Προς το περιεχόμενο

ΚΑΦΕΤΙΕΡΑ ΕΣΠΡΕΣΣΟ ARIELLI KM-130BS 36.95 € @eshop


liverpoolman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 200
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ο φυσικος τροπος εχει αποτελεσμα γιατι γενικως ειμαι κατα των χημικων (κυριως οπου τρωμε).Τον εχει επιχειρησει κανεις.

ΠΑντως η καφετιερα μου σιγουρα θελει καθαρισμο αφου την εχω μια 10 ετια περιπου χωρις να εχει ποτε καθαριστει για τα αλατα (αν και τις βαζω νερο απο φιλτρο νερου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για όποιον ψάχνει τις ταμπλετες καθαρισμου αλατων λιντλ. Ειναι μικρο μπλε κιτρινο κουτί μαρκας w5 (lidl δλδ) με 8 ταμπλετες. Ασφαλως οχι για πλυντήριο !!!! Καφετιερες κ βραστυρες γραφει. Πριν 5 μηνες τις πηρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για όποιον ψάχνει τις ταμπλετες καθαρισμου αλατων λιντλ. Ειναι μικρο μπλε κιτρινο κουτί μαρκας w5 (lidl δλδ) με 8 ταμπλετες. Ασφαλως οχι για πλυντήριο !!!! Καφετιερες κ βραστυρες γραφει. Πριν 5 μηνες τις πηρα..

Πρεπει να εχουν αποσυρθει.Πηγα σε 2 lidl δεν τις ειχε κανενα απο τα δυο και μια υπαλληλο που ρωτησα αγνοουσε την υπαρξη τους.

Γι αυτο ρωτησα αν υπαρχουν σε αλλη αλυσιδα σ/μ (carrefour,βασιλοπουλος κτλ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

KAi εγω μεχρι να βρω ταμπλετα λευκο ξυδι εβαλα (ακολουθωντας τις οδηγιες του φιλου που το προειπε) 1/3 ξυδι και 2/3 νερο στο δοχειο.

ΣΥνεχιζω τον καθαρισμο και βλεπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

KAi εγω μεχρι να βρω ταμπλετα λευκο ξυδι εβαλα (ακολουθωντας τις οδηγιες του φιλου που το προειπε) 1/3 ξυδι και 2/3 νερο στο δοχειο.

ΣΥνεχιζω τον καθαρισμο και βλεπουμε.

Αφησα τον κάδο με ξύδι και νερό μέχρι πάνω όλο το βράδυ ..

Και εχει φύγει η μυρωδιά κατα 70% .. Το μύρισα και μερικές ώρες μετά και δεν έχει καμία σχέση.

 

Θα επαναλάβω να κάνω ενα κύκλο με νερό και ξύδι και μεσα στη μηχανή αλλα και στον κάδο ξανά να φύγει εντελώς.

 

Γενικά πολύ ικανοποιημένος απο τον καφέ που φτιάχνει. 

Δεν έχω δοκιμάσει τον ατμό και το ακροφύσιο για καπουτσίνο ουτε μια φορά.

 

Φτιάχνω μόνο εσπρεσάκια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ δεν κατάφερα να κάνω καλό αφρόγαλα με το ακροφύσιο ατμού σπιτικής καφετιέρας. Έχω δοκιμάσει σε 2 διαφορετικά μοντέλα Krups. Λες να φταίει η Krups?

 

Έχω όμως βρει καλό κόλπο για τέλειο αφρόγαλα:

 

Αρχικά, παρατήρησα πως το κρύο γάλα (ειδικά το υψηλής παστερίωσης) κάνει τέλειο παγωμένο αφρόγαλα στο μίξερ του φραπέ. Το ζεστό γάλα δεν έχει το ίδιο καλό αποτέλεσμα. Οπότε, τί κάνουμε; Φτιάχνουμε τέλειο παγωμένο αφρόγαλα και μετά το βάζουμε για 15-30 δευτερόλεπτα στο φούρνο μικροκυμμάτων! Έτσι έχουμε και τέλειο παχύ αφρόγαλα και ζεστό για να ταιριάζει με τον καπουτσίνο. Μόνο προσοχή: αν το ποτήρι με το αφρόγαλα μείνει στο φούρνο μικροκυμμάτων λίγα δευτερόλεπτα παραπάνω από όσο χρειάζεται, φουσκώνει και χύνεται και τα κάνει όλα χάλια. Εγώ πάντα κοιτάζω από το παράθυρο του φούρνου, με το δάχτυλο έτοιμο πάνω στο OFF. :)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καλησπερα παρελαβα σημερα την καφετιερα και προσπαθω να φτιαξω καφε και τιποτα..βαζω στο κλειστρο τον καφε και μου τον βγαζει πολυ νερουλο και πεφτει μεσα και κατακαφι του καφε .τι λαθος κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καλησπερα παρελαβα σημερα την καφετιερα και προσπαθω να φτιαξω καφε και τιποτα..βαζω στο κλειστρο τον καφε και μου τον βγαζει πολυ νερουλο και πεφτει μεσα και κατακαφι του καφε .τι λαθος κανω?

Είσαι σίγουρος ότι ο καφές είναι σωστός και δεν είναι πχ γαλλικός..;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...