Προς το περιεχόμενο

(TV) Panasonic TX-42A400E....299€


xouzel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

για δοκιμάστε να κάνετε mkv αρχείο και να ενσωματώσετε τον υπότιτλο στο mkv.

όχι hard burn στο video, απλή ενσωμάτωση. mkvmerge GUI χρησιμοποιώ εγώ και είναι αρκετά εύκολο στην χρήση και γρήγορο.

η plasma μου μόνο έτσι παίζει υπότιτλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 138
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είχα δώσει τα δικά μου στοιχεία και με πήρε σήμερα το πρωί ο μεταφορέας (Σαββατιάτικα δεν το περίμενα και το είχα αθόρυβο) αρχικά δεν ήξερε που είναι το σπίτι και μετά έλεγε ότι δε χωράει να περάσει γιατί είναι με μεγάλο φορτηγό... Τέλος πάντων συμφωνήσαμε σε ένα σημείο όσο πιο κεντρικό και όσο πιο κοντά στο τελικό προορισμί και πήγα με μια φίλη να την πάρω... Μιλάμε για ερασιτεχνικές καταστάσεις την είχε στη θέση του συνοδηγού μαζί με ένα παιδί 10 χρονών (μάλλον τον γιο του) ανέβηκα επάνω και έκατσα σαν συνοδηγός για να υπογράψω και να πληρώσω..(γιατί είχε κλείσει το δρόμο για πιο γρήγορα). τελικά την πήγα στους ανθρώπους την έστησα (πολύ ελαφριά σαν άδειο το κουτί μέσα..) πανεύκολο στήσιμο, θα ήταν έγκλημα να δώσει κάποιος 25 ευρώ...ούτε 5 λεπτά.... 

 

Ο συντονισμός καναλιών έγινε άμεσα και απροβλημάτιστα, απλά την σειρά τους δεν πρόλαβα να φτιάξω...

 

Είχα μαζί μου έναν Western Digital 1tb τον σύνδεσα και μια χαρά παίζει τις ταινίες κανένα πρόβλημα.... Υπότιτλους δεν έχω δοκιμάσει γιατί τους είχα σε ξεχωριστό φάκελο οπότε προς το παρόν δεν τους ανοίγει αλλά ίσως αν τους βάλω μαζί με την ταινία να παίξουν και αυτοί...

 

Πάλι καλά παίζει ο σκληρός.... Δε ξέρω γιατί στο άλλο παιδί που είχε πάρει δεν έπαιζε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω καμία εμπειρία από τηλεοράσεις γιατί μένω χρόνια τώρα σε φοιτητική εστία όπου έχω μια 14άρα από τις παλιές τις χοντρούλες και ταινίες στο λάπτοπ το 15άρι... (δεν έχω μέτρο σύγκρισης δλδ) Οπότε για μένα με τόσο χαμηλά στάνταρ και απαιτήσεις μου φάνηκε λουκούμι... Κάποιος με εμπειρία ενδεχομένως να βρει αδυναμίες... Αλλά εντάξει γενικά θεωρώ ότι για τέτοια τιμή μια χαρά είναι... Δεν μπορώ να πω ότι βρίσκω κάτι να με χαλάει ιδιαίτερα.... Αξιοπρεπής φαίνεται σε όλα.... Και από το πλάι που είχα κάτσει καλά έβλεπες... Μικρό το πλαίσιο γυρω γύρω , είναι όλο οθόνη δλδ...λεπτή αρκετά είναι... πολύ ελαφριά όπως είπα....και ο ήχος καλός μου φαίνεται...(ίσως όχι φοβερός)  Δε πιστεύω να απογοητευτεί κάποιος για τα 299 που έδωσε... απλά δε ξέρω γιατί στον άλλο δεν διάβαζε τον σκληρό του... ίσως είναι επιλεκτική η tv θέλει μόνο WD πχ....  :D

Το τηλεκοντρόλ ήταν εντελώς απλό , σαν από παλιά τηλεόραση... (αυτό βέβαια είναι και καλό για πιο μεγάλους σε ηλικία γιατί δεν θα μπερδεύονται )

 

Δεν έχω πειράξει ρυθμίσεις (γιατί έχω ακούσει ότι παίζει και αυτό ρόλο, ότι δλδ μπορεί με κάποιες αλλαγές να δείχνει καλύτερα...)

