Προς το περιεχόμενο

ΚΑΦΕΤΙΕΡΑ ΕΣΠΡΕΣΣΟ ARIELLI KM-130BS 36.95 € @eshop


liverpoolman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παρτες ειναι πολυ κορυφή! εβαλα μια σε καφετιέρα 4 χρονων που δεν ειχε καθαριστεί ποτε και εγινε της κολάσεως...

ευχαριστούμε τον keysmith για την επισήμανση!

φιλε πως καθαριζει?? ριχνεις την τααμπλετα μεσα στον καδο του νερου και το τρεχεις να βγαλει νερο?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 200
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

φιλε πως καθαριζει?? ριχνεις την τααμπλετα μεσα στον καδο του νερου και το τρεχεις να βγαλει νερο?????

 

ναι... ειναι σαν αναβράζον, περιμενεις να διαλυθεί και το ανοιγεις να τρεξει... μετα καλα 2 ξεπλύματα με καθαρό νερο και τέλος...

 

εχουν και οδηγίες σε καθε περίπτωση αλλα η διαδικασία ειναι στανταρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λετε οι κάψουλες να κάνουνε για nespresso μηχανή?

αν αναφέρεσαι στις "ταμπλέτες" κατά των αλλάτων (και όχι "κάψουλες" που παραπέμπει σε καφέ) ναι θα κάνει, εφόσον μπορείς να εκινήσεις/λειτουργησεις την μηχανή χωρίς κάψουλα καφέ ή με άδεια κάψουλα. 

 

Δεν είναι τίποτα σπουδέο. Την ρίχνεις στο κάδο νερού (μέσα στο νερό στα 500ml περίπου) όπου και διαλύεται σαν αναβράζουσα που είναι (σαν ντεπόν αναβράζων). Αφού διαλυθεί, το νερό έχει μετατραπεί σε υγρό που διαλύει τα άλατα. Λειτουργείς τότε την μηχανή (να τρέξει νερό) και ο διαλύτης (το νερό που έχει την ταμπέτα) περνάει από τα "σωθικά" της καθαρίζοντας ότι βρει. Αφού αδιάσεις το νερό, ξαναγεμίζεις σκέτο καθαρό νερό και λειτουργείς με σκέτο νερό για να ξεπλύνεις το "φάρμακο" που χρησιμοποίησες. Το επαναλαμβάνεις άλλη μία (δυο ξεπλύματα). Για πολλά άλατα χρησιμοποιούμε/διαλύουμε 2 ταμπλέτες στην ίδια ποσότητα νερού.

 

Πιο απλό δεν γίνεται. Κάνει (η ταμπλέτα και όχι κάψουλα) για όλες τις καφετιέρες, βραστήρες, κτλ 

 

Κάψουλες (καφέ) δεν νομίζω να έχει ¨"ειδικές" αυτή η μηχανή, αν και αναφέρθηκε από κάποιον (μάλλον γενικής χρήσης "και καλά" κάψουλες υπάρχουν). Είναι αλεσμένου καφέ μηχανή όχι καψουλών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

keysmith ενω όλα τα κατάλαβα στη τελευταία πράγραφο με μπέρδεψες, η nespresso παίρνει συγκεκριμένες κάψουλες και όχι αλεσμένο καφέ άρα άνουν οι συγκεκριμένες αναβράζουσες ταμπλέτες (w5)για τις nespresso μηχανες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

keysmith ενω όλα τα κατάλαβα στη τελευταία πράγραφο με μπέρδεψες, η nespresso παίρνει συγκεκριμένες κάψουλες και όχι αλεσμένο καφέ άρα άνουν οι συγκεκριμένες αναβράζουσες ταμπλέτες (w5)για τις nespresso μηχανες ?

όχι οι αναβράζουσες ταμπλέτες κατά των αλάτων είναι ίδιες για κάθε μηχανή. Δεν έχουν σχέση με την κάψουλα καφέ. Μπαίνουν σε άλλο χώρο. Στο δοχείο νερού μπαίνουν όχι στου καφέ. Γιατί μπερδεύεσαι;

Αφού ρίξεις την ταμπλετα αλάτων στο νερό σου, θα περιμένεις να διαλυθεί. Μετά θα λειτουργήσεις την μηχανή σου ΧΩΡΙΣ καφέ (χωρίς κάψουλα ή άδεια κάψουλα καφε).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς δεν πήγε να την παραλάβει και ακύρωσαν την παραγγελία...

 

Αφου τους εστειλα mail μου ειπαν πως ματαιωθηκε και καταχωρηθηκε εκ νεου. Την παρελαβα εχθες. Δεν εχω παρει ακομα καφε πως λετε να την καθαρισω (δεν πρεπει να εχω λευκο ξυδι, εχω σιγουρα ξινο);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου τους εστειλα mail μου ειπαν πως ματαιωθηκε και καταχωρηθηκε εκ νεου. Την παρελαβα εχθες. Δεν εχω παρει ακομα καφε πως λετε να την καθαρισω (δεν πρεπει να εχω λευκο ξυδι, εχω σιγουρα ξινο);

Δεν χρειάζεσαι ξύδι...

Πλύνε καλά με απορρυπαντικό κουζίνας τα αποσπώμενα κομμάτια, γέμισε τον κάδο με νερό, βάλτην να δουλέψει χωρίς καφέ μέχρι να αδειάσει ο κάδος, επανέλαβε το τελευταίο 2-3 φορές και είσαι ΟΚ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου τους εστειλα mail μου ειπαν πως ματαιωθηκε και καταχωρηθηκε εκ νεου. Την παρελαβα εχθες. Δεν εχω παρει ακομα καφε πως λετε να την καθαρισω (δεν πρεπει να εχω λευκο ξυδι, εχω σιγουρα ξινο);

Και με απλό ξύδι, γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Το κουπόνι πότε το υπολογίζει;

Είμαι στην φόρμα παραγγελίας και ενώ έχω βάλει τον κωδικό προσφοράς η τιμή που μου δείχνει είναι η κανονική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...