Προς το περιεχόμενο

ΚΑΦΕΤΙΕΡΑ ΕΣΠΡΕΣΣΟ ARIELLI KM-130BS 36.95 € @eshop


liverpoolman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είσαι σίγουρος ότι ο καφές είναι σωστός και δεν είναι πχ γαλλικός..;

 ναι εχω παρει τον καφε για τετοια μηχανι και παλι το ιδιο δεν ξερω τι λαθος κανω εχω απογοητευτη και οπως το κοβω θα την παω στα σκουπιδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 200
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

παιδια καλησπερα παρελαβα σημερα την καφετιερα και προσπαθω να φτιαξω καφε και τιποτα..βαζω στο κλειστρο τον καφε και μου τον βγαζει πολυ νερουλο και πεφτει μεσα και κατακαφι του καφε .τι λαθος κανω?

Ο ατμός ειναι στο ελάχιστο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ατμός ειναι στο ελάχιστο;

 

 

ναι .εβγαλα και το μαυρο που εχει μεσα το κλειστρο μπας και εφταιγε αυτο αλλα παλι το ιδιο ριχνει μεσα και τον καφε στο φλιτζανι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον <πατάς> τον καφέ πριν τον βάλεις στο κλείστρο;

Όταν έφτιαχνα αφρογαλα είχα βρει ένα γάλα από το lidl (Μολδοβα) κάπως έτσι λεγόταν και έφτιαχνε το καλύτερο.Φουλ στα λιπαρά αλλά όπως είπαν και τα παιδια δεν κάνεις προκοπή με light.

Η άλλη λύση και ξεμπέρδεψες Aeroccino...Το έχω και αυτό σε 2 λεπτα είσαι έτοιμος κρυο/ζεστο.Το έχουν με 30% έκπτωση. http://www.nespresso.com/gr/el/accessoires-Nesp?selectedCollection=115

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον <πατάς> τον καφέ πριν τον βάλεις στο κλείστρο;

Όταν έφτιαχνα αφρογαλα είχα βρει ένα γάλα από το lidl (Μολδοβα) κάπως έτσι λεγόταν και έφτιαχνε το καλύτερο.Φουλ στα λιπαρά αλλά όπως είπαν και τα παιδια δεν κάνεις προκοπή με light.

 

ναι τον παταω αλλα και παλι μεσα ριχνει καφε στο φλιτζανι και προκοπη δεν βλεπω.εχω χαλασει 2 σακουλακια και τιποτα και παλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως είναι πολύ ζεστό το νερό και ψήνει τον καφέ;

Άφησε να τρέξει λίγο νερό πριν βάλεις το κλειστρο.

 

 

το κουμπι του ατμου το εχω κλειστο το εκανα μολις τωρα και αυτο και παλι το ιδιο.. και πολλες φορες ξεχιλιζει το νερο δεν το τρεχει απο το τρυπουλες π εχει.δεν ξερω τι να πω μπορει να ειναι και ελλατωματικια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσε τον ατμό αυτό είναι για το αφρογαλα.Εγώ σου μιλώ για το νερό που βαίνει από το κλειστρο....άστο να τρέξει λίγο να μην είναι καυτό πριν κουμπωσεις το γκρουπ.

Αν ξεχειλίζει το νερό όταν έχεις βάλει το γκρουπ σημαίνει ότι έχεις πατήσει πολύ τον καφέ.

Μετά το πάτημα ο καφες ΔΕΝ πρέπει να είναι μέχρι το χείλος του γκρουπ αλλά λίγο πιο χαμηλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσε τον ατμό αυτό είναι για το αφρογαλα.Εγώ σου μιλώ για το νερό που βαίνει από το κλειστρο....άστο να τρέξει λίγο να μην είναι καυτό πριν κουμπωσεις το γκρουπ.

Αν ξεχειλίζει το νερό όταν έχεις βάλει το γκρουπ σημαίνει ότι έχεις πατήσει πολύ τον καφέ.

Μετά το πάτημα ο καφες ΔΕΝ πρέπει να είναι μέχρι το χείλος του γκρουπ αλλά λίγο πιο χαμηλά.

 

ναι το καταλαβα. το εκανα και αυτο αφησα το νερο να τρεξει αλλα και παλι τιποτα...αναρωτιεμαι αν λειπει κανενα εξαρτημα... γιατι δεν γινεται να χυνει τον καφε μεσα στο φλιτζανι...μπορει καποιος να μου βγαλει το κλειστρο του μια φωτογραφια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε το κλειστρο που βαζεις το καφε ειναι δυο κομματια. Εισαι σιγουρος οτι χρησιμοποιεις και τα δυο; Γιατι μου φαινεται δυσκολο να περνανε κομματια καφε απο το 2 κομματι που "κουμπωνει" με τοσο μικρες τρυπουλες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βάζεις το 2ο εξάρτημα που έχει. Και εγώ έτσι την πάτησα στην πρώτη προσπάθεια. Steel κάτι..το γράφει στο βιβλιαράκι. Βασικά αν διαβάσεις το manual θα σου λυθούν οι απορίες. Αν δεν υπάρχει το εξάρτημα, πακετάρισμα και επιστροφή. 