 

Αν κάποιος ξέρει να προτείνει τι πρέπει να βάλω στις ρυθμίσεις (αν και λογικά αυτό αλλάζει απο tv σε tv) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ειμαι ανάμεσα σε αυτή και στην LG: http://www.plaisio.gr/thleoraseis/tv/40-42-intses/LG-TV-42-42LB5500.htm

 

H διαφορά ειναι μόλις 50 ευρώ, προοριζεται για απλή χρήση, αντε και καμια ταινια μέσω hdmi ή απευθείας από φλασάκι...Θα μπορούσε κάποιος να κάνει αυτή τη σύγκριση???

 

Το μέγιστο για μένα είναι η αξιοπιστία και η μακροζωια, μιας και αργούμε πάρα πολύ να αλλάξουμε τηλεόραση (ίσως και να την έχουμε 10ετία)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ειμαι ανάμεσα σε αυτή και στην LG: http://www.plaisio.gr/thleoraseis/tv/40-42-intses/LG-TV-42-42LB5500.htm

 

H διαφορά ειναι μόλις 50 ευρώ, προοριζεται για απλή χρήση, αντε και καμια ταινια μέσω hdmi ή απευθείας από φλασάκι...Θα μπορούσε κάποιος να κάνει αυτή τη σύγκριση???

 

Το μέγιστο για μένα είναι η αξιοπιστία και η μακροζωια, μιας και αργούμε πάρα πολύ να αλλάξουμε τηλεόραση (ίσως και να την έχουμε 10ετία)...

Εκθεσιακό κομμάτι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάποιος ξέρει να προτείνει τι πρέπει να βάλω στις ρυθμίσεις (αν και λογικά αυτό αλλάζει απο tv σε tv) 

 

Όπως λες κι εσύ, το calibration αλλάζει από tv σε tv αλλά και από μάτι σε μάτι, είναι κάτι υποκειμενικό το τι αρέσει στον καθένα.

Οι περισσότερες τηλεοράσεις έχουν προφίλ μέσα (cinema, sports, κτλ) που μπορείς να αλλάζεις ανάλογα με το τι βλέπεις, σαν αρχική ρύθμιση. 

Ένας γενικός οδηγός ρυθμίσεων είναι αυτός. Αν θες πιο εξειδικευμένες ρυθμίσεις, μπορείς είτε να αγοράσεις κάποιο calibration dvd ή blu-ray (από τα προτεινόμενα ή άλλο), ή να το ζητήσεις από το... θείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη πηρα κι εγώ σημερα. πηγα μαρουσι μου λεει τελειωσε. λεω για δες συγγρου χθες ειχε πολλα που περασα μου λεει καλα εγω ειχα 100κομματια και δεν ειχε ουτε συγγρου μονο ρεντη ειχε κατι τελευταια οποτε πηγα καρφι και τη πηρα. αρκετα καλη και κομψη. δοκιμασα κι εγω εναν wd 1tb και τον διαβαζει μια χαρα.απλη ειναι γενικα με σχετικα αργη στο αλλαγμα των καναλιων  για σαλονι ηθελα για γονεις εγω στο δωματιο εχω μια smart tv . για 300 ευρω νομιζω αξιζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για οσους θελουν σωνει και καλα την εχει με 330 η Ηλεκτρονικη .

Δεν εμφανιζετε στον τσιγκουνη .

 

Αν και απο δευτερα νομιζω οτι θα φορτωσουν παλι ή θα βγαλουν καποια αλλη καλη προσφορα στις ιδιες ιντσες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρασα σήμερα και την είδα από τα media markt.

ωραία ήταν βασική εκδοση με οπτική έξοδο για ήχο και 2 hdmi πίσω.

Απλό λιτό χειριστήριο βολικό για πιο μεγάλες ηλικίες.

 

Ο ηχος σε ταινία μου φάνηκε αρκετά χαμηλός. Μπορεί να έφταιγε η ταινία..

 

Πήγα με φλασακι NTFS 32gb έπαιξε mkv με DTS αλλά τους ελληνικούς υπότιτλους του έβγαζε κινέζικα...

 

γι'αυτό και στο τέλος δεν την πήρα...

 

δεν νομίζω να έφταιγαν οι ταινίες μου οπότε αν κάποιος την πήρε και διαβάζει του υπότιλους ας το πεί..

