Προς το περιεχόμενο

ΚΑΦΕΤΙΕΡΑ ΕΣΠΡΕΣΣΟ ARIELLI KM-130BS 36.95 € @eshop


liverpoolman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 200
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πρεπει να εχουν αποσυρθει.Πηγα σε 2 lidl δεν τις ειχε κανενα απο τα δυο και μια υπαλληλο που ρωτησα αγνοουσε την υπαρξη τους.

Γι αυτο ρωτησα αν υπαρχουν σε αλλη αλυσιδα σ/μ (carrefour,βασιλοπουλος κτλ).

τώρα που το λές, εμφανίστηκε όταν μια εβδομάδα το λιδλ είχε "αφιέρωμα" στα καθαριστικά/απορρυπαντικά (για τζάμια, πατώματα, όλα). Παρόλα αυτά εγώ δεν το είχα πάρει τότε αλλα μερικές εβδομάδες αργότερα. Ισως είχαν μείνει μερικά κομμάτια. Αμα ξαναπεράσω θα δω. Ισως χρειαστεί να περιμένεις μέχρι το επόμενο "αφιέρωμα" σε απορυπαντικά

το κουμπι του ατμου το εχω κλειστο το εκανα μολις τωρα και αυτο και παλι το ιδιο.. και πολλες φορες ξεχιλιζει το νερο δεν το τρεχει απο το τρυπουλες π εχει.δεν ξερω τι να πω μπορει να ειναι και ελλατωματικια...

λοιπόν, αυτό που λες μοιάζει με το εξής που είχα πάθει εγώ.

Είχα παραγεμίσει το φίλτρο (που μπαίνει στο κλείστρο, 2 τεμάχια είναι το κλείστρο) και δεν είχα κουμπώσει "αρκετά" το κλείστρο. Αποτέλεσμα να βγαίνει από την "υπερχείλιση" (έχει ένα σύστημα κάπως να μην σκάσει) και να γίνεται αυτό που λες, καφές (κομματάκια, σκόνη) να φεύγουν γύρω από το κλείστρο.

Βάλε λιγότερο καφέ στο φίλτρο (που έιναι μεσα στο κλείστρο και κοιτάει προς τα κάτω) και κούμπωσε καλα το κλείστρο (να φτάσει σχεδόν στο κέντρο το χερούλι, κάθετα στη μηχανή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο "χερούλι" αφήνεις φυσικά το μεταλικό (αν εννοεις αυτό ως δευτερο εξάρτημα) . Εγώ ετσι φτιάχνω κανονικα τον εσπρέσο. Τι εννοείς οτι δεν βάζεις το δεύτερο εξάρτημα..; Γενικά δεν αφήνω κάτι απ 'εξω .

 

Ο Illy έχει 3.5 κοντά στα Αθηναικά Σουπερμαρκετ. Γιατι τον έχει τόσο ακριβά ο κυρ μασούτης;

Επίσης και ο Lavazza αρχισε να μου αρέσει πολύ και κοστίζει 3.5 ευρώ για 250 γραμμάρια δηλαδή διπλασια ποσότητα απο illy.

 

Πάντως καλά που το ανέφερε ο φίλος πιο πίσω για το αφρόγαλα και το παγωμένο γάλα. Παρατήρησα οτι και με 1.5% σε λιπαρα γάλα εκανε κρέμα..

Απλά εβαλα λίγο γάλα και 1 ολόκληρο παγάκι (αυτό έκανε τη διαφορά) σε ενα πλαστικό ποτήρι και το ανακάτεψα με το μιξεράκι του φραπέ για 1 λεπτό.. Το αποτέλεσμα εξαιρετικό.

Με full fat γάλα θα είναι ακόμη καλύτερο.

Δεν εννοούσα ότι δεν πρέπει να το αφήσεις αλλά ότι ο φίλος/η με το πρόβλημα δεν το χρησιμοποιεί. Πρέπει να το χρησιμοποιήσεις γιατί λειτουργεί σαν σουρωτήρι που κρατάει τα υπολείμματα του καφέ. Ο μασούτης φίλε είναι πανάκριβος εκτός και αν τον χρησιμοποιήσεις σωστά (mas card). Τέτοια ώρα όμως τέτοια λόγια. Εκείνη την ώρα που έψαχνα καφέ ήταν ο μόνος διαθέσιμος σε κοντινή απόσταση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ψάχνοντας λίγο βρήκα φωτογραφία από πολωνικό site των ταμπελών καθαρισμού καφετιέρας του lidl. Κάπως έτσι είναι (οι δικιές μας τα γράφουν σε άλλη γλώσσα). Είναι ένα μικρό κουτάκι (ας πούμε 10Χ8cm??) Έχει 8 τεμάχια μέσα και χρησιμοποιείς 1 ή 2 ταμπλέτες σε 0,5λ νερού. 

