Προς το περιεχόμενο

Ενιαίος φόρος ακινήτων


Cossutius.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις κατάλαβα τι έγινε στη περίπτωση της μητέρας μου.Ειχε Ενφια 120 ευρώ πληρώσαμε την πρωτη δόση των 20 και απέμειναν αλλα 100 . Επισης η μητέρα μιυ είχε να λαβει επιστροφή φορου 120 ευρώ. Οποτε αφαίρεσαν αυτοματα τα 100 ευρω του ενφια απο τα 120 της επιστροφης και εβαλαν τα υπολοιπα 20 στο τραπεζικό λογαριασμό της μητέρας μου. Το θεμα είναι οτι η μάνα μιυ λογικά δικαιούται εκπτωση 50 % λογω χαμηλού εισοδήματος. Προβλέπεται μπέρδεμα. ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 385
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρε παιδιά παρακαλώ βοηθήστε με,θα τρελαθούμε εδώ πέρα!!!

 

Έχουμε μερίδιο σε ένα οικόπεδο ακατοίκητο και άκτιστο (σκέτα χώματα είναι εκεί πέρα),και τούτη τη χρονιά ήρθε και σε εμάς να πληρώσουμε για πρώτη φορά ΕΝΦΙΑ. (πιο πριν δεν πληρώναμε γιατί μένουμε με νοίκι αλλού).

 

Το οικόπεδο το είχε αγοράσει η συγχωρεμένη η γιαγιά μου που έχει πεθάνει εδώ και 18 χρόνια,η οποία είχε κάνει διαθήκη και το κληρονόμησαν εξ αδιαιρέτου τα παιδιά της (και ο πατέρας μου ένα μερίδιο) ,και πέθανε και ο πατέρας μου εδώ και 4 χρόνια,και έτσι το μερίδιο του πατέρα μου μοιράστηκε στη μάνα μου,εμένα και την αδερφή μου.

 

Αφού κάναμε εγώ η μητέρα μου και η αδερφή μου φορολογική δήλωση μας βγήκε να πληρώσουμε ΕΝΦΙΑ για το συγκεκριμένο οικόπεδο, όπως και κάναμε. Παρομοίως έκαναν και τα άλλα αδέρφια του πατέρα μου,οι κληρονόμοι.

 

Πέρα όμως από τους κληρονόμους που πληρώσαμε το μερίδιο μας από το ΕΝΦΙΑ,έστειλε η Εφορία πριν λίγες μέρες και ειδοποίηση πληρωμής... στη γιαγιά μου που έχει πεθάνει εδώ και 18 χρόνια!!!  :blink:  :X

 

Τι στο καλό γίνεται ? Ξεχωριστά θα πληρώσει το ΕΝΦΙΑ η... συγχωρεμένη εδώ και 18 χρόνια γιαγιά μου,και ξεχωριστά οι ζώντες κληρονόμοι,δηλαδή δύο φορές,και η πεθαμένη γυναίκα και εμείς οι ζωντανοί ? Τι σόι παραλογισμός είναι αυτός ?

Πείτε μου τι να κάνω. Δεν θέλω να τους χαρίσω ούτε ευρώ.

 

Και για την δικιά μου συγχωρεμένη γιαγιά ήρθε να πληρώσει ενφια... Θα πρέπει να πάτε στην εφορία να τους το πείτε ώστε να συμπληρωθούν προφανώς κάποια ελλιπή στοιχεία σχετικά με την γιαγιά σου και να γίνει διαγραφή της από τα μητρώα τους. 

Κάτι τέτοιο πάνω κάτω... πηγαίντε πάντως από την εφορία να το κοιτάξετε..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις διάβαζα οτι πάρθηκε απόφαση για δημιουργία εφαρμογής που θα τσεκάρει σε πραγματικό χρόνο αν χρωστάς ή οχι σε κανα ΙΚΑ και αν μένει κάτι θα στο επιστρέφουν.

Καλό αυτό θα πουμε εμείς σαν αθώοι πιστεύοντας οτι δε χρωστάμε τιποτε.

ΟΧΙ ΟΜΩΣ.

Διότι κανεις μας δεν γνωρίζει, πότε οι εργοδότες βάζουν τα χρήματα τους φόρους που αυτοι πρέπει να βάλουν βάση νόμους για τον εκάστοτε εργαζόμενο.

