Προς το περιεχόμενο

Φωτογραφια απο ρανταρ. Εμπειρια κανεις;


.::NikoS::.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με 200 κτλ η κληση ερχεται εστω μετα απο καιρο και επειδη εχετε δικαιωμα να ζητησετε την φωτο θα εκπλαγητε απο το ποσο καθαρη ειναι και φαινεται η πινακιδα.

Το να μην σε προλαβει η καμερα το κοβω δυσκολο.

Αλλωστε αυτες οι καμερες ενεργοποιουνται με τις ροδες του αυτοκινητου αν το ψαξετε και οχι οταν περασεις διπλα της.

Γτ αν ηταν ετσι πχ στην κορινθου-πατρων που δεν εχει διαζωμα αλλα ειναι μια λωριδα + μια και περναγε κανεις απο το αντιθετο με 200 θα φωτογραφιζε ποιον;;;

Χαχα..:Ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 155
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γιατί εκεί στην Κρήτη νομίζεις έχει διάζωμα; (είναι πολύ παλιά φωτό. Πλέον δεν υπάρχει αυτό το απαρχαιωμένο ραντάρ, αλλά υπάρχουν καινούρια σε λίγο διαφορετικά σημεία. Λίγο πιο πέρα δηλαδή που άναψε φλασάκι σε μένα) Και από τις δύο άνετα σε πιάνει, για αυτό είχα και απορία αν σε πιάνει από πίσω ή από μπρος... 

Ποιο δρόμο φίλε μου σιγά μην έχουν αισθητήρες στο δρόμο :P Το αποκλείω εντελώς αυτό το ενδεχόμενο και θα έλεγα ότι είναι πιο πιθανό να σε βγάλει από το αντίθετο λανθασμένα και να είναι άχρηστη η φωτογραφία επειδή δε θα είναι σωστά εστιασμένη.

 

Η φωτογραφία είναι πεντακάθαρη γιατί έτσι είναι ρυθμισμένη να βγει με την συγκεκριμένη ένταση φωτός... Τι γίνεται όμως σε μια ηλιόλουστη μέρα; Βγαίνει εξίσου καλά; Γιατί αν το φλας δε καταφέρει να φέξει περισσότερο από τον ήλιο στην πινακίδα σου, τότε θα βγει κουνημένη και με ο,τι να ναι exposure.

 

Ίσως να υπάρχει ραντάρ πιο πριν να σε μετράει ώστε να προετοιμάζει για την φωτογραφία. Αυτό ίσως και να μη φαίνεται καν γιατί δε χρειάζεται να είναι κάτι τρομερό σε μέγεθος και δυνατότητες.

 

Και ψάχνω ένα βίντεο που είχα δει πριν χρόνια και δε το βρίσκω με τίποτα τώρα... Ήταν ένα ρανταρ σε ένα πεζόδρομο και αν έτρεχες και με τα πόδια αρκετά γρήγορα σε φωτογράφιζε :lol: δε θυμάμαι σε ποια χώρα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

λενε οτι τα περισσοτερα δουλευουν απλα πρεπει καποιος να τα εκτυπωσει απο τα κεντρικα αυτο παιρνει μηνες-χρονια...

αν σας ζητησουν διπλωμα παει ενας που δεν το χρησιμοποιει..

Επεξ/σία από kage
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά

Χθες το βράδυ πηγενε απο Ρέθυμνο προς Ηράκλειο με την μηχανη και κάπου μετά το Ρέθυμνο σε μια μεγάλη ευθεία είδα το ραντάρ και μετά μια λάμψη . Το θεμα μου τωρα είμαι οτι αν θα έρθει κλήση για παρακράτηση διπλώματος θα μπορω να δώσω το δίπλωμα κάποιου που δεν εχει δίπλωμα για μηχανη; Επίσης προσθηθεντε βαθμοί ποινής στο δίπλωμα η απλά το κρατάνε . Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προχτες ηρθε κληση σε φιλο μου απο αττικη οδο (καμερες) για υπερβολικη ταχυτητα υστερα απο παραβαση 2 χρονων!!!! Μην επαναπαυεστε επειδη περασαν 1-2 μηνες. 

 

Αλλα γενικα απο οτι εχω διαπιστωσει ειναι να σου κατσει η φαση. Πολλες καμερες απλα δεν λειτουργουν, αλλες εχουν ανοχες στα ορια κτλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά

Χθες το βράδυ πηγενε απο Ρέθυμνο προς Ηράκλειο με την μηχανη και κάπου μετά το Ρέθυμνο σε μια μεγάλη ευθεία είδα το ραντάρ και μετά μια λάμψη . 

Έπρεπε να αράξεις λίγο πιο κάτω και να παρατηρείς την κάμερα. Αν λειτουργουσε θα εβγαζε και αλλες φωτο εκείνη την ώρα. Αν δεν εβλεπες αλλα φλας, τοτε η λάμψη που ειδες ειναι απο αλλου. Τεσπα. 

