Προς το περιεχόμενο

Φωτογραφια απο ρανταρ. Εμπειρια κανεις;


.::NikoS::.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν ξερω φιλε, στον πετρε οντως ειναι απο την μια μερια μονο, αλλα εχει οριο 80...για το αν νομιζετε ή οχι οτι πρεπει να σας βγαζουν απο μπροστα το εχω ξαναπει, σας βγαζουν και απο μπροστα, το εχω δει με τα ματια μου, οποιος θελει το πιστευει.

Και παμε πάλι καθε χρόνο το ιδιο σκηνικό. :lol:

Παραθέτω αυτο το περσινό ποστ γιατι αυτο που θέλω να πω αφορα ακριβώς αυτο. Ναι στον Πετρέ εχει μονο στην μια μεριά, και ναι ΔΕΝ εχει προηδοποιητικες πινακίδες οπως προβλέπεται νομικα από την μερια που δεν έχει ραντάρ, αλλα ΝΑΙ αναψε στη μαπα μου πριν λίγο... :P και φυσικά έτρεχα δε το αρνούμαι, αλλα αν έρθει κλήση θα το κυνηγήσω αν νομικά δεν επρεπε να με βγαλει.

 

Και οσον αφορα το οτι αναβουν δυο φορες τα φλας (που εχω αναφέρει εδω και χρονια σε προηγούμενο ποστ), επιβεβαιώνω οτι οσες φορες ειδα να ανάβουν οντως αναβουν 2 φορές για 1 όχημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 155
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καταρχως,αν ερθουν οι κλησεις απο τις πιθανες φωτο,θα ειναι για να παραδωσεις μονιμα το διπλωμα,με τους βαθμους που θα εχεις μαζεψει.κλεισε βενζινες,βαλε τακο κατω απο το γκαζι,παρε dcv,κατσε σπιτι στην τελικη.με τις κλησεις σου πιθανον να ξεχρεωσει η χωρα.......κατα δευτερης,τι διαολο δικτυο δρομων εχετε εκει χαμω που το γιομησαν καμερες ελεγχου ταχυτητας;τοσο καλοι δρομοι ειναι που σηκωνουν ταχυτητα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Παντως είναι εντυπωσιακό που κατηγορούμε τις κάμερες. Αθάνατη Ελλάδα (βασικά όχι και αθάνατοι αν κρίνω από τους νεκρούς στην άσφαλτο). :/

κατα δευτερης,τι διαολο δικτυο δρομων εχετε εκει χαμω που το γιομησαν καμερες ελεγχου ταχυτητας;τοσο καλοι δρομοι ειναι που σηκωνουν ταχυτητα;

Όχι, είναι απλά τόσο ηλίθιοι οι οδηγοί που τρέχουν σε τέτοιους δρόμους. Γι αυτό μπήκαν οι κάμερες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχως,αν ερθουν οι κλησεις απο τις πιθανες φωτο,θα ειναι για να παραδωσεις μονιμα το διπλωμα,με τους βαθμους που θα εχεις μαζεψει.κλεισε βενζινες,βαλε τακο κατω απο το γκαζι,παρε dcv,κατσε σπιτι στην τελικη.με τις κλησεις σου πιθανον να ξεχρεωσει η χωρα.......κατα δευτερης,τι διαολο δικτυο δρομων εχετε εκει χαμω που το γιομησαν καμερες ελεγχου ταχυτητας;τοσο καλοι δρομοι ειναι που σηκωνουν ταχυτητα;

Βασικά προς ενημέρωση σου δεν μαζεύεις πόντους για όλες τις παραβάσεις. Και επίσης δεν έχει ξαναβγάλει εμενα κανένα ραντάρ. Εχω δει να ανάβουν σε άλλους, ειδικα πέρσυ που ειχα αναφερει παλι σε αυτο το θεμα, με προσπερναγε ενας εκεινη την ωρα, οπότε δεν εβγαλε εμενα.