 

lidl-w5-limescale-remover-tablets-odkami

 

Κάποια "εβδομάδα καθαριότητας" πιστεύω θα ξαναβγούν στα καταστήματα.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μύλο φθηνό και καλό έχουμε τίποτα? για να συνδυαστεί με την παραπάνω ή άλλη αντίστοιχη .  

κατά καιρούς βγάζει σε προσφορά το eshop μερικές αλλα οι καφεκοπτάδες (ο δικός μου τουλάχιστον) λένε δεν είναι καλοί οι "φτηνοί" μύλοι καθώς δεν κόβουν το καφέ στο "σωστό" μέγεθος και ανάλογα την καφετιέρα. Λένε ότι κάθε (τύπος) καφετιέρα αποδίδει σε διαφορετικά μεγέθη κοπής. Ισως είναι υπερβολή. Δεν έχω άποψη για πιο πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατά καιρούς βγάζει σε προσφορά το eshop μερικές αλλα οι καφεκοπτάδες (ο δικός μου τουλάχιστον) λένε δεν είναι καλοί οι "φτηνοί" μύλοι καθώς δεν κόβουν το καφέ στο "σωστό" μέγεθος και ανάλογα την καφετιέρα. Λένε ότι κάθε (τύπος) καφετιέρα αποδίδει σε διαφορετικά μεγέθη κοπής. Ισως είναι υπερβολή. Δεν έχω άποψη για πιο πολλά.

 

Αν κατάλαβα καλά εσύ πάντως έχεις πάρει έτσι ? ( κάποιος φθηνό λογικά ) δεν μας λες και μια προσωπική άποψη αν αξίζει η αγορά και ποιος είναι ( αφού το έχεις κι όλας :-D  :-) ). 

 

(εντάξει στο γενικό και αν δεις και εδώ στις πίσω Σελίδες κάποιος έβαλε μια μηχανή που κάνει 3000€ ,αν θέλεις να την κάνεις set με μύλο θα πρέπει να δώσεις άλλα 500-600€ το λιγότερο μιας και μάλλον το οικονομικό δεν είναι η πρώτη προτεραιότητα, αλλά εγώ δεν μιλάω για αυτήν την περίπτωση αλλά για την δικιά μας κατηγορία που παίζουμε στους φθηνότερους! )  ...εγώ έχω του lidl την silvercrest που είναι στην ίδια κατηγορία με αυτήν εδώ, οπότε στο 50€+ ξέρει κανένας αν υπάρχει κανένας αξιόλογος μύλος για να κάνουμε δουλειά μας? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

και ψάχνοντας λίγο βρήκα φωτογραφία από πολωνικό site των ταμπελών καθαρισμού καφετιέρας του lidl. Κάπως έτσι είναι (οι δικιές μας τα γράφουν σε άλλη γλώσσα). Είναι ένα μικρό κουτάκι (ας πούμε 10Χ8cm??) Έχει 8 τεμάχια μέσα και χρησιμοποιείς 1 ή 2 ταμπλέτες σε 0,5λ νερού. 

 

 

lidl-w5-limescale-remover-tablets-odkami

 

 

Κάποια "εβδομάδα καθαριότητας" πιστεύω θα ξαναβγούν στα καταστήματα.  

Μόνο lidl τα φέρνει; 

 

Για τον καθαρισμό πάντως Ξύδι και στον κάδο και στο κύκλωμα της καφετιέρας.

Εγώ πάντως έχω ευχαριστηθεί καφέ με την καφετιέρα .

Καλό VFM.

 

Απο καφέδες δοκίμασα illy και lavazza . Εμένα μου αρέσει πιο πολύ ο lavazza νομίζω είναι πιο δυνατός και εχει ωραία γεύση για τα γούστα μου.

Επεξ/σία από Prof_Chaos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν έχω κόπτη. Ο δικός μου καφεκοπτάς (το μου πάει στον τύπο που αγοράζω καφέ δλδ "καφεκοπτάς" από το καφεκοπτείο που λέγεται το μαγαζί) μου λέει πως αν δεν το κόψεις/αλέσεις σωστά τον καφέ (πχ τον κόψεις πιο χονδρό σαν γαλλικό) δεν θα περνάει σωστά το καυτό νερό και θα παίρνει αλλιώς τις ουσίες και θα τον "χαλάσεις". Ισως είναι ελιτισμός και υπερβολή αυτό που μου λέει δεν ξέρω από εμπειρία. Το eshop έχει βγάλει καποιους από τους κόφτες του και με 10-12€ οπότε μια δοκιμή ίσως αξίζει. Εμένα μου αρκεί να τον αλέθει ο καφεκοπτάς που τον αγοράζω.

 

Τον αδειάζω σε γυάλινο βάζο και το βάζω στο ψυγείο αφού τον πατικώσω ελαφρά να μην έχει αέρα "ανάμεσα" στα μόρια και οξειδώνεται. Δεν χάνει εύκολα άρωμα και κρατάει μήνες. Αγοράζω περί τα 1/4 κιλού (3,5€ :lol: αφού έχει 13€/κιλό) .