(εννοείται υπότιτλους σε ξεχωριστό αρχείο .srt με το ίδιο όνομα όπως to mkv και όχι ενσωματωμένους...)

Αυτο δεν ειναι απόδειξη φίλε μου οτι δεν παίζει ελληνικούς υπότιτλους, μπορεί απλά να θέλει αλλαγή η κωδικοποίηση των υποτίτλων.

Σε δυο τηλεοράσεις τελευταίας γενιάς που εχω πάρει ( Sony & Samsung) και οι δυο με το που έβαλα εξωτερικούς υπότιτλους μου τα έδειχνε ιερογλυφικά, άλλαξα την κωδικοιποιηση απο τα properties της τηλεόρασης και απο τότε πάιζουν μια χαρά.     

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με υπότιτλους σε ANSI δεν τους έπαιζε, τους έβγαζε ιερογλυφικά.

 

Τους έκανα convert σε UTF και τους παίζει μια χαρά, σου βγάζει επιλογή ο mediaplayer να διαλέξεις υπότιτλο(οι πρώτες επιλογές είναι οι ενσωματωμένοι στο mkv, η τελευταία ο εξωτερικός srt).

 

Από εικόνα τώρα χωρίς να έχω εμπειρία σε led μου φαίνεται ικανοποιητική. Δεν περιμένω το μαύρο της plasma μου(LG PV350), πόσο μάλλον των ακριβών plasma, αλλά είναι ικανοποιητική η εικόνα της για μένα στο λίγο που την είδα. Κάπου αν βρούμε και τι ρυθμίσεις να της κάνουμε για να μην παίζω εγώ με αυτά θα με βόλευε.

 

Προσωρινά και μέχρι να πάρω επιτοίχια βάση την έχω σε άλλο δωμάτιο βέβαια και δεν βόλευε εκεί που είναι να πάω εξωτερικό δίσκο να δω αν τον διαβάζει. Το παραπάνω τεστ έγινε με 32άρι στικάκι.

 

Και μιλώντας για επιτοίχια βάση, υπάρχουν τίποτα προτάσεις; Οικονομικές επιλογές κατά προτίμηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

για δοκιμάστε να κάνετε mkv αρχείο και να ενσωματώσετε τον υπότιτλο στο mkv.

όχι hard burn στο video, απλή ενσωμάτωση. mkvmerge GUI χρησιμοποιώ εγώ και είναι αρκετά εύκολο στην χρήση και γρήγορο.

η plasma μου μόνο έτσι παίζει υπότιτλους

Το έκανα αλλά τους βγάζει πολύ μικρούς στην τηλεόραση τους υπότιτλους δεν ξέρω αν αυτό μπορεί να αλλάξει... το μέγεθος δηλαδή...

 

Επίσης το ΑΝΤ1 σε σχέση με τα άλλα κανάλια δεν καταλαμβάνει όλη την οθόνη αλλά αφήνει μία λωρίδα σε κάθε πλευρά μαύρη..Αυτό είναι θέμα του καναλιού λογικά ε; Δεν είδα να μπορώ να κάνω κάτι λίγο που το έψαξα με τα 16:9 κλπ...

 

Edit : Άκυρο για ΑΝΤ1, το έφτιαξα...

Επεξ/σία από MikeJ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω είναι τεράστια μαγκιά του media markt που τις τιμές του πριν όχι απλά δεν τις φουσκώνει όπως κάνουν άλλοι για να μοιάζει πιο εντυπωσιακή η προσφορά (ειδικά το e-shop κάποιες φορές βάζει κάτι τιμές πριν από άλλον πλανήτη) αλλά αντίθετα τις ξεφουσκώνει κιόλας. Άνετα θα μπορούσε να έλεγε τιμή πριν 525 πχ αφού τόσο κάνει όπου αλλού υπάρχει αλλά παρόλα αυτά βάζει σαν τιμή πριν 399 ( που μεταξύ μας είναι μια λογική τιμή εκεί στο 360-400 δεδομένου ότι δεν έχει ούτε σμαρτ ουτε 3δ και είναι λίγα τα hz.)

 

 

Μόλις μου ήρθε το παρακάτω θυμήθηκα το ποστ σου...

post-188222-0-48705000-1406470835_thumb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...