Προς το περιεχόμενο

Φωτογραφια απο ρανταρ. Εμπειρια κανεις;


.::NikoS::.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω στο ιντερνετ ειδα τα εξης προστιμα:

>20km 40€

<30km 100€ και 5 points

Οτιδήποτε παραπανω, 350€ και αφαίρεση διπλωματος 2 μηνες

 

Λοιπον για να έρθουμε λίγο στο αρχικό θέμα. Στην περιοχή που είδα εγώ φλας το οριο τελικά είναι 60. Εντομεταξυ στο σημείο που είδα το φλας πέρασα χτες 2 φορες και δεν εχει ραντάρ. Είναι λίγο πιο πέρα (50μετρα περίπου το ενα απο τα δυο). Επίσης τελικά εκεί ακριβως δεν ηταν θεοσκοτεινος ο δρόμος. :P Ο συνοδηγός μου λέει οτι είδε 1 φλας. Εγώ λεω 2 πάντως και είμαι σχεδόν σίγουρος. Επίσης ημουν μονο εγώ και ο άλλος που προσπερναγε (ο οποίος δεν επιταγχυνε και παρα πόλυ εδώ που τα λέμε γιατί εγώ εκοβα για να στριψω και τον άφησα άνετα).

Ίσως υπήρχε άλλο όχημα αρκετά πιο μπροστά μας (δε θυμάμαι καλα) εκεί δηλαδή που έχω δει τα 2 ραντάρ και να έπιασε εκείνον.

 

Απο περιεργεια, πιο ραντάρ πιάνει; Αυτό που κοιτάζει τον κώλο του αυτοκίνητου η την μουρη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 155
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω στο ιντερνετ ειδα τα εξης προστιμα:

>20km 40€

<30km 100€ και 5 points

Οτιδήποτε παραπανω, 350€ και αφαίρεση διπλωματος 2 μηνες

 

Λοιπον για να έρθουμε λίγο στο αρχικό θέμα. Στην περιοχή που είδα εγώ φλας το οριο τελικά είναι 60. Εντομεταξυ στο σημείο που είδα το φλας πέρασα χτες 2 φορες και δεν εχει ραντάρ. Είναι λίγο πιο πέρα (50μετρα περίπου το ενα απο τα δυο). Επίσης τελικά εκεί ακριβως δεν ηταν θεοσκοτεινος ο δρόμος. :P Ο συνοδηγός μου λέει οτι είδε 1 φλας. Εγώ λεω 2 πάντως και είμαι σχεδόν σίγουρος. Επίσης ημουν μονο εγώ και ο άλλος που προσπερναγε (ο οποίος δεν επιταγχυνε και παρα πόλυ εδώ που τα λέμε γιατί εγώ εκοβα για να στριψω και τον άφησα άνετα).

Ίσως υπήρχε άλλο όχημα αρκετά πιο μπροστά μας (δε θυμάμαι καλα) εκεί δηλαδή που έχω δει τα 2 ραντάρ και να έπιασε εκείνον.

 

Απο περιεργεια, πιο ραντάρ πιάνει; Αυτό που κοιτάζει τον κώλο του αυτοκίνητου η την μουρη ?

Νομίζω πλέον για λόγους προσωπικών δεδομένων τα φωτογραφικά ρανταρ βγάζουν φωτό την πίσω μεριά του οχήματος. Ώστε αν πχ είσαι με τον παράνομο δεσμό την ώρα που σε φωτογραφίζουν να μην δουν την φωτό μάτια που δεν πρέπει...

