσα τίποτα.


2-E0-F969-F-0846-4-C97-A0-CE-4-C8669-A1-

Ολα συμβαινουν στο τελωνειο, φυσικα παιζει ρολο το βαρος, μεγεθος και εννοειται δηλωμενη αξια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορασα μια καρτα rtx3070 founders απο το scan.co.uk και την εστειλα σε μια φιλη μου την αγγλια! Πηγε σημερα να μου την στειλει με το ταχυδρομειο και της ειπαν οτι επειδη ειναι καρτα γραφικων και ειναι ακριβη μπορει να την κρατησουν στο τελωνειο και να γινει κατασχεση! Ρωτησε και της ειπαν οτι δεν επιστεφεται καν πισω αν την κρατησουν! 
Γνωριζει καποιος τι γινεται με αυτο το θεμα; 
Να δοκιμασει να στειλει με courier?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Popipap2767 είπε

Αγορασα μια καρτα rtx3070 founders απο το scan.co.uk και την εστειλα σε μια φιλη μου την αγγλια! Πηγε σημερα να μου την στειλει με το ταχυδρομειο και της ειπαν οτι επειδη ειναι καρτα γραφικων και ειναι ακριβη μπορει να την κρατησουν στο τελωνειο και να γινει κατασχεση! Ρωτησε και της ειπαν οτι δεν επιστεφεται καν πισω αν την κρατησουν! 
Γνωριζει καποιος τι γινεται με αυτο το θεμα; 
Να δοκιμασει να στειλει με courier?

Μεχρι 1/1/2021 εισαι καλλυμενος, μετα πολλα παιζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά σας παρακαλώ έκανα την μ@λ@κια της ζωής μου να παραγγειλγ με dhl με πλήρη άγνοια χρεωσης..κόστος δέματος 33 με μεταφορικά..έχω ψαχτει με το τελωνείο τι παίζει και έχω να ρωτήσω το εξής.. τι συμβαίνει όταν θα χρειαστεί να το εκτελωνισω και να πληρώσω 150€ (υπολογίζεται) και αρνηθώ να το παραλάβω; Δεν έχω την δυνατότητα να το πληρώσω..Θα με κυνηγήσουν και θα με ξεσκισουν νόμιμα; Βοηθήστε με

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Alexamdros είπε

Παιδιά σας παρακαλώ έκανα την μ@λ@κια της ζωής μου να παραγγειλγ με dhl με πλήρη άγνοια χρεωσης..κόστος δέματος 33 με μεταφορικά..έχω ψαχτει με το τελωνείο τι παίζει και έχω να ρωτήσω το εξής.. τι συμβαίνει όταν θα χρειαστεί να το εκτελωνισω και να πληρώσω 150€ (υπολογίζεται) και αρνηθώ να το παραλάβω; Δεν έχω την δυνατότητα να το πληρώσω..Θα με κυνηγήσουν και θα με ξεσκισουν νόμιμα; Βοηθήστε με

 

45ε ειναι τα εξοδα εκτελωνισμου για DHL Express (15ε για απλη DHL) και 8ε πχ ΦΠΑ, δηλαδη λιγοτερο απο 55ε θα σου παει, καμια σχεση με 150ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Salvation81 είπε

45ε ειναι τα εξοδα εκτελωνισμου για DHL Express (15ε για απλη DHL) και 8ε πχ ΦΠΑ, δηλαδη λιγοτερο απο 55ε θα σου παει, καμια σχεση με 150ε.

Όντως; Διάβαζα χθες κάποια σχόλια εδώ από άλλες αντίστοιχες εμπειρίες με το πόσο να κυμαίνεται κοντά στα 40 και άκουγα υπέρογκα ποσά και αγχώθηκα..σίγουρα θα μου κοστίσει λιγότερο από 60? Η παραγγελία είναι από Αμερική Καλιφόρνια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στον τιμοκατάλογο της DHL EXPRESS σελίδα 31    https://www.dhlexpress.gr/files/pdf/XYK_2020.pdf  οι τιμές είναι απαγορευτικές.

DHL EXPRESS ΤΕΛΗ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟΥ.pdf

Επεξ/σία από andreasosfp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...