Προς το περιεχόμενο

(TV) Panasonic TX-42A400E....299€


xouzel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Υπάρχουν "μονόδρομα" καλώδια και έτσι καλύτερα να δώσεις σημασία στις περιγραφές τους και τις "ακρες" τους.

Φυσικά και μπορείς αν πάρεις ένα καλώδιο που έχει τη σωστή φορά αλλά λάθος "ακρη" να χρησιμοποιήσεις

ανταπτοράκι, δε στο συνιστώ όμως για 2 λόγους

 

1) μπορεί το ανταπτοράκι να μην κάνει καλή επαφή και να χάνει συνέχεια το σήμα και να σου σπάει τα @@. Επίσης όσα πιο πολλά παρεμβάλεις, χάνεις σε ποιότητα.

 

2) κοίτα πόσο στριμωγμένη είναι η vga με την τροφοδοσία; Γιατί να το ρισκάρεις.

 

Εγώ στη θέση σου θα έπαιρνα τα εξής:

Ένα καρφί σε rca (το καρφί στο laptop, κόκκινο και άσπρο στην tv για τον ήχο)

και ένα vga to composite (vga στο laptop, κοκκινο, μπλε πράσινο στα αντίστοιχα στην tv για εικόνα) και τελος

Ούτε αντάπτορες, ούτε τίποτα

 

Μόνο σιγουρέψου ότι η tv σου έχει RGB (red, green, blue) υποδοχές πίσω, γιατί εγώ έτσι τη

βρήκα στο internet, αλλά μπορεί να κάνω και λάθος, μη σε πάρω στο λαιμό μου

 

 

NAI !!!!  Υπάρχουν οι υποδοχές. Τα καλώδια παραγγέλθηκαν. Πιστεύω να είμαστε εντάξει και μόλις έρθουν να έχω το ποθητό αποτέλεσμα.

saxos55  Ευχαριστώ πολύ !!!!!
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 138
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

παιδες καλησπερα...εχω αγορασει την τηλεοραση ΤHOMSON 40FW3323 πριν λιγες ημερες και δεν μου εμφανιζει υποτιτλους ! εχει κανεις καμια thomson ? εχετε να προτεινετε κατι που μπορω να κανω ? δεν διαβαζει ουτε αγγλικους,ουτε με διαφορετικη κωδικοποιηση,ουτε αν γινει μετατροπη σε mkv γιατι τα περισσοτερα αρχεια μου ειναι mp4....ενεργοποιηση υποτιτλων μεσω του μενου ειναι οκ,,,, :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες καλησπερα...εχω αγορασει την τηλεοραση ΤHOMSON 40FW3323 πριν λιγες ημερες και δεν μου εμφανιζει υποτιτλους ! εχει κανεις καμια thomson ? εχετε να προτεινετε κατι που μπορω να κανω ? δεν διαβαζει ουτε αγγλικους,ουτε με διαφορετικη κωδικοποιηση,ουτε αν γινει μετατροπη σε mkv γιατι τα περισσοτερα αρχεια μου ειναι mp4....ενεργοποιηση υποτιτλων μεσω του μενου ειναι οκ,,,, :fear:

 

Ανοιξε ενα θεμα στην καταλληλη κατηγορια του φορουμ φιλε μου.

Τσαμπα ειναι τα θεματα, δεν κοστιζουν...

 

Τι σχεση εχει αυτο που ρωτας με το συγκεκριμενο νημα που αφορα αλλης μαρκας και μοντελου ΤV απο αυτην που εχεις?

 

Και να λαβεις απαντηση εδω, αυτη θα χαθει για καποιον αλλον συμφορουμιτη που μπορει να αντιμετωπιζει αναλογο με σενα προβλημα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ναι, όλα ήρθαν, συνδέθηκαν και............τζίφος !!! Δεν βλέπω το laptop !!!!  Επίσης, έχω το πρόβλημα του παραπάνω. ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΥΠΟΤΙΤΛΟΥΣ !!!!!!! Καμιά βοήθεια ;; (ξανά μανά !!! )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντυπώσεις: Καλή η τηλεόραση πιστεύω για τα λεφτά της. Ειδικά για κάποιον που δεν είναι ψείρας και δεν έχει τρελές απαιτήσεις πιστεύω ότι είναι οκ. Μια ερώτηση μόνο: Έχω ati radeon 4550. Η κάρτα γραφικών έχει έξοδο VGA και HDMI. Μπορώ να έχω ταυτόχρονα έξοδο και στην οθόνη του υπολογιστή και την TV; Σύνδεσα την τηλεόραση με hdmi και την οθόνη κανονικά με VGA αλλά η TV δεν αναγνωρίζει ότι έχει συνδεθεί καλώδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@xouzel