Επίσης το δίκτυο εδω ναι σε μερικα σημεια ειναι για πολυ χαμηλές ταχύτητες λογω τουριστικών περιοχών, στοκων πεζών που πετάγονται μες την εθνική λες και περνάνε σε κάνα χωριό (ενω υπάρχουν υπόγειες διαβάσεις).

Το να παρανομει το κράτος είναι καλα ομως έτσι;

 

@bildanos φυσικά και κατηγορουμε τις κάμερες όταν ανάβουν παρανομα, δηλαδη μονο εγω παράνομησα και όχι το κράτος που φωτογραφίζει φάτσες οδηγών και χωρις προηδοποιητικη σήμανση στο δρομο οπως προβλέπεται νομικα; Στην τελική ας αλλάξουν τον νόμο να μπορούν να βγάζουν κι έτσι και τοτε κανενα πρόβλημα.

Κι επειδή ειπα πως έτρεχα και μαλλον ο αλλος απο πανω νόμιζε οτι ειχα τελικιασει, με 100 πήγαινα φιλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Βασικά προς ενημέρωση σου δεν μαζεύεις πόντους για όλες τις παραβάσεις. Και επίσης δεν έχει ξαναβγάλει εμενα κανένα ραντάρ. Εχω δει να ανάβουν σε άλλους, ειδικα πέρσυ που ειχα αναφερει παλι σε αυτο το θεμα, με προσπερναγε ενας εκεινη την ωρα, οπότε δεν εβγαλε εμενα.

Επίσης το δίκτυο εδω ναι σε μερικα σημεια ειναι για πολυ χαμηλές ταχύτητες λογω τουριστικών περιοχών, στοκων πεζών που πετάγονται μες την εθνική λες και περνάνε σε κάνα χωριό (ενω υπάρχουν υπόγειες διαβάσεις).

Το να παρανομει το κράτος είναι καλα ομως έτσι;

 

@bildanos φυσικά και κατηγορουμε τις κάμερες όταν ανάβουν παρανομα, δηλαδη μονο εγω παράνομησα και όχι το κράτος που φωτογραφίζει φάτσες οδηγών και χωρις προηδοποιητικη σήμανση στο δρομο οπως προβλέπεται νομικα; Στην τελική ας αλλάξουν τον νόμο να μπορούν να βγάζουν κι έτσι και τοτε κανενα πρόβλημα.

Κι επειδή ειπα πως έτρεχα και μαλλον ο αλλος απο πανω νόμιζε οτι ειχα τελικιασει, με 100 πήγαινα φιλε.

 

Η λειτουργία των καμερών είναι πολύ συγκεκριμένη. Φωτογραφίζουν μόνο τα οχήματα από το πίσω μέρος ώστε να φαίνεται μόνο η πινακίδα τους. Αν μια κάμερα σε φωτογράφισε απο μπροστά (και λογικά ήταν στο απέναντι ρεύμα) τότε το πιο πιθανό είναι να έχει πρόβλημα και σε καμία περιπτωση μια τέτοια φωτό δεν θα χρησιμοποιηθεί εναντίoν σου. Δεν μας απασχολεί με πόσα πήγαινες αλλά ποιο ήταν το όριο στο δρόμο που βρισκόσουν. Η προσωπική εκτίμηση του καθενός για το τι είναι σωστό και αποδεκτό, είναι εντελώς διαφορετική από το τι ισχύει πραγματικά. 

 

Οι κάμερες που ανάβουν το flash πάνω απο μια φορά είναι είτε για να έχουν 2 φωτό ώστε να είναι ευδιάκριτη η πινακίδα, είτε για να βοηθήσει η πρώτη λάμψη στο σωστό focus όταν βγει η κανονική φωτό.

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά αυτό με την διπλη φωτογραφία αν δεις στα παλαιότερα μηνύματα το ειχα πει διότι ειχα δει 2 φορες φλας απανωτά οταν με προσπερναγε ενας και δεν ηξερα αν εβγαλε εκεινον, εμενα ή και τους 2. Αλλα όταν ειδα οτι παντα ανάβουν 2 φορές ειπα οκ προφανώς δεν έβγαλε εμενα.