 

 

θα μπορω να δώσω το δίπλωμα κάποιου που δεν εχει δίπλωμα για μηχανη; 

Αν εμφανιστεί κάποιος που δεν εχει δίπλωμα για μηχανή και παραδεχτεί οτι ήταν αυτός στη μηχανή της δωτογραφίας τοτε ισχύουν τα παρακάτω (πρόσεξε οτι κρατείται και η άδεια της μηχανής)
 
«Επανέρχεται η παλαιά διάταξη του Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας στο άρθρο 94, που ίσχυε πριν την έκδοση του Ν. 3904/2010 (Α’ 218), με την οποία προβλέπεται ότι αυτός που καταλαμβάνεται να οδηγεί χωρίς δίπλωμα, τιμωρείται με ποινή φυλάκισης από έναν (1) έως δώδεκα (12) μήνες και με διοικητικό πρόστιμο διακοσίων ευρώ (200,00 €), λόγω της σοβαρότητας της παράβασης και για λόγους διασφάλισης της οδικής ασφάλειας. Επίσης σε όλες τις παραπάνω περιπτώσεις προβλέπεται και η αφαίρεση για 30 ημέρες της κατεχόμενης άδειας οδήγησης. Με τις παραπάνω ποινές τιμωρούνται και όσοι καταλαμβάνονται να οδηγούν μοτοποδήλατο στερούμενοι της σχετικής άδειας οδήγησης.»

πηγη : http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/13117

 

 

 

Επίσης προσθηθεντε βαθμοί ποινής στο δίπλωμα η απλά το κρατάνε . 

Αναλογα με τα χλμ πάνω απο το όριο

http://www.autotriti.gr/xrhsima/xrhsima.asp?motoimpo_id=24&ID_CATEGORY=10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Λιγο ξεθαψιμο να κανω; :P

Καταρχην ακομα δεν εχει ερθει κληση απο περσυ που ανοιξα το θεμα.

 

Κατα δευτερον εχω νεα απορια γιατι δε μας τα λενε καλα οι μπατσοι. Ολυμπια οδος δυστυχως δε προσεξα σε πιο χιλιομετρο, αλλα ειχε οριο 130. Ενα μπατσακι καθετε και σημαδευει αυτοκινητα λες και ειναι ετοιμος να πυροβολησει... 

Μπλοκο δεν υπηρχε παρακατω, αρα αυτο το ματζαφλαρι βγαζει και φωτογραφιες; :P

Το κοντερ μου εγραφε 135 (νομιζω...) οποτε κανονικα δε θα ειχα λογο να ανησυχω. Απλα μετα απο λιγα μετρα ειχε ταμπελα για 110 και δε ξερω τι ζορι τραβανε οι μπατσοι. Να ανησυχησω; Απο αυτους σε ποσες μερες ερχονται οι κλησεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περιμενε λιγο ακομα, εγω σε παραβαση που βεβαιωθηκε 21/5/14 (και πληρωσα αντιστοιψη κληση), ηρθε χαρτι στις 20/5/15, για δικαστηριο στις 25/11/15!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιγο ξεθαψιμο να κανω; :P

Καταρχην ακομα δεν εχει ερθει κληση απο περσυ που ανοιξα το θεμα.

 

Κατα δευτερον εχω νεα απορια γιατι δε μας τα λενε καλα οι μπατσοι. Ολυμπια οδος δυστυχως δε προσεξα σε πιο χιλιομετρο, αλλα ειχε οριο 130. Ενα μπατσακι καθετε και σημαδευει αυτοκινητα λες και ειναι ετοιμος να πυροβολησει...

Μπλοκο δεν υπηρχε παρακατω, αρα αυτο το ματζαφλαρι βγαζει και φωτογραφιες; :P

Το κοντερ μου εγραφε 135 (νομιζω...) οποτε κανονικα δε θα ειχα λογο να ανησυχω. Απλα μετα απο λιγα μετρα ειχε ταμπελα για 110 και δε ξερω τι ζορι τραβανε οι μπατσοι. Να ανησυχησω; Απο αυτους σε ποσες μερες ερχονται οι κλησεις;

Με τα χειροκινητα ρανταρ επειδη σε χτυπανε απο μπροστα και απαγορευεται να τραβηχτει φωτογραφια και να σταλει μετα σε σταματανε επι τοπου.Για αυτο και ειναι εκει και ο μπατσος..Χτυπαει οσο πιο μακρια γινεται και οποιος ειναι παραπανω τον σταματαει.Το μηχανημα κραταει βεβαια μια τυπικη φωτογραφια με την πινακιδα και τα χιλιομετρα για να την δειξει στον πολιτη
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περιμενε λιγο ακομα, εγω σε παραβαση που βεβαιωθηκε 21/5/14 (και πληρωσα αντιστοιψη κληση), ηρθε χαρτι στις 20/5/15, για δικαστηριο στις 25/11/15!!!