 

 

Αφού συνδέσεις τα καλώδια, σιγουρέψου για δύο πράγματα:

1) Ότι από το μενού της τηλεόρασης έχεις διαλέξει για source το AV2 (σελ. 16 στο manual)

2) Από το laptop έχεις διαλέξει να δίνει εικόνα στην vga και όχι στο monitor του laptop

(αυτό δε μπορώ να σου πω συγκεκριμένα πως γίνεται γιατί δεν ξέρω αν έχεις Intel/Nvidia/Ati graphics driver και ανάλογα αλλάζουν τα μενού. Με λίγο ψάξιμο βρίσκεται. Ίσως αυτό το βίντεο σε βοηθήσει)

 

Όσο για τους υπότιτλους, λέει στο manual ότι μερικοί υπότιτλοι δεν υποστηρίζονται (έτσι γενικά και αόριστα)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντυπώσεις: Καλή η τηλεόραση πιστεύω για τα λεφτά της. Ειδικά για κάποιον που δεν είναι ψείρας και δεν έχει τρελές απαιτήσεις πιστεύω ότι είναι οκ. Μια ερώτηση μόνο: Έχω ati radeon 4550. Η κάρτα γραφικών έχει έξοδο VGA και HDMI. Μπορώ να έχω ταυτόχρονα έξοδο και στην οθόνη του υπολογιστή και την TV; Σύνδεσα την τηλεόραση με hdmi και την οθόνη κανονικά με VGA αλλά η TV δεν αναγνωρίζει ότι έχει συνδεθεί καλώδιο.

 

Από τον υπολογιστή επέλεξες να κάνεις clone την εικόνα του pc στην τηλεόραση;

Επίσης δες στις προδιαγραφές μήπως για κάποιο λόγο στην vga δεν υποστηρίζει 1080p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τον υπολογιστή επέλεξες να κάνεις clone την εικόνα του pc στην τηλεόραση;

Επίσης δες στις προδιαγραφές μήπως για κάποιο λόγο στην vga δεν υποστηρίζει 1080p

 

Δε γίνεται τίποτα. Όταν ανοίγω τον υπολογιστή, όταν η κάρτα γραφικών έχει συνδεδεμένη επάνω και το pc και την τηλεόραση, κάνει τρεις φορές μπιπ, και μετά δε δείχνει κανένα από τα δύο  τίποτα!!! Ενώ όταν το ένα από τα δύο είναι συνδεδεμένα στην κάρτα γραφικών όλα πάνε ρολόι...! Μήπως φταίει η κάρτα γραφικών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι ετσι οπως τα λες.Με αυτη την λογική ούτε στην μπάλα θα έπρεπε να υπάρχει διαφορά και μάλιστα τα 50Hz και 60Hz αντίστοιχα της Αμερικής θα ήταν κα πάλι υπερβολή.Μην μπερδεύεις τα καρέ (frames) που τραβάει μια μηχανή λήψεως το δευτερόλεπτο με τον ρυθμό σάρωσης αυτών για προβολή απο προτζέκτορα ή θέαση απο την τηλεόραση.Δεν είναι το ίδιο πράγμα, τα έχεις μπερδέψει και δυστυχώς μπερδεύεις και κάποιους που δεν γνωρίζουν.

 

Μια ταινία που βλέπεις στα 24p εχει τουλάχιστον ρυθμό σάρωσης τα 48Hz, αν ανεβάσεις τον ρυθμό σάρωσης (εχεις δλδ τηλεόραση των Hz ο ρυθμός σάρωσης θα ανέβει x 2 στα 72Hz δλδ.

