Προς το περιεχόμενο

Ενιαίος φόρος ακινήτων


Cossutius.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει κάποιο τηλεφωνο-υπηρεσία στην οποία μπορούμε να ζητήσουμε ανάλυση του ΕΝΦΙΑ αν δεν συμφωνούν οι πραξεις (τετ.μετ*τιμή ζώνη* προσαυξησεις)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 385
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

H μεγάλη κοροιδία ειναι να έχεις ένα δάνειο που έχεις αποπληρωσει πχ τα 3/4, να χεις 3-4 χρονια ακόμα με μια δοση της τάξεως των 300 ευρω λ.χ. και να σου ρχεται το κράτος να σου πετάει ένα 600άρι ακόμα φορο ακινητης περιουσίας...δηλάδή 300 το μήνα + 120 για 5 μήνες...

Και τα 300 που λέω στο δάνειο ειναι η καλύτερη περιπτωση.

Απ τη μια μας λένε οτι τα σπίτια ειναι των τραπεζών, τα χαράτσια ομως να τα πληρωνουν οι δανειστές.


Και πες οτι δεν έχεις να πληρωσεις εσυ...Πάνε στον λογαριασμό του συζήγου σου, ακομα και αν ειναι κοινός με κάποιον συγγενή άλλων...ακόμα και στου παιδιου σου τα κλειστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μικροτερο απο 3000 η απο το τεκμαρτο εισοδημα??

Καποιος εκτος οτι ζει και υπαρχει καπου μενει μπορει να εχει και αυτοκινητο(αλλα σιγουρα καπου μενει εκτος αν φιλοξενειται).

Εμενα το τεκαμαρτο μου εισοδημα ηταν 7.000.

Έγραψα για την περίπτωση κάποιου που δεν επιβαρύνεται με άλλα τεκμήρια. Αν τον επιβαρύνει τεκμήριο κατοικίας, αν έχει αυτοκίνητο, βάρκα κτλ, όλα αυτά προστίθονται στο ατομικό τεκμαρτό εισόδημα. Αν εσύ είχες έστω και 1 ευρώ εισόδημα από ενοίκια, τότε θα πλήρωνες βασικό φόρο 700 + συμπληρωματικό φόρο + 55% προκαταβολή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει ακομα η εκπτωση φόρου

 

ε οχι και 35 τετραγωνικα και στο ίλιον 200€... 

55-60 τετραγωνικα του 95 και μετα στο μαρουσι και ζητάνε 400 κατ ελάχιστο

τρολλάρεις, σε όλο το νήμα..

Καταρχήν, ΔΕΝ υπάρχει εκπτωση φόρου για τους τόκους του στεγαστικού.

ΠΟΛΥ ΚΑΚΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ, γιατί κάποιοι άνθρωποι, βασίστηκαν σε αυτό το ποσό, προκειμένου να προβούν σε αγορά.

Δεύτερον, φορολογήθηκε ο κόσμος, όταν αγορασε. όταν πούλησε. όταν εφτιαξε ημιυπαιθριους. όταν κατούρησε έξω από τη λεκάνη. Και τώρα, έρχεται και ο δίκαιος ΕΝΦΙΑ κατα εσε???????

Τρίτον, είχε δίκιο ένα παλικάρι πιο πριν, που σχολίασε ότι στην Ελλάδα, θέλουμε όλοι να χειροτερεψει ο δίπλα, και όχι να καλυτερεύσουμε εμείς.

Είναι σα να βγω και να πω, αφού εμένα μου βάζεις τον ΕΝΦΙΑ, βάλει στον παυλιδη, φόρο επί του ενοικίου του, έξτρα...

Και επίσης, αν έχεις καταθέσεις, να στις φορολογήσουν και αυτές. Εγώ τα τρώω στα μπουζούκια! Αυτη ειναι η παράλογη λογική σου...

Που επικράτεισαι παντού. Χαρίστηκε γήπεδο στον οσφπ? θέλει κ ο παοκ,η αεκ, ο παο...

πολλοι οι δημ.υπάλληλοι? να απολυθούν, εγώ γιατί απολυθηκα?

τι? ελευθ.επαγγελματιες? βαλτους εξτρα χαρατσι,να τους μειώσεις το εισόδημα, όπως μου μείωσες το μισθό...

κλπ κλπ...

Α ρε πουστη μου... Λαός με αντιλήψεις του πωπού...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναμένεται στις επόμενες 2 εβδομάδες να ανακοινωθούν ελαφρύνσεις για πολύτεκνους, τρίτεκνους και άνεργους (με επιφύλαξη το τελευταίο)

 

http://anergos2.blogspot.gr/2014/08/7.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όλα αυτά, ή μέρος από αυτά, γιατί κάποιοι βλαμμένοι θεωρούσαν αντισυνταγματική την πληρωμή χαράτσι μέσω του λογαριασμού της ΔΕΗ. Φάτε τώρα στην μούρη φορολόγηση για ηλεκτροδοτούμενα και μη, και χρωστούμενα στο δημόσιο με τα πρόστιμα και τις προσαυξήσεις τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

είχε δίκιο ένα παλικάρι πιο πριν, που σχολίασε ότι στην Ελλάδα, θέλουμε όλοι να χειροτερεψει ο δίπλα, και όχι να καλυτερεύσουμε εμείς.

 

ισχύει γενικά, είναι χαρακτηριστικό του ανθρώπου να είναι πιό ευτυχισμένος όταν βρίσκεται μεταξύ ίσων, δεν είναι εθνικό χαρακτηριστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά μια ερώτηση.Εκεί που λέει για να εκτυπώσω τον ένφια εγώ θέλω να το αποθηκεύσω στον υπολογιστή και να το μεταφέρω σε usb stick αφού σπίτι δεν έχουμε εκτυπωτή.Τι να κάνω ξέρετε να μου πείτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά μια ερώτηση.Εκεί που λέει για να εκτυπώσω τον ένφια εγώ θέλω να το αποθηκεύσω στον υπολογιστή και να το μεταφέρω σε usb stick αφού σπίτι δεν έχουμε εκτυπωτή.Τι να κάνω ξέρετε να μου πείτε;

πατα το ποντικι κατω δεξια
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια με το pdf εκτυπωμενο παμε στην τραπεζα και πληρωνουμε? αυτο με τον μεγαλο κωδικο στο γκρι πλαισιο που ξεκιναει με το ΑΦΜ μας?

 

για 2 σπιτακια ακατοικητα στο χωριο με μηδενικη καταναλωση σχεδον ρευμα μου ζηταει 200 ευρω η μαλακια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τυχερός είσαι. εμένα για ένα ημητελές μη ηλεκτροδοτούμενο 130τμ. στη χαμηλότερη τιμή ζώνης μου ζητάνε 460 ευρώ! γιατί δεν έχουν υπολογίσει σωστά τα ημιτελή. ελπίζω να το φτιάξουνε. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια οτι και να λεμε , η κατασταση πλεον εχει φτασει στο απροχωρητο.Ο ενας φορος ερχεται μετα τον αλλον .Ποσο ακομα θα αντεξουμε , κατι πρεπει να κανουμε...

Να κλαιγόμαστε στο φορουμ και παράλληλα να γλείφουμε μήπως τελικά μας χώσει κανένας μπάρμπας στο δημόσιο πιστεύω είναι καλή πρώτη αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...