 

Το οτι απαγορεύεται να βγάλει απο μπροατα το γνωρίζω, επίσης ξερω οτι πρέπει να υπάρχει προηδοποιητικη ταμπέλα πριν το ρανταρ. Τελος ξερω οτι σε εκεινο το σημειο στο ρεύμα που κινομουν δεν υπάρχει ταμπελα γιατι προφανώς δεν προβλέπεται να βγει φωτογραφία ετσι... Ασε που ημουν εντελώς στη δικη μου λωρίδα και δεν παταγα ουτε διαχωριστική! Το όριο ασε είναι περίεργη φαση. Πριν 2 χρονια δεν πρεπει να είχε καν ταμπελα για όριο αρα με βάση το είδος του δρόμου πρεπει να ήταν 80-90; Δεν είμαι και σίγουρος. Πέρσυ μπηκαν εδω τριγύρω κατι σήματα που δεν υπάρχουν ουτε στο βιβλιο και απο τοτε μαντεύουμε τι μπορεί να σημαίνουν. (Σε πολλα σημεία έχει 2 ορια ταχύτητας πχ 40 και 60 και κατω απο το 40 εχει ενα περιεργο ασπρόμαυρο σηματακι σαν συννεφακι με βροχη) Ομως πραγματικά δε θυμάμαι τι οριο τωρα σε ταμπελα, θα το δω οταν ξαναπεράσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Απλά αυτό με την διπλη φωτογραφία αν δεις στα παλαιότερα μηνύματα το ειχα πει διότι ειχα δει 2 φορες φλας απανωτά οταν με προσπερναγε ενας και δεν ηξερα αν εβγαλε εκεινον, εμενα ή και τους 2. Αλλα όταν ειδα οτι παντα ανάβουν 2 φορές ειπα οκ προφανώς δεν έβγαλε εμενα.

 

Το οτι απαγορεύεται να βγάλει απο μπροατα το γνωρίζω, επίσης ξερω οτι πρέπει να υπάρχει προηδοποιητικη ταμπέλα πριν το ρανταρ. Τελος ξερω οτι σε εκεινο το σημειο στο ρεύμα που κινομουν δεν υπάρχει ταμπελα γιατι προφανώς δεν προβλέπεται να βγει φωτογραφία ετσι... Ασε που ημουν εντελώς στη δικη μου λωρίδα και δεν παταγα ουτε διαχωριστική! Το όριο ασε είναι περίεργη φαση. Πριν 2 χρονια δεν πρεπει να είχε καν ταμπελα για όριο αρα με βάση το είδος του δρόμου πρεπει να ήταν 80-90; Δεν είμαι και σίγουρος. Πέρσυ μπηκαν εδω τριγύρω κατι σήματα που δεν υπάρχουν ουτε στο βιβλιο και απο τοτε μαντεύουμε τι μπορεί να σημαίνουν. (Σε πολλα σημεία έχει 2 ορια ταχύτητας πχ 40 και 60 και κατω απο το 40 εχει ενα περιεργο ασπρόμαυρο σηματακι σαν συννεφακι με βροχη) Ομως πραγματικά δε θυμάμαι τι οριο τωρα σε ταμπελα, θα το δω οταν ξαναπεράσω.

το οποιον εννοει 60χλμ/ωρα και σε περιπτωση βρεγμενου οδοστρώματος 40χλμ/ωρα το οριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το οποιον εννοει 60χλμ/ωρα και σε περιπτωση βρεγμενου οδοστρώματος 40χλμ/ωρα το οριο

Ε ναι λογικα αυτο εννοεί αλλα αυτο το σηματακι δεν υπάρχει πουθενά σε βιβλιο απο οσο θυμάμαι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιος! Ομως στα βιβλία που δινουν στις σχολες οδηγών που πολλες φορές βλεπεις και ερωτήσεις να λείπουν επίτηδες αμφιβάλλω αν υπάρχει. Δε το ειχα δει τουλαχιστον εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιος! Ομως στα βιβλία που δινουν στις σχολες οδηγών που πολλες φορές βλεπεις και ερωτήσεις να λείπουν επίτηδες αμφιβάλλω αν υπάρχει. Δε το ειχα δει τουλαχιστον εγω.