 

Ολες οι κάμερες τραβάνε απο τα 24 ως τα 30 καρέ το δευτερόλεπτο, με την παραπάνω λογική σου ολες οι τηλεόρασεις μας θα έπρεπε να είναι των 30Hz.Αν ήταν 30Hz λοιπών δεν θα βλέπαμε ομαλή ροη αλλά διακεκομμένη.

 

Δεν γνωρίζω πια κατά πόσο εχει προχωρήσει η τεχνολογία στα panel και αν υπάρχουν πράγματι panel με ρυθμό σάρωσης τα 400Hz και 800Hz που διαβάζω. Αλλά η διαφορά απο εποχές CRT σε panel των 50Hz/60Hz με αυτο των 100Hz είναι τεράστια, πολύ καλύτερη ποιότητα εικόνας, κίνησης, εξάλειψη flickering, καλύτερη απόδοση χρωμάτων κτλ. 

 

Με λίγα λόγια λοιπών αν θέλετε μαι τηλεόραση των 40 ιντσών μιας x μάρκας μην τσιγκουνέψετε τα όποια παραπάνω χρήματα για αγορά τηλεόρασης των 100Hz 

Παλιά οι CRT ήταν 50hrz/48hz ή 60Ηz (αμερική) διότι ήταν interlaced. Δηλαδή μισό καρέ προβάλονταν σε κάθε σάρωση, άρα η σάρωση ήταν αναγκαστηκά Χ2 στο ρυθμό λήψης (24 καρέ/sec σε interlaced είναι 48). 

 

Τώρα για τις LCD. Ε ναι είναι ακόμα Interlaced το σήμα της DTV!!!! Ε ναι και με 25hrz δεν θα είχες κανένα πρόβλημα για προβολή σήματος 25p. Οι πρώτες LCD στις αρχές της δεκαετίας του 2000-2010 ήταν ΤΟΣΟ! 25Hz! και ακόμα λειτουργούν σε τέτοιες συχνότητες και μια χαρά βλέπεις. To 50hz σε τηλεοράσεις άρχισε να "παίζει" το 2010-11 αν θυμάμαι και μετά (επιφυλάσωμαι για αυτό βέβαια). 

 

Το πόσο καλά βλέπεις όμως είναι πιο πολύπλοκο θέμα και έχει να κάνει κάτι που στις CRT ονομάζαμε Ghost effect (η διάρκια που έμενε "αναμένος" ο φώσφορος όταν τον "Χτυπούσε" η δέσμη ηλεκτρονίων). Το αντίστοιχο σήμερα (φαντάζομαι) είναι κατι με το πόσο μένουν αναμένα τα "led" ή πόσο γρήγορα αλλάζει το panel την διάταξη των TFT (τα pixel) και σχετίζεται ΚΑΙ με την απόκριση του panel (ms). Είναι τελείως σχετικά τα hz και η αίσθηση αλλάζει από υλοποίηση σε υλοποίηση. 

 

Εν κατακλείδι δεν παραπλανώ κανέναν. Τα hz αν είναι 50 ή 100 ή 200 είναι σχετικό τι προκαλούν  (άλλο σε CRT, άλλο σε TFT, άλλο σε νέα άλλου τύπου TFT άλλο σε plasma) και ΔΕΝ  (δεν) είναι σημαντικά να λαμβάνονται υπόψιν. Ρώτα όποιον θέλεις τα 100 και "200" hz είναι μόνο για μπάλα (αθλήματα, εκπομπές ίσως) κατάλληλα, τις ταινίες τις καταστρέφουν (χάνεται η κινηματογραφηκότητά τους). Επίσης τα hz είναι κάπως χρήσιμα αν συνδέσεις Η/Υ και παίζει παιχνίδια. thats all.. :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@xouzel στο κομμάτι υπότιτλοι, απλά να είναι το αρχείο(file.avi ή file.mkv ή οτιδήποτε) στον ίδιο φάκελο με τον υπότιτλο με όνομα file.srt και θα παίξει. Αν υπάρχουν ενσωματωμένοι υπότιτλοι σε mkv και εξωτερικό αρχείο srt τότε η τελευταία επιλογή υπότιτλου είναι το εξωτερικό αρχείο.