Επεξ/σία από kax54638
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με έχει πιάσει κάμερα δύο φορές. Και τις δύο με φωτογράφισε από πίσω και ο λογαριασμός ήρθε με δύο μήνες καθυστέρηση. Όσο για το πώς θα το πεις στη μάνα σου, μην ανησυχείς. Εφόσον το αμάξι είναι στο όνομά της, θα της το πει η αστυνομία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ταξιδευεις κυριακη οπως καθε βδομαδα εγω στον ΒΟΑΚ η κατασταση ειναι τραγικη. Το να ακολουθησεις τα ορια σε καποια σημεια ειναι αδυνατο. Αλλα να σας πω την αληθεια προσπαθω να ταξιδευω με ασφαλεια και ας τα υπερβαινω. Το θεμα ειναι οτι εχει φοβηθει ο κοσμος με τα ρανταρ καθε τοσο συναντας αμαξια που πηγαινουν με 40-50 χλμ και στη μεση. Και σκουτερακι πενηνταρι πιο γρηγορα θα πηγαινε. Και δημιουργουνται τρενακια με 20-30 αμαξια ειδικα εκει απο νεαπολη προς σεληναρι που ειναι 2-3 καμερες.

 

Παλαιοτερα γνωριζω οτι ειχε απαγορευτει να δουλευουν τα φλας της καμερας μετα τη δυση του ηλιο οποτε ουσιαστικα δεν εγραφαν τα ρανταρ το βραδυ. ο λογος ειναι γιατι ειχαν γινει τροχαια απο ανθρωπους που τρομαξαν απο τις λαμψεις. ισχυει ακομα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν φωτογραφίζει το ραντάρ όταν σε δει από πισω, κάτι μου λέει πως αν πηγαίνεις με υπερβολικά μεγάλη ταχύτητα πιθανόν μέχρι να σε μετρήσει και να βγάλει φωτό θα έχεις απομακρυνθεί τόσο που δε θα φαίνεσαι! Παίζει κάτι τέτοιο; Να ξέρουμε δηλαδή να πιάνουμε καμιά 200άρα στα ραντάρ να την γλιτώνουμε.

 

@kalogeros 

:lol: της το είπα μωρέ σιγά! Φωτογράφισαν και την ξαδέρφη μου λίγες μέρες λίγο πιο πέρα και γελάγαμε. Εξάλλου όριο 60 αααν έρθει καμιά κλήση επειδή πήγαινα με 70, το πρόστιμο θα είναι μικρό και θα το πληρώσω κι εγώ.

 

@spirtouliss

κι εγώ αυτό αναρωτιόμουν. Το να τρομάξει κάποιος και να στουκάρει πουθενά! Αλλά από ότι φαίνεται δεν τους ενδιαφέρει. Δουλεύουν το βράδυ τουλάχιστον στην Κρήτη και τα δοκίμασε και η ξαδέρφη μου όπως είπα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν φωτογραφίζει το ραντάρ όταν σε δει από πισω, κάτι μου λέει πως αν πηγαίνεις με υπερβολικά μεγάλη ταχύτητα πιθανόν μέχρι να σε μετρήσει και να βγάλει φωτό θα έχεις απομακρυνθεί τόσο που δε θα φαίνεσαι! Παίζει κάτι τέτοιο; Να ξέρουμε δηλαδή να πιάνουμε καμιά 200άρα στα ραντάρ να την γλιτώνουμε.

 

@kalogeros 

:lol: της το είπα μωρέ σιγά! Φωτογράφισαν και την ξαδέρφη μου λίγες μέρες λίγο πιο πέρα και γελάγαμε. Εξάλλου όριο 60 αααν έρθει καμιά κλήση επειδή πήγαινα με 70, το πρόστιμο θα είναι μικρό και θα το πληρώσω κι εγώ.

 

@spirtouliss

κι εγώ αυτό αναρωτιόμουν. Το να τρομάξει κάποιος και να στουκάρει πουθενά! Αλλά από ότι φαίνεται δεν τους ενδιαφέρει. Δουλεύουν το βράδυ τουλάχιστον στην Κρήτη και τα δοκίμασε και η ξαδέρφη μου όπως είπα :P