 

Όσον αφορά στην καφετιέρα...δεν παρατήρησα μυρωδιά και γεύση πλαστικού στον καφέ. Πλύθηκαν μια φορά το δοχείο νερού και τα υπόλοιπα σύνεργα. Ότι είναι αποσπώμενο βασικά. Δοκίμασα με illy arabica αλλά ακόμη δεν έχω ικανοποιηθεί. Φαντάζομαι θα πάρει καιρό να βρω δοσολογίες και τα τοιαύτα. Σαν μηχάνημα, για 35+ ευρώ είναι πολύ αξιοπρεπές. Αν ξέρεις γιατί θέλεις να το πάρεις, είναι vfm. Αν το πάρεις για να πίνεις καφέ ίδιο με αυτόν που αγοράζεις, τότε πετάς 35+ ευρώ. Ο Illy 125gr, 4,3 ευρώ από Μασούτη. Θα φύγει παραγγελία από coffee site για lavazza 1000gr κοντά στα 17-18 ευρώ. Για όποιον ξεκινά τώρα το σπορ (όπως και εγώ) θα πρότεινα να αγοράσει αρχικά μια φτηνή συσκευασία γιατί οι πρώτες προσπάθειες ίσα που θα πίνονται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βάζεις το 2ο εξάρτημα που έχει. Και εγώ έτσι την πάτησα στην πρώτη προσπάθεια. Steel κάτι..το γράφει στο βιβλιαράκι. Βασικά αν διαβάσεις το manual θα σου λυθούν οι απορίες. Αν δεν υπάρχει το εξάρτημα, πακετάρισμα και επιστροφή. 

 

Όσον αφορά στην καφετιέρα...δεν παρατήρησα μυρωδιά και γεύση πλαστικού στον καφέ. Πλύθηκαν μια φορά το δοχείο νερού και τα υπόλοιπα σύνεργα. Ότι είναι αποσπώμενο βασικά. Δοκίμασα με illy arabica αλλά ακόμη δεν έχω ικανοποιηθεί. Φαντάζομαι θα πάρει καιρό να βρω δοσολογίες και τα τοιαύτα. Σαν μηχάνημα, για 35+ ευρώ είναι πολύ αξιοπρεπές. Αν ξέρεις γιατί θέλεις να το πάρεις, είναι vfm. Αν το πάρεις για να πίνεις καφέ ίδιο με αυτόν που αγοράζεις, τότε πετάς 35+ ευρώ. Ο Illy 125gr, 4,3 ευρώ από Μασούτη. Θα φύγει παραγγελία από coffee site για lavazza 1000gr κοντά στα 17-18 ευρώ. Για όποιον ξεκινά τώρα το σπορ (όπως και εγώ) θα πρότεινα να αγοράσει αρχικά μια φτηνή συσκευασία γιατί οι πρώτες προσπάθειες ίσα που θα πίνονται. 

Στο "χερούλι" αφήνεις φυσικά το μεταλικό (αν εννοεις αυτό ως δευτερο εξάρτημα) . Εγώ ετσι φτιάχνω κανονικα τον εσπρέσο. Τι εννοείς οτι δεν βάζεις το δεύτερο εξάρτημα..; Γενικά δεν αφήνω κάτι απ 'εξω .

 

Ο Illy έχει 3.5 κοντά στα Αθηναικά Σουπερμαρκετ. Γιατι τον έχει τόσο ακριβά ο κυρ μασούτης;

Επίσης και ο Lavazza αρχισε να μου αρέσει πολύ και κοστίζει 3.5 ευρώ για 250 γραμμάρια δηλαδή διπλασια ποσότητα απο illy.

 

Πάντως καλά που το ανέφερε ο φίλος πιο πίσω για το αφρόγαλα και το παγωμένο γάλα. Παρατήρησα οτι και με 1.5% σε λιπαρα γάλα εκανε κρέμα..

Απλά εβαλα λίγο γάλα και 1 ολόκληρο παγάκι (αυτό έκανε τη διαφορά) σε ενα πλαστικό ποτήρι και το ανακάτεψα με το μιξεράκι του φραπέ για 1 λεπτό.. Το αποτέλεσμα εξαιρετικό.

Με full fat γάλα θα είναι ακόμη καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...