 

Έχουμε την υποχρέωση, εμείς προσωπικά, να κάνουμε τακτικά update τις πληροφορίες μας. Φαντάσου ότι πριν από 20+ χρόνια που έδωσα το δίπλωμα κάποια σήματα απλά δεν υπήρχαν και κάποια άλλα ήταν διαφορετικά. Επίσης, και ο ΚΟΚ σε κάποια σημεία ήταν διαφορετικός. Αυτό τι σημαίνει σήμερα; Ότι όπου τα δω θα πρέπει να τα αμελήσω γιατί πχ. όταν εγώ έδινα δίπλωμα αυτά δεν υπήρχαν; Τόσες ώρες είμαστε στο internet. Δεν θα πάθουμε κάτι να μπαίνουμε που και που και να βλέπουμε αν άλλαξε κάπου ο ΚΟΚ ή  κάποιο από τα σήματα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τοτε που εδωσα δε νομιζω να αλλαξε κατι, απλα σου λεω οτι πολλές σχολες δινουν βιβλια που εχουν αφαιρέσει σηματα που δε θα πεσουν στα τεστ διοτι και το υπουργείο ειναι τοσο οτι να ναι που εχει εδω και ποσους αιώνες τα ιδια τεστ και οι ερωτήσεις παντα ειναι στάνταρ ανα τεστ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι σχεση εχουν τα σηματα και τεστ, με το οτι καποιοι τρεχουν με υπερβολικη ταχυτητα και διαμαρτυρονται κι απο πανω;

 

Δηλαδη, αν η θεωρια στις σχολες οδηγησης διδασκοταν "σωστα" και τα τεστ του υπουργειου ειχαν μεγαλυτερο βαθμο δυσκολιας, ο ανοητος που τρεχει με υπερβολικη ταχυτητα στους δρομους, θα ειχε βαλει μυαλο;

 

Θεμα παιδειας , νοοτροπιας και ελλειπους αστυνομευσης ειναι. Ευτυχως οι καμερες βοηθουν στην μειωση του τελευταιου.

Σε οτι αφορα την παιδεια και την νοοτροπια, λιγες οι ελπιδες του συγκεκριμενου λαου. Οποτε επιπλεον αστυνομευση δεν θα ηταν καθολου κακη ιδεα, διοτι εδω τιθεται θεμα ζωης και θανατου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μπραβο εβγαλες κι εσυ το συμπέρασμα σου χωρις να ξέρεις για τι πράγμα μιλαμε.

Οσο για την ταχύτητα που λες, ναι ετρεχα υπερβολικά οταν στο ρευμα μου εχει ταμπελα τελος οριο των 80 (και βρίσκομαι σε εθνικη οδο, τωρα αν ειναι αυτοκινητοδρομος ή ταχείας κυκλοφορίας ενας θεος το ξερει γιατι κι αυτο ετσι οπως αναφέρεται στα βιβλια απορω αν εχει βγαλει κανεις ακρη) και παω με λιγο πανω απο 100 και αναβει το ρανταρ παρανόμως απο το αντίθετο ρευμα στη μαπα μου... Διάβασε λιγο τι λένε και μετα να βγεις να κατηγορήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας λες δηλαδη οτι πηγαινες με 100,αλλα θα το κυνηγησεις νομικα εαν σε παιρνει επειδη σε φωτογραφισε παρανομα?

Οκ,κακως σε φωτογραφησε το απεναντι ρανταρ.

Το να μην τρεχεις γενικοτερα σου εχει περασει απο το μυαλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...