Έχω ακούσει ότι παίζει κάτι τέτοιο αλλά όχι για τα 200kmh αλλά πιστεύω(χωρίς να βάζω το χέρι στην φωτιά) από τα 280kmh και πάνω(όπου δεν εχουν την δυνατοτητα και πολλά αμάξια να πάνε) και το λέω αυτό γιατί ενας φίλος μου περασε με 240 kmh και του ήρθε η κλήση :blink:.Εγώ μιλάω για τις κάμερες τις αττικής οδού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πόσα πρέπει να πάμε δηλαδή? 350 είναι οκ? :P

 

 

Καλύτερα να βγάζετε τις πινακίδες.. :P

 

Η απλά βάλτε στο κινητό σας μια εφαρμογή gps που εχει και προειδοποίηση για κάμερες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

:lol:

Καλά rafail αυτό όμως δεν είναι Ελλάντα. 

Εμένα δεν πάει πάνω από 200 όμως  :cry:

 

Βρε arc εγώ εκεί που οδηγούσα ξέρω που είναι και φαίνονται!!! Καταρχήν έχει πινακίδες ότι υπάρχουν ραντάρ, και από φέτος παρατήρησα πως είναι καινούρια και στην κολόνα τους πάνω έχουν 3 κόκκινες αντανακλαστικές λωρίδες που το βράδυ κάνουν μπαμ στη θεοσκότεινη "εθνική" Χανιά-Ρέθυμνο κλπ

 

Και έτσι για την ιστορία, έχει βγει ένα προϊόν που θα ηθελα να δοκιμάσω αλλά είναι πανάκριβο και επίσης προς το παρόν δεν είναι για ευρωπαϊκές πινακίδες.

http://www.nophoto.com/pages/how-it-works

Επεξ/σία από .::NikoS::.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε μην νομίζεις όλες ίδιες είναι ο μόνος τρόπος να γλιτώσεις είναι να πηγαίνεις με το όριο :P . Κοιτά εάν πηγαίνεις με καμιά 70χλμ πραγματικά να πήγαινες με καμιά 62χλμ το όριο ποσό ήταν 50χλμ ; εάν σε έπιασε λογικά θα την γλιτώσεις με μικρό ποσό .

 

Μην "παίζεις " με τέτοια κόλπα γιατί εαν σε πιάσουν την έβαψες ..... να ρωτήσω ξέρει κανένας σίγουρα εαν δουλεύουν οι κάμερες που έχει στον περιφερικό της Θεσσαλονίκης ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με όριο 60 το κοντέρ μου έδειχνε 70 ίσως ενα τσακ παραπανω. Οι ντόπιοι εκεί καθώς και ένας που έχει κάτι βύσματα μπατσους λένε πως δε παιζουν εκει τα ραντάρ για τόσο μικρές παραβάσεις... Τι να πω παιζει να μην έβγαλε εμεβα. Ακόμα περιμένουμε πάντως :P

 

Αυτό στην πινακίδα λέει στη σελιδα τους (τουλαχιστον με βαση US νομων) πως δεν είναι παρανομο καθώς δεν καλύπτει τίποτε απο την πινακίδα και δεν υπάρχει νομοθεσία που να απαγορεύει την υπάρξη επιπλέον φωτισμού στην πινακίδα. Εξάλλου δεν φταις εσυ που η φωτογραφία θα βγει overexposed, αλλά οι ρυθμίσεις του ραντάρ που δεν είναι για υψηλοτερου φωτισμου πινακιδες. Τεσπα δε θα το δοκιμασω ουτως η άλλος αλλά θα χε φαση. Και μονο που καταφεραν να φτιάξουν ενα τόσο γρήγορο και αξιοπιστο σε οποιεσδηποτε συνθηκες ανιχνευτή του φλας, τους παραδεχομαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Μη σκας! :D Μαλλον δεν θα ερθει ποτε... ποτε ομως... Αττικη οδο αριστερη με 170-180 απο Μεταμόρφωση μεχρι Ελ.Βενιζελος και δεν ειδε ποτε κανεις κανενα flash..(ειμασταν 2 αυτοκινητα με 2 ατομα ο καθε ενας) και παει και 1 μηνας και σε εμας... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...