ΕΑΝ ο εργοδότης δε τα έβαλε ποτέ (πχ ένας υπάλληλος που απολύθηκε λόγω της κρισης) ή αν έχει καθυστερήσει θα τα πάρουν από τον φορολογούμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις διάβαζα οτι πάρθηκε απόφαση για δημιουργία εφαρμογής που θα τσεκάρει σε πραγματικό χρόνο αν χρωστάς ή οχι σε κανα ΙΚΑ και αν μένει κάτι θα στο επιστρέφουν.

Καλό αυτό θα πουμε εμείς σαν αθώοι πιστεύοντας οτι δε χρωστάμε τιποτε.

ΟΧΙ ΟΜΩΣ.

Διότι κανεις μας δεν γνωρίζει, πότε οι εργοδότες βάζουν τα χρήματα τους φόρους που αυτοι πρέπει να βάλουν βάση νόμους για τον εκάστοτε εργαζόμενο.

ΕΑΝ ο εργοδότης δε τα έβαλε ποτέ (πχ ένας υπάλληλος που απολύθηκε λόγω της κρισης) ή αν έχει καθυστερήσει θα τα πάρουν από τον φορολογούμενο.

 

οχι μονο ικα ολα τα ασφαλιστικα και η μαγκια....ειναι οτι το ταμειο θα πρεπει να σου κανει την αφαιρεση δηλαδη η εφορεια θα σου λεει οτι χρωστας στο ικα 1000 ευρω και για αυτο δεν θα παρεις επιστροφη αλλα θα σου πιστωθουν τωρα ποτε θα τα αφαιρεσει το ταμειο ειναι αλλο θεμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

από σήμερα λένε θα εμφανίζονται οι εκπτώσεις στις δόσεις του ΕΝΦΙΑ..

 

Άμα δει κάποιος αλλαγή ας το αναφέρει...

 

Question... :

 

Εγώ η αδερφή μου και η μητέρα μου όλοι μαζί συνολικά έχουμε ένα διαμέρισμα 116 τετραγωνικά και ποσοστό 1/4 σε ένα χώρο 200 τετραγωνικά... δηλαδή σύνολο 166 τετραγωνικά... Αυτό σημαίνει ότι δεν δικαιούμαστε την έκπτωση επειδή ξεπερνάμε τα 150 τετραγωνικά που είναι το όριο ;  Ατομικά ο καθένας μας έχουμε από 62 τετραγωνικά εγώ και η αδερφή μου και 42 η μητέρα μου δηλαδή ατομικά είμαστε κάτω από το όριο αλλά όλοι μαζί πάνω από αυτό..

 

Μεγάλη πίκρα αν χάνουμε την έκπτωση για 16 τετραγωνικά (ειδικά επειδή αυτό που μας τρώει είναι ένα ξενοίκιαστο κατάστημα που δε μας χρησιμεύει σε τπτ)

 

Σε εισόδημα είμαστε 9.700 με 2 προστατευόμενα μέλη άρα το όριο είναι 9.000 + 1.000 + 1.000 =11.000 οπότε είμαστε οκ....

και σε αξία των ακινήτων γιατί έχουν χαμηλή αξία στο εκκαθαριστικό.... (νομίζω 200.000 είναι το όριο για μονογονεική με 2 μέλη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι.. βεβαια μπορεις να βαλεις το ποσο της δοσης +1 σεντς ωστε να μην πληρω την επομενη.

 

50% εκπτωση εδω... καλα μας δουλευουν; ΕΝΑΣ ΜΗΝΑΣ ΠΕΡΑΣΕ ΕΝΑΣ ΤΟ ΦΕΛΕΚΙ ΜΟΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβες τι λεω...πληρωσα κανονικα την πρωτη δοση και τωρα με την εκπτωση το ποσο μειωθηκε συνολικα στην μεση...οποτε εγω αφου ειχα πληρωσει την πρωτη δοση αυτοι φαινεται το ισοσκελησαν και στην δευτερη δοση εχει το ποσο 0,01 ωστε να γινουν ισοποσες οι δοσεις μαλλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβα τι λες.. Σου λεω πληρω το ενα σεντς. Ειναι συστημα δεν ειναι ανθρωπος. Απλα αντι να πας μονο για ενα σεντς, σου λεω να βαλεις το ποσο της δοσης +1 σεντς ωστε να πληρωθει η επομενη δοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...