 

Βρε εγω περιμενω δε παω πουθενα. :P

Με τα χειροκινητα ρανταρ επειδη σε χτυπανε απο μπροστα και απαγορευεται να τραβηχτει φωτογραφια και να σταλει μετα σε σταματανε επι τοπου.Για αυτο και ειναι εκει και ο μπατσος..Χτυπαει οσο πιο μακρια γινεται και οποιος ειναι παραπανω τον σταματαει.Το μηχανημα κραταει βεβαια μια τυπικη φωτογραφια με την πινακιδα και τα χιλιομετρα για να την δειξει στον πολιτη

Δεν ηξερα οτι απαγορευεται να σε βγαλει απο μπροστα... Εχει λογικη οτι και καλα προσωπικα δεδομενα να μη φαινεται η μουρι σου κλπ, αλλα οκ αστυνομια ειναι ποιος ξερει τι παραθυρακια σε νομους εχουν περασει και δε τα ξερουμε... Για αυτο οσα ρανταρ βλεπω εγκατεστημενα στους δρομους σε πιανουν απο πισω μαλλον...

Οποτε αυτο το περιστατικο το ξεχναμε, αφου δε με σταματησαν εκεινη την ωρα, η σε επομενο μπλοκο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε εγω περιμενω δε παω πουθενα. :P

Δεν ηξερα οτι απαγορευεται να σε βγαλει απο μπροστα... Εχει λογικη οτι και καλα προσωπικα δεδομενα να μη φαινεται η μουρι σου κλπ, αλλα οκ αστυνομια ειναι ποιος ξερει τι παραθυρακια σε νομους εχουν περασει και δε τα ξερουμε... Για αυτο οσα ρανταρ βλεπω εγκατεστημενα στους δρομους σε πιανουν απο πισω μαλλον...

Οποτε αυτο το περιστατικο το ξεχναμε, αφου δε με σταματησαν εκεινη την ωρα, η σε επομενο μπλοκο.

Δεν υπαρχει παραθυρακι σε κατι τετοιο...Επισης για αυτο εαν προσεξεις οσοι ειναι με τα χειροκινητα καθονται σε τεραστιες ευθειες ωστε να μπορουν να χτυπανε οσο πιο μακρια γινεται και να προλαβαινουν να τους σταματησουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Επανερχομαι παλι στο θεμα γαμω την ατυχια μου :P

Ενημερωτικα να αναφερω πως απο το αρχικο θεμα του 2014 ακομα δεν ηρθε τιποτα.

 

Να πω επισης οτι μου φανηκε οτι λειτουργησε το σκατορανταρ στην εξοδο για Σουδα που το οριο ειναι 60. Περιμενουμε αυτη τη φωτογραφια λοιπον τωρα :P Η πλακα ειναι οτι δε θα ετρεχα πανω απο 80 εκει σε αλλη περιπτωση γιατι εχουν και μπλοκα σε κατι τετοια σημεια, αλλα μου ειχαν βγαλει την πιστη κατι μλκες που με ειχαν καροτσα ποση ωρα και ηταν σπασιμο νευρων. Anyway αντε να δουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει μια ανοχη στα ορια ταχυτητητας αν το οριο πχ ειναι 60 και εσυ  πας με 70 δεν ασχολούνται 

οχι, ασχολουνται, με εγραψε καμερα και πηγενα με 77 σε οριο 60

γελαει ο κοσμος

Νομίζω πλέον για λόγους προσωπικών δεδομένων τα φωτογραφικά ρανταρ βγάζουν φωτό την πίσω μεριά του οχήματος. Ώστε αν πχ είσαι με τον παράνομο δεσμό την ώρα που σε φωτογραφίζουν να μην δουν την φωτό μάτια που δεν πρέπει...

λαθος. γραφουν και απο μπροστα και απο πισω, οτι κινειται εκτελειται... αυτο περι προσωπικων δεδομενων.... χμ... καπως το μπαλωνουν τα "τσακαλια" , εμενα μου εδειξαν την  φωτογραφια του αυτοκινητου μου που πηγενα 17 χλμ παραπανω , με μουτζουρομενο το παρμπριζ του οδηγου με ΜΑΥΡΟ ΜΑΡΚΑΔΟΡΟ... Αυτοι ειμαστε... μαυρο μαρκαδορο το ξαναλεω...

προσοχη σε ολους οι καμερες γραφουν και μπρος και πισω και δεν δεχομαι αμφιβολια, το ειδα με τα ματια μου.

για την ιστορια με εγραψε η καμερα του καβρου, οπως ο φιλος στο 1ο ποστ

ξαναλεω και οσους σωσω

 

οι καμερες ΓΡΑΦΟΥΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΠΡΟΣΤΑ , ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΙΣΩ .... απο πισω και απο μπρος που λεει και μια ψυχη

 

αυτα για τα προσωπικα δεδομενα δεν "ισχυουν" για αυτους... δεν "απαγορευονται" για αυτους, και θα σας δειξουν φωτο με το αμαξακι σας απλα με την φατσουλα σας μουτζουρωμενη .. με τετοιους εχουμε να κανουμε.

 

Μιλαω πολυ σοβαρα, και εκ πειρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι, ασχολουνται, με εγραψε καμερα και πηγενα με 77 σε οριο 60

γελαει ο κοσμος

 

Ο κόσμος γελάει με αυτά που γράφεις.

Σε περίπτωση που δεν το κατάλαβες ή σου είναι δύσκολο να κάνεις υπολογισμούς, ήσουν 30% πάνω από το όριο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...