 

Ταμπλέτες, δεν είδα αλλού με εξαίρεση τον καφεκοπτά μου που όμως τις πουλάει ακριβές. Δεν το έψαξα και πολύ. Το λιντλ τις έχει 2€ περίπου. Οπως και να έχει είναι χημικό και μετά τον καθαρισμό αλλάζει 1,5λιτρο νερό μετά να το ξεβγάλεις (αφίνεις να τρέχει). Το ξύδι και ανάλογα την αραίωση λογικά κάνει κάτι παρόμοιο (δεν ξέρω αν είναι το ίδιο δραστικό αλλα γιατί όχι) και πιο φυσικό.

 

Έκανα το κόλπο να αφήσω ξύδι και νερό στον κάδο για 24+ ώρες. Εκ πρώτης δείχνει να έκανε δουλειά μειώνοντας (όχι εξαφανίζοντας) δραστικά την οσμή πλαστικού. Ελπίζω να μην επανέλθει. Επίσης μετα το πέρασα το νερό από την μηχανή να κάνει και λίγο καθαρισμό μέσα (αφού είχε ξύδι).

 

Εφτιαξα και fredo εσπρέσο της προκοπής!!  Το έψαξα στο νετ βασικά. Η δόση μονού εσπρέσο είναι 8gr καφέ. Τόσο ακριβώς παίρνει το παρεχόμενο κουταλάκι (δοσομετρητής) σε κοφτή κουταλιά (κοφτή = να μην έχει κουκούλα) από καφέ που πριν έχει ήδη ελαφρά συμπιεστεί μεσα στο βάζο. Το λέω καθώς το ζύγισα με ειδική ζυγαριά κουζίνας. Επειδή δυσκολεύεται να πάρει διπλή δόση στο φίλτρο του (ξεχειλίζει ο καφές, δεν περνάει το νερό με την παρεχόμενη πίεση σωστά) το έκανα σε δύο μονές δόσεις. Ο φρέντο θέλε διπλή δόση! Έφτιαξα έναν μονό, έβαλα ζάχαρη και τον άδειασα σε παγάκια και μετά έναν δευτερο μονό (14-18γρ σύνολο). Τέλειος φρέντο εσπρέσο! Καϊμάκι σωστό δεν πέτυχα (ίσως φταίει το χαρμάνι ίσως έπρεπε να τον χτυπήσω με μίξερ). Εγώ βάζω και λιγο γαλατάκι (εβαπορέ 1/3 δόσης) μέσα και γίνεται άψογος για τα γούστα μου.

 

Σημείωση. Άφησα κάθε δόση να τρέξει μέχρι από "μαύρος" να "κιτρινίσει" καλά ο καφές που έτρεχε (δείγμα ότι αραίωσε) αλλά όχι να γίνει "νερό". (στο ιντερνετ έτσι λένε)

 

Καλή επιτυχία. 

 

Νομίζω αρχίζω και μαθαίνω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μύλο φθηνό και καλό έχουμε τίποτα? για να συνδυαστεί με την παραπάνω ή άλλη αντίστοιχη .

 

Εγώ θα πρότεινα τον porlex χειροκίνητο μύλο που τον προτείνουν σε άλλο φορουμ ειδικευμένο στον εσπρέσο.Προσωπική άποψη Δεν έχω μιας και σήμερα τον αγόρασα
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα πρότεινα τον porlex χειροκίνητο μύλο που τον προτείνουν σε άλλο φορουμ ειδικευμένο στον εσπρέσο.Προσωπική άποψη Δεν έχω μιας και σήμερα τον αγόρασα

έχει Pm ! :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα πρότεινα τον porlex χειροκίνητο μύλο που τον προτείνουν σε άλλο φορουμ ειδικευμένο στον εσπρέσο.Προσωπική άποψη Δεν έχω μιας και σήμερα τον αγόρασα

δώσε ινφο πόσο το πήρες και που μπορούμε να το βρούμε.

 

Ερώτηση για τους πιο έμπειρους.

Τι οφέλη σε ποιότητα και οικονομια φυσικά θα έχουμε αν αγοράζουμε εμείς τους κόκους καφέ και τους αλέθουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hario Coffee Hand Grinder (http://www.hario.jp/movie_mscs.html) 40 € στο Tailor Made (Πλατεία Αγίας Ειρήνης 2, Μοναστηράκι) 

 

Το θέμα είναι ότι έχω διαβάσει καλά λόγια για τον  porlex και έλεγα να πω σε αυτόν αν έχεις προσωπική άποψη να την ακούσουμε

( διαβάσουμε γιατί θα ενδιαφέρει και άλλον κόσμο ) να σε καλά πάντως που έδωσες info!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...