 

Το μόνο που χρειάζεται να προσέχεις είναι να έχει το srt αρχείο UTF κωδικοποίηση. UTF κανονικό, όχι UTF without BOM.

 

Για εύκολη και γρήγορη μετατροπή των αρχείων υποτίτλων μπορείς να χρησιμοποιήσεις το notepad++ και απλά να πας encoding -> convert to UTF και να σώσεις το αρχείο, απλά και εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@xouzel στο κομμάτι υπότιτλοι, απλά να είναι το αρχείο(file.avi ή file.mkv ή οτιδήποτε) στον ίδιο φάκελο με τον υπότιτλο με όνομα file.srt και θα παίξει. Αν υπάρχουν ενσωματωμένοι υπότιτλοι σε mkv και εξωτερικό αρχείο srt τότε η τελευταία επιλογή υπότιτλου είναι το εξωτερικό αρχείο.

 

Το μόνο που χρειάζεται να προσέχεις είναι να έχει το srt αρχείο UTF κωδικοποίηση. UTF κανονικό, όχι UTF without BOM.

 

Για εύκολη και γρήγορη μετατροπή των αρχείων υποτίτλων μπορείς να χρησιμοποιήσεις το notepad++ και απλά να πας encoding -> convert to UTF και να σώσεις το αρχείο, απλά και εύκολα.

Μα, αυτό κάνω. Δοκίμασα και ξεχωριστούς υπότιτλους στον ίδιο φάκελο, φυσικα του στυλ "movie.mkv και movie.srt", αλλά δοκίμασα επίσης ενσωμάτωση με το MKVmerge, βασιζόμενος σε οδηγίες που βρήκα εδώ ---> http://www.insomnia.gr/wiki/_/video/%CE%B5%CE%BD%CF%83%CF%89%CE%BC%CE%AC%CF%84%CF%89%CF%83%CE%B7-%CF%85%CF%80%CE%BF%CF%84%CE%AF%CF%84%CE%BB%CF%89%CE%BD-srt-%CF%83%CE%B5-%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B5%CE%AF%CE%B1-avidivx-%CE%AE-mkv-r182. Σε καμία περίπτωση δεν τους παίζει. Και, ναι, φυσικά έκανα και την ανάλογη επιλογή στο remote.....

Τέλος, μπορείς να μου εξηγήσεις λίγο παραπάνω αυτό "UTF κωδικοποίηση". Ξαναλέω είμαι άσχετος με αυτά. Αν καταλαβαίνω λίγο, πρέπει να κατεβάσω το notepad++ και να ακολουθώ κάθε φορά αυτή τη διαδικασία μετατροπής ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με την ενσωμάτωση με τη βοήθεια του mkvmerge GUI παίζουν κανονικά και σε πολύ καλή γραμματοσειρά σε σχέση με άλλες τηλεοράσεις οπότε κάτι λάθος κάνεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με την ενσωμάτωση με τη βοήθεια του mkvmerge GUI παίζουν κανονικά και σε πολύ καλή γραμματοσειρά σε σχέση με άλλες τηλεοράσεις οπότε κάτι λάθος κάνεις 

Έχεις την ίδια τηλεόραση ;; Τι να πω, θα ξαναδοκιμάσω. Την ταινία την έβαλα σε 500ρη σκληρό που έχει κι άλλες μέσα. Σήμερα θα δοκιμάσω από φλασάκι μήπως αλλάξει κάτι..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν κάνεις ενσωμάτωση όταν βάζεις την ταινία στην τηλεόραση δεν παίζουν αυτόματα όπως παίζει η ταινία πας ρυθμίσεις και επιλέγεις τους υπότιτλους...υπάρχει και το ενδεχόμενο να κάνεις κάτι λάθος στην ενσωμάτωση με το mkvmerge

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν κάνεις ενσωμάτωση όταν βάζεις την ταινία στην τηλεόραση δεν παίζουν αυτόματα όπως παίζει η ταινία πας ρυθμίσεις και επιλέγεις τους υπότιτλους...

Post #131    "Και, ναι, φυσικά έκανα και την ανάλογη επιλογή στο remote....."

Μένει αν έκανα κάποιο λάθος κατά την ενσωμάτωση, που αμφιβάλλω. Ας είναι, θα το ξανακάνω......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...